Προς το περιεχόμενο

Η AMD αυξάνει το μερίδιο αγοράς της σε σχέση με την Intel


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Εχει παει στους 8 απ τους μπουλντοζες, αν θυμασαι. "8 πυρηνες κ πανω" ειναι αυτο που η εταιρια σπρωχνει εδω κ μια δεκαετια, ακομα κ πριν απο τους Ryzen. Ξεχασες τα "θα φτιαχτει κ σοφτγουερ που θα τους βλεπει" που το κοροιδευαν καποιοι τοτε? Ξεχασες το "μονο πολλους πυρηνες δινει κ απο επιδοσεις τιποτα"? Το "2 πυρηνες amd ειναι 1 Ιντελ" ??

ΜΑΘΗΜΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ- Ποτε μιλαγε για 6πυρηνους amd θυμασαι? Με τους Phenom !!! Ναι, τοτε που πεταγαν πτεροσαυροι στον ουρανο κ στο κεντρο της Αθηνας ειχαμε μαμουθ κ φοβοσουν να κατεβεις μην σε τσαλαπατησει κανας ιπποποταμος στους παραποταμους του Ιλισου (ναι, ειχαμε ποταμΙΑ στην Αθηνα καποτε!!) διπλα απτο Καλιμαρμαρο!! Τοτε που διαφοροι καθονταν στην ουρα 8 το πρωι για να προλαβουν τον i3 διπυρηνο απο Πλαισιο στα Σιδερα Χαλανδριου, η Nvidia χρειαζονταν μπαρδουρια μονταρισμενους ανεμιστηρες για να μην εκραγει ο υπολογιστης, ενω τα περιοδικα (ναι, εντυπα με πραγματικες σελιδες!!) λεγαν οτι δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας. Τα τροφοδοτικα ηταν το πολυ πεντακοσαρια, οι σκληροι δισκοι το αποκορυφωμα της διαστημικης τεχνολογιας, ολα τα κουτια ηταν ΑΤΧ (κ απορρουσαμε γιατι υπηρχε το ΒΤΧ!!), κ οι περισσοτεροι μολις ειχαμε βαλει 7αρια, εχοντας κανει σκιπ τα Βιστα ("βαλε Βιστα κ τα μουτρα σου φτυστ@" που λεγαν οι σκληροπυρηνικοι ΧΡδακηδες!!). Εκεινη την "χρυση εποχη" που η αφροκρεμα των κομπιουτεραδων αναρωτιοταν "ενταξει καλο φαινεται, αλλα ΠΑΙΖΕΙ CRYSIS???", ηταν κ ο καιρος που η AMD λανσαρε 6πυρηνους Phenom (κ για τους "μερακληδες" υπηρχαν κ οι κλειδωμενοι τριπυρηνοι, που αν ησουν απ τους "τυχερους" μπορουσες να ξεκλειδωσεις τον τεταρτο πυρηνα κ ναχεις τετραπυρηνο σε μιση τιμη απο Ιντελ!!). Αυτα φυσικα, αν δεν επεφτε πανω στο σπιτι σου κανας βροντοσαυρος.

Με την ΑΜ4 προσπαθησε να ανεβασει ακομα παραπανω. Εφερε κ τους threadripper για συνοδευτικο κερασακι! Ο κοσμος "καθισε" στους 6 για "χρυση τομη" αριθμου νηματων/τιμης. Η AMD ποτε δεν σταματησε να ανεβαζει πυρηνες, ουτε στα Πισια, ουτε στα workstations (ουτε στα σερβερ). Το οτι η οικονομια σε γενικες γραμμες δεν παει καλα κ ακομα δεν εχουμε φτασει σε σημειο να βλεπουμε 8πυρηνο κ να γελαμε, δεν ειναι δουλεια των εταιριων επεξεργαστων, αλλα των καθυστερημενων που ανεβαζουμε στην εξουσια ανα τον πλανητη. Κανονικα, κ μετα τοσες δεκαετιες υπολογιστων, θα επρεπε να ειχαμε 3-4 μηχανηματα ο καθενας για πλακα (κανονικα, οχι παλιοτερα, ρετρο κ σηκωμενα απο καδους ανακυκλωσης με υγρα απο αλλα θυλαστικα επανω). Εως ενος σημειου ειναι κ η γραμμη που ακολουθησαν τα μιντια- απο Ryzen κ μετα το γυρισαν στα 6πυρηνα ως "ελαχιστο για τους gamers". Δεν νομιζω οτι τους εσπρωξαν οι εταιριες σε αυτο. 

Το βασικοτερο ομως ειναι (το αφησα για τελος) οι καρτες γραφικων αδερφε. Αυτες εχουν παει στον Θεο κ δεν λεμε να εχουμε φτηνο πισακι, με αποτελεσμα να κανουμε εκπτωσεις σε ολα τ αλλα. Αν οι καρτες ερχονταν κατω, για πες μου, τι επεξεργαστες θα ειχαμε ολοι?? Σε αυτο το τελευταιο, η AMD ειναι η τελευταια που μπορουμε να κατηγορησουμε.... Που πηγαν οι εξτρα ψυκτρες, οι πολλες λουπες με υγρα, τα τρελα ρακορακια, τα crossfire/sli,  τα raid  με τους πολλους σκληρους/ssd, τα διπλα τροφοδοτικα, τα κουτια-ντουλαπες με ροδακια, κ οι μητρικες ΕΕΕΕΕΑΤΧ??? Πανε ολα βολτιτσα λογω ακριβιας.... Αμα θες χιλιαπεντακοσια μονο για γραφικα, χανεις την ορεξη για οτιδηποτε αλλο. Μεχρι κ την μαμισια ψυκτρα του επεξεργαστη κρατας κ για τροφοδοτικο ξεσκονιζεις ενα της εποχης των δεινοσαυρων, που λεγαμε...

ακριβώς το 15ετές timeline μου στα PC ! πωπω μου έφερες πολλές μνήμες ξεκινώντας από το μακρινό 2007 που παράδεισός μου ήταν τα καταστήματα H/Y στην οδό Στουρνάρη ! (γεννήθηκα αγκαλιά με τον Amiga500 😛)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να το διάβαζα αυτό και τι στο κόσμο… 🙂

E αμα συμμετείχες τότε θα το διάβαζες. Άλλωστε, amd ryzen αγόρασα εκείνη την περίοδο για αυτό το λόγο. Άλλοι είναι σε παρατάξεις και υποστηρίζουν μια εταιρεία ότι και αν βγάλει. Εγώ είμαι όπου φυσάει ο άνεμος ;) 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

E αμα συμμετείχες τότε θα το διάβαζες. Άλλωστε, amd ryzen αγόρασα εκείνη την περίοδο για αυτό το λόγο. Άλλοι είναι σε παρατάξεις και υποστηρίζουν μια εταιρεία ότι και αν βγάλει. Εγώ είμαι όπου φυσάει ο άνεμος ;) 


Είμαι από το 2007, είσαι από το 2020, οι ryzen 1600 βγήκαν το 2017, λογικά θα σε διάβασα μετά τους ryzen 3600 και ως γνωστών τότε υποστήριζες τους αντιστοιχούν Intel…

anyway ας μην ξεφύγουμε…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε


Είμαι από το 2007, είσαι από το 2020, οι ryzen 1600 βγήκαν το 2017, λογικά θα σε διάβασα μετά τους ryzen 3600 και ως γνωστών τότε υποστήριζες τους αντιστοιχούν Intel…

anyway ας μην ξεφύγουμε…

 

Eίχα άλλο account τότε, να σε κατατοπίσω αν θες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τότε κάτι κατάλαβες πολύ λάθος γιατί εγώ μιλούσα για την απουσία cooler σε tray επεξεργαστή. Για την ανάγκη ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ περαιτέρω hardware, σε σύγκριση με το να ΚΑΝΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ BIOS.

Οπότε, ή εκ παραδρομής έκανες λάθος, οπότε όλα καλά, ή κάποιος άλλος κάνει ηθελημένα τον Κινέζο και έβαλε tray CPU στη σύγκριση να γλιτώσει ένα δεκάρικο από δω, ένα από κει, μπας και φανεί μικρότερη η διαφορά τιμής στο τέλος.

 

Kαλα τωρα μιλαμε σοβαρα ;
Tι θες να μου πεις οτι θα παρεις AMD και θα αφησεις το σκουπιδι stock cooler οταν με 30-40€ μπορεις να ριξεις τα temps 20-25 βαθμους ;
Οτι και να παρεις θα βαλεις εστω μια 212 η μια 34 esport duo και αν κανει και αγορες απο εξωτερικο φερνεις μια Peerless Assasin .

 

39 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Θα σε μαλώσω, πάλι ξεχνάς την τιμή. Με τη διαφορά των 2 συστημάτων, αγοράζεις 35€ δίσκο 1TB, ο οποίος σου προσφέρει productivity (ανάλογα την αποθήκευση αρχείων). Αν, πάλι, θες gaming (όπου είναι ίδιοι), αγοράζεις SSD 512GB και έχεις χώρο για περισσότερα παιχνίδια. Ή του πατάς ένα καλύτερο cooler για να πιάνει πιο εύκολα τα boost clocks (αύξηση FPS). Μάντεψε ποιο από τα 2 θα σου κάνει διαφορά. Για μένα και τα 2 CPU είναι top στην κατηγορία τους (τώρα, πριν κάτι μήνες ο 5800X3D δε συνέφερε, ήταν υπερκοστολογημένος). Και οι διαφορές έγκεινται υπερβολικά στο κομμάτι του τι δουλειά θες να κάνεις, καθώς το κάθε σύστημα έχει τα πλην και τα συν του.

Ή μήπως θες να μου πεις ότι ο επαγγελματίας που θέλει rendering ή Deep Learning (τι σχέση έχει, δεν καταλαβαίνω, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις train μοντέλο σε CPU) θα πάει σε αυτό το price range;

 

Nαι γιατι ο αλλος δεν θα βαλει nvme και μαλιστα 2-3 θα παιξει με HDD απο τοτε που ελεγε τα καλαντα και του εμεινε στο συρταρι.
Πας να βγαλεις performance με αστειο τροπο,ειπαμε να συγκρινουμε πλατφορμες και επεξεργαστες.
Mε το AM4 που θα παιρνει 1 nvme και θα εισαι αναγκασμενος να εχεις windows και games μαζι ουτε λογος.
Στο B760 θα μπορεις να εχεις 3-4 nvme και πιο γρηγορους .

Δεν χρειαζεται να εισαι επαγγελματιας για να τρεξεις rendering και Deep Learning .
Υπαρχουν και αυτοι που ψαχνονται και δοκιμαζουν διαφορα οπως δεν εισαι γραφιστας η φωτογραφος για να βγαλεις φωτογραφιες και βιντεο και να τα κανεις edit.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίχα άλλο account τότε, να σε κατατοπίσω αν θες :P 

Και εμένα μου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο… 

αν είχαμε μιλήσει, στείλε pm για να μην αναρωτιέμαι που χάθηκε αυτή η ψυχή, αν δεν είχαμε ανταλλάξει ούτε ένα reaction, άστο… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαλα τωρα μιλαμε σοβαρα ;
Tι θες να μου πεις οτι θα παρεις AMD και θα αφησεις το σκουπιδι stock cooler οταν με 30-40€ μπορεις να ριξεις τα temps 20-25 βαθμους ;
Οτι και να παρεις θα βαλεις εστω μια 212 η μια 34 esport duo και αν κανει και αγορες απο εξωτερικο φερνεις μια Peerless Assasin .

Καλά, κατακρίνεις εμένα που είπα ότι συνέκρινες CPU με cooler με CPU ΧΩΡΙΣ, με τη λογική του "θα βαλεις"; Εδώ εσύ δεν έβαλες καν cooler και γέλαγε ο κόσμος, λες και το CPU φτιάχτηκε για να τηγανίζει αυγά. Μιλάμε για VFM. Ο ορισμός του VFM είναι αυτό που σου είπα. Το ότι εσύ δεν το δέχεσαι, δεν είναι πρόβλημά μου. Α, μάντεψε κιόλας πόσο κάνει η 34 esports duo. 48€. Δηλαδή, το μεγαλύτερο μέρος τη διαφοράς που γλυτώνεις πηγαίνοντας σε 5800X3D. Αυτό που σου έλεγα πριν ότι βάζεις ένα καλύτερο cooler, οπότε μπορείς να ανεβάσεις τα fps; H Hyper 212 evo? 38€. Κοίτα κάτι σατανικές συμπτώσεις.

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν χρειαζεται να εισαι επαγγελματιας για να τρεξεις rendering

Αν δεν είσαι επαγγελματίας, δε θα δεις τη διαφορά ανάμεσα στα 2 CPU γιατί δε θα κάνεις καθημερινά rendering 5 ώρες τη μέρα για να δεις διαφορές. Ξέρεις πού θα δεις τη διαφορά; Όταν θα έχεις 35€ παραπάνω να τα διαθέσεις σε 1 TB δίσκο για αποθήκευση των "ερασιτεχνικών" projects που θα κάνεις.

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

και Deep Learning

Άστο, μην το αναφέρεις καν. Σου το λέω από προσωπική εμπειρία, δεν κάνεις Deep Learning σε CPU, ειδικά σε αυτά τα λεφτά. Και τέρμα ερασιτέχνης να είσαι, κάτσε δούλεψε CUDA ή ROCm.

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι γιατι ο αλλος δεν θα βαλει nvme και μαλιστα 2-3 θα παιξει με HDD απο τοτε που ελεγε τα καλαντα και του εμεινε στο συρταρι.

O HDD αναφερόταν στην αποθήκευση αρχείων ή projects που σου ανέφερα πιο πάνω. Για τα παιχνίδια (ειδικά για τα δευτερεύοντα), ο SSD Sata στα 512 GB για συν, είναι μια χαρά. Εκτός κι αν έλεγες ακόμα κάλαντα όταν βγήκαν οι SATA SSDs. Καλά, έτσι και σου πω ότι μπορείς να πάρεις και 512GB Samsung 980 NVMe με 35€, εκεί είναι που θα γίνει πυρηνική έκρηξη. Ή Kingston 512GB NVMe PCI 4.0.

 

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Καλά, κατακρίνεις εμένα που είπα ότι συνέκρινες CPU με cooler με CPU ΧΩΡΙΣ, με τη λογική του "θα βαλεις"; Εδώ εσύ δεν έβαλες καν cooler και γέλαγε ο κόσμος, λες και το CPU φτιάχτηκε για να τηγανίζει αυγά. Μιλάμε για VFM. Ο ορισμός του VFM είναι αυτό που σου είπα. Το ότι εσύ δεν το δέχεσαι, δεν είναι πρόβλημά μου. Α, μάντεψε κιόλας πόσο κάνει η 34 esports duo. 48€. Δηλαδή, το μεγαλύτερο μέρος τη διαφοράς που γλυτώνεις πηγαίνοντας σε 5800X3D. Αυτό που σου έλεγα πριν ότι βάζεις ένα καλύτερο cooler, οπότε μπορείς να ανεβάσεις τα fps; H Hyper 212 evo? 38€. Κοίτα κάτι σατανικές συμπτώσεις.

 

Συγκρινουμε πλατφορμες δεν εχεις καμια σχεση τι cooler θα βαλεις , τι δισκο θα βαλεις αν θα βαλεις 3060 η 4080.
Ολα αυτα τα θεωρεις κοινα και συγκρινεις τις 2 πλατφορμες.
Το να μου λες οτι ο 5800x3D εχει μεσα και cooler αρα ειναι καλυτερος ειναι το ιδιο κουτο (για να μη το πω αλλιως) με το να σου πω οτι ο 12100 ειναι καλυτερος απο 5800x3d γιατι εχει 1/3 - 1/4 της τιμης και περιλαμβανει ενσωματομενα γραφικα και cooler ενω στο 5800x3d θα πρεπει να αγορασεις εστω και μια gtx 1030.
Αστεια επιχειρηματα.

 

16 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Άστο, μην το αναφέρεις καν. Σου το λέω από προσωπική εμπειρία, δεν κάνεις Deep Learning σε CPU, ειδικά σε αυτά τα λεφτά. Και τέρμα ερασιτέχνης να είσαι, κάτσε δούλεψε CUDA ή ROCm

 

Δεν ειπα πουθενα οτι θα επιλεξεις να κανεις deep learning σε CPU.
Eιπα οτι θα εχεις καλυτερους χρονους με 13600kf απο οτι με 5800x3D χρησιμοποιοντας την ιδια GPU και δεν ειναι μονο το Deep Learning που πες ειναι λιγο πιο σπανιο η διαφορα ειναι μεγαλη σε video edit ειδικα αν επιλεξεις να παρεις Κ αντι για ΚF και χρησιμοποιειες και την Intel UHD 770.

Eχουμε φτασει να κανουμε τη τριχα τριχια για 30€ πανω και 30€ κατω η τι θα κανει ο ενας με 30€ που αλλος δεν θα το κανει οταν μιλαμε για builds που συνολικα θα φτασουν κοντα στα 1000€.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Tray? Tray για να κατεβάσουμε την τιμή; Μα δε σε είχα για τόσο απελπισμένο, μπορείς και καλύτερα. Έλα, σου έχω καλύτερο! 5800X3D. Έχεις AM4 μητρική, ακόμα και πρώτης γενιάς; Άρχοντας. Δε χρειάζεσαι καν καινούριο σύστημα. Μίλα μου για "τον πιο VFM εκεί έξω".

https://www.techspot.com/review/2475-ryzen-5800x3d-older-am4-motherboards/

Δε σου αρέσει; Θες καινούριο; Τον πετάς πάνω σε μια B550 (με τις μνήμες που είπες) και έγινες. Φθηνότερα κιόλας.

Αλλά, ομολογώ, με απογοήτευσες, δε σχολίασες κάτι επί του θέματος του άρθρου. Αυτή η κακιά η AMD το έχει παρακάνει με το να μη βγάζει VFM, φαίνεται, δεν την αγοράζει ο κόσμος.

 

Αρχοντικό CPU ο 5800X3D. 12900K killer με το όνομα !!! :o

Με το ζόρι βγαίνει λίγο ψηλότερα από tuned 10900K στο χειρότερο κομμάτι της δοκιμής(κάτι που θα δεις φυσικά και in-game). Ακόμα και 12600K/12700K με σωστό στήσιμο μνημών εξαϋλωνουν και τα δύο προαναφερθέντα στα frame drops.

Spoiler

 

Αλλά αυτά δεν θα τα δεις ποτέ σε average μετρήσεις που η cache τις απογειώνει. Με αυτά και κάτι άλλα πανάχρηστα metric τύπου 0,1% lows(δλδ το microstuttering του microstuttering)  κοροϊδεύουν 7 χρόνια τον κοσμάκη. Και απορούμε γιατί έφτασαν εκεί που έφτασαν.

Τότε δεν είχε τίποτα αξιόλογο σε νέα πλατφόρμα η AMD οπότε δελέασε τους κατόχους παλιών μητρικών για νέο CPU σε αρχική τιμή πάνω από τα 500€. Για να τα θυμόμαστε όλα. Η επίσημη υποστήριξη σε 1st gen mobos για τα 5000 series άργησε να έρθει. Ποιος κάτοχος 5-6 ετών μητρικής περιμένει ή προβλέπει τέτοιες τακτικές αποφάσεις της τελευταίας στιγμής πριν την "σκοτώσει"; Αυτά είναι εντελώς τυχερά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το να μου λες οτι ο 5800x3D εχει μεσα και cooler αρα ειναι καλυτερος ειναι το ιδιο κουτο (για να μη το πω αλλιως)

Δεν είπα αυτό...

Είπα ότι ΕΣΥ πόσταρες μια ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ, καθώς της έλειπε βασικό χαρακτηριστικό (το cooler), μπας και γλυτώσεις έστω και αυτό το τελευταίο δεκαράκι, να φανεί μικρότερη η τιμή (αρχίζω να πιστεύω ότι το έκανες επιτηδευμένα πλέον), ενώ εγώ πόσταρα μία ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ. Επίσης, είπα ότι με τη διαφορά χρημάτων ανάμεσα στις 2 πλατφόρμες, παίρνεις ένα σεβαστό cooler στη μία, ενώ στην άλλη μένεις με το stock (αν αποφασίσεις να βάλεις, εσύ πρέπει να τρέχεις το CPU χωρίς cooler, κρίνοντας αυτά που λες), με ό,τι περιθώρια απόδοσης σου δίνει αυτό.

30 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειπα πουθενα οτι θα επιλεξεις να κανεις deep learning σε CPU.
Eιπα οτι θα εχεις καλυτερους χρονους με 13600kf απο οτι με 5800x3D χρησιμοποιοντας την ιδια GPU

Έχεις ιδέα τι κάνει η CPU στο Deep Learning; Τα lanes σε νοιάζουν κυρίως. Που και τα 2 cpu έχουν τα ίδια. Είπες:

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν εισαι και απο αυτους που θελουν να πειραματιστουν με λιγο rendering, 3d , Deep Learning για να δουν πως ειναι παλι θα εισαι κατι ωριτσες πισω.

 Η GPU σου θα "κολυμπάει" στα lanes και cores που απαιτούνται για το preprocessing και στις 2 περιπτώσεις. Η διαφορά θα είναι τόσο μικρή, που για να σου το δώσω να το καταλάβεις, θα είναι σα να τρέχεις παιχνίδι σε 8K και στα 2 συστήματα. Μάντεψε ποιο είναι το bottleneck :

https://timdettmers.com/2018/12/16/deep-learning-hardware-guide/

30 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eχουμε φτασει να κανουμε τη τριχα τριχια για 30€ πανω και 30€ κατω η τι θα κανει ο ενας με 30€ που αλλος δεν θα το κανει οταν μιλαμε για builds που συνολικα θα φτασουν κοντα στα 1000€.

Δεν είμαι εγώ αυτός που ξεκίνησε το όλο θέμα. Εσύ έστειλες "πλατφόρμα" δηλώνοντας κιόλας ότι είναι VFM. Ε, σου απάντησα με πλατφόρμα με τα ίδια χαρακτηριστικά και πιο φτηνή και με επιλογές για πιο VFM (αν έχεις ήδη B350). Τόσο απλό.

Σε άρθρο που αναφέρει ότι η AMD παίρνει συνεχώς market share να θυμίσω, έτσι; 3 φορές σε ρώτησα να σχολιάσουμε το θέμα του άρθρου, σε ένα σχόλιο εξηγώ και γιατί χάνει market share από το 2017 και μετά, 3 φορές για την ταμπακιέρα τίποτα. Εκεί, Intel κι άγιος ο θεός, δε βλέπουμε τίποτα αριστερά-δεξιά, tunnel vision.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δεν είπα αυτό...

Είπα ότι ΕΣΥ πόσταρες μια ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ, καθώς της έλειπε βασικό χαρακτηριστικό (το cooler), μπας και γλυτώσεις έστω και αυτό το τελευταίο δεκαράκι, να φανεί μικρότερη η τιμή (αρχίζω να πιστεύω ότι το έκανες επιτηδευμένα πλέον), ενώ εγώ πόσταρα μία ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ. Επίσης, είπα ότι με τη διαφορά χρημάτων ανάμεσα στις 2 πλατφόρμες, παίρνεις ένα σεβαστό cooler στη μία, ενώ στην άλλη μένεις με το stock (αν αποφασίσεις να βάλεις, εσύ πρέπει να τρέχεις το CPU χωρίς cooler, κρίνοντας αυτά που λες), με ό,τι περιθώρια απόδοσης σου δίνει αυτό.

 

Συνεχιζεις στο ιδιο βιολι ξεκολα.
Εχεις 2 συστηματα με ΟΛΑ τα υπολοιπα parts ιδια ΕΚΤΟΣ απο CPU και μητρικη.
Ποιο ειναι καλυτερο το B450/Β550 η το B760;
O 5800x3D η ο 13600KF;
Κανενας δεν θα επελεγε να παει σε pci-e 3.0 , 1 nvme με ελαχιστα usb και χωρις type-c οταν με πανω κατω τα ιδια χρηματα εχεις την επιλογη για DDR4 ή DDR5 με pci-e 5.0 με 3-4 nvme ,με type-c ετσι απλα για να μην παραδεχτεις οτι η μια πλατφορμα ειναι παλια ενω η αλλη σου προσφερει τα παντα.
Μολις βγουν οι RTX 5000 θα δουμε ποσοι πεταξαν στα σκουπιδια εν ετη 2023 το 500ρικο .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ειτε παρεις 5800x3d ειτε παρεις 13600kf ο 13600kf δεν υστερει σε κανενα σεναριο αντιθετως ο 5800x3d υστερει σε ολα και ειναι το ιδιο μονο στο gaming και αυτο οχι σε ολα, υπαρχουν και games που μενει πισω.

Έχασες το παιχνίδι από τη στιγμή που αποδέχεσαι ότι 13600KF~=5800X3D στο gaming.

Μόνο σε average fps ισχύουν αυτά. Στα frame drops που είναι η πεμπτουσία του gaming υπάρχει χάσμα. Σχεδόν κανένας reviewer δεν ασχολείται πια με τέτοιες μετρήσεις και γι αυτό καταλήξαμε στην θεοποίηση των ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Έχασες το παιχνίδι από τη στιγμή που αποδέχεσαι ότι 13600KF~=5800X3D στο gaming.

Μόνο σε average fps ισχύουν αυτά. Στα frame drops που είναι η πεμπτουσία του gaming υπάρχει χάσμα. Σχεδόν κανένας reviewer δεν ασχολείται πια με τέτοιες μετρήσεις και γι αυτό καταλήξαμε στην θεοποίηση των ryzen.

Για εμενα δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στις 2 πλατφορμες η στα 2 cpu απλα προσπαθησα να του εξηγησω οτι ακομα και αν ειναι πανω κατω ιδια παλι χανει σε ολα τα υπολοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για εμενα δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στις 2 πλατφορμες η στα 2 cpu απλα προσπαθησα να του εξηγησω οτι ακομα και αν ειναι πανω κατω ιδια παλι χανει σε ολα τα υπολοιπα.

"Γιατί δεν κάνουμε μόνο gaming με το pc μας." Ξεχνιούνται τα σλόγκαν των γνωστών αγνώστων; Τώρα τους ξυνίζει και το productivity.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συνεχιζεις στο ιδιο βιολι ξεκολα.
Εχεις 2 συστηματα με ΟΛΑ τα υπολοιπα parts ιδια ΕΚΤΟΣ απο CPU και μητρικη.
Ποιο ειναι καλυτερο το B450/Β550 η το B760;
O 5800x3D η ο 13600KF;
Κανενας δεν θα επελεγε να παει σε pci-e 3.0 , 1 nvme με ελαχιστα usb και χωρις type-c οταν με πανω κατω τα ιδια χρηματα εχεις την επιλογη για DDR4 ή DDR5 με pci-e 5.0 με 3-4 nvme ,με type-c ετσι απλα για να μην παραδεχτεις οτι η μια πλατφορμα ειναι παλια ενω η αλλη σου προσφερει τα παντα.
Μολις βγουν οι RTX 5000 θα δουμε ποσοι πεταξαν στα σκουπιδια εν ετη 2023 το 500ρικο .

Είσαι εντάξει; Ειλικρινά ρωτάω.

46 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εχεις 2 συστηματα με ΟΛΑ τα υπολοιπα parts ιδια ΕΚΤΟΣ απο CPU και μητρικη.

Πάλι "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω"; Το ακριβώς ανάποδο. Εσύ δεν είσαι αυτός που πόσταρε εξ'αρχής ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ CPU ΚΑΙ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΜΕ RAM DDR4 αποκαλώντας το VFM και σου απάντησα ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ από AMD, ο οποίος είναι και φθηνότερος;

Κάτι πάει στραβά με την πορεία της "σκέψης" σου και πηδάς από το ένα στο άλλο, ασύνδετα πράγματα. Ή πήρες χαμπάρι ότι δεν ισχύουν αυτά που λες, οπότε αρχίζεις τώρα να προσπαθείς να γίνεις πιο ευέλικτος, βάζοντας και DDR5 μέσα κλπ.

Εν τω μεταξύ, κι άλλη κωλοτούμπα (την περίμενα νωρίτερα, είναι η αλήθεια). Τι έγινε; Παλιά σας λέγαμε ότι είναι bonus το να έχεις ένα socket τόσες γενιές (AM4) και μας λέγατε ότι δεν παίζει ρόλο και ξαφνικά, τώρα που άλλαξε το socket, είναι καλό να μπορείς να έχεις ευελιξία; Δεν ήξερε η AMD να κρατάει το ίδιο socket 10 χρόνια, ήταν κακό το future proof τότε. Δεν είναι και Intel, βέβαια, που αλλάζει χρόνο παρά χρόνο.

46 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Κανενας δεν θα επελεγε να παει σε pci-e 3.0 , 1 nvme με ελαχιστα usb και χωρις type-c

What? Ακόμα μιλάς για την B350 όπου ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΕΛΙΞΙΑ να είσαι από το 2017 με το ίδιο socket (και chipset) και να έχεις σύγχρονο CPU; Θύμισέ μου, τα αντίστοιχα chipset για Intel με socket 1151, σε ποια χωματερή σαπίζουν εν έτει 2023; Μιας και μιλάς για σύγχρονα CPU λέω.

Πάμε πάλι γιατί αρνείσαι να απαντήσεις στο άρθρο πέρα από το να κάνεις praise την Intel. Για δώσε μας τη δική σου οπτική, επί του θέματος. ΓΙΑΤΙ Η INTEL ΧΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ MARKET SHARE ΑΠΟ ΤΟ 2017 ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ; ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΗΛΙΘΙΟΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ;

39 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

"Γιατί δεν κάνουμε μόνο gaming με το pc μας." Ξεχνιούνται τα σλόγκαν των γνωστών αγνώστων; Τώρα τους ξυνίζει και το productivity.

Καλώς τον κι ας άργησε! Ήρθε κι ο 3ος! :)

Πρώτα διαβάζουμε, μετά απαντάμε.

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Από όταν βγήκαν οι Ryzen (2017), εποχές 1600-3600 κλπ, όταν στις ίδιες τιμές, λόγω του υψηλότερου multicore ήταν μπροστά στα multithreaded workloads, ακούγαμε από τα Intel fanboys "ναι, αλλά στο gaming τρώνε σκόνη κλπ". Το μόνο που τα ενδιέφερε ήταν το gaming. Το τελευταίο προπύργιο. Ξαφνικά, όταν έβαλε η Intel μέσα E-cores για να ανεβάσει τους πυρήνες, θυμήθηκαν ότι υπάρχουν multicore workloads. Και, φυσικά, μόλις έβγαλε η AMD τους 7ΧΧΧΧ3D, θυμήθηκαν ότι "κάνουμε κι άλλα με το PC πέρα από παιχνίδια".

Και οι υπόλοιποι λέγαμε ότι ο λόγος που ο κόσμος αγοράζει Ryzen και χάνει η Intel μερίδιο είναι ακριβώς επειδή στο PC υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν, αντί να παίζουν παιχνιδάκια μόνο όλη μέρα. Για αυτό πουλούσαν σα ζεστό ψωμί κάτι CPU 1600, 3600,5600 κλπ (ο 5600 ήταν και ό,τι πρέπει στο gaming). Γιατί ήταν "αρκετά καλοί" στο gaming, αλλά στην πραγματική εργασία ήταν top.

Τι έγινε; Πώς ήρθαν έτσι τα πάνω κάτω; Τα ύστερα του κόσμου!

Αν ακόμα δεν το κατάλαβες, προσωπικά, ποσώς με ενδιαφέρει αν είναι VFM η μία εταιρεία ή η άλλη. Όταν χρειαζόμουν VFM είχα πάει σε 10400F (γιατί δεν ήταν σε άμεσο στοκ ο 3600). Παλιότερα λάτρεψα τον Q6600 και μετά τον FX8350 κλοκαρισμένους και τους 2 στα κόκκινα. Όταν η AMD έβγαλε τη σειρά 5000 σε τιμές στο θεό γιατί πάταγε σε απόδοση την Intel κάτω, την έκραξα. Με νοιάζει η τσέπη μου και όχι να υποστηρίξω μια εταιρεία. Τα σχόλια (από την αρχή) ήταν ακριβώς για να σε φέρω σε αυτό το τελευταίο κομμάτι, να σου δείξω ότι όποτε σε συμφέρει σε νοιάζουν οι "άλλες" δουλειές και το "all around" και όποτε σε συμφέρει το "gaming performance". Όταν αποφασίσεις να είσαι σταθερός στις απόψεις σου, ξανασυζητάμε.

Να ξέρεις, εσύ μου ήρθες στο μυαλό όταν το έγραφα. Κάτι εποχές 2018, σε άρθρο που σου λέγαμε τόσα άτομα ότι ο κόσμος κάνει πραγματική δουλειά στο PC του και επέμενες να μας μιλάς ΜΟΝΟ για gaming και πόσο καλύτερος είναι ο 7600K, ο 7700K και ο 8700K και πόσο άξιζε την τιμή του και γέλαγε όλο το thread. Μου έχει εντυπωθεί γιατί πρέπει να πάλευες καμιά 15αριά σελίδες να πείσεις όλους τους υπόλοιπους. Πραγματικά, όχι, μπράβο. Παρωπίδες, ναι, αλλά δεν έχω παρά να πω μπράβο για την επιμονή.

Τι έγινε; Ξαφνικά θυμηθήκατε το multicore από το 2021 (τέλη) που βγήκαν οι Alder Lake;

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...