Προς το περιεχόμενο

Η εξαγορά της Activision Blizzard από τη Microsoft εγκρίθηκε από τις ρυθμιστικές αρχές της ΕΕ


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο background για το τι έχει συμβεί:

Όλη η ιστορία με το "cloud gaming theory of harm" στην ουσία προέκυψε γιατί οι δικηγόροι της microsoft πραγματικά ξεφτίλισαν τον CMA που ιοθέτησε την "console gaming theory of harm" της sony, η οποία περιείχε ανακρίβειες και λάθη λογικής αλλά και μαθηματικά.
Η MS υπέδειξε τα λαθη στον CMA, και ο CMA αναγκάστηκε να απορρίψει εντελώς την console theory of harm.

Εκεί λοιπόν που όλοι οι λογικοί άνθρωποι περίμεναν οτι η συμφωνία θα περάσει, ο CMA πέρασε σε φούλ πόνι mode, και τελευταία στιγμή ιοθέτησε την ακόμα πιο λανθασμένη θεωρία cloud της sony , προκειμένου να απορρίψει την εξαγορά.

Φυσικά αν ο CMA δεν ήταν τόσο ...αυτοτελές όργανο και μπορούσε κανείς να τον πάει στα δικαστήρια, ούτε για πλάκα δεν θα απέρριπτε τη συμφωνία.
Το όργανο αυτό όμως είναι ένας δεινόσαυρος από άλλες εποχές.
Για αυτό και απο το πρωϊ τόσο ο chair του CMA όσο και η chief executive καταθέτουν κεκλισμένων των θυρών στο Αγγλικό κοινοβούλιο στην Business & Trade Committee.
Μαλιστα στις 12:30 θα υπάρξει και ζωντάνη μετάδοση για το κοινό, ΜΕΤΑ φυσικά από το δύωρο κεκλεισμένων των θυρών.


Για το cloud theory of harm λοιπόν, η απόφαση του CMA -χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες- περιέχει ακόμα περισσότερα λάθος νούμερα, ανακρίβειες, παραλείψεις, παλαβές υποθέσεις και εσφαλμένα συμπεράσματα.
Τόσο η MS, όσο και η Activision έχουν εγείρει ξεχωριστές διαδικασίες έφεσης, και μάλιστα ο καθένας τους έχει προσλάβει τους καλύτερους δικηγόρους της Αγγλίας.
και οι δυο "sir", μελη του κοινοβουλίου και μέλη του KC (king's council).



Πιστεύω οτι η MS θέλει "καθαρή νίκη" σε όλα τα μέτωπα, πράγμα 100% εφικτό,  και δεν πρόκειται να περάσει σε καμία "τρίπλα" του CMA



Η (λογική και αναμενόμενη) απόφαση της ΕΕ χτες, άναψε φωτιά στα μπατζάκια των δεινοσαύρων του CMA, ο οποίος οπως είπα πιο πάνω, λόγω του σχετικά "απυρόβλητου" που βρίσκεται και λειτουργεί, ήταν εξαρχής το μοναδικό πιθανό εμπόδιο στη συμφωνία αυτή με μια αυθαίρετη απόφαση του -όπως και έγινε.
Η ms από την αρχή με μεθοδικότητα και υπομονή διαχειρίζεται την υπόθεση αυτή, και πιστεύω οτι σύντομα θα ολοκληρώσει το στόχο της, δηλ. την εξαγορά του μεγαλύτερου 3rd party publisher στον κόσμο.







Υ/γ για όσους έχουν λάθος ενημέρωση για το ρόλο του αμερικανικου FTC, να εξηγήσω πως ο FTC ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ και έχει κινήσει εσωτερικές του διαδικασίες (αδιάφορες).
https://www.ftc.gov/news-events/news/press-releases/2022/12/ftc-seeks-block-microsoft-corps-acquisition-activision-blizzard-inc
ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ που ο FTC θα τολμήσει να πει "Μπλοκάρω", θα συρθεί στα Ομοσποδιανκά Δικαστήρια όπου και θα εξεφτελιστεί.


Για αυτό και η Microsoft έχει δηλώσει πως θα ολοκληρώσει τη διαδικασία εξαγοράς
μόλις λάβει έγκριση από τις επιτροπές άλλων χωρών,
αδιαφορώντας πλήρως για το τι λέει ο FTC.



Αυτή είναι η ουσία της υπόθεσης εν ολίγοις :)

Επεξ/σία από planezero
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βλέπω το ps5 να σπάει κάθε ρεκόρ σε πωλήσεις όλων τον εποχών μετά από αυτή την εξαγορά! Θα δούμε μεγάλα παιχνίδια από την Sony παίδες!! Μπράβο κ στο Xbox θα μπει σε κάθε σπίτι 👍😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους καιρός ήταν. Άντε να ολοκληρωθεί το μεγάλο αυτό deal και να απολαύσουμε όλοι μια υγιή Blizzard με παιχνιδάρες. 

16 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Μην βλέπετε δαίμονες παντού. Η microsoft κάποτε ήταν το ανυπέρβλητο μονοπώλιο, το ίδιο και η intel. Είδατε πόσο γρήγορα στην σημερινή εποχή αλλάζουν τα δεδομένα; Η ίδια η microsoft π.χ. δεν κατάφερε καν να ορθοποδήσει στα κινητά και την φάγανε λάχανο κάτι μικρές εταιρίες ενώ η intel αρχίζει και χάνει έδαφος από την AMD. Κάποτε όλα τα κινητά συγκρίνονταν με τα iPhone γιατί το iPhone ήταν το καλύτερο που μπορούσες να έχεις, σήμερα υπάρχουν κινητά που κάνουν την ίδια δουλειά σε χαμηλότερη τιμή, η xiaomi ήταν μία δευτεροκλασάτη εταιρία και έκανε το μπαμ το 2019 που άρχισε να βγάζει ναυαρχίδες στην μισή τιμή και σήμερα συγκρίνουν τα κινητά της με τις τεράστιες εταιρίες. Η google προσπαθεί να μαζέψει τα αμάζευτα με το AI που της ξεφεύγει από τα χέρια μέχρι και από open source πηγές. Το FB νόμιζε ότι έπιασε τον ταύρο από τα @@ και ότι θα κάνει το metaverse και απέτυχαν παταγωδώς και εκεί που ήταν ΤΟ social media σήμερα υπάρχουν άλλα πολύ πιο γρήγορα αναπτυσσόμενα. Κάποτε η Nintento ήταν στην κορυφή και το gameboy ήταν το μοναδικό handheld που είχε νόημα και σήμερα έχουμε τόσες εταιρίες που φτιάχνουν handheld consoles.

Μην τρελαίνεστε, τον τελικό λόγο τον έχουν οι πελάτες, αν κάτι δεν μας αρέσει είτε πάμε αλλού είτε γινόμαστε πιο ολιγαρκείς και συνεχίζουμε με όσα μας χρειάζονται. Για εταιρία παιχνιδιών μιλάμε.

Πότε έπεσε από την κορυφή η νιντεντο στα φορητά; Από την εποχή του gameboy που αναφέρεις μέχρι και σήμερα, έπαιζε και παίζει χωρίς αντίπαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Κάποτε η Nintento ήταν στην κορυφή και το gameboy ήταν το μοναδικό handheld που είχε νόημα και σήμερα έχουμε τόσες εταιρίες που φτιάχνουν handheld consoles.

23 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Πότε έπεσε από την κορυφή η νιντεντο στα φορητά; Από την εποχή του gameboy που αναφέρεις μέχρι και σήμερα, έπαιζε και παίζει χωρίς αντίπαλο.

~Ναι γεια σας, εν τσούβλι θέλω~!

Δεν είναι η μοναδική αυτό εννοώ, βγαίνουν κονσόλες παλάμης από την asus, την sony, την steam και emulators από μικρές εταιρίες οι οποίες κάποτε δεν υπήρχαν καν και σήμερα ο κόσμος τις περιμένει πως και πως.

Εγώ όταν ήμουν δημοτικό είχα gameboy και είχε όλη η παρέα μου, είχαμε και atari όλοι, τώρα κανένας μας δεν έχει ενώ 2~3 που ασχολούνται έχουν steam deck και σκέφτονται να πάρουν και το asus.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

~Ναι γεια σας, εν τσούβλι θέλω~!

Δεν είναι η μοναδική αυτό εννοώ, βγαίνουν κονσόλες παλάμης από την asus, την sony, την steam και emulators από μικρές εταιρίες οι οποίες κάποτε δεν υπήρχαν καν και σήμερα ο κόσμος τις περιμένει πως και πως.

Εγώ όταν ήμουν δημοτικό είχα gameboy και είχε όλη η παρέα μου, είχαμε και atari όλοι, τώρα κανένας μας δεν έχει ενώ 2~3 που ασχολούνται έχουν steam deck και σκέφτονται να πάρουν και το asus.

Καλα και εγω όταν ήμουν 8 είχα κερδίσει με κουπόνια ένα handheld (8bit πρέπει να ήταν) που είχε μέσα 667 games (tetris,κατι με αυτοκινητάκια κτλ) άρα και τότε έβγαιναν φορητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Diavolos666 said:

~Ναι γεια σας, εν τσούβλι θέλω~!

Δεν είναι η μοναδική αυτό εννοώ, βγαίνουν κονσόλες παλάμης από την asus, την sony, την steam και emulators από μικρές εταιρίες οι οποίες κάποτε δεν υπήρχαν καν και σήμερα ο κόσμος τις περιμένει πως και πως.

Εγώ όταν ήμουν δημοτικό είχα gameboy και είχε όλη η παρέα μου, είχαμε και atari όλοι, τώρα κανένας μας δεν έχει ενώ 2~3 που ασχολούνται έχουν steam deck και σκέφτονται να πάρουν και το asus.

Όλα αυτά μαζί παίζει να έχουν πουλήσει όσα πούλησε το Switch τον προηγούμενο μήνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anastazio είπε

Για κατσε να στειλω ενα mail να τους ευχαριστησω για το κοινωνικο τους εργο! Ρε αι σα περα  να παιξεις κανα ρεντφολ!

δεν παίζω τίποτα, δεν έχω καν κονσόλα.

αλλά καταλαβαίνω ότι με τα ψίχουλα που έχει το gamepass δεν μπορώ να έχω τρελές απαιτήσεις ....ελληνάρα που για όλα γκρινιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chn-cynic είπε

Είναι το Azure μονοπώλιο? Που το είδατε αυτό? Πέρα απο το οτι το AWS έχει μεγαλύτερο market share απο μονο του, η αγορά φαίνεται να είναι αρκετά distributed.

Δεν είναι τώρα. Απλώς αυτό, υπάρχει μια περίπτωση να γίνει. Γιατί αν η Microsoft έχει τέτοιο κύμα από πίσω της με υλικό για να γεμίσει. Θα μπορεί να προβεί στοχευμένα σε κινήσεις τέτοιες που να την φέρουν την αγορά σε μονοπώλειο. 
Πχ να κατεβάσει τις τιμές σε βαθμό που θα είναι ασύμφωρο να είσαι αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, dtk-386 said:

δεν παίζω τίποτα, δεν έχω καν κονσόλα.

αλλά καταλαβαίνω ότι με τα ψίχουλα που έχει το gamepass δεν μπορώ να έχω τρελές απαιτήσεις ....ελληνάρα που για όλα γκρινιάζεις.

Δε ζήτησε κανείς bloatware, δηλαδή είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι το 95% από το παιχνίδια του γκειμπας είναι πιο αδιάφορα και από το να χαζευεις μπογιά να στεγνώνει? Άλλος είναι ο ελληναρας που σκέφτεται ότι με πενταροδεκαρες θα του δώσουν 3Α. Ο δικός μου χρόνος δεν αξίζει ψίχουλα για να παίζω σαβουρες αν κοστολογεις φτηνά τον δικό σου δεν με αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Anastazio είπε

Δε ζήτησε κανείς bloatware, δηλαδή είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι το 95% από το παιχνίδια του γκειμπας είναι πιο αδιάφορα και από το να χαζευεις μπογιά να στεγνώνει? Άλλος είναι ο ελληναρας που σκέφτεται ότι με πενταροδεκαρες θα του δώσουν 3Α. Ο δικός μου χρόνος δεν αξίζει ψίχουλα για να παίζω σαβουρες αν κοστολογεις φτηνά τον δικό σου δεν με αφορά.

οπότε προς τι η γκρίνια αφού δεν σε αφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dtk-386 said:

οπότε προς τι η γκρίνια αφού δεν σε αφορά?

Δεν είναι γκρίνια, λέω απλά την άποψη μου σε δημόσιο φόρουμ, θεωρώ ότι η Microsoft εξαγοράζοντας και αλλά στούντιο απλά σκοτώνει τον ανταγωνισμό χωρίς να την ενδιαφέρει η ποιότητα του περιεχομένου. Παίζω 30 χρόνια, θέλω να βλέπω ωραία παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Volga είπε

Δεν είναι τώρα. Απλώς αυτό, υπάρχει μια περίπτωση να γίνει. Γιατί αν η Microsoft έχει τέτοιο κύμα από πίσω της με υλικό για να γεμίσει. Θα μπορεί να προβεί στοχευμένα σε κινήσεις τέτοιες που να την φέρουν την αγορά σε μονοπώλειο. 
Πχ να κατεβάσει τις τιμές σε βαθμό που θα είναι ασύμφωρο να είσαι αλλού.

Αυτό μπορούν να το κάνουν όλοι - Ο regulator δεν είναι εκεί για να αποτρέψει κάθε πιθανό μέλλον. Γι αυτό τρώνε καρπαζιές στον  CMA πέρα απο τα τραγικά stats που κάνανε παντελώς λάθος. O regulator είναι εκεί για να δεί αν η εξαργορά βάζει σε θεση μονοπωλίου τον buyer, ώς αποτέλεσμα της εξαγοράς.

2 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Δεν είναι γκρίνια, λέω απλά την άποψη μου σε δημόσιο φόρουμ, θεωρώ ότι η Microsoft εξαγοράζοντας και αλλά στούντιο απλά σκοτώνει τον ανταγωνισμό χωρίς να την ενδιαφέρει η ποιότητα του περιεχομένου. Παίζω 30 χρόνια, θέλω να βλέπω ωραία παιχνίδια.

Ρίξε μας 3-4 ωραία παιχνίδια ρε μάστορα μήπως μάθουμε ποιότητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Anastazio said:

δηλαδή είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι το 95% από το παιχνίδια του γκειμπας είναι πιο αδιάφορα και από το να χαζευεις μπογιά να στεγνώνει?

Ίσως είναι δύσκολο γιατί είναι δική σου άποψη που δεν ισχύει απαραίτητα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, planezero είπε

Η πρώτη εικόνα αφορά τα FIRST PARTY GAMES του xbox, και λείπει μονο το redfall.

Με την λογική ότι κάποια games ήταν ήδη σε dev πριν την εξαγορά των studios, τα original first party είναι αυτά (λόγω της high res εικόνας από τα συνεχή repost (τα είπαμε και πριν γιατί), δεν καταλαβαίνω πιο είναι το τέρμα κάτω game). 

 

 

19294F7C-502F-42B7-8E08-ED93480D43A6.jpeg.a9e3119f79bb519d706a0d8bff031c71.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...