Προς το περιεχόμενο

Η νέα mirrorless Z8 της Nikon προσφέρει βίντεο RAW 8K60p και burst στα 20fps


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

μόνο για ρομαντικούς που διαθέτουν πακέτο. Το auto focus της Sony έχει ισοπεδώσει τα πάντα και μόλις το ζήσεις, δεν υπάρχει γυρισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Errik είπε

Στην πράξη που βλέπεις διαφορά? 

 

αν την θέλεις μόνο για διακοπές καμία, μη σου πω πως η crop είναι καλύτερη επειδή είναι μικρότερη/ελαφρύτερη 

αν την θέλεις για δουλειά όμως
+ καλύτερη κατασκευή και προστασία από σκόνη/υγρασία
+ λόγω μεγαλύτερου αισθητήρα καλύτερη διαχείριση του θορύβου 
+ βάθος πεδίου 
+ μεγαλύτερη ανάλυση
+ καλύτερο και πιο δυναμικό εύρος έκθεσης
+ μεγαλύτερο βάθος χρώματος
+ περισσότεροι φακοί
+ καλύτερη φωτό τοπίου/αρχιτεκτονικής λόγω υπερευρυγώνιων φακών 

- βαρύτερη/ακριβότερη 
- πιο ακριβοί φακοί
- δυνατότερο μηχάνημα για επεξεργασία (σχεδόν 100mb η κάθε φωτό)
- ίσως μια επαγγελματική crop (πχ. D500) είναι καλύτερη για φωτό άγριας φύσης (λόγω Χ1,5)

*μπορεί να έχω ξεχάσει κάτι αλλά πάνω κάτω αυτά είναι τα + και - 
**προφανώς για όλα τα παραπάνω δεν είναι για τύπωμα φωτογραφίας 15Χ10 στο φωτογραφείο της γειτονιάς αλλά για διαφημιστικούς/γραφιστικούς σκοπούς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tegonikos είπε

μόνο για ρομαντικούς που διαθέτουν πακέτο. Το auto focus της Sony έχει ισοπεδώσει τα πάντα και μόλις το ζήσεις, δεν υπάρχει γυρισμός...

Αδερφε μου αν θελεις βοηθησε με

λιγο να παρω μοα αποφαση. Ειναι αναμεσα στην σονυ α7 4 και στο περιμενε μηπως βγει αμεσα η νικον ζ6 ΙΙΙ. Κοιπον αυτο που με κανει να

μην παιρνω ακομη την αποφαση να παω στη σονυ ειναι τα χρωματα τηα νικον γιατι εχω την D780 και εχει χρωματιστές. Και σε βιντεο και σε φωτο αλλα Υστερεί πάρα πολύ στο focus και μου τη σπάει αφάνταστα όπως και Στο σταθεροποιητή εικόνες και βίντεο. Αυτό που θέλω να Μου πεις είναι αν τα χρώματα της στην φωτογραφία είναι καλά και αν υπάρχει όντως σοβαρό θέμα με το χρώμα του δέρματος που ισχυρίζεται πάρα πολύ στο βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
59 λεπτά πριν, dimitrio14 είπε

Αδερφε μου αν θελεις βοηθησε με

λιγο να παρω μοα αποφαση. Ειναι αναμεσα στην σονυ α7 4 και στο περιμενε μηπως βγει αμεσα η νικον ζ6 ΙΙΙ. Κοιπον αυτο που με κανει να

μην παιρνω ακομη την αποφαση να παω στη σονυ ειναι τα χρωματα τηα νικον γιατι εχω την D780 και εχει χρωματιστές. Και σε βιντεο και σε φωτο αλλα Υστερεί πάρα πολύ στο focus και μου τη σπάει αφάνταστα όπως και Στο σταθεροποιητή εικόνες και βίντεο. Αυτό που θέλω να Μου πεις είναι αν τα χρώματα της στην φωτογραφία είναι καλά και αν υπάρχει όντως σοβαρό θέμα με το χρώμα του δέρματος που ισχυρίζεται πάρα πολύ στο βίντεο;

φίλε μου δεν είμαι ειδικός, ερασιτέχνης είμαι στην φωτογραφία και στο βίντεο. Θα σου πω μόνο μια δική μου διαπίστωση, ίσως να βοηθήσει.

Ενα βίντεο με λάθος χρώματα διορθώνεται, ενα βίντεο που το μισό είναι out of focus, το πετάς. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitrio14 είπε

Αδερφε μου αν θελεις βοηθησε με

λιγο να παρω μοα αποφαση. Ειναι αναμεσα στην σονυ α7 4 και στο περιμενε μηπως βγει αμεσα η νικον ζ6 ΙΙΙ. Κοιπον αυτο που με κανει να

μην παιρνω ακομη την αποφαση να παω στη σονυ ειναι τα χρωματα τηα νικον γιατι εχω την D780 και εχει χρωματιστές. Και σε βιντεο και σε φωτο αλλα Υστερεί πάρα πολύ στο focus και μου τη σπάει αφάνταστα όπως και Στο σταθεροποιητή εικόνες και βίντεο. Αυτό που θέλω να Μου πεις είναι αν τα χρώματα της στην φωτογραφία είναι καλά και αν υπάρχει όντως σοβαρό θέμα με το χρώμα του δέρματος που ισχυρίζεται πάρα πολύ στο βίντεο;

Έχω δουλέψει την Z6II και για μια φορά την α7Iv με τον 24-70 f:2,8. Προτιμώ μακράν την Nikon σε χρώματα από το αρχείο που παίρνεις απευθείας από την κάμερα. Η Sony είχε καλύτερο focus αλλά και οι  2 δυσκολεύτηκαν σε χαμηλό φωτισμό να εστιάσουν αυτόματα γρήγορα. Η nikon έχει μεγαλύτερό mount που θεωρώ πως αυτό της δίνει την δυνατότητά να έχει πιο sharp φκούς τώρα αλλά και στο μέλλον. Από stabilization δεν είδα κάμια τρελή διαφορά (δεν έχει η d780  δυστυχώς αυτή την σταθεροποίηση)σώζεις όμως καρέ με λίγο προσοχή κι στις 2. Γνώμη μ, αν έχεις φακούς μένεις σε nikon ακόμα και adapted.Αν θες αύριο να κάνεις αναβάθμιση πήγαινε στην Sony. Νομίζω πως θα μείνεις ικανοποιημένος οποία από τις 2 προτιμήσεις. Όλες οι σύγχρονες φωτογραφικές από τις μεγάλες εταιρίες είναι παραπάνω από αξιοπρεπείς για καταναλωτές και επαγγελματίες. Πάντως και εγώ είμαι με την d750 και περιμένω την Z6iii.

Επεξ/σία από skream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitrio14 είπε

Αδερφε μου αν θελεις βοηθησε με

λιγο να παρω μοα αποφαση. Ειναι αναμεσα στην σονυ α7 4 και στο περιμενε μηπως βγει αμεσα η νικον ζ6 ΙΙΙ. Κοιπον αυτο που με κανει να

μην παιρνω ακομη την αποφαση να παω στη σονυ ειναι τα χρωματα τηα νικον γιατι εχω την D780 και εχει χρωματιστές. Και σε βιντεο και σε φωτο αλλα Υστερεί πάρα πολύ στο focus και μου τη σπάει αφάνταστα όπως και Στο σταθεροποιητή εικόνες και βίντεο. Αυτό που θέλω να Μου πεις είναι αν τα χρώματα της στην φωτογραφία είναι καλά και αν υπάρχει όντως σοβαρό θέμα με το χρώμα του δέρματος που ισχυρίζεται πάρα πολύ στο βίντεο;

 

2 ώρες πριν, tegonikos είπε

φίλε μου δεν είμαι ειδικός, ερασιτέχνης είμαι στην φωτογραφία και στο βίντεο. Θα σου πω μόνο μια δική μου διαπίστωση, ίσως να βοηθήσει.

Ενα βίντεο με λάθος χρώματα διορθώνεται, ενα βίντεο που το μισό είναι out of focus, το πετάς. 

 

 

 

 

2 ώρες πριν, skream είπε

Έχω δουλέψει την Z6II και για μια φορά την α7Iv με τον 24-70 f:2,8. Προτιμώ μακράν την Nikon σε χρώματα από το αρχείο που παίρνεις απευθείας από την κάμερα. Η Sony είχε καλύτερο focus αλλά και οι  2 δυσκολεύτηκαν σε χαμηλό φωτισμό να εστιάσουν αυτόματα γρήγορα. Η nikon έχει μεγαλύτερό mount που θεωρώ πως αυτό της δίνει την δυνατότητά να έχει πιο sharp φκούς τώρα αλλά και στο μέλλον. Από stabilization δεν είδα κάμια τρελή διαφορά (δεν έχει η d780  δυστυχώς αυτή την σταθεροποίηση)σώζεις όμως καρέ με λίγο προσοχή κι στις 2. Γνώμη μ, αν έχεις φακούς μένεις σε nikon ακόμα και adapted.Αν θες αύριο να κάνεις αναβάθμιση πήγαινε στην Sony. Νομίζω πως θα μείνεις ικανοποιημένος οποία από τις 2 προτιμήσεις. Όλες οι σύγχρονες φωτογραφικές από τις μεγάλες εταιρίες είναι παραπάνω από αξιοπρεπείς για καταναλωτές και επαγγελματίες. Πάντως και εγώ είμαι με την d750 και περιμένω την Z6iii.

Μόνο Canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γτ στις καινούριες mirrorless βγάζουν εντελώς το μηχανικό κλείστρο, μεγάλο φάουλ.  Θα μπορούσαν να βάλουν μηχανικό κλείστρο και να έχει επιλογή όποτε θες να χρησιμοποιείς μόνο το ηλεκτρονικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, skream είπε

Έχω δουλέψει την Z6II και για μια φορά την α7Iv με τον 24-70 f:2,8. Προτιμώ μακράν την Nikon σε χρώματα από το αρχείο που παίρνεις απευθείας από την κάμερα. Η Sony είχε καλύτερο focus αλλά και οι  2 δυσκολεύτηκαν σε χαμηλό φωτισμό να εστιάσουν αυτόματα γρήγορα. Η nikon έχει μεγαλύτερό mount που θεωρώ πως αυτό της δίνει την δυνατότητά να έχει πιο sharp φκούς τώρα αλλά και στο μέλλον. Από stabilization δεν είδα κάμια τρελή διαφορά (δεν έχει η d780  δυστυχώς αυτή την σταθεροποίηση)σώζεις όμως καρέ με λίγο προσοχή κι στις 2. Γνώμη μ, αν έχεις φακούς μένεις σε nikon ακόμα και adapted.Αν θες αύριο να κάνεις αναβάθμιση πήγαινε στην Sony. Νομίζω πως θα μείνεις ικανοποιημένος οποία από τις 2 προτιμήσεις. Όλες οι σύγχρονες φωτογραφικές από τις μεγάλες εταιρίες είναι παραπάνω από αξιοπρεπείς για καταναλωτές και επαγγελματίες. Πάντως και εγώ είμαι με την d750 και περιμένω την Z6iii.

Πολυ ενδιαφέροντα ολα αυτα. ερωτηση. Το φοκους της ζ6 ιι πως ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimitrio14 είπε

Πολυ ενδιαφέροντα ολα αυτα. ερωτηση. Το φοκους της ζ6 ιι πως ειναι;

Αρκετά γρήγορο αν και σε βραδυνές λήψεις δυσκολεύεται. Έχει όμως και semi-auto επιλογές για εκείνες τις περιπτώσεις. Στο μόνο που δεν με ικανοποίησε ήταν σε 2 70-200 f:2.8 που έκανα adapt. Θεωρώ πως έχανα κλικ που δεν έπρεπε , σαν να αργούσε να εστιάσει συγκριτικά με την d850. Βεβαία διάβασα ότι το έφτιαξαν με καινούργιο firmare update γιατί ήταν θέμα ακόμα και στην z9 αλλά δεν το έχω τεστάρει. Αν δεν κυνηγάς άγρια φύση ή αθλητικά γεγονότα την θεωρώ τίμια επιλογή και τα 24 mpx από χώρο και ποιότητα είναι ιδανικά για all around μηχανή θα περίμενα όμως την z6iii λόγω καινούργιου επεξεργαστή 30 mpx καλύτερου focus και video internal τωρα που έληξε και η βλακεία της RED.

Επεξ/σία από skream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 4:07 ΜΜ, CyanBlue είπε

Η D800 ήνταν (και είναι) έρωτας και πλέον σε λίγο θα γίνει κλασική, μία από τις λίγες ψηφιακές που μπορεί να έχει επάξια αυτόν τον τίτλο. Αν το βίντεο είναι αδιάφορο (όπως σε εμένα) και βγάζουμε φωτογραφίες η αναβάθμιση δεν είναι ανάγκη, πόσο μάλλον με τιμές στο... θεό.

Έτσι ακριβώς. Μια 810 και μια z6 που έχω, τα σπάνε μια χαρά σε αυτό που ζητάω. Φυσικά θα ήθελα τα παραπάνω μοντέλα, αλλά δεν μπορώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 2:57 ΜΜ, udroxoos είπε

Αν δεν βαριέσαι μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με αυτό;

φυσικα! η crop μηχανή έχει μικρότερο σένσορα άρα δέχεται λιγότερες πληροφορίες !η full frame μηχανή βγάζει με μεγαλύτερη ανάλυση φωτογραφίες και έχει και μεγαλύτερο εύρος!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 6:11 ΜΜ, gotthard είπε

Έτσι ακριβώς. Μια 810 και μια z6 που έχω, τα σπάνε μια χαρά σε αυτό που ζητάω. Φυσικά θα ήθελα τα παραπάνω μοντέλα, αλλά δεν μπορώ. 

Όταν μπορέσεις, βρες μια D850. Αυτή είναι άξια συνέχεια της D800 και η τελευταία DSLR. Για κάθε φακό F-mount που έχεις ή θα αποκτήσεις (σε πολύ καλή τιμή όσο περνάει ο καιρός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...