Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια και εκδόσεις που ανταλλάξατε/πουλήσατε και το μετανιώσατε!


MrZeroGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι λέει ο τίτλος. Μια μικρή αναδρομή σε παιχνίδια που πουλήσατε ή ανταλλάξατε ή χαρίσατε στο παρελθόν και το μετανιώσατε;

Ήταν απλή έκδοση ή συλλεκτική;

Ενδιαφέρον θα είχε και η ιστορία για το πώς αποκτήσατε την συγκεκριμένη έκδοση.

Εμένα,  νομίζω ότι είναι η Limited Edition του Gears of War 3, την οποία πλέον την ξαναψάχνω...

Φλαςμπακ στο μακρινό 2011, η συλλεκτική έχει κυκλοφορήσει (με την EPIC Edition να έχει στην Ελλάδα μόλις 30 κομμάτια...) και με τον κολλητό μου την έχω κάνει τότε προ-παραγγελία από το Πλαίσιο. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο 5-6 χρόνια μετά και αφού ξεκίνησα να πουλάω ένα μέρος της συλλογής πούλησα και αυτή, με το σκεπτικό ότι έχω τα παιχνίδια online στην κονσόλα...

Εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παιχνίδι, αλλά μετάνιωσα που πούλησα το ps4 pro bundle με Spiderman. Είχα ντύσει και την κονσόλα με dbrand skin. Θα μπορουσα να την τοποθετήσω κάπου για την ώρα, και ίσως αργότερα σε ένα ωραίο έπιπλο τηλεόρασης, δίπλα από το 5. Μόνο το 2 έχω τώρα, λειτουργικό φουλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silent hill 2 για ps2..Το αντάλλαξα για ένα παιχνίδι για 360(ούτε θυμάμαι ποιο)Το ξανα αποκτησα πριν κανα δύο χρόνια αλλά μου έχει μείνει στο μυαλό η βλακεία που έκανα.Το μεγαλύτερο λάθος θεωρώ που πούλησα όλες μου τις δισκέτες cpc 6128 πριν 30 και χρόνια.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν και πολύ παλιά αμαρτία [σαν ελαφυντικό να βάλω την ηλικία και την οικονομική δυνατότητα του τότε] μετανιώνω που έδωσα για ψίχουλα το Master System II της SEGA με 5-6 παιχνίδια που με είχαν εισάγει στο τί είναι video games.

Αυτή η κίνηση έγινε για να αγοράσω με τα χρήματα του Master System συν συμπλήρωμα, το SNES με το Donkey Kong που έβλεπα την διαφήμιση στην τηλεόραση [δεν ξέρω αν την θυμάστε οι πιο μεγάλοι] και τρέχαν τα σάλια μου. Δεν είχα χρήματα δικά μου , παιδάκι ήμουν και φυσικά και ο πατέρας μου δεν θα μπορούσε με τίποτα ότι θα περάσουν τόσα χρόνια, θα βγουν εξελιγμένα μηχανήματα κ κάποιος θα θελήσει να έχει κάτι μόνο για στόλισμα. 

Η 2η αμαρτία μου έρχεται και συνεχίζει την πρώτη. Εδώ επαληθεύεται και το ρητό  που λέει " ...το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού..." .

Πήγα και πούλησα το SNES μαζι με άλλα πόσα παιχνίδια , για να πάρω ψίχουλα και να προσθέσω άλλα πόσα για να αγοράσω το Playstastion με το Resident Evil 1 και το πρώτο Tomb Raider , που όταν τα είχα δει να τα παίζουν παιδιά, [σε ένα συνοικιακό video games store με το όνομα  "Teleclub" στην Θεσσαλονίκη] απλά το είχα σαν στόχο ζωής να τα αγοράσω. 

Έκτοτε δεν ξανάκαν τέτοια λάθη. Μεγάλωσα και έμαθα. Τώρα πλέον έχω φτάσει σε ακριβώς αντίθετο άκρο, ακόμα και παιχνίδια που έχω αγοράσει και δεν μου άρεσαν και τόσο δεν τα πουλάω και τα έχω στολισμένα σε ράφια στο σπίτι μου , σε μια βιβλιοθήκη που πιστεύω με τον καιρό θα είναι σαν ένα μικρό δικό μου κατάστημα παιχνιδιών και κονσολών. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε όλοι αυτο κάναμε, δίναμε τις κονσόλες μας με τα παιχνίδια τους για να πάρουμε άλλες ή τις επόμενες γενιάς .

Εγω προσωπικά έδωσα σε μαγαζί στη Χαλκοκονδύλη το 2009 οτι παιχνίδι ειχα για ps2, psp και μερικά ps3 επειδή θα πήγαινα στρατό.

Τις κονσόλες της κράτησα. 

Δεν κράτησα όμως τα κουτιά :(

τις είχα αφήσει στον κολλητού μου για να μην "σκουριασουν"  και τις  ευχαριστηθηκε 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Eddy_Gordo είπε

Τότε όλοι αυτο κάναμε, δίναμε τις κονσόλες μας με τα παιχνίδια τους για να πάρουμε άλλες ή τις επόμενες γενιάς .

Εγω προσωπικά έδωσα σε μαγαζί στη Χαλκοκονδύλη το 2009 οτι παιχνίδι ειχα για ps2, psp και μερικά ps3 επειδή θα πήγαινα στρατό.

Τις κονσόλες της κράτησα. 

Δεν κράτησα όμως τα κουτιά :(

τις είχα αφήσει στον κολλητού μου για να μην "σκουριασουν"  και τις  ευχαριστηθηκε 

Στενάχωρο αλλά τότε δεν μπορούσαμε να φανταστούμε το μέλλον, αλλά και ήταν και ο ενθουσιασμός της στιγμής για την επόμενη κονσόλα. Ο στρατός άλλη πικρή ιστορία. Όλο το διάστημα της θητείας μου έχασα τόσες κυκλοφορίες και έμεινα μακρυά από gaming. Αναπληρωνω τώρα που έγινα μπαμπάς και δεν το κουνάω ρούπι. Σπίτι δουλειά PlayStation και άντε μια στις τόσες καμία εκδρομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε Μετάνιωσα πώληση παιχνιδιού αλλά κονσόλας. 

Συγκεκριμένα psp που δε κατάλαβα για ποιον λόγο το έδωσα. 

 

Κάναμε καλή παρέα στη θητεία! Άπειρες ώρες gameplay! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/6/2023 στις 11:26 ΠΜ, ilias78 είπε

Την special edition του days gone. Δεν μπορώ να με καταλάβω γιατί το πούλησα.

Έφαγε για μένα άδικα τόσο πολύ κράξιμο. Το έπαιξα και το ευχαριστήθηκα αρκετά και ακόμα που και που μπαίνω και κάνω βόλτες με την μηχανή και σκοτώνω ζόμπια.

Πολύ ωραία συλλεκτική όντως , την βρήκα και την αγόρασα από εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα ποκεμον σιλβερ για gbc με κουτί και τα πάντα όλα... Μλκια της στιγμής.. Εννοείται το μετάνιωσα διότι ήμουν δεμένος με την κασέτα αυτή. Τέλος πάντων είναι σε καλά χέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε ειχα μια πολυ μεγαλη συλλογη απο PC games και απο adventure games. λογο ελειψης χωρου, τα περισσότερα PC games τα εκανα flat τα κουτια τους ή κ τα πεταξα κ κρατησα μονο τα δισκακια/δισκετες κ manual. K εν τελει τα πουλησα λογο αναγκης.
ειχα κρατησει εκατονταδες adventure games κουτατα αλλα κ αυτα σε μεγαλο ποσοστο τα πουλησα πριν 10+ χρονια εν μεσω της κρίσης λόγο αναγκης κ παλι.

δεν το μετανιωνω, χρειαζομουν τα εξτρα χρήματα και με βοήθησαν πολυ εκεινη την περιοδο (ευτυχως χρησιμοποιούσα Ebay κ online selling απο το 2002 οποτε επιασαν καλα λεφτα) αλλα και στο να προχωρησω μπροστα, απλα μια στο τοσο, θυμαμαι τα ντουλαπια μου πίτα στα απαντα των lucas arts, sierra κλπ και αναπολώ εκείνες τις μερες. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μου θυμίσατε με αυτό το θέμα, ανέμελα χρόνια..

Λοιπόν θυμάμαι πιτσιρικάς είχα δώσει γύρω στα 15 γνήσια psx games+αρκετά χρήματα από μέρους μου εννοείται, μεταξύ των οποίων ήταν τα final fantasy, τα resident evil, dino crisis, crash και δυστυχώς κ το castlevania sotn για να πάρω ένα καινούργιο dreamcast, το οποίο dreamcast κουτάτο όπως ήταν αργότερα το πούλησα με 12-13 γνήσια games σε φιλαράκι μου για 150-200€. Όποτε βρισκόμαστε του το "χτυπάω" και γελάμε γιατί κ αυτός με τη σειρά του τα πούλησε - σκότωσε

Επεξ/σία από koboloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...