Προς το περιεχόμενο

Στις 13 Ιουνίου η κυκλοφορία της φορητής παιχνιδοκονσόλας ASUS ROG Ally, με τιμή από €699


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, logistoulis είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι ο κόσμος είναι έτοιμος για cloud.

H Sony καλό θα ήταν να έβγαζε μια πραγματικά φορητή κονσόλα με δικούς της τίτλους και σαν έξτρα να έχει το streaming από τα PS4/ps5

Δεν ξέρω κατά πόσο πλέον θα πετύχει.Το psp είχε τη φόρα του ps2 και ότι έναντι ανταγωνισμού ήταν τεχνικά πολύ ανώτερο και πούλησε καλά παρόλα το χάλι σε game librabry(ποιοτικά).Γρήγορα ο κόσμος κατάλαβε όμως πως ουσιαστικά δεν είχε games.Προσωπικά έπαιζα κυρίως emulators.

Πάμε στο σήμερα.Τεχνολογικά δεν θα υπερέχει όπως έναντι DS οπότε θα χρειάζεται καθαρά παιχνίδια όπως γράφεις και εσύ  για να διαφοροποιηθεί απο τη μάζα.Απλά με ένα ps4 backlog που και οι άλλοι έχουν-θα έχουν μέσω emulation δεν πάει μπροστά.Οπότε το ερώτημα είναι , έχει η Sony τους πόρους για να βγάζει παράλληλα καλά παιχνίδια και για μια handheld και για ps5-ps6 ? Εγώ πιστέυω πως όχι.Εδώ στο ps5 έχω να παίξω μήνες κάτι ενδιαφέρον.Ο ανταγωνισμός επίσης κοιμάται και ας έχει αγοράσει δεκάδες studio.

Η nintendo είναι σε δική της κατηγορία.

22 ώρες πριν, MrRush είπε

Είναι αλλιώς σε μικρή οθόνη. Τα ίδια έλεγα και εγώ που έχω οθόνη 165hz στο PC και με το deck μια χαρά παίζω με λιγότερα από 60

Ναι αλλά αν είχες επιλογή χαμηλότερης ανάλυσης για περισσότερα fps δεν θα την προτιμούσες ? Εγώ συμφωνώ με χίλια με τον Votritis με τα περισσότερα fps αν υπάρχει επιλογή.Αν όχι εννοείται και τα 30 είναι μια χαρά.Ούτως ή άλλως μεγαλώσαμε με 8 πίξελ αθροιστικά στην οθόνη δεν θα κολλήσουμε εκέι.Απλά καλό είναι να υπάρχει επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Engimek είπε

Πέρα από την πλάκα, θα είναι υποβιβασμός εμπειρίας από το gameboy σε ένα πολύ σημαντικό στοιχείο. Μπαταρία...

Θυμάμαι ως πιτσιρικάς έπαιρνα το game boy μαζί μου και δεν με απασχολούσε ποτέ η μπαταρία. Βδομάδα έκανα να την αλλάξω... Και είχα και άλλες 2 ΑΑ στην τσέπη μου, να άλλη μια εβδομάδα.

Ενώ με αυτό (ή οποιοδήποτε καίριο handheld, δεν έχει η asus την αποκλειστικότητα) ή θα είσαι με το ρολόι στο χέρι, ή θα κουβαλάς μαζί σου 5-10 Power banks. Ή μια γεννήτρια...

Αν λυθεί ποτέ το θέμα της μπαταρίας δίνω και χιλιάρικο για μια καλή συσκευή που αντέχει. Μέχρι τότε προτείνω να μείνουμε με τα game boy (τουλάχιστον ως ανάμνηση).

Από video που είδα μπαταρία για full specs είναι μια ώρα και κάτι .άμα θεσ να είναι πιο πολλές ώρες κατεβάζεις specs και γίνεται ποιότητα σαν switch  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 2:20 ΠΜ, NickTG είπε

Άρα το πρόβλημα του PS vita για παράδειγμα ήταν που δεν είχε ξεφύγει το PS3? 

Τι ιδιαίτερη γνώση έχουν τώρα σε φορητή κονσόλα? 

 

Δηλαδή το psp τότε δεν είχε κάνει πάταγο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, loypis said:

Δηλαδή το psp τότε δεν είχε κάνει πάταγο? 

Γενικά μια χαρά είχε πάει. 

Δεν ξέρω πως εννοείς τον πάταγο αλλά ο ένας ανταγωνιστής του είχε πουλήσει περίπου τα διπλά. 

Δεν είπες όμως ότι αν βγάλει κάτι θα πάει καλά. Είπες ότι θα πάνε οι υπόλοιποι άπατοι. 

Που στηρίζεται λοιπόν αυτό? Τι ιδιαίτερη γνώση έχουν τώρα? 

Το PSP που είχε το PS2 που είχε ξεφύγει γιατί δεν πάτωσε τα υπόλοιπα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Γενικά μια χαρά είχε πάει. 

Δεν ξέρω πως εννοείς τον πάταγο αλλά ο ένας ανταγωνιστής του είχε πουλήσει περίπου τα διπλά. 

Δεν είπες όμως ότι αν βγάλει κάτι θα πάει καλά. Είπες ότι θα πάνε οι υπόλοιποι άπατοι. 

Που στηρίζεται λοιπόν αυτό? Τι ιδιαίτερη γνώση έχουν τώρα? 

Το PSP που είχε το PS2 που είχε ξεφύγει γιατί δεν πάτωσε τα υπόλοιπα? 

Πια φορητή κονσόλα είχε πουλήσει τα διπλάσια? Μεσουρανούσε τότε το psp και αν δεν είχαν βγει τα Smart phones Θα Ήταν ακομα Στην κορυφή.. Έτσι θυμάμαι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, loypis said:

Πια φορητή κονσόλα είχε πουλήσει τα διπλάσια? Μεσουρανούσε τότε το psp και αν δεν είχαν βγει τα Smart phones Θα Ήταν ακομα Στην κορυφή.. Έτσι θυμάμαι.. 

Google έχεις. Ψάξε ποια είναι η άλλη που κυκλοφορούσε και πόσο πούλησε. 

Στα άλλα καμία απάντηση έχουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Google έχεις. Ψάξε ποια είναι η άλλη που κυκλοφορούσε και πόσο πούλησε. 

Στα άλλα καμία απάντηση έχουμε? 

Οχι όλα καλά.. 😁😁

1 λεπτό πριν, loypis είπε

Οχι όλα καλά.. 😁😁Εσύ έχεις τίποτα άλλο?? 😁😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, loypis said:

Οχι όλα καλά.. 😁😁

Δεν περίμενα κάτι καλύτερο η αλήθεια είναι.

Άρα ως αποτέλεσμα βγάλαμε πως αν βγάλει η Sony φορητή θα πάνε όλοι οι άλλοι άπατοι γιατί έτσι. 

Μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Δεν περίμενα κάτι καλύτερο η αλήθεια είναι.

Άρα ως αποτέλεσμα βγάλαμε πως αν βγάλει η Sony φορητή θα πάνε όλοι οι άλλοι άπατοι γιατί έτσι. 

Μια χαρά. 

Ούτε κι εγώ από εσένα περίμενα κάποια καλύτερη δικαιολογία.. 😁😁 Ναι. Αν βγάλει η Sony κάτι δικό της τα υπόλοιπα θα πάνε άπατα όχι γιατί έτσι.. αλλά γιατί μπορεί!!! .. Όσο κι αν σου ξινίσει 😁😁😁 Αντε γειά.. 😉

8 λεπτά πριν, loypis είπε

Ούτε κι εγώ από εσένα περίμενα κάποια καλύτερη δικαιολογία.. 😁😁 Ναι. Αν βγάλει η Sony κάτι δικό της τα υπόλοιπα θα πάνε άπατα όχι γιατί έτσι.. αλλά γιατί ΜΠΟΡΕΙ!!! ..και δεν ειναι παντα κριτηριο οι πωλησεις..  Όσο κι αν σου ξινίσει 😁😁😁 Αντε γειά.. 😉

 

 

10 λεπτά πριν, loypis είπε

Ούτε κι εγώ από εσένα περίμενα κάποια καλύτερη δικαιολογία.. 😁😁 Ναι. Αν βγάλει η Sony κάτι δικό της τα υπόλοιπα θα πάνε άπατα όχι γιατί έτσι.. αλλά γιατί μπορεί!!! .. Όσο κι αν σου ξινίσει 😁😁😁 Αντε γειά..βαρεθηκα την κουβεντα μαζι σου 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 10:08 ΠΜ, MrRush είπε

Λάθος συλλογισμός. Το Playstation και το Xbox είναι για το σπίτι, μόνο για ένα μέρος. 

Οι φορητές κονσόλες μπορούν να πάνε... παντού. Με το deck αράζω καναπέ, παίζω ένα Σαββάτο πρωί από το κρεβάτι αν βαριέμαι να σηκωθώ, θα το πάρω στο πατρικό μεθαύριο που θα πάω να ψηφίσω, θα το πάρω και σε αεροπλάνο.

Το switch καλό και χρυσό όμως εκεί το παιχνίδι που θες να παίξεις πρέπει να το αγοράσεις ακόμα και αν το έχεις σε PC, λόγω ότι είναι άλλη πλατφόρμα. 

Το πλεονέκτημα του Deck και του Ally είναι ότι μπορείς να παίξεις την βιβλιοθήκη του steam και στο ally μπορείς να παίξεις και από Xbox game pass, Epic games κλπ. Μπορείς να βάλεις και στα δύο emulator και να παίξεις μέχρι και παιχνίδια Switch. 

Πρόσφατα ξεκίνησα να παίζω Stardew valley στο deck, μπορώ να το συνεχίσω στο PC αν θέλω να αφήσω το deck να φορτίσει ή θέλω μεγάλη οθόνη, αυτό είναι γαμάτο.

Ναι καταλαβαίνω τι λες και δεν διαφωνώ, απλά νομίζω το αγοραστικό κοινό που θα δώσει ακόμη 700 ευρώ για κάτι τέτοιο είναι πολύ περιορισμένο. Εννοώ ότι οι περισσότεροι πχ όταν θέλουν να παίξουν κάτι ξαπλωμένοι και αραχτοί πιάνουν το κινητό και παίζουν. Πλέον οι ναυαρχίδες δίνουν αρκετά καλή εμπειρία. Φυσικά δεν τα συγκρίνω με τα παιχνίδια που υποστηρίζει μια τέτοια κονσόλα. Απλά νομίζω οι περισσότεροι που πχ έχουν μια καλή κονσόλα (PS ή Xbox) και παιχνίδια που τους αρέσουν στο κινητό για όταν αράζουν, δύσκολα θα δώσουν  άλλα τόσα λεφτά. Νομίζω ότι το αγοραστικό κοινό θα περιοριστεί αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...