Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Μακάρι να το πάει σε παγκόσμιο επίπεδο και μόνιμα την λειτουργία να μην αφήνει με ad block 

To διαβάσαμε και αυτό.👀

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Όταν βλέπω σχόλια όπου ο καθένας τονίζει πόσο έξυπνη λύση βρήκα στο να κλέβει με ξεπερνάει. 

Ρε μάγκες... Δεν σας το χρωστάει το youtube ούτε οι δημιουργοί το περιεχόμενο, και ούτε είστε εσείς που θα κρίνετε εάν βγάζει αρκετά λεφτά ούτως ή άλλως και άλλα τέτοια ωραία που λέτε. 

Δεν σας αρέσει το περιοχομενο η ή διαφημίσεις? Πάρτε premium η πηγαίνετε στις άλλες πορτοκαλιές που αναφέρεστε. 

Μακάρι να το πάει σε παγκόσμιο επίπεδο και μόνιμα την λειτουργία να μην αφήνει με ad block 

Αντιστρέφω την εσφαλμένη λογική σου. 

Το youtube ξεκίνησε δωρεάν και χωρίς διαφημίσεις, έτσι απέκτησε κοινό και χρήστες, και καλά κάνουν οι χρήστες και απαιτούν τόσο δωρεάν χρήση όσο και να μην ενοχλούνται από διαφημίσεις. Αν δεν αρέσει στο youtube που βάζουν adblock να αλλάξει τις πολιτικές του. Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να ανέχεται ότι αποφασίζει κάποιος ειδικά όταν οι πολιτικές αλλάζουν κάθε χρόνο και γίνονται ολοένα και πιο επιθετικές. 

Μακαρι να βρεθούν να εργαλεία από τους προγραμματιστες και να μπλοκάρουν οτιδήποτε σχεδιάζουν οι διαδικτυακοί πριχτες για να τους βλέπουμε. 

Πορτοκαλιές δεν υπάρχουν πουθενά, δεν υπάρχει κοινό για τίποτα σε άλλες πλατφόρμες. Αν θέλει το youtube να διώξει κόσμο ας μετατρέψει σε πλήρως συνδρομητική την σελίδα και τις υπηρεσίες του για να φύγει κόσμος να εγγραφεί αλλού και τότε να υπάρξει ένας καλύτερος διαμοιρασμος του κοινού που θα ωθήσει νέες σελίδες με χρήστες και υλικό να πάρουν μπρος. 

 

8 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

To διαβάσαμε και αυτό.👀

Και δεν είναι η πρώτη φορά που γράφεται σε παρόμοιο thread. Προφανώς κάποιοι είναι δημιουργοί πρωτοτυπου υλικού στο youtube και θεωρουν ότι αν σταματούσαν πλήρως τα blockers θα είχε περισσότερες προβολές ο δισφημιζομενος, θα έβγαζε πιο πολλά λεφτά το youtube και παράλληλα θα είχαν υψηλότερα έσοδα από τις προβολές τους οι δημιουργοί. My two cents. 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Όταν βλέπω σχόλια όπου ο καθένας τονίζει πόσο έξυπνη λύση βρήκα στο να κλέβει με ξεπερνάει. 

Ρε μάγκες... Δεν σας το χρωστάει το youtube ούτε οι δημιουργοί το περιεχόμενο, και ούτε είστε εσείς που θα κρίνετε εάν βγάζει αρκετά λεφτά ούτως ή άλλως και άλλα τέτοια ωραία που λέτε. 

Δεν σας αρέσει το περιοχομενο η ή διαφημίσεις? Πάρτε premium η πηγαίνετε στις άλλες πορτοκαλιές που αναφέρεστε. 

Μακάρι να το πάει σε παγκόσμιο επίπεδο και μόνιμα την λειτουργία να μην αφήνει με ad block 

αν εκανες ελάχιστο κόπο να διαβάσεις και καποιο σχόλιο, σε κάθε σελίδα αναφέρεται οτι το YOUTUBE και γενικά η google και ολες οι μεγάλες εταιριες τέτοιου τύπου, γιγαντώθηκαν απο το να κλέβουν τα προσωπικά δεδομένα και να βγάζουν κέρδος απο αυτό, ενω δεν εχει πληρώσει κανενα, για αυτο που τους παρείχαμε τόσο απλόχερα.

βεβαια ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι και πάλι δεν θα θέλεις να καταλάβεις, γιατι δεν θέλεις να αλλαξεις την γνώμη σου.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Μακάρι να το πάει σε παγκόσμιο επίπεδο και μόνιμα την λειτουργία να μην αφήνει με ad block 

Μετάφραση: "Εγώ πληρώνω και θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα που δεν πληρώνει και δε με επηρεάζει".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αντιστρέφω την εσφαλμένη λογική σου. 

Το youtube ξεκίνησε δωρεάν και χωρίς διαφημίσεις, έτσι απέκτησε κοινό και χρήστες, και καλά κάνουν οι χρήστες και απαιτούν τόσο δωρεάν χρήση όσο και να μην ενοχλούνται από διαφημίσεις. Αν δεν αρέσει στο youtube που βάζουν adblock να αλλάξει τις πολιτικές του. Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να ανέχεται ότι αποφασίζει κάποιος ειδικά όταν οι πολιτικές αλλάζουν κάθε χρόνο και γίνονται ολοένα και πιο επιθετικές. 

Μακαρι να βρεθούν να εργαλεία από τους προγραμματιστες και να μπλοκάρουν οτιδήποτε σχεδιάζουν οι διαδικτυακοί πριχτες για να τους βλέπουμε. 

Πορτοκαλιές δεν υπάρχουν πουθενά, δεν υπάρχει κοινό για τίποτα σε άλλες πλατφόρμες. Αν θέλει το youtube να διώξει κόσμο ας μετατρέψει σε πλήρως συνδρομητική την σελίδα και τις υπηρεσίες του για να φύγει κόσμος να εγγραφεί αλλού και τότε να υπάρξει ένας καλύτερος διαμοιρασμος του κοινού που θα ωθήσει νέες σελίδες με χρήστες και υλικό να πάρουν μπρος. 

Ρε φίλε τι λες? Τι εσφαλμένη κλπ λες? 

Τι είναι youtube ΜΚΟ? Φυσικά και ξεκίνησε δωρεάν ( είναι γνωστό ότι έμπαινε μέσα 1.5 μυριο την μέρα) για να αποκτήσει κοινό, που είναι το περίεργο? Και μόλις εδραιώθηκε άλλαξε πολιτική χρήστης κλπ. 

Αύριο άμα θέλει το ξανά αλλάζει ότι θέλει 50ε το μήνα άμα γουστάρει. Θα σε ρωτήσει? Άμα δεν σου αρέσει κάτι απλά το προσπερνάς.. Τόσο απλό. Η διαφωνία μου είναι στο ότι το youtube και το κάθε youtube δεν σου χρωστάει. Τέλος 

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Μετάφραση: "Εγώ πληρώνω και θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα που δεν πληρώνει και δε με επηρεάζει".

Μετάφραση για σενα : εγώ θέλω όλοι οι άλλοι να δουλεύουν για εμένα.

Δωρεάν servers, content creators... Κλπ κλπ κλπ. Μου το χρωστάει η ανθρωπότητα να έχω τα πάντα δωρεάν. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, thiva7 είπε

...

Ρε μάγκες... Δεν σας το χρωστάει το youtube ούτε οι δημιουργοί το περιεχόμενο, και ούτε είστε εσείς που θα κρίνετε εάν βγάζει αρκετά λεφτά ούτως ή άλλως και άλλα τέτοια ωραία που λέτε. 

...

Κάποιους τύπους που βλέπω στο youtube, λένε ότι τους έχει κάνει demonetize οπότε δεν παίρνουν τίποτα από την google. Μου επιτρέπει η αυτου μεγαλειοτης σου να έχω adblock; :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Μετάφραση: "Εγώ πληρώνω και θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα που δεν πληρώνει και δε με επηρεάζει".

Εν τω μεταξύ αυτές οι πληρωμές πάνε κυρίως στους μετοχους και τα golden boys ώστε να πάρουν ακόμα μεγαλύτερο κότερο , αφού έχουν βγάλει τα άπειρα δις από τα στοιχεία μας... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, prefuse είπε

αν εκανες ελάχιστο κόπο να διαβάσεις και καποιο σχόλιο, σε κάθε σελίδα αναφέρεται οτι το YOUTUBE και γενικά η google και ολες οι μεγάλες εταιριες τέτοιου τύπου, γιγαντώθηκαν απο το να κλέβουν τα προσωπικά δεδομένα και να βγάζουν κέρδος απο αυτό, ενω δεν εχει πληρώσει κανενα, για αυτο που τους παρείχαμε τόσο απλόχερα.

βεβαια ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι και πάλι δεν θα θέλεις να καταλάβεις, γιατι δεν θέλεις να αλλαξεις την γνώμη σου.

Συμφωνώ... Σταματά να μοιράζεις τα δεδομένα σου εάν σε ενοχλεί. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Σταματά να έχεις android, google κλπ... 

 

45 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

To διαβάσαμε και αυτό.👀

Φυσικά... Όσο υπάρχει κόσμος που θεωρεί ότι του χρωστάνε θα υπάρχουν και άτομα που θα γράφουν αυτά που γράφω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Μετάφραση για σενα : εγώ θέλω όλοι οι άλλοι να δουλεύουν για εμένα.

Δωρεάν servers, content creators... Κλπ κλπ κλπ. Μου το χρωστάει η ανθρωπότητα να έχω τα πάντα δωρεάν. 

Πού να μάθεις πώς δημιουργήθηκε το www. Πού να μάθεις κιόλας ότι αυτή τη στιγμή, για να έχεις πρόσβαση σε οποιοδήποτε server στο διαδίκτυο, η τάδε εταιρεία κάνει hosting το server χρησιμοποιώντας (κατά πάσα πιθανότητα) Linux Server, εντελώς δωρεάν. Πού να μάθεις ότι το κινητό σου (πιθανώς Android) περιέχει λογισμικό το οποίο πήρε η Google ΔΩΡΕΑΝ, το παραμετροποίησε και έφτιαξε ΠΡΟΪΟΝ το οποίο της αποφέρει κέρδη. Πού να μάθεις ότι τα μεγαλύτερα commercial LLMs (π.χ GPT, PaLM) χρησιμοποίησαν ΔΩΡΕΑΝ εργασία άλλων (code, papers κλπ) για να γίνουν train και να πωλούνται. Πού να μάθεις πολλά για το πώς λειτουργεί ο κόσμος.

Κλασσική λογική εταιρικού "σκεπτικού". Ας εκμεταλλευτούμε ό,τι δωρεάν κυκλοφορεί, αλλά όταν ο άλλος ψάχνει τρόπο να μην πληρώσει αχρείαστες συνδρομές, ας τον πετσοκόψουμε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπως είπα "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα".

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείστε μας λίγο ακόμα ρε, προσπαθήστε.

"Όλα για το καλό σας είναι, αν δε θες πήγαινε αλλού"

Μπέ και τρολ μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

(Ή μέχρι να τον σβήσουμε στη μούρη σας :) )

 

Edit:

Λίστα jdownloader και απολαμβάνω ότι video θέλω απο το pc μου, όσες φορές θέλω.

Ούτε δευτερόλεπτο στις διαφημίσεις σας.

Θα μας κάνουν πλύση εγκεφάλου και θα πληρώνουμε κιόλας.

Επεξ/σία από Angellorex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Πού να μάθεις πώς δημιουργήθηκε το www. Πού να μάθεις κιόλας ότι αυτή τη στιγμή, για να έχεις πρόσβαση σε οποιοδήποτε server στο διαδίκτυο, η τάδε εταιρεία κάνει hosting το server χρησιμοποιώντας Linux Server, εντελώς δωρεάν. Πού να μάθεις ότι το κινητό σου (πιθανώς Android) περιέχει λογισμικό το οποίο πήρε η Google ΔΩΡΕΑΝ, το παραμετροποίησε και έφτιαξε ΠΡΟΪΟΝ το οποίο της αποφέρει κέρδη. Πού να μάθεις ότι τα μεγαλύτερα commercial LLMs (π.χ GPT, PaLM) χρησιμοποίησαν ΔΩΡΕΑΝ εργασία άλλων (code, papers κλπ) για να γίνουν train και να πωλούνται. Πού να μάθεις πολλά για το πώς λειτουργεί ο κόσμος.

Κλασσική λογική εταιρικού "σκεπτικού". Ας εκμεταλλευτούμε ό,τι δωρεάν κυκλοφορεί, αλλά όταν ο άλλος ψάχνει τρόπο να μην πληρώσει αχρείαστες συνδρομές, ας τον πετσοκόψουμε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπως είπα "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα".

Χμμ.... Δεν ξέρω εάν είσαι... Αλλά δείχνεις εντελώς άσχετος. 

Εντελώς δωρεάν? Αλήθεια? Πως φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα πως λειτουργεί το www και μια σελίδα στο ίντερνετ. 

1. δωρεάν δεν είναι.... Ενώ το λογισμικό είναι δωρεάν. Κάποιος πρέπει να συντηρήσει το λογισμικό αυτό. Πχ update ασφαλείας κλπ 

2. Το κόστος που έχει ένα site για να λειτουργήσει σε μπορείς καν να το φανταστείς. 

Κάτσε ψάξε μόνος σου το υπόλοιπα. Είσαι λάθος. Τώρα καταλαβαίνω την λογική σας γιατί πρέπει να σας χρωστάει η google δωρεάν το youtube. Δωρεάν linux... Άρα δωρεάν youtube. 

Καλό ψάξιμο 

 

 

Επεξ/σία από thiva7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Μετάφραση για σενα : εγώ θέλω όλοι οι άλλοι να δουλεύουν για εμένα.

Δωρεάν servers, content creators... Κλπ κλπ κλπ. Μου το χρωστάει η ανθρωπότητα να έχω τα πάντα δωρεάν. 

«Αν κάτι προσφέρεται δωρεάν, εσύ είσαι το προϊόν»! Τίποτα δεν είναι δωρεάν οπότε σταμάτα το παραμύθι σου. Στο είπαν τόσες φορές. Διάβαζε τι γράφουν οι συνομιλητές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν ξεκινάς κάτι δωρεάν και μετά το κάνεις επί χρήμασι, είναι σοβαρή περίπτωση αθέτησης

Νομίζω και από το hardware, πάνε λεφτά σε τύπους σαν την google. Αλλά είναι αχόρταγοι, θέλουν πλήρη έλεγχο και αθετούν όποτε γουστάρουν και με το έτσι θέλω. Τους έχουμε μάθει. Ασχετα αν τσιμπήσαμε στο "τυράκι" τους και τους κάναμε και μάγκες

Καιρός να βρούμε άλλες "πορτοκαλιές" αν επιμείνουν

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...