Προς το περιεχόμενο

Λίγο βοήθεια!


mp0ukLas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω στην κατοχή μου 3 MacBooks. Ένα MacBook Pro 15" early 2011, ένα MacBook Pro 13' mid 2012 και ένα MacBook Pro m2. Το βασικό μου λαπτοπ που κάνω όλες της εργασίες μου ειναι το m2. Το mid 2012 το έχω σαν δεύτερο backup laptop και τρέχει OSX Mojave καθώς εκει δουλέυω κάποια apps που είναι 32bit. Το πρόβλημα το έχω στο 15αρι του 2011. To laptop τρέχει High Sierra σε SSD με 16gb ram αλλα για κάποιο λόγο κάνει ακριβός 5 λεπτά να μπει στο login window απο την στιγμή που θα πατήσω το power button. Αποφάσισα λοιπον να περάσω ξανά το high Sierra με clean install. Έφτιαξα λοιπόν bootable usb απο το terminal με την εντολή "createinstallmedia" με το high Sierra και ξεκιναω την διαδικασία για το clean install. Σβήνω τον δίσκο τον κάνω τον κάνω format σε mac os extended journaled και ξεκινάω την διαδικασία. Μετά απο τα 3-4 λεπτα που είμαι μεσα στο usb κανει restart μου εμφανιζει το apple logo με την bar progress και να μου λέει 30 minutes remaining. Μετά απο 5 λεπτα περίπου που εμφανίζει error στο updating firmware. 

Έψαξα στο google και έκανα τα πάντα με οτι βρήκα. Έκανα NVRAM Reset τπτ. Άλλαξα το format στον δίσκο απο Mac OS extended σε APFS τπτ. Κατέβασα πάλι το high Sierra και το ξαναπερασα σε usb, τπτ. Έβαλα άλλο USB τπτ και εκει. έχω δοκιμασεί τα πάντα απο οτι βρηκα στο google αλλα τπτ δεν έχει δουλεψει. Μέχρι και την ημερομηνία άλλαξα από terminal (οπώς γινόταν στο El Capitan) τπτ!!!

Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει μήπως κ καταφέρω να το φτιάξω?

 

Ευχαριστώ πολύ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το firmware φαίνεται σοβαρό. Δοκίμασε να βγάλεις μια μια τις ram μήπως είναι κάποια προβληματική. Επίσης δοκίμασε να Μπουταρεις με Linux live usb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβός παράθυρο διαλόγου που έχεις ανεβάσει με το σφάλμα “An error occurred while updating firmware” restart and try again.

 

Σήμερα το πρωί δοκιμασα να περάσω τα high sierra στο mid 2012. Έκανα Time Machine back up κ ξεκίνησα την διαδικασία. Το ίδιο μήνυμα μου έβγαλε κ σε αυτό το MacBook!

4 ώρες πριν, atheatos είπε

Το πρόβλημα με το firmware φαίνεται σοβαρό. Δοκίμασε να βγάλεις μια μια τις ram μήπως είναι κάποια προβληματική. Επίσης δοκίμασε να Μπουταρεις με Linux live usb. 

Τα έκανα κ αυτό! Έβγαλα μια μια της ram το ίδιο, έβαλα άλλες ram (της πρώτες που είχε το MacBook) μ έκανε τα ίδια. Linux live δν έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για δοκίμασε, η πρακτική έχει καλές προοπτικές για επίλυση του θέματος.

1. Εκκίνηση με πατημένα τα πλήκτρα command()+option()+R για boot στο Internet Recovery. Στην πρώτη στήλη του Βοηθήματος δίσκων επιλέγεις το πρώτο εικονίδιο του δίσκου  > Σβήσιμο σε macOS Extended και Guid partition map.

2. Επανεκκίνηση με πατημένα τα πλήκτρα command()+option()+shift()+R και κατεβάζεις τον installer του λειτουργικού που συνόδευε το μηχάνημα, ή τον πλησιέστερο συμβατό.

3. Στήνεις το σύστημα σου.

4. Upgrade στο macOS της επιλογής σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως η διαδικασία (μέσω USB) προχωρήσει με το παρακάτω τρικ,
Αν είναι συνδεδεμένο στο internet, σταματησε την σύνδεση. 
(Βγάλε το καλώδιο Ethernet, ή κλείσε από την αρχή το WI-FI). 
 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, epinki είπε

 

Για δοκίμασε, η πρακτική έχει καλές προοπτικές για επίλυση του θέματος.

1. Εκκίνηση με πατημένα τα πλήκτρα command()+option()+R για boot στο Internet Recovery. Στην πρώτη στήλη του Βοηθήματος δίσκων επιλέγεις το πρώτο εικονίδιο του δίσκου  > Σβήσιμο σε macOS Extended και Guid partition map.

2. Επανεκκίνηση με πατημένα τα πλήκτρα command()+option()+shift()+R και κατεβάζεις τον installer του λειτουργικού που συνόδευε το μηχάνημα, ή τον πλησιέστερο συμβατό.

3. Στήνεις το σύστημα σου.

4. Upgrade στο macOS της επιλογής σου.

Θα το δοκιμάσω το βράδυ κ θα σας πω. Το είχα σκεφτεί αλλά το είχα αφήσει στην άκρη γτ να σου πω την αλήθεια δν ήθελα να μπει το lion. Δν νομίζω να μου περάσει τα high Sierra 😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mp0ukLas είπε

Θα το δοκιμάσω το βράδυ κ θα σας πω. Το είχα σκεφτεί αλλά το είχα αφήσει στην άκρη γτ να σου πω την αλήθεια δν ήθελα να μπει το lion. Δν νομίζω να μου περάσει τα high Sierra 😬

Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τον installer  που θα προκύψει. Όποιος και να προκύψει και βέβαια δουλέψει, στη συνέχεια αναβαθμίζεις το σύστημα σε High Sierra. 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To high Sierra που προσπαθείς να περάσεις μάλλον έχει πρόβλημα. Φτιάξε το ξανά ή μάλλον καλύτερα προσπάθησε να βαλεις μέσο dosdude http://dosdude1.com/software.html το Mojave στο MacBook Pro 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν χρόνια το φορματ στα μακ ηταν παιχνίδάκι.

τωρα το εχουν γαμησει το θέμα.

για να κάνεις μπακρολ κάνεις το σταυρο σου μην φριζάρει το μηχάνημα.

αχρηστοι για αλλη μια φορά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

πριν χρόνια το φορματ στα μακ ηταν παιχνίδάκι.

τωρα το εχουν γαμησει το θέμα.

για να κάνεις μπακρολ κάνεις το σταυρο σου μην φριζάρει το μηχάνημα.

αχρηστοι για αλλη μια φορά....

Φίλε έχεις διαβάσει το θέμα ?  Μιλάμε για παλιά Mac …. 

Επεξ/σία από atheatos
Καλά κρασιά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Φίλε έχεις διαβάσει το θέμα ?  Μιλάμε για παλιά Mac …. 

παλιο μακ θα μιλάγαμε να είχε κανενα snow leopard

από mojave και μετα ολα εγιναν περίπλοκα στο θέμα φορματ.

φιλάκια

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

παλιο μακ θα μιλάγαμε να είχε κανενα snow leopard

από mojave και μετα ολα εγιναν περίπλοκα στο θέμα φορματ.

φιλάκια

Από Mojave και μετά? Οτι πεις….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

To high Sierra που προσπαθείς να περάσεις μάλλον έχει πρόβλημα. Φτιάξε το ξανά ή μάλλον καλύτερα προσπάθησε να βαλεις μέσο dosdude http://dosdude1.com/software.html το Mojave στο MacBook Pro 2011.

Θα το ξανακάνω! Θα δοκιμάσω πρώτα από internet recovery αν βγάλω άκρη. Αν όχι θα  κατεβάσω ξανά το high Sierra κ βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...