Προς το περιεχόμενο

Η εξαγορά της Activision Blizzard από τη Microsoft εγκρίθηκε από τις ρυθμιστικές αρχές της ΕΕ


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, NickTG said:

Ίσως είναι δύσκολο γιατί είναι δική σου άποψη που δεν ισχύει απαραίτητα. 

Ισχύει, δε κατέχω την απόλυτη αλήθεια. Αν εσύ εχεις αντίθετη άποψη παίζοντας redfall, cassette beast ξερωγω και ότι άλλο σοβελγουερ έχει εκεί μέσα εγώ πάω πάσο και είναι σεβαστή. (Ναι σε έξι χρόνια έχουν βγάλει και καμία 10ρια παιχνίδια που άξιζαν...)

Τεσπά αποχωρώ, συνεχίστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

~Ναι γεια σας, εν τσούβλι θέλω~!

Δεν είναι η μοναδική αυτό εννοώ, βγαίνουν κονσόλες παλάμης από την asus, την sony, την steam και emulators από μικρές εταιρίες οι οποίες κάποτε δεν υπήρχαν καν και σήμερα ο κόσμος τις περιμένει πως και πως.

Εγώ όταν ήμουν δημοτικό είχα gameboy και είχε όλη η παρέα μου, είχαμε και atari όλοι, τώρα κανένας μας δεν έχει ενώ 2~3 που ασχολούνται έχουν steam deck και σκέφτονται να πάρουν και το asus.

 

Οκ αφού ο κόσμος περιμένει πως και πως κονσόλα παλάμης από την asus, πάω πάσο. Στο handheld gaming είναι μοναδική η νιντεντο εδώ και δεκαετίες εκτός και αν βάλουμε και το candy crash στα κινητά στην εξίσωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Anastazio said:

Ισχύει, δε κατέχω την απόλυτη αλήθεια. Αν εσύ εχεις αντίθετη άποψη παίζοντας redfall, cassette beast ξερωγω και ότι άλλο σοβελγουερ έχει εκεί μέσα εγώ πάω πάσο και είναι σεβαστή. (Ναι σε έξι χρόνια έχουν βγάλει και καμία 10ρια παιχνίδια που άξιζαν...)

Τεσπά αποχωρώ, συνεχίστε.

 

Redfall δεν έχω παίξει καν. 

Το Cassette Beasts ομως φαίνεται ενδιαφέρον και με καλή βαθμολογία στο metacritic. Θα μπει στα υπόψιν. 

Προσωπικά έχω παίξει πάνω από 10 παιχνίδια πάντως από όταν ξεκίνησε η υπηρεσία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Redfall δεν έχω παίξει καν. 

Το Cassette Beasts ομως φαίνεται ενδιαφέρον και με καλή βαθμολογία στο metacritic. Θα μπει στα υπόψιν. 

Προσωπικά έχω παίξει πάνω από 10 παιχνίδια πάντως από όταν ξεκίνησε η υπηρεσία. 

Μην του δίνεις σημασία. Είναι ο κλασσικός "Αν δεν κάνει 70-80 ευρώ, δεν είναι over the shoulder cinematic, και δεν το έχει βγάλει η Σονάρα, είναι σκουπίδι".
Τώρα, μια χαρά έχω περάσει με παιχνίδια που δεν τικάρουν κανένα κουτί από τα παραπάνω. Pentiment, As Dusk Falls, High on Life, Hi FI Rush και Αtomic Heart μεταξύ των άλλων. Προσοχή, όχι τι θα γίνει GotY, τι με έκανε να διασκεδάσω. Που αυτός είναι ο σκοπός. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη είμαστε και εμείς, μια μικρή μειοψηφία που έχουμε και τις 2 κονσόλες, που δεν τραβάει κανένα ζόρι για το τι θα γίνει τελικά και που ακούγοντας όλα αυτά τα περίεργα περί αποκλειστικοτήτων, αράζουμε καναπέ για ποπ-κορν και κόλα:

No Stress Relax GIF 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TutaKachun είπε

Σε εναν ουτοπικο κοσμο, η καθε εταιρεια θα εστεινε απο την αρχή τα studio της, θα εβγαζε παιχνιδια και εμεις ως πελάτες θα επιλεγαμε αυτη που βγάζει τα καλύτερα με βάση τα γούστα μας. Στον καπιταλισμο του πραγματικου πλανητη, οπου 4-5 εταιρειες ελεγχουν τον καθε κλαδο και που (ο καθε) εγω σαν gamer χάνω δεκάδες παιχνιδια επειδη η Sony πληρώνει developers να ΜΗΝ βγάλουν τα παιχνιδια τους στην πλατφόρμα που επελεξα, τοτε ναι χαιρομαι για την εξαγορα.

Οσο για τους υπέρμαχους της ηθικής στην βιομηχανια; Οταν θα στεναχωρηθείτε και θα ανησυχησετε που οι κατοχοι xbox δεν θα εχουν πρόσβαση στα Metal Gear Remake, Silent Hill Remake, FF7 Remake, Stellar Blade, Baldur’s Gate III, οταν θα αγχωθειτε που στα παιχνιδια 3ων κατασκευαστων οι κατοχοι xbox δεν εχουν προσβαση σε modes, DLC, quests, χαρακτηρες κτλ, οταν θα αγχωθειτε για τα εκατομμυρια που σκαει η sony ώστε ενα παιχνιδι 3ου κατασκευαστή να το παιξει ο κατοχος xbox 12 μηνες μετα, οταν θα νευριασετε που η sony δεν επιτρεπει σε 2 φιλους να παιξουν μεταξυ τους ενα παιχνιδι μονο και μονο επειδη ο ενας διάλεξε κατι αλλο απο playstation, τοτε θα συζητησουμε το να μην εχετε μελλοντικα προσβαση στο Diablo, Elder Scrolls και Starcraft. Kατηγορειτε ως μονοπώλειο την εταιρεια, τα παιχνιδια της οποίας θα μπορείς να τα παιξεις σε κονσόλα, PC, cloud σε 30 διαφορετικές υπηρεσίες, αλλά δεν κατηγορείτε ως μονοπώλειο την εταιρεια που που πληρωνει τα κερατα της ωστε τα δικα της και τα παιχνιδια 3ων κατασκευαστων, να βγούνε μονο σε ενα συστημα.

Ξανά για να καταλάβουμε τι λετε καποιοι.

Spiderman θα βγει σε PS5 μονο. FF7 (οχι απο τη Sony) επεσε χρημα και θα βγει σε PS5 μονο.

Starfield (ανηκει στην MS) θα βγει σε Xbox, PC, Cloud.

CoD (ανηκει στην MS) θα βγει σε XBOX, PC, PS5, Switch και καμια δεκαρια υπηρεσίες cloud.

To πρώτο το θεωρείτε ενταξει, το δευτερο το θεωρειτε μονοπώλειο. Ε κάπου κατσε ρε αδερφε.

ΥΓ. Δεν προβλέπω το μελλον. Μπορει σε 10 χρονια η Sony να εχει εξαγοραστει απο την Apple. Μπορει η MS να εχει αποσυρθει απο το gaming. Αλλά για την περιπτωση η MS να εχει ισοπεδώσει την Sony εξαγοράζοντας τα πάντα, ο μονος υπευθυνος θα ειναι η Sony και οι γελοιες anticonsumer τακτικες της, καθως και τα fanboys της που υπερασπιζονται την Sony για ολα αυτα που κράζουν ανελεητα την Microsoft

Πετσοκοψες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, music_lover είπε

Από την άλλη είμαστε και εμείς, μια μικρή μειοψηφία που έχουμε και τις 2 κονσόλες, που δεν τραβάει κανένα ζόρι για το τι θα γίνει τελικά και που ακούγοντας όλα αυτά τα περίεργα περί αποκλειστικοτήτων, αράζουμε καναπέ για ποπ-κορν και κόλα:

No Stress Relax GIF 😂

Δεν χρειαζεται να έχεις και τις 2 κονσόλες για να έχεις gp 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kgkaudi said:

Μην του δίνεις σημασία. Είναι ο κλασσικός "Αν δεν κάνει 70-80 ευρώ, δεν είναι over the shoulder cinematic, και δεν το έχει βγάλει η Σονάρα, είναι σκουπίδι".
Τώρα, μια χαρά έχω περάσει με παιχνίδια που δεν τικάρουν κανένα κουτί από τα παραπάνω. Pentiment, As Dusk Falls, High on Life, Hi FI Rush και Αtomic Heart μεταξύ των άλλων. Προσοχή, όχι τι θα γίνει GotY, τι με έκανε να διασκεδάσω. Που αυτός είναι ο σκοπός. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον

Το κυριότερο για μένα είναι ότι πολλά από αυτά που έχω παίξει δεν θα τα αγόραζα χώρια ενώ τώρα και τα έπαιξα μέσω game pass και αρκετά μάλιστα τα έχω αγοράσει στην πορεία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kgkaudi said:

Μην του δίνεις σημασία. Είναι ο κλασσικός "Αν δεν κάνει 70-80 ευρώ, δεν είναι over the shoulder cinematic, και δεν το έχει βγάλει η Σονάρα, είναι σκουπίδι".
Τώρα, μια χαρά έχω περάσει με παιχνίδια που δεν τικάρουν κανένα κουτί από τα παραπάνω. Pentiment, As Dusk Falls, High on Life, Hi FI Rush και Αtomic Heart μεταξύ των άλλων. Προσοχή, όχι τι θα γίνει GotY, τι με έκανε να διασκεδάσω. Που αυτός είναι ο σκοπός. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον

Αυτες τις παπατζες να της πεις σε κανεναν που τα δινει σε ψυχολογο καθε φορα που θιγουμε την μαικροσοφτ ξερωγω,δε περιμενω κανενα OTS για να γουσταρω και το μονο παιχνιδι που με ενδιαφερει στο αμεσο μελλον ειναι 3rd party rpg και δεν εχει καν ημερομηνια κυκλοφοριας ακομα για το Xbox κ μαλιστα θα παιχτει στο pc γιατι με το ματρακα της σονυ δε βολευομαι,τωρα με τι περνας καλα εσυ λιγη σημασεια εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μια σκέφτομαι ότι η Microsoft τα έχει ισοπεδώσει όλα και καταντάει μονοπώλιο. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ακόμα και έτσι το PES "αντιστέκεται" και ότι αν δεν προχωρήσει αυτή η εξαγορά θα συνεχίσει το μονοπώλιο της Sony.

Τους πονάει πολύ τους PES fans αυτή η εξαγορά και δεν καταλαβαίνω γιατί. Προτιμάτε δηλαδή να συνεχίσει το μονοπώλιο της Sony με παιχνίδια στα 99,99$ φιλική τιμή? Ο ανταγωνισμός καλό θα κάνει σε όλους μας δεν χρειάζεται να φανατίζεστε. Ακόμα και PES fans να είστε η εξέλιξη αυτή είναι θετική για σας (όχι για την Sony).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν χρειαζεται να έχεις και τις 2 κονσόλες για να έχεις gp 😉

Εννοείς gamepass? Ναι όντως αλλά μετά τα -άντα είμαστε περισσότερο του couch παρά του chair, πονάνε τα κόκαλα μας 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 10:07 ΜΜ, TutaKachun είπε

Aμερικάνικη εταιρεία αγοράζει αμερικάνικη εταιρεια.

PS fanboy:  ΧΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ Η ΕΥΡΩΠΗ

Ολες οι αγορές εχουν λιγους παιχτες. 5-10 εταιρειες ελεγχουν τα τρόφιμα, τα φάρμακα, τα αυτοκινητα. Σε αλλες βιομηχανιες ειναι ακομα λιγοτερες. Δεν σας ειδα να καιγεστε για τον ανταγωνισμο εκει. Δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον. Αλλά με τις γελοιοτητες που διαβαζουμε απο καποιους τους τελευταιους μηνες, παιζει να χαιρομαι περισσοτερο για τις αντιδρασεις παρα για τα παιχνιδια της ABK

Να το δούμε και με εικόνα (είναι ΔΕΚΑ) κι αν κάποιος έχει πρόβλημα με τα μονοπώλια ας σταματήσει να καταναλώνει οτιδήποτε παράγουν αυτές οι εταιρίες και οι εκατοντάδες θυγατρικές τους. Θα πεινάσει και θα βρωμίσει πολύ γρήγορα...

BIGCOMPANIES-01.JPG.0c56726194605b1367182ad7395a9956.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...