Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκτυπωτή για περιστασιακή χρήση και εκτύπωση σε χοντρό χαρτί


Eatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την ομαδάρα!


Καταρχάς να διευκρινίσω ότι είμαι παντελώς άσχετος από εκτυπωτές και ότι όσοι εκτυπωτές είχα στο παρελθόν ήταν κάτι άκυροι εκτυπωτές του 50άρικου, της κακιάς ώρας δηλαδή, με πανάκριβα μελάνια, που δεν έβγαζαν ούτε χρόνο.

Αυτή τη φορά, είμαι σε διαδικασία αναζήτησης για ένα καλύτερο έγχρωμο εκτυπωτή inkjet, μέχρι γύρω στα 250€.
Η χρήση για την οποία τον χρειάζομαι είναι εκτός από την περιστασιακή εκτύπωση ασπρόμαυρων εγγράφων, η εκτύπωση έγχρωμων φυλλαδίων Α4 (με χρωματιστό background συνήθως) σε χαρτί πιο χοντρό από το απλό 80άρι (δηλαδή μέχρι 250άρι max και πολύ λέω), καθώς και η εκτύπωση σε αυτοκόλλητο χαρτί.

Όταν λέω περιστασιακή εκτύπωση, το εννοώ, στην ουσία θέλω να εκτυπώσω γύρω στα 50 κομμάτια αυτό το μήνα και μετά μπορεί για κάνα δυο μήνες να μην εκτυπώσω και τίποτα.

Έχω καταλήξει στον Epson EcoTank L3260 λόγω του ότι είναι ink tank, έχει ψιλοτσάμπα μελάνια (και ευκολογέμιστα) και έχει αρκετά θετικά reviews.
Βέβαια δεν υποστηρίζει borderless Α4 εκτύπωση απ' ότι καταλαβαίνω αλλά δε βρίσκω και κάτι καλύτερο σε αυτό το budget.

Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο; Θα 'χω λέτε πρόβλημα με την περιστασιακή εκτύπωση; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αποφύγω να "χαλάσει" ο εκτυπωτής;

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ecotank που θα μείνει χωρίς χρήση δύο μήνες, και μετά θα δώσεις λίγες εκτυπώσεις και θα ξαναμείνει χωρίς χρήση άλλους δύο μήνες κλπ, σε λιγότερο απο μισό χρόνο θα τον έχεις πετάξει.

Πάρε Laser

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Ecotank που θα μείνει χωρίς χρήση δύο μήνες, και μετά θα δώσεις λίγες εκτυπώσεις και θα ξαναμείνει χωρίς χρήση άλλους δύο μήνες κλπ, σε λιγότερο απο μισό χρόνο θα τον έχεις πετάξει.

Πάρε Laser

Σύμφωνοι, αλλά με το χοντρό χαρτί, τι γίνεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Ecotank που θα μείνει χωρίς χρήση δύο μήνες, και μετά θα δώσεις λίγες εκτυπώσεις και θα ξαναμείνει χωρίς χρήση άλλους δύο μήνες κλπ, σε λιγότερο απο μισό χρόνο θα τον έχεις πετάξει.

Πάρε Laser

Για laser δεν κοίταξα γιατί διάβασα ότι δεν αποδίδουν το ίδιο καλά σε έγχρωμες εκτυπώσεις.

Αν του δίνω καμία δεκαριά εκτυπώσεις κάθε μήνα και δεν τον αφήνω να κάθεται, θα είμαι εντάξει θεωρητικά;

Επεξ/σία από Eatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Eatos είπε

Για laser δεν κοίταξα γιατί διάβασα ότι δεν αποδίδουν το ίδιο καλά σε έγχρωμες εκτυπώσεις.

Αν του δίνω καμία δεκαριά εκτυπώσεις κάθε μήνα και δεν τον αφήνω να κάθεται, θα είμαι εντάξει θεωρητικά;

Κοίτα, η ποιότητα των έγχρωμων εκτυπώσεων έχει δύο σκέλη:

α) Ζητάς φωτογραφική ποιότητα για να την καδράρεις σε τοίχο. Αυτό απαιτεί υψηλή ποιότητα των αρχείων εκτύπωσης (και ανάλογο φυσικά μέγεθος), ειδικό φωτογραφικό χαρτί, περισσότερο μελάνι και, το κυριότερο, όχι απλό ink tank, αλλά φωτογραφικό.

β) Ζητάς κανονική ποιότητα. Εκεί καλύπτεσαι άνετα από laser.

Όσο για τη χρήση των ink tank, φωτογραφικών και μη, είναι ακριβώς όπως είπες: Τυπώνεις όσες σελίδες νομίζεις, αλλά φροντίζεις να μην κάθεται. Τυπώνεις κάθε 3-4 μέρες μια σελίδα που να περιλαμβάνει όλα τα χρώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, georgeole είπε

Κοίτα, η ποιότητα των έγχρωμων εκτυπώσεων έχει δύο σκέλη:

α) Ζητάς φωτογραφική ποιότητα για να την καδράρεις σε τοίχο. Αυτό απαιτεί υψηλή ποιότητα των αρχείων εκτύπωσης (και ανάλογο φυσικά μέγεθος), ειδικό φωτογραφικό χαρτί, περισσότερο μελάνι και, το κυριότερο, όχι απλό ink tank, αλλά φωτογραφικό.

β) Ζητάς κανονική ποιότητα. Εκεί καλύπτεσαι άνετα από laser.

Όσο για τη χρήση των ink tank, φωτογραφικών και μη, είναι ακριβώς όπως είπες: Τυπώνεις όσες σελίδες νομίζεις, αλλά φροντίζεις να μην κάθεται. Τυπώνεις κάθε 3-4 μέρες μια σελίδα που να περιλαμβάνει όλα τα χρώματα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Δε θέλω να εκτυπώσω φωτογραφίες αλλά κάτι flyers για 'μένα (κάτι σαν πολύ σύντομο τουριστικό οδηγό για το νησί) και κάτι καταλόγους για το καφενείο ενός φίλου που αυτή τη στιγμή τους έχει τυπωμένους σε πλαστικοποιημένο 80άρι χαρτί με λευκό background και ariel γραμματοσειρά (το χοντρό χαρτί είναι must και στις δύο περιπτώσεις).
Δε με ενδιαφέρει δηλαδή η τέλεια ποιότητα φωτογραφίας, ίσα ίσα τη δουλειά μου θέλω να κάνω.

Επεξ/σία από Eatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Σύμφωνοι, αλλά με το χοντρό χαρτί, τι γίνεται;

Θα καθίσει να διαβάσει ποιοι εκτυπωτές δέχονται χοντρό χαρτί. Υπάρχουν τόσο σε ecotank, όσο και σε laser.

τα 250 ευρώ μπατζετ για αυτά που ζητάει τα ξεχνάει. Και τόσο χοντρό χαρτί και έγχρωμος, και καλή ποιότητα εκτύπωσης και φτηνά μελάνια ή τονερ και να εκτυπωνει μονο μια φορά κάθε 2μηνες. 2 απο τα 5 ζητούμενα με αυτά τα λεφτά ναι, υπάρχουν. 3 ζητούμενα αν πετύχει κάποια προσφορά…ίσως αλλά ελαφρώς πιο πάνω. Όλα τα ζητούμενα, δύσκολο.

50 λεπτά πριν, Eatos είπε

Για laser δεν κοίταξα γιατί διάβασα ότι δεν αποδίδουν το ίδιο καλά σε έγχρωμες εκτυπώσεις.

Αν του δίνω καμία δεκαριά εκτυπώσεις κάθε μήνα και δεν τον αφήνω να κάθεται, θα είμαι εντάξει θεωρητικά;

Ecotank, μια εκτύπωση ανά πέντε με έξι μέρες. Μια σελίδα με όλα τα χρώματα. Δεν θέλει παραπάνω. Αλλά θέλει μια φορά την βδομάδα το λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eatos είπε

Η χρήση για την οποία τον χρειάζομαι είναι εκτός από την περιστασιακή εκτύπωση ασπρόμαυρων εγγράφων, η εκτύπωση έγχρωμων φυλλαδίων Α4 (με χρωματιστό background συνήθως) σε χαρτί πιο χοντρό από το απλό 80άρι (δηλαδή μέχρι 250άρι max και πολύ λέω), καθώς και η εκτύπωση σε αυτοκόλλητο χαρτί.

Eάν ο τύπος του χαρτιού που θα χρησιμοποιήσεις είναι το απλό αλλά πιό παχύ (μεχρι 250 γραμμάρια που λές)

και δέν σε ενοχλεί να τυπώνες κάτι ανά 5 μέρες ο canon G540 θα σε καλύψει απόλυτα.

Τώρα εάν το αυτοκόλλητο το θές αδιάβροχο και το φυλλάδιο σάν αυτά της πιτσαρίας τότε πρέπει

να κάνουμε άλλου ειδους κουβέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ο συνδυασμος laser με αυτοκολλητο χαρτι θελει επισης ψαξιμο και σιγουρια, οπως και εξαρετικης ποιοτητας αναλωσιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 6:19 ΜΜ, gatos74 είπε

Eάν ο τύπος του χαρτιού που θα χρησιμοποιήσεις είναι το απλό αλλά πιό παχύ (μεχρι 250 γραμμάρια που λές)

και δέν σε ενοχλεί να τυπώνες κάτι ανά 5 μέρες ο canon G540 θα σε καλύψει απόλυτα.

Τώρα εάν το αυτοκόλλητο το θές αδιάβροχο και το φυλλάδιο σάν αυτά της πιτσαρίας τότε πρέπει

να κάνουμε άλλου ειδους κουβέντα.

Ευχαριστώ για την πρόταση!

Σε περίπτωση που θέλω κάποια στιγμή να εκτυπώσω και σε αυτοκόλλητο χαρτί, τι κατηγορίας εκτυπωτές κοιτάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eatos είπε

Ευχαριστώ για την πρόταση!

Σε περίπτωση που θέλω κάποια στιγμή να εκτυπώσω και σε αυτοκόλλητο χαρτί, τι κατηγορίας εκτυπωτές κοιτάω;

Aπο 50 ευρώ μέχρι πολλές χιλιάδες.....ανάλογα τί θές να κάνεις.

Εάν μου πέις ΑΚΡΙΒΩΣ τί θές θα μπορέσω να σε κατευθύνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Aπο 50 ευρώ μέχρι πολλές χιλιάδες.....ανάλογα τί θές να κάνεις.

Εάν μου πέις ΑΚΡΙΒΩΣ τί θές θα μπορέσω να σε κατευθύνω.

Οι χρήσεις που έχω στο νου μου μέχρι στιγμής είναι:

  • Έγγραφα καθημερινής χρήσης (κυρίως ασπρόμαυρα) σε απλό 80άρι χαρτί
  • Μερικά flyers σε απλό χοντρό χαρτί (όχι πάνω από 250g) τα οποία θα πλαστικοποιήσω κιόλας αργότερα (έχω πλαστικοποιητή και κοπτικό)
  • Κάποια καρτελάκια σε χοντρό χαρτί (πάλι όχι πάνω από 250g), τα οποία θα κόψω κι αυτά με κοπτικό
  • Κάποιες ετικέτες σε αυτοκόλλητο χαρτί (κατά προτίμηση αδιάβροχο)

    Θα βαράω και κάνα δυο random έγχρωμες εκτυπώσεις ανά βδομάδα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε θέμα συντήρησης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Eatos είπε

Οι χρήσεις που έχω στο νου μου μέχρι στιγμής είναι:

  • Έγγραφα καθημερινής χρήσης (κυρίως ασπρόμαυρα) σε απλό 80άρι χαρτί
  • Μερικά flyers σε απλό χοντρό χαρτί (όχι πάνω από 250g) τα οποία θα πλαστικοποιήσω κιόλας αργότερα (έχω πλαστικοποιητή και κοπτικό)
  • Κάποια καρτελάκια σε χοντρό χαρτί (πάλι όχι πάνω από 250g), τα οποία θα κόψω κι αυτά με κοπτικό
  • Κάποιες ετικέτες σε αυτοκόλλητο χαρτί (κατά προτίμηση αδιάβροχο)

    Θα βαράω και κάνα δυο random έγχρωμες εκτυπώσεις ανά βδομάδα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε θέμα συντήρησης.

Κάνω όλα τα παραπάνω και περισσότερα με G5040 (εκτός το αδιάβροχο αυτοκόλλητο)
Ευχαριστημένος μέχρι στιγμής (τριτος χρόνος πλέον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Κάνω όλα τα παραπάνω και περισσότερα με G5040 (εκτός το αδιάβροχο αυτοκόλλητο)
Ευχαριστημένος μέχρι στιγμής (τριτος χρόνος πλέον)

Μου κάνει! Μερικές ερωτήσεις:

Τι άλλη χρήση του κάνεις πέρα από αυτά;

Αυτοκόλλητο δεν έχει τύχει να δοκιμάσεις ή δε δοκιμάζεις επειδή ξέρεις ότι δε θα 'χεις καλό αποτέλεσμα με το συγκεκριμένο εκτυπωτή;

Πόσο συχνά τον χρησιμοποιείς;

Σου 'χει βγάλει κάνα θέμα μέχρι στιγμής;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eatos είπε

 

Τι άλλη χρήση του κάνεις πέρα από αυτά;

 

Καθημερινές εκτυπώσεις, απο εκτύπωση e-mail μέχρι και φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί έως 250γρ
Δεν είναι φωτογραφικός, αλλά είναι αρκετά τίμιος στην απεικόνιση φώτο. Αρκεί να τυπώνεις απευθείας μέσω κάποιου post pocessing προγράμματος που να έχει τις ρυθμίσεις χρωμάτων του εκτυπωτή και όχι πχ απο τον photo editor των windows που δίνει ξεπλυμένα χρώματα.  (Μέσω lightroom πχ δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα)
Επίσης έχω εκτυπώσει και σε τυπογραφικό χαρτί 160-170-180 γραμμαρίων με ικανοποιητικά αποτελέσματα. (Είναι τα ιλλουστρασιόν χαρτιά που τυπώνονται οι αφίσες/πόστερ )

 

1 ώρα πριν, Eatos είπε

 

Αυτοκόλλητο δεν έχει τύχει να δοκιμάσεις ή δε δοκιμάζεις επειδή ξέρεις ότι δε θα 'χεις καλό αποτέλεσμα με το συγκεκριμένο εκτυπωτή;

 

και αυτοκόλλητα έχω εκτυπώσει, αλλά όχι αδιάβροχα και μονο σε αυτοκόλλητο χαρτί precut για να τα χρησιμοποιήσω σαν ετικέτα σε προϊόντα. 
Precut αυτοκόλλητα έχουν πολλές εταιρίες όπως η avery, η topstick, η Herma και άλλες. 
Για αδιάβροχα αυτοκόλλητα έτσι κι αλλιώς πας σε καθαρά ψηφιακές εκτυπώσεις και όχι πάνω σε χαρτί, με κόστη κάποιες εκατοντάδες ευρώ παραπάνω σε μηχάνημα.

 

1 ώρα πριν, Eatos είπε

 

Πόσο συχνά τον χρησιμοποιείς;

 


Καθημερινά 
 

1 ώρα πριν, Eatos είπε

 

Σου 'χει βγάλει κάνα θέμα μέχρι στιγμής;

 

 

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. 
Είναι ο εκτυπωτής που με έκανε να σταματήσω να δουλεύω laser για προσωπική χρήση (και έχω και laser αλλά και Epson Ecotank)

Αλλά θα το ξανατονίσω. Καθημερινή χρήση (δηλαδή άντε να περάσει μια μέρα χωρις  να χρησιμοποιηθεί, άντε δύο μέρες στην χειρότερη).
Κάτι για 2 μήνες που διάβασα πιο πάνω, θα κάνουν τον εκτυπωτή για πέταμα πολύ σύντομα. 
Αυτοί οι εκτυπωτές χαλάνε αν δεν δουλεύουν σχεδόν καθημερινά. αν έχεις σκοπό για δίμηνα κενά, θα σου ξαναγράψω ότι και στο προηγούμενο ποστ μου. Πάρε laser.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...