Προς το περιεχόμενο

Zte 4g mf289f router


sankostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 11/06/2023 at 18:51, sankostas said:

Τι ενοης  custom firmware  αλλαγή  λογισμικού   που το βρίσκεις  και πως αλλάζει  δεν ξέρω . ακόμα  περιμένω  πάντως  να με πάρει  τηλ. Η vodafone

πολλες φορες οταν ενας παροχος αγοραζει ενα ρουτερ για να το δωσει στους πελατες του δεν το αφηνει με το default firmware αλλα η εταιρεια κατεσκευαζει custom firmware για την vodafone,cosmote,wind,nova με σκοπο να εξυπηρετησει τις αναγκες του παροχου. εκει συνηθως οταν κανεις login δεν εισαι admin/root αλλα εισαι ως user οποτε δεν βλεπεις ολες τις επιλογες αλλα μονο αυτες που εχει αφησει ο παροχος να δεις. οποτε για αυτο μπορει το μενου που βλεπεις εσυ να μην συμβαδιζει με το μενου που υπαρχει στο manual και για αυτο να σου λειπουν οι παραπανω επιλογες. το firmware δεν αλλαζει τοσο ευκολα και ισως να μην εχεις λογω να το αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 14/06/2023 at 18:09, sankostas said:

Ναι μάλλον αυτό είναι   οπότε το παραμείνει  έτσι  

απλα ειναι τελειως βλακεια να μην δωσεις προσβαση στον χρηση να κλεισει το wifi. σε καποια airties αν θυμαμαι σωστα που ηταν για Mesh και ειχαν custom firmware δεν μπορουσες να σεταρεις σχεδον τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 13/10/2023 at 13:03, dilis said:

Στην Αρχική οθόνη πάτα WIFI settings και απλά το κλείνεις

image.png.576dbcd821e29631bdb356958e6b5cc0.png

το φτιαξαν στο Router της vodafone με κανα firmware update? υπηρχε παντα η επιλογη? ή ειναι απο generic firmware σε zte αυτη η εικονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλσπέρα, είδα πως στο συγκεκριμένο μοντέλο έχει υποστήριξη OpenWrt.  Δεν έχω δει κείμενο απο το wiki αλλά βρήκα αυτό το post στα Iταλικά για την αποσυρναμολόγηση και σύνδεση με usb ttl. Αν το έχει επιχειρήσει κάποιος να ενημερώσει

Εγώ θέλω να επιχειρήσω να το περάσω στο MF289D οπού εάν κατάλαβα, είναι το ίδιο σε σχέδιο και πλακέτα αλλά έχει Cat12 modem που το έδινε το double play sim της cosmote (Tώρα δίνουν το ΖΤΕ-MF297D). Αλλά δεν πιστεύω δεν πιστεύω να είναι plug and play...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 27/10/2023 στις 6:25 ΜΜ, Jimaki37 είπε

Καλσπέρα, είδα πως στο συγκεκριμένο μοντέλο έχει υποστήριξη OpenWrt.  Δεν έχω δει κείμενο απο το wiki αλλά βρήκα αυτό το post στα Iταλικά για την αποσυρναμολόγηση και σύνδεση με usb ttl. Αν το έχει επιχειρήσει κάποιος να ενημερώσει

Εγώ θέλω να επιχειρήσω να το περάσω στο MF289D οπού εάν κατάλαβα, είναι το ίδιο σε σχέδιο και πλακέτα αλλά έχει Cat12 modem που το έδινε το double play sim της cosmote (Tώρα δίνουν το ΖΤΕ-MF297D). Αλλά δεν πιστεύω δεν πιστεύω να είναι plug and play...

Από κείμενο έχω βρει αυτό δεν ξέρω αν βοηθάει @Jimaki37 Αν ναι πες μας και εμάς εμπειρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ειναι το post για το 289f. Τώρα πρέπει να είναι official. 

Έχω μιλήσει με το άτομο που το ανέβασε. Περιμένω τον προγραμματιστή και να πάρω ξανά το ρουτερ στα χέρια μου για να προσάρμοσουμε την έκδοση για το 289d, καθώς η μόνη διαφορά είναι το 4g modem.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Jimaki37 είπε

Αυτό ειναι το post για το 289f. Τώρα πρέπει να είναι official. 

Έχω μιλήσει με το άτομο που το ανέβασε. Περιμένω τον προγραμματιστή και να πάρω ξανά το ρουτερ στα χέρια μου για να προσάρμοσουμε την έκδοση για το 289d, καθώς η μόνη διαφορά είναι το 4g modem.

Προσωπικά έχω αυτό ακριβώς το μοντέλο και ενδιαφέρομαι να το περάσω και εγώ απλά έχω κάνα δυο απορίες, θα μπορούσες να με βοηθήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Νέος στο μικρόβιο της Κινητής Ευρυζωνικότητας και έχω τις εξής απορίες.
Σχετικά με το ZTE MF289F.
Το βρίσκω στο ebay στα 100€ περίπου, μιας και στην περιοχή μου ακόμη το 5G είναι σε πρώιμο στάδιο, και λέω να πειραματιστώ πρώτα με ένα οικονομικό ρούτερ και να μην πάω στα 200-250+ του MC801A.
'Αλλωστε άν μου δώσει το συγκεκριμένο 100-150mpbs είμαι υπερ ικανοποιημένος
Με το iPhone μου (XS - 4G+ LTE δεν υποστηρίζει 5G)πιάνω ταχύτητες 170-200mbps.

1)Αξίζει η αγορά του ZTE MF289F?
2)Στο ebay γράφουν ότι "Ο δρομολογητής υποστηρίζει Carrier Aggregation 4CA". Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να δουλέψει σε 4 μπάντες ταυτόχρονα?
3)Ισχύει για το συγκεκριμένο ρούτερ? Και πώς μπορεί να γίνει?

Βλέπω οτι είναι της Vodafone και λογικά θα φοράει custom filmware.

Δεκτή κάθε βοήθεια γιατί είμαι σε μεγάλο δίλλημα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/10/2023 at 18:25, Jimaki37 said:

Καλσπέρα, είδα πως στο συγκεκριμένο μοντέλο έχει υποστήριξη OpenWrt.  Δεν έχω δει κείμενο απο το wiki αλλά βρήκα αυτό το post στα Iταλικά για την αποσυρναμολόγηση και σύνδεση με usb ttl. Αν το έχει επιχειρήσει κάποιος να ενημερώσει

Εγώ θέλω να επιχειρήσω να το περάσω στο MF289D οπού εάν κατάλαβα, είναι το ίδιο σε σχέδιο και πλακέτα αλλά έχει Cat12 modem που το έδινε το double play sim της cosmote (Tώρα δίνουν το ΖΤΕ-MF297D). Αλλά δεν πιστεύω δεν πιστεύω να είναι plug and play...

οπως ειναι δεν παιζει με την καρτα sim που θες? ή το κανεις για να ειναι Unlocked ολα και να κανεις οτι θες?

On 01/12/2023 at 01:43, kostassfirakis said:

Προσωπικά έχω αυτό ακριβώς το μοντέλο και ενδιαφέρομαι να το περάσω και εγώ απλά έχω κάνα δυο απορίες, θα μπορούσες να με βοηθήσεις; 

οπως ειναι δεν παιζει με την καρτα sim που θες? ή το κανεις για να ειναι Unlocked ολα και να κανεις οτι θες?

21 hours ago, papaleole said:

Καλησπέρα.

Νέος στο μικρόβιο της Κινητής Ευρυζωνικότητας και έχω τις εξής απορίες.
Σχετικά με το ZTE MF289F.
Το βρίσκω στο ebay στα 100€ περίπου, μιας και στην περιοχή μου ακόμη το 5G είναι σε πρώιμο στάδιο, και λέω να πειραματιστώ πρώτα με ένα οικονομικό ρούτερ και να μην πάω στα 200-250+ του MC801A.
'Αλλωστε άν μου δώσει το συγκεκριμένο 100-150mpbs είμαι υπερ ικανοποιημένος
Με το iPhone μου (XS - 4G+ LTE δεν υποστηρίζει 5G)πιάνω ταχύτητες 170-200mbps.

1)Αξίζει η αγορά του ZTE MF289F?
2)Στο ebay γράφουν ότι "Ο δρομολογητής υποστηρίζει Carrier Aggregation 4CA". Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να δουλέψει σε 4 μπάντες ταυτόχρονα?
3)Ισχύει για το συγκεκριμένο ρούτερ? Και πώς μπορεί να γίνει?

Βλέπω οτι είναι της Vodafone και λογικά θα φοράει custom filmware.

Δεκτή κάθε βοήθεια γιατί είμαι σε μεγάλο δίλλημα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

δες το manual ή τα specs ασχετα αν εχει custom firmware της vodafone για να δεις και τι cat ειναι αλλα και αν υποστηριζει carrier aggregation (4g+).

What is 3CA and 4CA?
 
 
If you aggregate two component carriers then it will be 2CA. Whereas, if there are three or four carriers – then it is 3CA or 4CA respectively. The more the component carriers, the better will be the data speed. Types of CA. However, the most common one is wireless communication
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκοπεύω να το κάνω mostly for fun and experience @poulinos

Παίζει με όποια sim θέλεις αλλά για να διαλέξεις μπάντες ή να βάλεις custom dns θέλει javascript scripts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα ZTE MF289D το κλασικό με το firmware της cosmote. Έβαλα κάρτα cosmote που έχει μόνο data unlimited και δέν λειτουργεί. Αναγνωρίζει την κάρτα sim αλλα δέν συνδέετε στο δίκτυο. Τι μπορεί να φταίει? Υπάρχει καμία λύση? Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/12/2023 at 12:06, Jimaki37 said:

Εγώ σκοπεύω να το κάνω mostly for fun and experience @poulinos

Παίζει με όποια sim θέλεις αλλά για να διαλέξεις μπάντες ή να βάλεις custom dns θέλει javascript scripts. 

στο ztemc801 νομιζω οτι σε αφηνε απο Default να διαλεξεις μπαντες. αν θυμαμαι σωστα.βεβαια αλλο μοντελο αλλα βλακεια να μην παιζει απο default

15 hours ago, georgatc said:

Καλησπέρα, έχω ένα ZTE MF289D το κλασικό με το firmware της cosmote. Έβαλα κάρτα cosmote που έχει μόνο data unlimited και δέν λειτουργεί. Αναγνωρίζει την κάρτα sim αλλα δέν συνδέετε στο δίκτυο. Τι μπορεί να φταίει? Υπάρχει καμία λύση? Thanks

εχει παρει τα σωστα apn?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, poulinos είπε

 

εχει παρει τα σωστα apn?

Μάλλον όχι.... Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν πήρε αυτόματα τις ρυθμίσεις. Θα περάσω κάποιες αλλαγές το βράδυ και ελπίζω να είναι οκ. Αν έχεις υπόψη σου τις ρυθμίσεις στείλτε μου να μην ψάχνω, ευχαριστώ 

Επεξ/σία από georgatc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...