Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με fritzbox 7530


Tigio13
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το ρούτερ του τίτλου και ήμουν στη vodafone vdsl 100 χωρίς κανένα πρόβλημα. Πρόσφατα την έκανα vdsl 200 και ενώ στη σελίδα του fritzbox δείχνει 215 down και 21.5 up στην πραγματικότητα έχω 100 και 20. Έβαλα του ρούτερ της vodafone να δοκιμάσω και έπιασε κανονικά τα 200 down. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 2 τυπικες συμβουλες που ολοι θα σου κανουν ειναι

- εχεις το τελευταιο firmware ?

- κανε reset στις ρυθμισεις του modem

μετα μπορεις να επικοινωνησεις και με την ΑΜΥ που ειναι ο αντιπροσωπος στο τμημα του service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο (99%) είναι να μην υποστηρίζεται Gigabit ταχύτητα, είτε από το το καλώδιο UTP είτε από την κάρτα δικτύου του υπολογιστή και γι' αυτό έχει μέγιστη ταχύτητα 100Mbps (στο upload την πιάνει όλη διότι είναι μικρότερη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
On 09/05/2023 at 21:17, Tigio13 said:

Καλησπέρα, έχω το ρούτερ του τίτλου και ήμουν στη vodafone vdsl 100 χωρίς κανένα πρόβλημα. Πρόσφατα την έκανα vdsl 200 και ενώ στη σελίδα του fritzbox δείχνει 215 down και 21.5 up στην πραγματικότητα έχω 100 και 20. Έβαλα του ρούτερ της vodafone να δοκιμάσω και έπιασε κανονικά τα 200 down. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? 

καπου εχει ενα  green feature που ριχνει τις lan σε 100 απο 1000 για εξοικονομηση ενεργειας.βαλε να δουλευουν full

το utp σου να ειναι με 8 καλωδιακια μεσα και οχι με 4 που ειναι 100 mbit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Tigio13 said:

Ευχαριστώ, μετά από αρκετό ψάξιμο στις ρυθμίσεις του ρούτερ το είχα βρει. Είχε κλειδώσει και τα 4 ethernet στο green mode. 

ναι οπως σου εγραψα το Green mode ειναι στα 100mbit.μπορεις βεβαια ανα Port lan να το αλλαξεις.δεν ειναι υποχρεωτικο να το αλλαξεις σε ολες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...