Προς το περιεχόμενο

Επίσημα τα POCO F5 και F5 Pro με οθόνες AMOLED 6,67” και κύρια κάμερα 64MP


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Damianus

Έχω αγορασμένο απο επίσημη αντηπροσωπεία infoquest xiaomi MI9 το οποιο παρέδωσε πνεύμα, αν το δώσω θα πάρω έκπτωση?

Βρήκα σχετικό

https://www.mistore-greece.gr/Promo/ExchangeMi.aspx

 

Επεξ/σία από maarinos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Arkin είπε

Θα γραψω αυτο που εγραψα και στο myphone χθες

Πολυ δυνατά κινητά καλοβλέπω το απλό poco f5 για αντικατάσταση του Poco f3 εφόσον έρθει Ελλάδα σε λογική τιμή. To 7 gen 2 είναι εξαιρετικό soc με τρομερό efficiency. Στο f5 pro θα πήγαινα αν υπήρχε διαφορά μέχρι 100 ευρώ από το f5 όχι παραπάνω λόγο 1440p οθόνης κυρίως. Γενικά τιμιοτατες προσπάθειες από xiaomi επιτέλους και σε σωστές τιμές πάνω από όλα γιατί το είχε χάσει λιγάκι τελευταία.
 

Αυτό ακριβώς! Έχω και εγώ το F3 και είναι πραγματικά εξαιρετικό κινητό! Το επόμενο θα είναι μάλλον το F5 σκέτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Ip53 (μη αδιάβροχο), κακές κάμερες, κακό λογισμικό. Και τα 450/550€ που ζητάνε πάρα πολλά τα θεωρώ!!!

Ναι άλλα έχει τούμπανο επεξεργαστή, τα πυραυλάκια του miui θα πηγαίνουν σφαίρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ναι άλλα έχει τούμπανο επεξεργαστή, τα πυραυλάκια του miui θα πηγαίνουν σφαίρα

Με 200€ παραπάνω (η 70€ αν ψαχτεις καλύτερα) πας σε s23, αδιαβροχοποιηση, καμεραααρες, ίδιο επεξεργαστή και λόγο λογισμικού φαίνεται σαν δυο γενιές μπροστά!!! Συν καλύτερη υποστήριξη!!! 
***8gen2 το s23!!! Νόμιζα το ποκο είχε 8+gen2 αλλά έχει 8+gen1!!!

Καλυτερο το s23 σε επεξεργαστή!!!

Επεξ/σία από b-boy_steve
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, b-boy_steve είπε

Με 200€ παραπάνω (η 70€ αν ψαχτεις καλύτερα) πας σε s23, αδιαβροχοποιηση, καμεραααρες, ίδιο επεξεργαστή και λόγο λογισμικού φαίνεται σαν δυο γενιές μπροστά!!! Συν καλύτερη υποστήριξη!!! 
***8gen2 το s23!!! Νόμιζα το ποκο είχε 8+gen2 αλλά έχει 8+gen1!!!

Καλυτερο το s23 σε επεξεργαστή!!!

Είναι αρκετά παραπάνω για να φτάσεις το s23, για κάποιον που έχει budget για το μικρό f5 που θα παίξει κάτω από τα 400€ (παίζει είδη στο amazon). 

Επίσης και στο s23 αφήνεις πραγματάκια,  πολλοί δεν θέλουν πλέον 6.1" και σίγουρα αφήνεις την μπαταρία κτλ. λόγο μεγέθους.

Πρακτικά από samsung πρέπει να το συγκρίνεις με το A54 και εκεί από τον επεξεργαστή σίγουρα χάνει, αλλά και ο exynos κάνει για το 90% των περιπτώσεων και νορμαλ χρήσης εκεί έξω, παίρνεις τα 4 major android αντί για 2, παίρνεις καλύτερο UI (πάλι όμως αρκετό bloatware), έχει καλύτερες κάμερες κτλ.

Δεν είναι τυχαίο που έχει 1εκ συσκευές εκεί έξω, ο καθένας έχει άλλες ανάγκες, έχει για όλους, προσωπικά το soc είναι κάτι που κοιτούσα παλιότερα, γιατί κυριολεκτικά με το καλημέρα κολούσαν φθηνότερες συσκευές και αν ήθελες να πας 2 χρόνια at least το ήθελες και το high end soc, τώρα ιδίως με 8 gen 2, παίζει να κλείσεις την 4ετια των αναβαθμίσεων και να μην νιώθεις καν την ανάγκη για αλλαγή, απλά να το κάνεις αναγκαστικά για τα updates κτλ. και για να αλλάξεις μία γερασμένη συσκευή, που μπορεί θεωρητικά να σου μείνει στα χέρια και να σε κρεμάσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Είναι αρκετά παραπάνω για να φτάσεις το s23, για κάποιον που έχει budget για το μικρό f5 που θα παίξει κάτω από τα 400€ (παίζει είδη στο amazon). 

Επίσης και στο s23 αφήνεις πραγματάκια,  πολλοί δεν θέλουν πλέον 6.1" και σίγουρα αφήνεις την μπαταρία κτλ. λόγο μεγέθους.

Πρακτικά από samsung πρέπει να το συγκρίνεις με το A54 και εκεί από τον επεξεργαστή σίγουρα χάνει, αλλά και ο exynos κάνει για το 90% των περιπτώσεων και νορμαλ χρήσης εκεί έξω, παίρνεις τα 4 major android αντί για 2, παίρνεις καλύτερο UI (πάλι όμως αρκετό bloatware), έχει καλύτερες κάμερες κτλ.

Δεν είναι τυχαίο που έχει 1εκ συσκευές εκεί έξω, ο καθένας έχει άλλες ανάγκες, έχει για όλους, προσωπικά το soc είναι κάτι που κοιτούσα παλιότερα, γιατί κυριολεκτικά με το καλημέρα κολούσαν φθηνότερες συσκευές και αν ήθελες να πας 2 χρόνια at least το ήθελες και το high end soc, τώρα ιδίως με 8 gen 2, παίζει να κλείσεις την 4ετια των αναβαθμίσεων και να μην νιώθεις καν την ανάγκη για αλλαγή, απλά να το κάνεις αναγκαστικά για τα updates κτλ. και για να αλλάξεις μία γερασμένη συσκευή, που μπορεί θεωρητικά να σου μείνει στα χέρια και να σε κρεμάσει.

Ακριβώς όπως τα λες!!! Απλά μετάνιωσα που πήγα σε xiaomi 12 και όχι s22 για 70€ παραπάνω και κοπανάω το κεφάλι μου!!! 
Πιστευω τα s με τους snapdragon πλέον είναι πολύ καλύτερα ακόμα και για αυτούς που θέλουν φθηνή συσκευή! Δεν λέω θα δώσεις λίγα παραπάνω (λογικό αφού έχουν πολλά πράγματα καλύτερα) αλλά όπως είπες άνετα θα σου βγάλουν 4 χρονάκια τουλάχιστον!!!

Τωρα αν ο άλλος θέλει την μεγαλύτερη οθονη και δεν έχει να πάει στο ultra της Samsung ok καταλαβαίνω. 
Απο θέματα μπαταρίας όλη η νέα σειρά s είναι αρκετά καλή πάντως!!! 
Για το Α54 συμφωνώ με ότι είπες. Και πάλι, θα το προτιμούσα σε σχέση με το xiaomi 12!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Arkin είπε

Ειναι πολλα τα 370 για 7+gen 2 και οθοναρα και με καμερα με ois? Αν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε αυτα τα λεφτα παρακαλω να το βαλεις να το παρουμε. 

Για Xiaomi 2023 μοντέλο στα 370€ και με βάση τα specs σε σχέση με προηγούμενα μοντέλα και το software που είναι ακόμα μέτριο ναι είναι πολλά.
- στην κάμερα δεν βλέπω βελτιώσεις σε σχέση με παλιότερα μοντέλα
- η Ultrawide κάμερα είναι χειρότερη από Poco X3 NFC και στο βίντεο τραβάει μόνο μέχρι 1080p/30fps...
- σε εγγραφή βίντεο 1080p είτε ultrawide είτε main έχει υπερβολικό sharpness και τα χρώματα κάπως παράξενα
- 2 MP macro camera που καλύτερα να μην την έβαζαν καν (είναι τραγικό εν έτη 2023 να βάζουν μόνο 2MP λες και είμαστε στο 2005)
- USB 2.0

Το μόνο που βλέπω σε βελτίωση είναι το chip,τα 8GB RAM και λίγο η οθόνη - όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια ,,normal τιμή θα ήταν στα 270€ δηλ 100€ πιο κάτω   

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί η Xiaomi δεν βάζει USB 3.0 στις συσκευές της. Έτος 2023 και παίζει ακόμα στο 2.0 με ότι αυτό συνεπάγεται (αργότερη μεταφορά, όπως και υποστήριξη σύνδεσης απευθείας σε τηλεόραση, βλέπε Samsung). Δεν ξέρω αν έχει ούτε το 13 PRO που είναι μεγάλο κρίμα και δεν ξέρω αν έχει τόσο τρομερό κόστος.

(Δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν οφείλεται στην θύρα 2.0 για την σύνδεση στην τηλεόραση) 🙁

Επεξ/σία από spsomas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7gen2 είναι πολύ δυνατό soc για το F5, δυστυχώς οι κάμερες είναι απογοητευτικές.

Από F2 pro δε βρίσκω λόγο αναβάθμισης ειδικά εφόσον δεν παίζω παιχνίδια απαιτητικά.

Αρκετά τίμια προσπάθεια από την Poco.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spsomas είπε

Πάντως το F2 το οποίο κατέχω κιόλας είναι πολύ καλό κινητό. Σκέφτομαι να πάω σε F5 αλλά δεν ξέρω αν θα είναι το απλό ή το Pro. Φαίνονται ίδιοι οι επεξεργαστές αλλά το ένα έχει jack 3.5mm ενώ το Pro ασύρματη φόρτιση χωρίς jack. Θα δούμε από Σεπτέμβρη πως θα είναι οι τιμές και τι προβλήματα θα προκύψουν. Μπορεί να ψοφάει με update Rom όπως στα Χ3. Οψόμεθα

F2 Pro έχω και εγώ, με gcam και μια αλλαγή μπαταρίας μετά την διετία με καλύπτει ακόμα πλήρως. Απόλυτο vfm για την χρονιά που βγήκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikatapi είπε

7gen2 είναι πολύ δυνατό soc για το F5, δυστυχώς οι κάμερες είναι απογοητευτικές.

Από F2 pro δε βρίσκω λόγο αναβάθμισης ειδικά εφόσον δεν παίζω παιχνίδια απαιτητικά.

Αρκετά τίμια προσπάθεια από την Poco.

Επειδή και εγώ το ίδιο τηλέφωνο έχω, κοιτάω για αλλαγή μόνο και μόνο για την υποστήριξη. Ήδη το έχει βγάλει EOL και σε λιγάκι και σε EOS οπότε ήρθε η ώρα του για αλλαγή σιγά σιγά. Όχι βέβαια τώρα αλλά μετά το καλοκαίρι που θα έχει πέσει η τιμή του τουλάχιστον κατά 50-70€.

1 λεπτό πριν, iazriel είπε

F2 Pro έχω και εγώ, με gcam και μια αλλαγή μπαταρίας μετά την διετία με καλύπτει ακόμα πλήρως. Απόλυτο vfm για την χρονιά που βγήκε.

 

το παραπάνω που είπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spsomas είπε

Επειδή και εγώ το ίδιο τηλέφωνο έχω, κοιτάω για αλλαγή μόνο και μόνο για την υποστήριξη. Ήδη το έχει βγάλει EOL και σε λιγάκι και σε EOS οπότε ήρθε η ώρα του για αλλαγή σιγά σιγά. Όχι βέβαια τώρα αλλά μετά το καλοκαίρι που θα έχει πέσει η τιμή του τουλάχιστον κατά 50-70€.

 

το παραπάνω που είπα.

Αυτό ακριβώς, πήρε τώρα miui 14 με security Μαρτίου αλλά that's it... ως το τέλος της χρονιάς βλέπουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Ακριβώς όπως τα λες!!! Απλά μετάνιωσα που πήγα σε xiaomi 12 και όχι s22 για 70€ παραπάνω και κοπανάω το κεφάλι μου!!! 
Πιστευω τα s με τους snapdragon πλέον είναι πολύ καλύτερα ακόμα και για αυτούς που θέλουν φθηνή συσκευή! Δεν λέω θα δώσεις λίγα παραπάνω (λογικό αφού έχουν πολλά πράγματα καλύτερα) αλλά όπως είπες άνετα θα σου βγάλουν 4 χρονάκια τουλάχιστον!!!

Τωρα αν ο άλλος θέλει την μεγαλύτερη οθονη και δεν έχει να πάει στο ultra της Samsung ok καταλαβαίνω. 
Απο θέματα μπαταρίας όλη η νέα σειρά s είναι αρκετά καλή πάντως!!! 
Για το Α54 συμφωνώ με ότι είπες. Και πάλι, θα το προτιμούσα σε σχέση με το xiaomi 12!!!

Κάποτε ήταν πολύ φθηνότερα τα xiaomi mi 8-9-10 κτλ. και οκ έτρωγες στην μάπα το miui για να πάρεις κάποια premium specs, μισοτιμή από τα sammy, πολλοί το συνήθισαν και δεν τους πειράζει, ούτε τους εμποδίζει να πάνε και σε 1000€ συσκευές με αυτό το UI, η δύναμη της συνήθειας κτλ.

Το poco συνεχίζει πρακτικά αυτό που έκανε πάντα εξαρχής, πιο basic design, κομμένο αισθητά σε κάποια specs για να βγει να σου δώσει ένα καλύτερο soc στο price tag, που ούτε αυτό δεν έκανε τώρα τελευταία, αλλά με κάτι συσκευές τύπου realme gt2 pro στα 450 εδώ και καιρό συχνά πυκνά στο amanon.es/de, πραγματικά κλάειν και τι δίνει εδώ και η xiaomi με αυτές τις συσκευές.

Ο 7 gen 2 πάντως φαίνεται ενδιαφέρον soc αν τον δούμε και σε πιο all around mid range συσκευές που συνήθως καταλήγουν με σχετικά αδύναμα soc τύπου 778g+ ή διάφορους exynos/mediatek παρόμοιας απόδοσης, αν τον είχε το Α54 ας πούμε το αγόραζα χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...