Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Ο κόσμος στο Ελλαδιστάν πληρώνει ακόμα μπουζούκια και φιλάει κατουρημένες ποδιές για να τον βάλει σε ένα "καλό" τραπέζι. 

Ακόμα και στο Αμερικανιστάν παραγγείλει tacos απ'έξω 17 φορές το μήνα επειδή βαριέται να πάρει τα κουλά του να βράσει 2 αβγά να φάει με ψωμί. Για μακαρόνια δε συζητάω καν, που να κάθεσαι να βράζεις τώρα. 

Αλλά του φταίει το YouTube που βάζει διαφημίσεις και δε δίνει 12$ για να τις ξεφορτωθεί. 

Βγάλε άκρη εσύ...

what-year-is-it-robin-williams.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tarantules είπε

Όντως κι εγώ είχα ξεχάσει οτι βάζει διαφημίσεις το youtube μιας και έχω να δω χρόνια με το ublock και το vanced στο κινητό , αλλά πέρα από τις διαφημίσεις , το περιεχόμενο βλέπω έχει ποιάσει κατρακύλα.Άπειρα βίντεο με clickbite εικόνα που δεν έχει πολλές φορές καμία σχέση με το περιεχόμενο , άκυροι τίτλοι του στύλ "Πριν αγοράσεις αυτό δες οπωσδήποτε αυτό" , "Δες το τώρα μην την πατήσεις" , και το κερασάκι στην τούρτα , ηλίθιοι μορφασμοί έκπληξης από τη φάτσα των δημιουργών για να "πειστείς" οτι δεν πρέπει επ ουδενί να χάσεις το βίντεό τους και δεν έχουν τα ελάχιστα κύτταρα ευφυίας να καταλάβουν οτι μόνο ηλίθιοι θα καθήσουν να δουν τα βίντεό τους όταν κάνουν αυτές τις ηλίθιες γκριμάτσες.

Το content του Youtube δεν είναι μόνο αυτά που περιγράφεις όμως. Αν (για εσένα) είναι, τότε τί κόπτεσαι απ'το αν κοστίζει ή όχι το Youtube premium? Αφού δεν σε ενδιαφέρει το περιεχόμενο του. 

Για εμένα που παρακολουθώ κατά 99% tutorials και 1% dj mixes των 3 και 4 ωρών, ούτε μπορώ να φανταστώ το να υπομένω διαφημίσεις στο Youtube. 

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε

what-year-is-it-robin-williams.jpg

come again? 

Τί εννοείς γέροντα? Αν είναι κάποιο αστείο ως προς αυτά που έγραψα, προσπέρασέ το και μην απαντήσεις καν, μου είναι αδιάφορο. 

Αν ειναι κάτι προς σοβαρή συζήτηση και εγώ δεν το κατάλαβα, να το αναλύσουμε.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MrRush είπε

Να βάλεις το χέρι στην τσέπη καλύτερα και όχι τις φωνές.

Αν και απαντάς στο φίλο, μιας και είμαι στο ίδιο σκεπτικό με αυτόν, θα απαντήσω εγώ. Έχω την εντύπωση, πως, την τελευταία φορά που κοίταξα, κουμάντο στην τσέπη μας και στο πώς θα κατανείμουμε τους πόρους μας, το κάνουμε εμείς, ο καθένας ξεχωριστά. Και για να προλάβω το "μην παραπονιέστε τότε που βάζει διαφημίσεις", δεν παραπονιόμαστε, δεν τις βλέπουμε ούτως ή άλλως. Απλά γελάμε.

Πάμε τώρα στο "ατράνταχτο" επιχείρημα ότι το Premium είναι για να βγάζει τα λειτουργικά έξοδά του το YT που βλέπω να αναπαράγεται στο thread. Απλά, δεν ισχύει. Αρχικά, ούτε εγώ, ούτε εσύ συμφορουμίτη είμαστε CEOs της Google για να ξέρουμε πώς κατανέμονται τα έσοδα. Ας κάνουμε όμως μια πρώτη εκτίμηση.

Ακόμα και το 2015, το YouTube ήταν ίσα βάρκα-ίσα πανιά.

https://www.wsj.com/articles/viewers-dont-add-up-to-profit-for-youtube-1424897967

Από τότε, μόνο αυξητική τάση έχει.

https://www.businessofapps.com/data/youtube-statistics/

Εκτός κι αν θεωρείς ότι μέσα σε 7 χρόνια, εξαπλασίασε και το κόστος των εγκαταστάσεων/προσωπικού.

Αλλά πέρα από αυτό. Αλήθεια, υπάρχει έστω και ένας που πιστεύει το "το καημένο το YouTube, το εκμεταλλεύονται και χάνει χρήματα η Google σε αυτό"; Το YouTube είναι ένα από τα βασικά "οχήματα" της Google στο να λαμβάνει ΔΕΔΟΜΕΝΑ για τις καταναλωτικές συνήθειες χρηστών, τα ενδιαφέροντά τους κλπ ώστε να κάνει optimize τις υπηρεσίες της αναλόγως. Αυτό ακριβώς είναι που την καίει την Google, όχι το να αγοράσεις εσύ το Premium. Τα δεδομένα σου είναι ο "χρυσός", όχι η συνδρομή σου.

Για του λόγου το αληθές; Π.χ, το 2022, μόλις το 9.4% των κερδών ήταν από υπηρεσίες (cloud κλπ). Το 80.2% ήταν από διαφημίσεις.

https://www.oberlo.com/statistics/how-does-google-make-money

Στο τέλος, ο καθένας πληρώνει ό,τι θέλει. Όχι όμως και να "τη λέτε" κάποιοι στους άλλους για το πού ξοδεύουν τα λεφτά τους.

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, feelihipo είπε

Πολύ διαδικασία, στο τέλος της μέρας 2.5€ είναι ένα σουβλάκι το μήνα (εποχές 19), οπότε

Το πρόβλημα δεν είναι τα 2.5€ άλλα ότι πρέπει να έχεις account (αν πληρώσεις), οπότε ότι βλέπεις καταγράφετε από την googel ακόμα και με vpn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κάθε φορά που αλλάζεις συσκευή, περνάς το λογαριασμό σου και όλα τα apps. Λιγότερη ώρα σου παίρνει να βάλεις Vanced μέσα σε όλα τα άλλα apps. Οπότε, δεν ισχύει.

Android TV και Android TV Box υποστηρίζουν μια χαρά Vanced. Δε σου αρέσει; Newpipe.

Αν, πάλι, έχεις "μάρκα μ'έκαψες" smart TV με υποτυπώδες UI, πολύ περισσότερο θα σε πονέσουν τα 100+€ το χρόνο που θα δίνεις στο YT Premium, παρά το να αγόραζες ένα TV Box ή ένα Raspberry Pie και να είχες όλη την ελευθερία στο χέρι σου.

Ο "μέσος χρήστης του ίντερνετ/youtube" δε γνωρίζει καν τι είναι το VPN, πόσο μάλλον το πώς να πάρει φθηνότερα YT. Όπως είπες, "αν τον βοηθήσει κάποιος". Adblock, σίγουρα καταλαβαίνει να βάζει "ο μέσος χρήστης". Δεν καταλαβαίνω, λοιπόν, γιατί το χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα. Με την ίδια λογική, μπορεί το ίδιο εύκολα να (τον βοηθήσει κάποιος να) μάθει να βάζει Vanced ή, ακόμα πιο εύκολα, κυριολεκτικά απλά download το app, Newpipe.

Ε, χμ, δεν ξέρω πώς δεν έχεις "την ευκολία" με τους τρόπους που σου είπα. Όπως κάνεις το λογαριασμό σου μια φορά setup και μετά "έχεις την ευκολία", έτσι κάνεις μια φορά 5 λεπτά (λιγότερο) setup το Vanced και "έχεις την ευκολία". Δε σου αρέσει; Το θεωρείς παράνομο; Ξαναείπα. Newpipe.

Το ότι έχει περαστεί ως κανονικότητα στην κοινή γνώμη ότι μόνο οι συνδρομητικές υπηρεσίες προσφέρουν ευκολία και είναι ιδανικές, το 2023, μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο.

Το Family κοστίζει 13€ το μήνα στην Ελλάδα. Το Solo 8.5€. Αν εσύ θες να το επιμερίζεις, επιλογή σου (δε θα πληρώσουν τα 5χρονα παιδιά συνδρομή, ένα άτομο πληρώνει στην οικογένεια πάλι, από μία τσέπη βγαίνουν). Αν, πάλι, εννοείς να αγοράσεις τίποτα τούρκικα πακέτα ή να μοιράζεται ένα family η παρέα ανάμεσα σε 4-5 άτομα, σίγουρα, δεν είναι σύμφωνο με τους όρους χρήσης. Ή θα είμαστε σωστοί ή όχι, με βάση αυτά που μου λες. Όχι μεσοβέζικα πράγματα.

γιατι καποιος να παρει tv box και οχι ενα απλο chromecast δεν θα κανει τη δουλεια του ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KnightRider είπε

Χίλιες φορές να κάνω donate στους δημιουργούς παρά να δώσω για Youtube Premium που τα τσεπώνει πιο πολύ η Google !!

Donate sto YouTube...το 60% παίρνει το YouTube... Αν είναι μέσον του chat ...superchat....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

 

Εκτός κι αν θεωρείς ότι μέσα σε 7 χρόνια, εξαπλασίασε και το κόστος των εγκαταστάσεων/προσωπικού.

Από το 2015 μέχρι σήμερα υπάρχει πολύ περισσότερος κόσμος που βλέπει YouTube.
Πέρα από αυτό, το 2015 ο κόσμος δεν είχε φθηνές 4K τηλεοράσεις όπως έχει τώρα. Οι συνδέσεις έχουν αναβαθμιστεί οπότε ο αριθμός ατόμων που βλέπουν 4K έχει ανέβει δραματικά. Μαζί με αυτό έχει ανέβει πολύ και το περιεχόμενο 4K που είναι πιο μεγάλο σε μέγεθος για να το αποθηκεύσεις και πιο δύσκλο να το κάνεις stream.

Έχει ανέβει το κόστος στα βασικά έξοδα τους σίγουρα κατά πολύ καθώς το ρεύμα για να τρέχουν όλα αυτά που τρέχουν για να υπάρχει το YouTube έχει ακριβύνει. Σϊγουρα έχουν πάρει επιπλέον εγκαταστάσεις για να κάνουν keep up με την αύξηση του userbase. Σίγουρα υπάρχει μεγάλο κόστος συντήρησης των υπάρχοντων συστημάτων καθώς το hardware δεν ζει για πάντα.

Από την μεριά του προσωπικού, οι developers είναι ακριβοί άνθρωποι και ειδικά σαν developer για το YouTube μπορεί να βγάζεις μισό εκατομμύριο και άνω(ανά χρόνο), πολλαπλασίασε το επί τους εκατοντάδες ή και χιλιάδες developers που δουλεύουν στο YouTube. Το 2015 αυτοί οι άνθρωποι δεν θα έβγαζαν τέτοια ποσά και οι λίγοι από αυτούς που έπαιρνας τότε μισό εκατομμύριο τώρα θα παίρνουν ένα ολόκληρο.

Και ξαναλέω, κανένας δε σε υποχρέωσε να βλέπεις YouTube. Αν δε θες να πληρώσεις απλά μην βλέπεις, είναι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Titos301 είπε

γιατι καποιος να παρει tv box και οχι ενα απλο chromecast δεν θα κανει τη δουλεια του ετσι;

Έχεις ένα δίκιο. Το παρέλειψα. Και chromecast. Και περνάς ό,τι θες στο κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, polaki είπε

Εσύ δηλαδή που το προτείνεις, αντί να μπαίνεις καθημερινά YouTube μπαίνεις Metacafe? Ή απλά το λες για να πετάξεις δήθεν εναλλακτική? 

Στη δουλειά σου αν χρειαστείς ένα tutorial θα μπεις metacafe? Ή ακόμα και να θες να δεις πώς να ρυθμίσεις πχ ένα router ή πώς διάολο να καθαρίσεις καλύτερα ένα κάθισμα αυτοκινήτου που ξέρασε το μωρό, θα μπεις Metacafe? 

Αν ναι, μπράβο. 

Αν όχι, ποιός ο λόγος ύπαρξης του σχολίου αυτού?

Πρόβλημα, με τις εναλλακτικές ιδέες; 

Αν έκανες τον κόπο να το κοιτάξεις... θα το καταλάβαινες και μόνο σου.

Όπως και, μερικές φορές, δεν είναι κακό να διαβάσεις και τις οδηγίες σε κάτι.

Υ.γ. Στην δουλειά μου, δεν υπάρχει χρόνο να χαζεύω βίντεο κτλπ. Φροντίζω να είμαι διαβασμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, feelihipo είπε

Πολύ διαδικασία, στο τέλος της μέρας 2.5€ είναι ένα σουβλάκι το μήνα (εποχές 19), οπότε

Οποιος γουσταρει να πληρώνει ενω με απλες πραγματικα διαδικασιες μπορει να μην πληρωνει, ας το κανει. 2,5 € απο εδω 3€ απο εκει κλπ, μαζευονται τα περιττά έξοδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, markos9 είπε

Πρόβλημα, με τις εναλλακτικές ιδέες; 

Αν έκανες τον κόπο να το κοιτάξεις... θα το καταλάβαινες και μόνο σου.

Όπως και, μερικές φορές, δεν είναι κακό να διαβάσεις και τις οδηγίες σε κάτι.

Υ.γ. Στην δουλειά μου, δεν υπάρχει χρόνο να χαζεύω βίντεο κτλπ. Φροντίζω να είμαι διαβασμένος. 

Στη δική μου δουλειά, το να βλέπεις tutorial για να παρέχεις μία λύση είναι μέρος της καθημερινότητας και η ευελιξία της εύρεσης λύσης επιβραβεύεται. Σίγουρα δεν είναι "χάζεμα βίντεο κτλπ". 

Βλέπω όμως ότι απάντηση στην ερώτησή μου δεν έδωσες, το γιατί το ξέρεις ο ίδιος. 

Δεν υφίσταται Metacafe ως εναλλακτική YouTube.

Αν θες να προσφέρεις στη συζήτηση κάτι ουσιώδες πέραν των χαριτωμένων αλλά παντελώς άχρηστων εναλλακτικών, με το καλό να το κάνεις και να το συζητήσουμε. 

Μέχρι τότε, I'm out. 

16 λεπτά πριν, mkp είπε

Το πρόβλημα δεν είναι τα 2.5€ άλλα ότι πρέπει να έχεις account (αν πληρώσεις), οπότε ότι βλέπεις καταγράφετε από την googel ακόμα και με vpn.

Αυτό που εσύ αποκαλείς πρόβλημα (και το σέβομαι), δεν ασχολείται με αυτό ούτε το 0.00001% του κοινού του YouTube. 

By the way, απλά για την ιστορία και χωρίς λογαριασμό αν βλέπεις κάτι ή μπαίνεις στη Google ή σε οποιοδήποτε άλλο site έχει Google Analytics (pretty much το 95% του web), καταγράφεσαι. Το πώς και το εάν μπορείς να ταυτοποιηθείς είναι άλλο θεμα. Αν εσύ πιστεύεις ότι ΔΕΝ ταυτοποιείσαι απλά και μόνο επειδή δεν έχεις account σε *ΟΛΑ* τα site που επισκέπτεσαι είναι καλή σκέψη για να κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ. 

Αλλά είναι λάθος σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το βασικό πρόβλημα, για εμένα, είναι διπλό:

1) Οι διαφημίσεις είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ. Δε θα με πείραζε πχ να βλέπω 20 λεπτά βίντεο, 1 λεπτό διαφήμιση, αλλά σε μερικά βίντεο έχει διαφήμιση κάθε 3 λεπτά... Έλεος κάπου...

2) Το πακέτο youtube premium είναι ακριβό. Τραγικά ακριβό. Αν όλα αυτά τα χρήματα πήγαιναν στους δημιουργους θα ήταν καλά... Ένα πολύ μεγάλο μέρος πάει στη τσέπη της Google, ενώ οι δημιουργοί κάνουν την περισσότερη δουλειά. Αυτό δε μπορώ να χωνέψω εύκολα. 

Παρόλα αυτά, θα προτιμούσα, αν ήμουν υποχχρεωμένος να διαλέξω, να πληρώσω χωρίς διαφημίσεις. 

Μακάρι να βγει μπλοκάρισμα που να ξεπερνάει τον έλεγχο της Google ή να βάλουν πιο λογικές τιμές στο premium.

Τον περασμένο μήνα μου τράβηξε η Google από την revolut 1.65 για το premium...

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...