Προς το περιεχόμενο

Αντί UPS


antirix024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 27/05/2023 at 17:52, Haldol said:

Εν τω μεταξύ μόνο εγώ είμαι ο τυχερός και δε μου ψοφάνε οι μπαταρίες; Το ξέρω ότι θεωρητικά στη 2-ετία μπορούν ήδη να 'χουν βγει off, αλλά δε μου 'χει τύχει...

:D

Πριν κάνα 6-μηνο άλλαξα στο Eaton Ellipse Pro 650 (που πλέον στηρίζει τα δικτυακά, δεν είναι για υπολογιστή) αλλά η μπαταρία έδινε πόνο από τον 08/2017 (σε υπολογιστή, έχει κάνα χρόνο μπήκε στα δικτυακά). Ένα άλλο αρχαίο MGE που είχα (που'χα αλλάξει 2 φορές) έβγαζε αντίστοιχο χρόνο η μπαταρία. 

γενικως σε apc smart που ειχα εβλεπα να βγαζουν οι μπαταριες 3 χρονο.καλο ειναι καμια φορα να κανεις και κανα κυκλο δηλαδη να αδειαζουν και να ξαναγεμιζουν.

On 27/05/2023 at 17:23, lak10 said:

η yuasa ειδα οτι εχει 45W per cell παιζει καποιο ρολο αυτο?

δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω.

εδω λεει καποια παραπανω

https://www.eevblog.com/forum/projects/what_s-wrong-with-ah_s-and-what-the-hell-is-watt-per-cell/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2023 στις 8:49 ΜΜ, antirix024 είπε

Σε ευχαριστώ. Αλλάζει εύκολα η μπαταρία; Δεν το έχω ξανακάνει. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου (π.χ. τα PC μου τα στήνω πάντα μόνος μου)

Video υπάρχουν αρκετά όπως είπαν και τα παιδιά αλλά θέλει τεράστια προσοχή για το που θα βάλεις τα χέρια σου, ακόμη και όταν αφαιρέσεις την μπαταρία, καθώς λόγο των μεγάλων πυκνωτών υπάρχει ακόμη φορτίο στο UPS.

Δεν θα ήταν άσχημο να χρησιμοποιείς μία τσιμπίδα με πλαστική επένδυση στα χερούλια.

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι εύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 29/05/2023 at 10:52, manolis940 said:

Video υπάρχουν αρκετά όπως είπαν και τα παιδιά αλλά θέλει τεράστια προσοχή για το που θα βάλεις τα χέρια σου, ακόμη και όταν αφαιρέσεις την μπαταρία, καθώς λόγο των μεγάλων πυκνωτών υπάρχει ακόμη φορτίο στο UPS.

Δεν θα ήταν άσχημο να χρησιμοποιείς μία τσιμπίδα με πλαστική επένδυση στα χερούλια.

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι εύκολο.

το καλο ειναι οτι σε παρα πολλα apc η μπαταρια ειναι σε ξεχωριστο compartment οποτε δεν μπορεις να πειραξεις τιποτα αλλο και ουτε να ακουμπησεις σε παραξενο σημειο.

ειδικα σε κατι Rack mount απλα ξεκουμπωνεις και κουμπωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 1:56 ΜΜ, poulinos είπε

το καλο ειναι οτι σε παρα πολλα apc η μπαταρια ειναι σε ξεχωριστο compartment οποτε δεν μπορεις να πειραξεις τιποτα αλλο και ουτε να ακουμπησεις σε παραξενο σημειο.

ειδικα σε κατι Rack mount απλα ξεκουμπωνεις και κουμπωνεις.

Είδα 2 - 3 τυχαία video και μια χαρά έχεις πρόσβαση στο AC κύκλωμα και σε όσα θυμάμαι να έχω αλλάξει μπαταρία είναι σαν το παρακάτω. Τι εννοείς είναι σε ξεχωριστό compartment ?  Στα  Rack mount πάντως δεν νομίζω μόνο η APC να έχει αυτή την δυνατότητα αλλά όπως και να χει δεν προορίζονται για οικιακή χρήση.

image.png.d335743fd48af1f368ab730f36b75181.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2023 στις 3:12 ΜΜ, FasTaker είπε

Tι να πω τοσα χρονια ιμε την apc δεν ειχα ποτε θεμα αλλα παντα να ξερεις οτι η μπαταρια σε ΟΛΑ τα Ups δεν κραταει πανω απο 2 χρονια.

Αλλη ποιοτικη εταιρια στον χωρο ειναι η eaton αλλα και παλι μην περιμενεις να αντεξει η μπατααρια ανω των 2 χρονων.

Δεν ειχα ποτέ θέμα μπαταριας με apc. Στο 1.500αρι η μαμα εβγαλε 5ετια και η οριτζιναλ αντικατασταση 4+.

Στο μικροτερο που εχω τωρα ειμαι ακομα με τη μαμα σχεδον 4+ χρονια και δεν εχει κανει κιχ. Βγαζει ακομα οπως στις αρχες 24-25 λεπτα (αντε εχει χασει 2-3 λεπτά αποδοση εναντι των 28 που εβγαζε αλλα δεν το θεωρω τραγικο στο συνολο των 25 που απομενουν).

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, manolis940 said:

Είδα 2 - 3 τυχαία video και μια χαρά έχεις πρόσβαση στο AC κύκλωμα και σε όσα θυμάμαι να έχω αλλάξει μπαταρία είναι σαν το παρακάτω. Τι εννοείς είναι σε ξεχωριστό compartment ?  Στα  Rack mount πάντως δεν νομίζω μόνο η APC να έχει αυτή την δυνατότητα αλλά όπως και να χει δεν προορίζονται για οικιακή χρήση.

σε rack mount apc smart 750 και το παλιο μοντελο και το new αλλαζει απο μπροστα.δεν εχεις παραπανω προσβαση.στο apc smart που δεν ειναι rack mount αλλαζει μπροστα απο την προσοψη.η μονη πλακετα ειναι της προσοψης. μετα στα μοντελα τα br πχ APC Back-UPS Pro 900 είναι παλι σε compartment.

https://www.youtube.com/watch?v=waG-MVWUmNA

 

1 hour ago, Sebu said:

Δεν ειχα ποτέ θέμα μπαταριας με apc. Στο 1.500αρι η μαμα εβγαλε 5ετια και η οριτζιναλ αντικατασταση 4+.

Στο μικροτερο που εχω τωρα ειμαι ακομα με τη μαμα σχεδον 4+ χρονια και δεν εχει κανει κιχ. Βγαζει ακομα οπως στις αρχες 24-25 λεπτα (αντε εχει χασει 2-3 λεπτά αποδοση εναντι των 28 που εβγαζε αλλα δεν το θεωρω τραγικο στο συνολο των 25 που απομενουν).

+1 .γενικως σε apc εχω δει να κρατανε αρκετα χρονια οι μπαταριες.βεβαια εξαρτατε και τις θερμοκρασιες στο χωρο.αν ειναι πχ κανα rack mount που εχω πετυχει μεσα σε rack που εβραζε εκει σιγουρα την σκιζεις την μπαταρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...