Προς το περιεχόμενο

Zte 4g mf289f router


sankostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, georgatc said:

Μάλλον όχι.... Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν πήρε αυτόματα τις ρυθμίσεις. Θα περάσω κάποιες αλλαγές το βράδυ και ελπίζω να είναι οκ. Αν έχεις υπόψη σου τις ρυθμίσεις στείλτε μου να μην ψάχνω, ευχαριστώ 

Καντο ενα Factory reset μηπως και τα παρει αυτοματα.

απο οτι βλεπω και μαλλον ειναι σωστα ειναι τα παρακατω.

https://www.youtube.com/watch?v=NH1qCRtMZVQ

https://www.apnsettings.org/greece/cosmote-apn-settings/

 

αν δεν παρει τα apn δεν θα παιξει ποτε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, το έχω δοκιμάσει κανονικά με κάρτα Cosmote και Vodafone. Θέλει να σεταρεις χειροκίνητα τα apn. Επιπλέον, παίζει και η τηλεφωνία εάν βάλεις κάρτα με χρόνο και data. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 1:46 ΜΜ, poulinos είπε

 

οπως ειναι δεν παιζει με την καρτα sim που θες? ή το κανεις για να ειναι Unlocked ολα και να κανεις οτι θες?

παίζει απλα θελω να το κάνω unlock και να κάνω ότι θέλω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/12/2023 at 08:28, Jimaki37 said:

Καλημέρα, το έχω δοκιμάσει κανονικά με κάρτα Cosmote και Vodafone. Θέλει να σεταρεις χειροκίνητα τα apn. Επιπλέον, παίζει και η τηλεφωνία εάν βάλεις κάρτα με χρόνο και data. 

σε zte mc801a που δοκιμασα vodafone,wind πηρε τα apn αυτοματα παντως.Plug and play κυριολεκτικα.

On 14/12/2023 at 12:47, kostassfirakis said:

παίζει απλα θελω να το κάνω unlock και να κάνω ότι θέλω 😅

καλα ναι και εμενα μαρεσει γενικοτερα να ειναι τελειως unlock με generic firmware απο οτι με custom.αν και σε καποια custom ειναι σχεδον ολα ξεκλειδωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πήρα τον Προγραμματιστή αλλά πριν το φλασάρω, κοιτάζω το σενάριο να το κάνω bridge mode στο κύριο router για αντικατάσταση dsl γραμμής καθώς έχει υψηλότερη ταχύτητα...

image.png.e340c2640ea3b9f0c092fccc67258198.png
Τώρα να θυμηθεί η Cosmote αφού τους πήρα να το ενεργοποιήσουν γιατί βλέπω να πάει ακόμα edge...|
image.png.4b85fc33f712f6c1d758bc87bb777fa4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Jimaki37 said:

Τώρα πήρα τον Προγραμματιστή αλλά πριν το φλασάρω, κοιτάζω το σενάριο να το κάνω bridge mode στο κύριο router για αντικατάσταση dsl γραμμής καθώς έχει υψηλότερη ταχύτητα...

image.png.e340c2640ea3b9f0c092fccc67258198.png
Τώρα να θυμηθεί η Cosmote αφού τους πήρα να το ενεργοποιήσουν γιατί βλέπω να πάει ακόμα edge...|
image.png.4b85fc33f712f6c1d758bc87bb777fa4.png

αν παιξει καλυτερα απο την adsl τοτε ναι αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

49 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν παιξει καλυτερα απο την adsl τοτε ναι αξιζει.

50ρα είναι αλλά με το speedbooster 2 (huawei dn9245x6) που δίνουν δεν είναι "απεριόριστα" + θέλω  να ενεργοποιήσω το superuser. 

 Επειδή έχω gigamax θέλω να δω σταθερότητα κινητής με μεταβίβαση αριθμού σε VoIP παροχο. Οποτε θέλω και τις πόρτες για να κάνω 1:1 σύγκριση. 

Υ.Σ. Μιας και έχω τον προγραμματιστή θα  τσεκάρω στις επόμενες ημέρες το flash για το zte.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Jimaki37 said:

 

50ρα είναι αλλά με το speedbooster 2 (huawei dn9245x6) που δίνουν δεν είναι "απεριόριστα" + θέλω  να ενεργοποιήσω το superuser. 

 Επειδή έχω gigamax θέλω να δω σταθερότητα κινητής με μεταβίβαση αριθμού σε VoIP παροχο. Οποτε θέλω και τις πόρτες για να κάνω 1:1 σύγκριση. 

Υ.Σ. Μιας και έχω τον προγραμματιστή θα  τσεκάρω στις επόμενες ημέρες το flash για το zte.

καλες δοκιμες να πω τοτε.εκτος αν μπορεις την 50αρα να την κανει 100αρα 200αρα ή αν εχεις υποστηριξη για Ftth

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50ρα rural είναι... Πάει παραπάνω αλλά δεν έχουν Πρόγραμμα. 

Τώρα έβαλα το προγραμματιστή. Κάνει boot αλλά βλέπω πως έγινε update το firmware και τώρα ζητάει κωδικό με όνομα χρήστη "root". Καμία ιδέα; 

 

IMG_20231224_182710.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Jimaki37 said:

50ρα rural είναι... Πάει παραπάνω αλλά δεν έχουν Πρόγραμμα. 

Τώρα έβαλα το προγραμματιστή. Κάνει boot αλλά βλέπω πως έγινε update το firmware και τώρα ζητάει κωδικό με όνομα χρήστη "root". Καμία ιδέα; 

 

IMG_20231224_182710.jpg

εχεις καλο Upload.το προβλημα που εβαλες το νεο firmware ειναι οτι τα στοιχεια που ειναι στο κατω μερος του router πλεον δεν ισχυουν.οποτε δεν ξερω πως θα καταφερεις να δεις ποιο ειναι το password για το συγκεκριμενο.και δεν ξερω αν ειναι generic ή αν βγαινει με βαση το serial number πχ του router, οπως δηλαδη γινεται με τα custom firmware που το καθενα εχει διαφορετικο Pass.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2023 στις 10:39 ΜΜ, poulinos είπε

εχεις καλο Upload.το προβλημα που εβαλες το νεο firmware ειναι οτι τα στοιχεια που ειναι στο κατω μερος του router πλεον δεν ισχυουν.οποτε δεν ξερω πως θα καταφερεις να δεις ποιο ειναι το password για το συγκεκριμενο.και δεν ξερω αν ειναι generic ή αν βγαινει με βαση το serial number πχ του router, οπως δηλαδη γινεται με τα custom firmware που το καθενα εχει διαφορετικο Pass.

Δεν μπήκε το openwrt επειδή έγινε update το firmware απο την Cosmote όπου ζητάει κωδικό τώρα μέσω serial...
Τώρα δεν ξέρω εάν το παίρνει ακόμα μέσω κάποιου άλλου τρόπου, οπότε το κούμπωσα και άφησα τα καλώδια για να μην το λύσω τελείως ξανά στο μέλλον. 

Μάλλον με βλέπω να τσιμπάω κανα Mikrotik επειδή είδα πως σε αυτό μπορείς να σετάρεις διπλό apn και να επιλέγεις ανα συσκευή εάν θέλεις ταχύτητα ή πόρτες... Τώρα δεν χρειάζεται 4g/5g router της εταιρείας ή αρκεί να του βάλω bridged modem το ZTE (το οποίο ανάλογα με το firmware του παρόχου σε αφήνει ή όχι :/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 27/12/2023 at 11:51, Jimaki37 said:

Δεν μπήκε το openwrt επειδή έγινε update το firmware απο την Cosmote όπου ζητάει κωδικό τώρα μέσω serial...
Τώρα δεν ξέρω εάν το παίρνει ακόμα μέσω κάποιου άλλου τρόπου, οπότε το κούμπωσα και άφησα τα καλώδια για να μην το λύσω τελείως ξανά στο μέλλον. 

Μάλλον με βλέπω να τσιμπάω κανα Mikrotik επειδή είδα πως σε αυτό μπορείς να σετάρεις διπλό apn και να επιλέγεις ανα συσκευή εάν θέλεις ταχύτητα ή πόρτες... Τώρα δεν χρειάζεται 4g/5g router της εταιρείας ή αρκεί να του βάλω bridged modem το ZTE (το οποίο ανάλογα με το firmware του παρόχου σε αφήνει ή όχι :/)

αν παρεις Mikrotik γιατι να χρησιμοποιησεις το zte? εκτος αν κατι δεν καταλαβα εγω.σε 5g παιζουν zte,fritz,mikrotik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορώ να πάρω σκέτο router της mikrotik και να χρησιμοποιήσω ένα άλλο σε bridge mode (το MF289D/F δεν την λειτουργία stock).


Αλλιώς φεύγω κατευθείαν σε mikrotik 4g/5g router.

Eπίσης ξεκίνησα το port του OpenWrt στο 289D. Παίζει αλλά λείπουν κάτι πράγματα για να είναι εντελώς λειτουργικό όπως το config για 2.4ghz wifi και του LTE modem...
Επίσης έκανα καταλάθως corrupt το web os της cosmote και το έκανα restore με ένα stock της ZTE απο Πολωνία :P
Τουλάχιστον δεν θα γίνει ακόμα πρες παπιέ... Έχει αρκετά καλό speed για κύρια σύνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Jimaki37 said:

Αν μπορώ να πάρω σκέτο router της mikrotik και να χρησιμοποιήσω ένα άλλο σε bridge mode (το MF289D/F δεν την λειτουργία stock).


Αλλιώς φεύγω κατευθείαν σε mikrotik 4g/5g router.

Eπίσης ξεκίνησα το port του OpenWrt στο 289D. Παίζει αλλά λείπουν κάτι πράγματα για να είναι εντελώς λειτουργικό όπως το config για 2.4ghz wifi και του LTE modem...
Επίσης έκανα καταλάθως corrupt το web os της cosmote και το έκανα restore με ένα stock της ZTE απο Πολωνία :P
Τουλάχιστον δεν θα γίνει ακόμα πρες παπιέ... Έχει αρκετά καλό speed για κύρια σύνδεση

ναι παιζει και αυτο που λες με Bridge Κτλ αλλα λιγακι μπλεκεις.

με open wrt δεν εχω ασχοληθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...