Προς το περιεχόμενο

Tp link Deco m4


christaras1990
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω στην κατοχή μου το ανωτέρω μοντέλο (2-pack) και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω τα κάθε deco απευθείας πάνω στο ρουτερ-modem με καλώδιο ethernet και να λειτουργουν σαν access point. Δεν θέλω το 2ο να παίρνει από το πρωτο με wifi. Θέλω και τα δυο να λειτουργούν αυτόνομα και να παίρνουν internet απο το ρουτερ με καλώδιο ethernet το οποίο στη συνέχεια να μοιράζουν με wifi. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Τα deco M4 δουλεύουν σε 2 κύριες καταστάσεις λειτουργίας, ως Router ή ως ΑΡ.

  1. Ως Router υποχρεωτικά το 1ο ενσύρματα με τον Router και το 2ο συνδέεται στο 1ο είτε ενσύρματα είτε ασύρματα.
  2. Ως AP μπορούν να συνδεθούν όλα (όπως θέλεις) στον Router.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 12/05/2023 at 09:41, christaras1990 said:

Καλημέρα, έχω στην κατοχή μου το ανωτέρω μοντέλο (2-pack) και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω τα κάθε deco απευθείας πάνω στο ρουτερ-modem με καλώδιο ethernet και να λειτουργουν σαν access point. Δεν θέλω το 2ο να παίρνει από το πρωτο με wifi. Θέλω και τα δυο να λειτουργούν αυτόνομα και να παίρνουν internet απο το ρουτερ με καλώδιο ethernet το οποίο στη συνέχεια να μοιράζουν με wifi. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; 

 

το εχω κανει σε πελατη αυτο που λες.εβαλα 3 deco ως access point με καλωδιο ethernet πανω σε ενα ftth modem router. και πηρα τα μεγιστα απο τα 500,mbps συνδεση που ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τα έχω συνδέσει και τα δυο πάνω στο ρουτερ με ξεχωριστό Ethernet και όλα μια χαρά τελικά. Το μόνο που βλέπω σαν θέμα κ δεν ξέρω αν έχω σωστά είναι ότι το το ένα από τα δυο αναγκαστικα έχει χαρακτηριστεί ως main, όποτε στην περίπτωση που δεν υπαρχει ρεύμα στο main τότε ούτε το δεύτερο έχει δίκτυο, παρόλο που έχει κανονικά ρεύμα κ είναι συνδεμένο με το ρουτερ. Είναι σαν να παίρνει κ κάποια εντολή από το main.

Τα έχω βάλει σε δυο ξεχωριστά διαμερίσματα που έχω για βραχυχρόνια μίσθωση, στα οποία έχω βάλει μηχανισμό με κάρτα για το ρεύμα στο διαμέρισμα, ώστε όταν λείπεις να πέφτει το ρεύμα. Για να το λύσω αναγκάστηκα και έδωσα ρεύμα στο main από άλλο σημείο το οποίο ειναι εκτός του μηχανισμού κάρτας για το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, christaras1990 said:

Καλησπέρα, τα έχω συνδέσει και τα δυο πάνω στο ρουτερ με ξεχωριστό Ethernet και όλα μια χαρά τελικά. Το μόνο που βλέπω σαν θέμα κ δεν ξέρω αν έχω σωστά είναι ότι το το ένα από τα δυο αναγκαστικα έχει χαρακτηριστεί ως main, όποτε στην περίπτωση που δεν υπαρχει ρεύμα στο main τότε ούτε το δεύτερο έχει δίκτυο, παρόλο που έχει κανονικά ρεύμα κ είναι συνδεμένο με το ρουτερ. Είναι σαν να παίρνει κ κάποια εντολή από το main.

Τα έχω βάλει σε δυο ξεχωριστά διαμερίσματα που έχω για βραχυχρόνια μίσθωση, στα οποία έχω βάλει μηχανισμό με κάρτα για το ρεύμα στο διαμέρισμα, ώστε όταν λείπεις να πέφτει το ρεύμα. Για να το λύσω αναγκάστηκα και έδωσα ρεύμα στο main από άλλο σημείο το οποίο ειναι εκτός του μηχανισμού κάρτας για το ρεύμα.

δεν το θυμαμαι αυτο.να εισαι σιγουρος οτι και το πρωτο παιζει ως access point και οχι ως router. β.βγαλε και το αλλο απο το συστημα να πεφτει το router. θα το σκισεις στα reload και καποια στιγμη θα το παρεις στο χερι. δεν ειναι οτι καλυτερο για μια συσκευη 10 φορες την ημερα να χανει το ρευμα και να ξαναρχεται.ζοριζεις παρα πολυ τα ηλεκτρονικα της συσκευης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ως access point παίζουν και τα δυο. Η αλήθεια είναι δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Θα κοιτάξω να δω αν μπορώ να το βγάλω εκτός μηχανισμού και να παίρνει ρεύμα αυτόνομα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, christaras1990 said:

Ναι ως access point παίζουν και τα δυο. Η αλήθεια είναι δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Θα κοιτάξω να δω αν μπορώ να το βγάλω εκτός μηχανισμού και να παίρνει ρεύμα αυτόνομα. Ευχαριστώ

φαντασου τωρα καθε μερα να μπαινοβγαινει καποιος στο δωματιο 5 φορες και αυτο να γινεται για ολο το καλοκαιρι. και δεν ειναι οτι κανεις software reboot οποτε και δεν χανει το ρευμα.ειναι οτι του κοβεις το ρευμα.εχω δει απειρες συσκευες οι οποιες επαιζαν για 10-20 χρονια και μολις βγηκαν απο ρευμα και ξαναμπηκαν δεν ξεκινησαν ποτε. (cisco)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...