Προς το περιεχόμενο

Αντί UPS


antirix024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τα UPS. Και έχω αγοράσει αρκετά. Το μόνο που ζητάω είναι 2-3 λεπτά αν πέσει το ρεύμα να προλάβω να κλείσω το PC (με δυο οθόνες και i7 unlocked 11ης γενιάς επεξεργαστή).

Το τελευταίο που είχα και θα το στείλω, ήταν ένα της APC. Στα 2 χρόνια μου έβγαλε μήνυμα για battery fault, έδωσα 60 να την αλλάξω και στο χρόνο απάνω μου βγάζει και αυτή battery fault. Και όταν βγάζει battery fault σφυρίζει τόσο δυνατά σαν συναγερμός λες και μπήκαν οι οχτροί να καταλάβουν την Ελλάδα. Επίσης ένα παλιότερο που είχα κανά δυο φορές που έπεσε το ρεύμα δεν λειτούργησε (μάλλον γιατί και αυτό είχε battery fault αλλά δεν σφύριζε σαν μανιακό για να το πάω στο μάστορα).

Και τα 2 UPS ήταν της τάξης των 100-120€.

Τέλος πάντων, τι έχετε να προτείνετε; Οτιδήποτε (όχι κατ' ανάγκη UPS). Μπορώ να φτάσω και μέχρι 200€.

 

Επεξ/σία από antirix024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω τοσα χρονια ιμε την apc δεν ειχα ποτε θεμα αλλα παντα να ξερεις οτι η μπαταρια σε ΟΛΑ τα Ups δεν κραταει πανω απο 2 χρονια.

Αλλη ποιοτικη εταιρια στον χωρο ειναι η eaton αλλα και παλι μην περιμενεις να αντεξει η μπατααρια ανω των 2 χρονων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δε χρειαζεται να παιρνεις αυθεντικη μπαταρια. 12-15 ευρω κανει καθε μπαταρια απο το εμποριο.

Μηπως παιρνεις μικρα UPS για τον υπολογιστη σου;

Ποιο APC εχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Επισης δε χρειαζεται να παιρνεις αυθεντικη μπαταρια. 12-15 ευρω κανει καθε μπαταρια απο το εμποριο.

Μηπως παιρνεις μικρα UPS για τον υπολογιστη σου;

Ποιο APC εχεις;

Νομίζω αυτό: 

APC Back-UPS 500 Line-Interactive 500VA 300W με 4 IEC Πρίζες | Skroutz.gr

Μπαταρίες από που αγοράζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antirix024 είπε

Νομίζω αυτό: 

APC Back-UPS 500 Line-Interactive 500VA 300W με 4 IEC Πρίζες | Skroutz.gr

Μπαταρίες από που αγοράζεις; 

Αν οντως εχεις αυτο, τοτε ειναι ανεπαρκες. Λογικο να κλεινει αμεσως. Για τη χρηση σου ,θες τουλαχιστον 1000VA.

Μπαταριες βρες απο σκρουτζ. Η στο Δησιο (batteries.gr) αν και τα εχει ακριβυνει. Αλλα σε αυτο που εχεις δεν αξιζει το κοπο. Για τηλεορασεις κτλ επαρκει, αλλα για υπολογιστη με 2 οθονες οχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 10/05/2023 at 11:34, antirix024 said:

καλημέρα. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τα UPS. Και έχω αγοράσει αρκετά. Το μόνο που ζητάω είναι 2-3 λεπτά αν πέσει το ρεύμα να προλάβω να κλείσω το PC (με δυο οθόνες και i7 unlocked 11ης γενιάς επεξεργαστή).

Το τελευταίο που είχα και θα το στείλω, ήταν ένα της APC. Στα 2 χρόνια μου έβγαλε μήνυμα για battery fault, έδωσα 60 να την αλλάξω και στο χρόνο απάνω μου βγάζει και αυτή battery fault. Και όταν βγάζει battery fault σφυρίζει τόσο δυνατά σαν συναγερμός λες και μπήκαν οι οχτροί να καταλάβουν την Ελλάδα. Επίσης ένα παλιότερο που είχα κανά δυο φορές που έπεσε το ρεύμα δεν λειτούργησε (μάλλον γιατί και αυτό είχε battery fault αλλά δεν σφύριζε σαν μανιακό για να το πάω στο μάστορα).

Και τα 2 UPS ήταν της τάξης των 100-120€.

Τέλος πάντων, τι έχετε να προτείνετε; Οτιδήποτε (όχι κατ' ανάγκη UPS). Μπορώ να φτάσω και μέχρι 200€.

 

to apc μια χαρα ειναι,μπαταριες δεν παιρνουμε του κιλου. ειτε παιρνεις τις apc που ειναι ακριβρες ειτε πας πχ δησιο και παιρνεις τις csb τις οποιες τις χρησιμοποιει και η apc.δηλαδη αν βγαλεις το αυτοκολλητο apc απο κατω ειναι csb μπαταρια.κατα καιρους εχουν χρησιμοποιησει και αλλες μαρκες. αλλα η csb ειναι μια χαρα. παιζουν και yuasa αλλα πας σε πιο ακριβες.και εννοειται απο κανα σοβαρο καταστημα και οχι απο κανα καταστημα που την εχει2 χρονια στην βιτρινα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

to apc μια χαρα ειναι,μπαταριες δεν παιρνουμε του κιλου. ειτε παιρνεις τις apc που ειναι ακριβρες ειτε πας πχ δησιο και παιρνεις τις csb τις οποιες τις χρησιμοποιει και η apc.δηλαδη αν βγαλεις το αυτοκολλητο apc απο κατω ειναι csb μπαταρια.κατα καιρους εχουν χρησιμοποιησει και αλλες μαρκες. αλλα η csb ειναι μια χαρα. παιζουν και yuasa αλλα πας σε πιο ακριβες.και εννοειται απο κανα σοβαρο καταστημα και οχι απο κανα καταστημα που την εχει2 χρονια στην βιτρινα.

Σε ευχαριστώ. Αλλάζει εύκολα η μπαταρία; Δεν το έχω ξανακάνει. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου (π.χ. τα PC μου τα στήνω πάντα μόνος μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και η δουλειά μου άφορα και τις επισκευές μεγάλων industrial UPS θα σου πω οτι η μπαταριά ειναι το Α και το Ω για ενα "υγείες" UPS.
Εκτος απο τις CSB που αναφερθήκαν εγω τα τελευταία χρονιά βαζω μονο τις enersys datasafe. Οτιδήποτε αλλο (κατα την γνωμη μου) ειναι ημίμετρο

Απο UPS εχω ξεχωρίσει τα APC και τα EATON. Κανένα αλλο. Σίγουρα εχει και αλλα μοντέλα/μάρκες αλλα για εμενα αυτα ειναι τα τοπ. Σε industrial υπάρχουν και της AEG αλλα δεν βγαζουν σε οικιακά μοντελα.

 

12 λεπτά πριν, antirix024 είπε

Σε ευχαριστώ. Αλλάζει εύκολα η μπαταρία; Δεν το έχω ξανακάνει. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου (π.χ. τα PC μου τα στήνω πάντα μόνος μου)

Ψαξε στο Yοutube εχει 100αδες βιντεο..

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 9:24 ΜΜ, Dantε είπε

Αν οντως εχεις αυτο, τοτε ειναι ανεπαρκες.

Υπενθυμιζω παντως αυτο...

300 Watt για υπολογιστη και 2 οθονες δε του φτανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, poulinos είπε

,μπαταριες δεν παιρνουμε του κιλου

Αυτο ακριβως.. Οτι πληρωσεις παιρνεις..

22 λεπτά πριν, poulinos είπε

παιζουν και yuasa

Δυστυχώς εχει πεσει πολυ η ποιότητα τους και ειναι αναξιόπιστες πλεον.. Σε μεγαλη παρτιδα ειχα πρόβλημα μετα απο λίγους μηνες.. Μιλάω για UPS που έπαιρνε 90 μπαταρίες.. Enersys για εμενα, και επισης και οι FIAMM πολυ αξιόλογες αλλα δεν τις βρίσκεις ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Petros Electron said:

Αυτο ακριβως.. Οτι πληρωσεις παιρνεις..

Δυστυχώς εχει πεσει πολυ η ποιότητα τους και ειναι αναξιόπιστες πλεον.. Σε μεγαλη παρτιδα ειχα πρόβλημα μετα απο λίγους μηνες.. Μιλάω για UPS που έπαιρνε 90 μπαταρίες.. Enersys για εμενα, και επισης και οι FIAMM πολυ αξιόλογες αλλα δεν τις βρίσκεις ευκολα.

ισχυει πολυ με τις μπαταριες. εδω που δουλευω σε μερικα ups για αρκετο καιρο επαιζαν Yuasa (δεν ξερω τωρα) και ερχοντουσαν και φορτισμενες. FIAMM χρησιμοποιουμε επισης σε συστοιχιες για 48volt. κατι κτηνη τελειως.

19 minutes ago, antirix024 said:

Σε ευχαριστώ. Αλλάζει εύκολα η μπαταρία; Δεν το έχω ξανακάνει. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου (π.χ. τα PC μου τα στήνω πάντα μόνος μου)

δεν εχω δει ups apc που να με ζορισε να αλλαξω μπαταρια.σε μερικα ειναι τελειως user replaceable χωρις να βγαλεις καν βιδα ενω σε αλλα βγαζεις καμια βιδα αλλα γενικως ειναι ευκολο.και στο manual θα το λεει βεβαια αλλα και στο internet απειρα video. λιγο τυπικη προσοχη θελει αν χρειαστει να βγαλεις καπακι (για πιο παλια ups) που δεν αλλαζει με ενα καπακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοραζω χρονια Yuasa αποφασισα να δοκιμασω CSB  υπαρχουν δυο μοντελα η CSB HR1234W και η CSB HRL1234W η δευτερη ειναι 5 ευρω πιο ακριβη ξερουμε ποια η διαφορα τους?

   
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, lak10 said:

Αγοραζω χρονια Yuasa αποφασισα να δοκιμασω CSB  υπαρχουν δυο μοντελα η CSB HR1234W και η CSB HRL1234W η δευτερη ειναι 5 ευρω πιο ακριβη ξερουμε ποια η διαφορα τους?

   
 

 

εξωτερικα που τις ειδα δεν γραφουν κατι διαφορετικο στο label.θα πρεπει να κατεβασουμε τα specs(manual) για να δουμε τι παιζει.

τα κατεβασα.τα ανεβασα κιολας.

 

HR 1234W

Design Life Float Charging Voltage
Up to 5 Years in Standby Service at 25°C

 

HRL 1234W

Design Life Float Charging Voltage
Up to 8 Years in Standby Service at 25°C

 

η πρωτη μεγαλη διαφορα.

CSB_LEAD_ACID_BATTERY_HRL1234W_SPECS.pdf CSB_LEAD_ACID_BATTERY_HR1234W_SPECS.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

εξωτερικα που τις ειδα δεν γραφουν κατι διαφορετικο στο label.θα πρεπει να κατεβασουμε τα specs(manual) για να δουμε τι παιζει.

τα κατεβασα.τα ανεβασα κιολας.

 

HR 1234W

Design Life Float Charging Voltage
Up to 5 Years in Standby Service at 25°C

 

HRL 1234W

Design Life Float Charging Voltage
Up to 8 Years in Standby Service at 25°C

 

η πρωτη μεγαλη διαφορα.

CSB_LEAD_ACID_BATTERY_HRL1234W_SPECS.pdf 633.37 kB · 0 downloads CSB_LEAD_ACID_BATTERY_HR1234W_SPECS.pdf 625.77 kB · 0 downloads

η yuasa ειδα οτι εχει 45W per cell παιζει καποιο ρολο αυτο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ μόνο εγώ είμαι ο τυχερός και δε μου ψοφάνε οι μπαταρίες; Το ξέρω ότι θεωρητικά στη 2-ετία μπορούν ήδη να 'χουν βγει off, αλλά δε μου 'χει τύχει...

:D

Πριν κάνα 6-μηνο άλλαξα στο Eaton Ellipse Pro 650 (που πλέον στηρίζει τα δικτυακά, δεν είναι για υπολογιστή) αλλά η μπαταρία έδινε πόνο από τον 08/2017 (σε υπολογιστή, έχει κάνα χρόνο μπήκε στα δικτυακά). Ένα άλλο αρχαίο MGE που είχα (που'χα αλλάξει 2 φορές) έβγαζε αντίστοιχο χρόνο η μπαταρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...