Προς το περιεχόμενο

Χάθηκαν όλες οι παιδικές φωτογραφίες;;


myrsine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Κανόνας: Οπωσδήποτε backup σε cloud υπηρεσία της αρεσκείας σου (Google  Photos,  Amazon Photos, OneDrive, iCloud, Dropbox) κτλ κτλ

Εξαίρεση του κανόνα, είναι όσοι έχουν το δικό τους "cloud" server.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 9:49 ΠΜ, leonidas_fs είπε

Κανόνας: Οπωσδήποτε backup σε cloud υπηρεσία της αρεσκείας σου (Google  Photos,  Amazon Photos, OneDrive, iCloud, Dropbox) κτλ κτλ

Πολύ κακή συμβουλή το να εμπιστεύεστε τα προσωπικά δεδομένα (και ειδικά φωτογραφίες), σε τρίτους στο διαδίκτυο, αντί σε τοπικά αντίγραφα. Πόσο μάλλον μη κρυπτογραφημένα από τη μεριά του κατόχου.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, άδικος είπε

Πολύ κακή συμβουλή το να εμπιστεύεστε τα προσωπικά δεδομένα (και ειδικά φωτογραφίες), σε τρίτους στο διαδίκτυο, αντί σε τοπικά αντίγραφα. Πόσο μάλλον μη κρυπτογραφημένα από τη μεριά του κατόχου.

Και εγώ αυτή την άποψη έχω, όλα τα έχω σε εξωτερικούς δίσκους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

To ειπα και παλιοτερα και θα το ξαναπω.Αντιγραφα ασφαλειας απο μοναδικα και ανεκτιμητης αξιας αρχεια, που δημιουργουνται μια φορα στην ζωη, οπως οικογενειακα βιντεο και φωτογραφιες, κρατας πρωτα σε οπτικο δισκο cd-dvd-bd και μετα οπουδηποτε αλλου.Την πατησα πριν χρονια απο σκληρο δισκο και εχασα παιδικες φωτο 4 χρονων διαρκεια των παιδιων και ακομη κλαιω.Αντιθετος εχω απο το 2003 τεραστια οικογενειακη  βιντεοθηκη σε dvd-bluray   και backup φωτο και δεν ειχα ποτε με κανενα δισκακι προβλημα.Δισκακια 20+ χρονων.Ωραια φυλαγμενα και αρχειοθετημενα, ταδε χρονια-ηλικια-τοποθεσια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για συμβατικές μεθόδους archiving, η πιο αξιόπιστη λύση χρονικά είναι τα M-disks.

Όχι CD ή DVD.

Βέβαια είναι και η πιο ακριβή λύση.

Με τα ίδια λεφτά που θα κράταγες ένα αρχείο σε DVD, θα μπορούσες να το έχεις σε 3 αντίγραφα μηχανικών δίσκων.

Η αξία ενός archive σε M-disk,  είναι ακόμα και 8 φορές όση θα αντιστοιχούσε σε HDD.

Χωρίς να υπολογίσουμε τα πλεονεκτήματα των hdd έναντι των οπτικών μέσων ως προς την ταχύτητα προσπέλασης και του όγκου που πιάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, toyo73 είπε

To ειπα και παλιοτερα και θα το ξαναπω.Αντιγραφα ασφαλειας απο μοναδικα και ανεκτιμητης αξιας αρχεια, που δημιουργουνται μια φορα στην ζωη, οπως οικογενειακα βιντεο και φωτογραφιες, κρατας πρωτα σε οπτικο δισκο cd-dvd-bd και μετα οπουδηποτε αλλου.Την πατησα πριν χρονια απο σκληρο δισκο και εχασα παιδικες φωτο 4 χρονων διαρκεια των παιδιων και ακομη κλαιω.Αντιθετος εχω απο το 2003 τεραστια οικογενειακη  βιντεοθηκη σε dvd-bluray   και backup φωτο και δεν ειχα ποτε με κανενα δισκακι προβλημα.Δισκακια 20+ χρονων.Ωραια φυλαγμενα και αρχειοθετημενα, ταδε χρονια-ηλικια-τοποθεσια κτλ.

 

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο αποθηκευτικό μέσο . Αν θες να έχεις τα αρχεία σου ,πρέπει να είναι  σε 3 τουλάχιστον διαφορετικά σημεία ( ο ορισμός του backup) ασχέτως αν είναι cd , m disk , ταινία κτλ. Είναι  ο μόνος τρόπος.

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...