Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκτυπωτή για περιστασιακή χρήση και εκτύπωση σε χοντρό χαρτί


Eatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, highpriest είπε

Καθημερινές εκτυπώσεις, απο εκτύπωση e-mail μέχρι και φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί έως 250γρ
Δεν είναι φωτογραφικός, αλλά είναι αρκετά τίμιος στην απεικόνιση φώτο. Αρκεί να τυπώνεις απευθείας μέσω κάποιου post pocessing προγράμματος που να έχει τις ρυθμίσεις χρωμάτων του εκτυπωτή και όχι πχ απο τον photo editor των windows που δίνει ξεπλυμένα χρώματα.  (Μέσω lightroom πχ δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα)
Επίσης έχω εκτυπώσει και σε τυπογραφικό χαρτί 160-170-180 γραμμαρίων με ικανοποιητικά αποτελέσματα. (Είναι τα ιλλουστρασιόν χαρτιά που τυπώνονται οι αφίσες/πόστερ )

 

και αυτοκόλλητα έχω εκτυπώσει, αλλά όχι αδιάβροχα και μονο σε αυτοκόλλητο χαρτί precut για να τα χρησιμοποιήσω σαν ετικέτα σε προϊόντα. 
Precut αυτοκόλλητα έχουν πολλές εταιρίες όπως η avery, η topstick, η Herma και άλλες. 
Για αδιάβροχα αυτοκόλλητα έτσι κι αλλιώς πας σε καθαρά ψηφιακές εκτυπώσεις και όχι πάνω σε χαρτί, με κόστη κάποιες εκατοντάδες ευρώ παραπάνω σε μηχάνημα.

 


Καθημερινά 
 

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. 
Είναι ο εκτυπωτής που με έκανε να σταματήσω να δουλεύω laser για προσωπική χρήση (και έχω και laser αλλά και Epson Ecotank)

Αλλά θα το ξανατονίσω. Καθημερινή χρήση (δηλαδή άντε να περάσει μια μέρα χωρις  να χρησιμοποιηθεί, άντε δύο μέρες στην χειρότερη).
Κάτι για 2 μήνες που διάβασα πιο πάνω, θα κάνουν τον εκτυπωτή για πέταμα πολύ σύντομα. 
Αυτοί οι εκτυπωτές χαλάνε αν δεν δουλεύουν σχεδόν καθημερινά. αν έχεις σκοπό για δίμηνα κενά, θα σου ξαναγράψω ότι και στο προηγούμενο ποστ μου. Πάρε laser.

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστώ!
Εντάξει, το κατάλαβα, θα κάνω χρήση όλων των μελανιών τουλάχιστον δύο φορές τη βδομάδα, έχω αρκετά πράγματα για εκτύπωση.

Τον ecotank πώς τον βλέπεις συγκριτικά με αυτόν της canon;
Είδα σε κάποια βίντεο και κάποια reviews στο skroutz πως κράζουν την canon επειδή αν φουλάρει το ink absorber δε βρίσκουν ανταλλακτικά, σε αντίθεση με την epson.

9 ώρες πριν, gatos74 είπε

Για τι Ακριβώς χρήση χρειάζεσαι τα αυτοκόλλητα?

Για προϊόντα κυρίως (που δε χρειάζεται να είναι αδιάβροχα) αλλά αν μπορούσα να εκτυπώσω και μερικά σε αδιάβροχο χαρτί για να κολληθούν σε dispensers θα βόλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Eatos είπε

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστώ!
Εντάξει, το κατάλαβα, θα κάνω χρήση όλων των μελανιών τουλάχιστον δύο φορές τη βδομάδα, έχω αρκετά πράγματα για εκτύπωση.

Τον ecotank πώς τον βλέπεις συγκριτικά με αυτόν της canon;
Είδα σε κάποια βίντεο και κάποια reviews στο skroutz πως κράζουν την canon επειδή αν φουλάρει το ink absorber δε βρίσκουν ανταλλακτικά, σε αντίθεση με την epson.

 

Μέχρι πρόσφατα οι εκτυπωτές δεν είχαν μετρητές για τους ink absorbers. 
Σε αυτόν τον δρόμο συνέχισε η Canon με τους megatank και γι' αυτό και δεν το δίνει σαν αναλώσιμο. Θεωρεί πως όταν γεμίσει ο ink absorber και σου χτυπήσει full σταθμη, έχεις ήδη κάνει απόσβεση της αγοράς. Μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες εκτυπώσεις ορθής χρήσης. Αναφέρω ορθής χρήσης, επειδή αν τυπώνεις συνέχεια borderless φωτογραφίες ο ink absorber γεμίζει πολύ γρηγορότερα, μιας και μελάνι ψεκάζεται και στο όριο του χαρτιού, άρα και έξω.
Αν τυπώνεις 3-4 χιλιοστά εντός του ορίου της σελίδας, δεν θα δεις ink absorber full για χρόνια

ΟιEpson επέλεξαν απο την άλλη να το κάνουν και αυτό αναλώσιμο. Αφου είδαν πως με τους ink tank τα μελάνια που πουλούσαν δίνουν μικρό κέρδος, έπρεπε να βρουν άλλον τρόπο να βάλουν χέρι στην τσέπη του καταναλωτή. Οπότε πλέον βάλαν μετρητή και στις 10-12 χιλιάδες εκτυπώσεις σου λέει άλλαξε με.

Τώρα για το ποιο είναι καλύτερο; Τι να σου πω...ούτε απο τον ecotank μου έχω κάποιο παράπονο, αν και προτιμώ την ποιότητα εκτύπωσης του Canon. Στους Epson σε ολοσέλιδες φωτογραφίες κάνει ορατές γραμμές, κάτι που τον κάνει απαγορευτικό για φώτο. Ψάξτο στο ιντερνετ, θα βρεις πολλά θέματα για αυτό.(Μιλάω πάντα για μη φωτογραφικούς εκτυπωτές γραφείου, 4 μελανιών)
Επισης ο Canon ποτέ δεν μπλόκαρε απο χαρτί, ούτε τράβηξε διπλό φύλλο, ενώ ο epson αν δώσω πολλές σελίδες θα μου ζητήσει 1 στις 3 να ξεμπλοκαρω χαρτί απο μέσα. Απο την άλλη ο Epson έχει καλύτερο after sales σερβις, φτηνότερα μελάνια, είναι πιο γρήγορος λόγο του τύπου του μελανιου (ειδικά στις διπλής όψης εκτυπώσεις) και δίνει και περισσότερες σελίδες σαν εγγύηση αναλογικά (πχ μπορεί και οι δύο εταιρίες να δίνουν 2 χρόνια εγγύηση, αλλά έχουν και όριο σελίδων μέσα στα χρόνια αυτά, που αν το ξεπεράσεις δεν αναγνωρίζουν εγγύηση). 

Αλλά γενικά δεν βλέπω τρελές διαφορές ωστε να σου πω μη προτιμήσεις τον έναν έναντι του άλλου. Ο καθένας έχει τα δικά θετικά και ένας μέσος χρήστης θα κάνει δουλειά με οποιοδήποτε σύστημα. 

Απλά ανέφερα τον canon σαν καλύτερο για την περίπτωση σου, επειδή εχω δει πόσο καλά συμπεριφέρεται με 250άρια χαρτιά.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...