Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Χμμ.... Δεν ξέρω εάν είσαι... Αλλά δείχνεις εντελώς άσχετος. 

Ο άσχετος μάλλον είναι αυτός που πάσχει από απλή κατανόηση κειμένου. Μίλησα συγκεκριμένα για ΤΟ SOFTWARE που απαιτείται για να γίνει hosting μια σελίδα, το software που απαιτείται για να δημιουργηθεί ένα kernel (Android), ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ που απαιτούνται για να γίνουν train LLM μοντέλα κλπ. Το γεγονός ότι εσύ δεν το κατανόησες (ή δε σε συμφέρει να το κατανοήσεις) και επέλεξες να απαντήσεις μόνο για το κομμάτι των τεχνικών υποδομών, δεν αναιρεί ότι τα συγκεκριμένα προϊόντα δημιουργήθηκαν με εργασία άλλων (software, papers κλπ) που η τάδε εταιρεία τα πήρε και τα χρησιμοποιεί ΔΩΡΕΑΝ για να δημιουργήσει commercial προϊόντα.

8 λεπτά πριν, thiva7 είπε

1. δωρεάν δεν είναι.... Ενώ το λογισμικό είναι δωρεάν. Κάποιος πρέπει να συντηρήσει το λογισμικό αυτό. Πχ update ασφαλείας κλπ 

Πού να μάθεις πώς λειτουργεί το Linux kernel και ποιοι εμπλέκονται στο patching για συντήρηση.

9 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Τώρα καταλαβαίνω την λογική σας γιατί πρέπει να σας χρωστάει η google δωρεάν το youtube. Δωρεάν linux... Άρα δωρεάν youtube. 

Καλά, αν σου εξηγήσει κανείς γιατί χρησιμοποιεί Linux και ότι, για τις εργασίες του είναι καλύτερο από paid software, μπορεί να πάθεις και τριπλό εγκεφαλικό. Ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος, τα επί πληρωμή προϊόντα είναι πάντα καλύτερα, οι εταιρείες θέλουν το καλό μας, αδέρφια, τρέξτε ελεύθεροι στα λιβάδια!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Ρε φίλε τι λες? Τι εσφαλμένη κλπ λες? 

Τι είναι youtube ΜΚΟ? Φυσικά και ξεκίνησε δωρεάν ( είναι γνωστό ότι έμπαινε μέσα 1.5 μυριο την μέρα) για να αποκτήσει κοινό, που είναι το περίεργο? Και μόλις εδραιώθηκε άλλαξε πολιτική χρήστης κλπ. 

Αύριο άμα θέλει το ξανά αλλάζει ότι θέλει 50ε το μήνα άμα γουστάρει. Θα σε ρωτήσει? Άμα δεν σου αρέσει κάτι απλά το προσπερνάς.. Τόσο απλό. Η διαφωνία μου είναι στο ότι το youtube και το κάθε youtube δεν σου χρωστάει. Τέλος 

Μετάφραση για σενα : εγώ θέλω όλοι οι άλλοι να δουλεύουν για εμένα.

Δωρεάν servers, content creators... Κλπ κλπ κλπ. Μου το χρωστάει η ανθρωπότητα να έχω τα πάντα δωρεάν. 

Οι χρήστες που πρωτομπηκαν εκεί δωρεάν και ήταν όλα τζάμια το ξέρανε από πριν πως η εταιρεία άνοιξε με σκοπό να εδραιωθεί και μετά να ζητάει τα ρέστα; 

Η εταιρεία δεν όφειλε να το πει αυτό η πρέπει να το υποθέσει ο καθένας;

Το έλεγε πουθενά στους όρους αυτό η υπογράψαμε κανένα συμβόλαιο ότι στο μέλλον να σου ζητάω λεφτά η θα σε πρίζω με διαφημίσεις; 

Η τελικά το μόνο που έχουμε να λέμε για όλα αυτά είναι ότι "οι όροι αλλάζουν οποιαδήποτε στιγμή". "Τι να κάνουμε οι εποχές άλλαξαν". 

Δεν δίνω δεκάρα αν το youtube έμπαινε μέσα 1.5 εκατομμύριο για να μαζέψει κόσμο. Εμένα δεν το ανακοίνωσε αυτό. Σιγά μην το λυπηθούμε κιόλας. 

Τρόποι και τεχνικες αν ήθελε να περιορίσει αυτό το κόστος και τις ανάγκες για υποδομές υπήρχαν πολλοί, ειδικά από τότε που βελτιώθηκαν οι κάμερες και τα video είναι από πολλά MB ως GB, περιορισμό του κάθε vidéo στο 5λεπτο, έλεγχος και κόψιμο άχρηστου υλικού η ακόμα και διπλών vidéo με ίδιο υλικό. Αδρανή vidéo που έγιναν upload πριν χρόνια και τώρα δεν έχουν προβολές η λογαριασμοί που δεν έχουν login για χρόνια οι κάτοχοι τους, ένα ωραίο delete και τελειώνει το θέμα. 

Για όποιον θέλει να μην γίνονται όλα αυτά ας υπήρχε η συνδρομή. Οι διαφημίσεις είναι παντελώς άχρηστες. Με ενοχλούν και δεν με ενδιαφέρει ποιος και γιατί τις βάζει. 

Όσο μπορώ να βλέπω και να έχω περιεχόμενο free, όσο μπορεσω να παρακάμψω διαφημίσεις με κάποιον blocker θα συνεχίσω να το έχω. Ας τα βάλει όλα με συνδρομές να μην υπάρχει τίποτε free για να αποχωρήσω και εγώ και εκατομμύρια άλλοι να βρούμε άλλες πλατφόρμες και εναλλακτικές. 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Χμμ.... Δεν ξέρω εάν είσαι... Αλλά δείχνεις εντελώς άσχετος. 

Εντελος δωρεάν? Αλήθεια? Πως φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα πως λειτουργεί το www και μια σελίδα στο ίντερνετ. 

1. δωρεάν δεν είναι.... Ενώ το λογισμικό είναι δωρεάν. Κάποιος πρέπει να συντηρήσει το λογισμικό αυτό. Πχ update ασφαλείας κλπ 

2. Το κόστος που έχει ένα site για να λειτουργήσει σε μπορείς καν να το φανταστείς. 

Κάτσε ψάξε μόνος σου το υπόλοιπα. Είσαι λάθος. 

Καλό ψάξιμο 

 

 

φιλε μας εχεις αποδείξει πολλακις, με αυτα που γράφεις, οτι άλλος ειναι ο άσχετος.. ξεκίνα με τα βασικά

και μετά θα φτάσεις και στους "innovators" που υποστηρίζεις, λεγε με google, steve jobs, bill gates, fb, elon, zukerberg κ.α. 

αλλο οι επιχειρηματίες και καιροσκόποι που βλέπουν κέρδος και αλλο οι πραγματικοί innovators οπου και αυτοί για να φτάσουν στο σημείο αυτό χρησιμοποίησαν την συλλογική εφευρητικότητα και τις υποδομές που οι προηγούμενοι ειχαν οικοδομήσει. κανένας δεν ειναι guru και εφευρέτης απο το μηδεν, συλλογικά χτίζεται ο πολιτισμος και οι κοινωνίες οχι απο παιδια θαύματα και "αυτοδημιούργητους' billionaire

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Χμμ.... Δεν ξέρω εάν είσαι... Αλλά δείχνεις εντελώς άσχετος. 

Εντελώς δωρεάν? Αλήθεια? Πως φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα πως λειτουργεί το www και μια σελίδα στο ίντερνετ. 

1. δωρεάν δεν είναι.... Ενώ το λογισμικό είναι δωρεάν. Κάποιος πρέπει να συντηρήσει το λογισμικό αυτό. Πχ update ασφαλείας κλπ 

2. Το κόστος που έχει ένα site για να λειτουργήσει σε μπορείς καν να το φανταστείς. 

Κάτσε ψάξε μόνος σου το υπόλοιπα. Είσαι λάθος. Τώρα καταλαβαίνω την λογική σας γιατί πρέπει να σας χρωστάει η google δωρεάν το youtube. Δωρεάν linux... Άρα δωρεάν youtube. 

Καλό ψάξιμο 

 

 

Δεν ειναι πρόβλημα του χρήστη αυτό. Όπως δεν είναι πρόβλημα μου ως πελάτη αν εγώ θέλω να πάω σε ένα εστιατόριο και ο εργοδότης αρχίζει να μου λέει να ξέρεις ο σερβιτόρος θέλει τόσα, ο ταμείας τόσα, ο ένας και ο άλλος τόσα. Εγώ βλέπω μια τιμή καταλόγου και για αυτήν πληρώνω. 

Το youtube αντίθετα δεν ζήτησε τίποτα για να μπω εκεί να δω υλικό και να σηκώσω, μετά άλλαξε το τροπάρι, οπότε αυτό είναι δικό του πρόβλημα και όχι των χρηστών. 

Αυτές οι λογικές εταιρειών καλό είναι να τιμωρούνται από το κοινό. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Αντιστρέφω την εσφαλμένη λογική σου. 

Το youtube ξεκίνησε δωρεάν και χωρίς διαφημίσεις, έτσι απέκτησε κοινό και χρήστες, και καλά κάνουν οι χρήστες και απαιτούν τόσο δωρεάν χρήση όσο και να μην ενοχλούνται από διαφημίσεις. Αν δεν αρέσει στο youtube που βάζουν adblock να αλλάξει τις πολιτικές του. Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να ανέχεται ότι αποφασίζει κάποιος ειδικά όταν οι πολιτικές αλλάζουν κάθε χρόνο και γίνονται ολοένα και πιο επιθετικές. 

Μακαρι να βρεθούν να εργαλεία από τους προγραμματιστες και να μπλοκάρουν οτιδήποτε σχεδιάζουν οι διαδικτυακοί πριχτες για να τους βλέπουμε. 

Πορτοκαλιές δεν υπάρχουν πουθενά, δεν υπάρχει κοινό για τίποτα σε άλλες πλατφόρμες. Αν θέλει το youtube να διώξει κόσμο ας μετατρέψει σε πλήρως συνδρομητική την σελίδα και τις υπηρεσίες του για να φύγει κόσμος να εγγραφεί αλλού και τότε να υπάρξει ένας καλύτερος διαμοιρασμος του κοινού που θα ωθήσει νέες σελίδες με χρήστες και υλικό να πάρουν μπρος. 

 

Και δεν είναι η πρώτη φορά που γράφεται σε παρόμοιο thread. Προφανώς κάποιοι είναι δημιουργοί πρωτοτυπου υλικού στο youtube και θεωρουν ότι αν σταματούσαν πλήρως τα blockers θα είχε περισσότερες προβολές ο δισφημιζομενος, θα έβγαζε πιο πολλά λεφτά το youtube και παράλληλα θα είχαν υψηλότερα έσοδα από τις προβολές τους οι δημιουργοί. My two cents. 

Τα δικά τους 2 cents... Τα άλλα τα μαζεύει η Google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ο άσχετος μάλλον είναι αυτός που πάσχει από απλή κατανόηση κειμένου. Μίλησα συγκεκριμένα για ΤΟ SOFTWARE που απαιτείται για να γίνει hosting μια σελίδα, το software που απαιτείται για να δημιουργηθεί ένα kernel (Android), ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ που απαιτούνται για να γίνουν train LLM μοντέλα κλπ. Το γεγονός ότι εσύ δεν το κατανόησες (ή δε σε συμφέρει να το κατανοήσεις) και επέλεξες να απαντήσεις μόνο για το κομμάτι των τεχνικών υποδομών, δεν αναιρεί ότι τα συγκεκριμένα προϊόντα δημιουργήθηκαν με εργασία άλλων (software, papers κλπ) που η τάδε εταιρεία τα πήρε και τα χρησιμοποιεί ΔΩΡΕΑΝ για να δημιουργήσει commercial προϊόντα.

Πού να μάθεις πώς λειτουργεί το Linux kernel και ποιοι εμπλέκονται στο patching για συντήρηση.

Καλά, αν σου εξηγήσει κανείς γιατί χρησιμοποιεί Linux και ότι, για τις εργασίες του είναι καλύτερο από paid software, μπορεί να πάθεις και τριπλό εγκεφαλικό. Ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος, τα επί πληρωμή προϊόντα είναι πάντα καλύτερα, οι εταιρείες θέλουν το καλό μας, αδέρφια, τρέξτε ελεύθεροι στα λιβάδια!

Ρε φίλε τι λες? Έλα οκ δέχομαι ότι τα πάντα στο software είναι δωρεάν... Ακόμα και το κομμάτι τις συντήρησης κ όλα τα άλλα δύο software... Αυτό αναιρεί το τεράστιο κόστος συντήρησης? Εσύ γιατί βλέπεις τα πράγματα όπως σε βολεύουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Ρε φίλε τι λες? Τι εσφαλμένη κλπ λες? 

Τι είναι youtube ΜΚΟ? Φυσικά και ξεκίνησε δωρεάν ( είναι γνωστό ότι έμπαινε μέσα 1.5 μυριο την μέρα) για να αποκτήσει κοινό, που είναι το περίεργο? Και μόλις εδραιώθηκε άλλαξε πολιτική χρήστης κλπ. 

Αύριο άμα θέλει το ξανά αλλάζει ότι θέλει 50ε το μήνα άμα γουστάρει. Θα σε ρωτήσει? Άμα δεν σου αρέσει κάτι απλά το προσπερνάς.. Τόσο απλό. Η διαφωνία μου είναι στο ότι το youtube και το κάθε youtube δεν σου χρωστάει. Τέλος 

Μετάφραση για σενα : εγώ θέλω όλοι οι άλλοι να δουλεύουν για εμένα.

Δωρεάν servers, content creators... Κλπ κλπ κλπ. Μου το χρωστάει η ανθρωπότητα να έχω τα πάντα δωρεάν. 

Νομίζεις ότι αυτό δουλεύει μονόπλευρα;... Ξανασκέψου το. 

Αν χρέωνε πχ 50€/μήνα, θα συνέβαιναν τα παρακάτω:

α) έχανε, με τη μία, το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών του.

β) Οι δημιουργοί θα έχαναν το ενδιαφέρον, λόγω μικρότερου κοινού.

γ) Οι διαφημιζόμενοι θα μειωνόντουσαν, λόγω μικρότερου όγκου χρηστών

δ) θα έχαναν όλα το μεγαλύτερο μέρος από τα προσωπικά δεδομένα που συγκεντρώνουν και αυτό θα έβλαπτε και τις άλλες δραστηριότητές τους

ε) θα άνοιγε η αγορά και για άλλα παρόμοια sites και θα έχανε το μονοπώλιο

Λίγοι έχουν ανάγκη το youtube και η Google έχει ανάγκη όλους εμάς. Είμαστε το εμπόρευμα (βάζω και εμένα μέσα, γιατί παρακολουθώ youtube). Χωρίς εμπόρευμα δεν υπάρχει πώληση, άρα δεν υπάρχουν έσοδα.   

Ο μόνος λόγος που το κάνει δοκιμαστικά είναι για να δει πως θα πάει. Αν δει ότι χάνει χρήστες με τη σέσουλα θα αρχίσουν οι κωλοτούμπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ειναι πρόβλημα του χρήστη αυτό. Όπως δεν είναι πρόβλημα μου ως πελάτη αν εγώ θέλω να πάω σε ένα εστιατόριο και ο εργοδότης αρχίζει να μου λέει να ξέρεις ο σερβιτόρος θέλει τόσα, ο ταμείας τόσα, ο ένας και ο άλλος τόσα. Εγώ βλέπω μια τιμή καταλόγου και για αυτήν πληρώνω. 

Το youtube αντίθετα δεν ζήτησε τίποτα για να μπω εκεί να δω υλικό και να σηκώσω, μετά άλλαξε το τροπάρι, οπότε αυτό είναι δικό του πρόβλημα και όχι των χρηστών. 

Αυτές οι λογικές εταιρειών καλό είναι να τιμωρούνται από το κοινό. 

Εάν πας σήμερα στο εστιατόριο και δεις μοσχαράκι 50ε το κιλό.... Και πας αύριο και είναι 150ε, θα ζητήσεις ρέστα? Απλά δεν θα ξανά πας σωστά? 

Τι το διαφορετικό είναι με το youtube νομίζεις? Κάθε τόσο σου στέλνει μνμ ότι άλλαξε η τάδε πολιτική του. Άμα σε χαλάσει κάτι απλά σταματάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Ρε φίλε τι λες? Έλα οκ δέχομαι ότι τα πάντα στο software είναι δωρεάν... Ακόμα και το κομμάτι τις συντήρησης κ όλα τα άλλα δύο software... Αυτό αναιρεί το τεράστιο κόστος συντήρησης? Εσύ γιατί βλέπεις τα πράγματα όπως σε βολεύουν? 

Πλήρωνε εσύ να τη σώσεις αφού είσαι τόσο ευαίσθητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, prefuse είπε

φιλε μας εχεις αποδείξει πολλακις, με αυτα που γράφεις, οτι άλλος ειναι ο άσχετος.. ξεκίνα με τα βασικά

και μετά θα φτάσεις και στους "innovators" που υποστηρίζεις, λεγε με google, steve jobs, bill gates, fb, elon, zukerberg κ.α. 

αλλο οι επιχειρηματίες και καιροσκόποι που βλέπουν κέρδος και αλλο οι πραγματικοί innovators οπου και αυτοί για να φτάσουν στο σημείο αυτό χρησιμοποίησαν την συλλογική εφευρητικότητα και τις υποδομές που οι προηγούμενοι ειχαν οικοδομήσει. κανένας δεν ειναι guru και εφευρέτης απο το μηδεν, συλλογικά χτίζεται ο πολιτισμος και οι κοινωνίες οχι απο παιδια θαύματα και "αυτοδημιούργητους' billionaire

 

Ορίστε? Τι σχέση έχει αυτό? Εγώ δεν υποστηρίζω κανένα επιχειρηματία κλπ... Δεν μπαίνουν στην δικιά μου τσέπη. 

Απλά δεν μπορώ αυτούς που θεωρώ ότι πρέπει κάτι είναι δωρεάν επειδή.. Έτσι. 

2 λεπτά πριν, Angellorex είπε

Πλήρωνε εσύ να τη σώσεις αφού είσαι τόσο ευαίσθητος.

Συζήτηση από τα lidl. Με επιχείρημα Όχι αστεία. 

Και εσύ ξεκινά να ψάχνεις την άλλη πορτοκάλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Εάν πας σήμερα στο εστιατόριο και δεις μοσχαράκι 50ε το κιλό.... Και πας αύριο και είναι 150ε, θα ζητήσεις ρέστα? Απλά δεν θα ξανά πας σωστά? 

Τι το διαφορετικό είναι με το youtube νομίζεις? Κάθε τόσο σου στέλνει μνμ ότι άλλαξε η τάδε πολιτική του. Άμα σε χαλάσει κάτι απλά σταματάς. 

Αν το εστιατόριο, στο παράδειγμά σου, εισπράτει 400€ τη φορά που τρως μόνο και μόνο από τα δεδομένα του τί σου αρέσει, πόσο τρώς, ποια είναι η κατάσταση της υγεία σου και ένα σωρό άλλα δεδομένα, πιστεύεις ότι θα κερδίσει από όλη αυτή την κίνηση;

Η δύναμη της Google είναι στη μαζική συλλογή προσωπικών δεδομένων και την εκμετάλλευσή τους. Αυτό της βγάζει τα περισσότερα κέρδη, όχι τα 8,49€/μήνα του premium από κάθε πελάτη. Αυτό είναι η απληστία της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Νομίζεις ότι αυτό δουλεύει μονόπλευρα;... Ξανασκέψου το. 

Αν χρέωνε πχ 50€/μήνα, θα συνέβαιναν τα παρακάτω:

α) έχανε, με τη μία, το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών του.

β) Οι δημιουργοί θα έχαναν το ενδιαφέρον, λόγω μικρότερου κοινού.

γ) Οι διαφημιζόμενοι θα μειωνόντουσαν, λόγω μικρότερου όγκου χρηστών

δ) θα έχαναν όλα το μεγαλύτερο μέρος από τα προσωπικά δεδομένα που συγκεντρώνουν και αυτό θα έβλαπτε και τις άλλες δραστηριότητές τους

ε) θα άνοιγε η αγορά και για άλλα παρόμοια sites και θα έχανε το μονοπώλιο

Λίγοι έχουν ανάγκη το youtube και η Google έχει ανάγκη όλους εμάς. Είμαστε το εμπόρευμα (βάζω και εμένα μέσα, γιατί παρακολουθώ youtube). Χωρίς εμπόρευμα δεν υπάρχει πώληση, άρα δεν υπάρχουν έσοδα.   

Ο μόνος λόγος που το κάνει δοκιμαστικά είναι για να δει πως θα πάει. Αν δει ότι χάνει χρήστες με τη σέσουλα θα αρχίσουν οι κωλοτούμπες...

Ρε φίλε... Δεν διαφωνώ με σχεδόν τπτ από όσα λες... 

Η διαφωνία μου με όλους αυτούς που λένε... Αα εγώ κατέβασα το τάδε ad block και είναι έτσι η google αλλιώς η google μου έπρεπε να είναι δωρεάν και πάει λέγοντας. 

Γιατί? Γιατί να είναι δωρεάν? Νιώθεις ότι είσαι το προϊόν? Απλά σταματά το. Μην πληρώνει και μην μπαίνεις στις υπηρεσίες της καθε google.... Αυτό υποστηρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...