Προς το περιεχόμενο

Ήχος πίσω τροχού αυτοκίνητο


christos2476

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . Έχω ένα Hyundai i20 μοντέλο του 2010 . Τελευταία ακούω έναν.πολυ περίεργο και ενοχλητικό ήχο στην πίσω αριστερή ρόδα . Ο ήχος μοιάζει σαν κρότος , σαν κάτι να εκτονώνεται και μου δίνει και "κλωτσιά" στο κάθισμα του οδηγού στην πλάτη δηλαδή . Το πήγα σε ένα συνεργείο έφαγε μια μέρα δεν μπόρεσε να βρει τι είναι . Τον ήχο τον κάνει σε πορεία με χιλιόμετρα 80- 100 αλλά πολύ πιο έντονα όταν σταματάω και πάω να να στρίψω αριστερά . Μοιάζει ρε παιδί μου σαν λαμαρίνα τσαλακωμενη μου ξεδιπλώνεται ξαφνικά και δίνει αυτόν τον ήχο . Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τι μπορεί να είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christos2476 είπε

Καλησπέρα . Έχω ένα Hyundai i20 μοντέλο του 2010 . Τελευταία ακούω έναν.πολυ περίεργο και ενοχλητικό ήχο στην πίσω αριστερή ρόδα . Ο ήχος μοιάζει σαν κρότος , σαν κάτι να εκτονώνεται και μου δίνει και "κλωτσιά" στο κάθισμα του οδηγού στην πλάτη δηλαδή . Το πήγα σε ένα συνεργείο έφαγε μια μέρα δεν μπόρεσε να βρει τι είναι . Τον ήχο τον κάνει σε πορεία με χιλιόμετρα 80- 100 αλλά πολύ πιο έντονα όταν σταματάω και πάω να να στρίψω αριστερά . Μοιάζει ρε παιδί μου σαν λαμαρίνα τσαλακωμενη μου ξεδιπλώνεται ξαφνικά και δίνει αυτόν τον ήχο . Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τι μπορεί να είναι ;

Να υποθέσω , πως έγινε έλεγχος για ρουλεμάν τροχού , συνήθως ακούγεται όταν περιστρέφεται στο αέρα ο τροχός .

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σέρνεται τίποτα από κάτω καμμια εξάτμιση?Αν δεν είναι ρουλεμάν, τότε κοίτα και τα φρένα σου μήπως μαγκωνουν τα ταμπούρα ή έχουν τπτ τα δισκόφρενα, τέλος δες και τον θόλο του τροχού μήπως κάνα πλαστικό κουνιέται και βρίσκει όποτε κουνιέται.Σε αναμονή για την επίλυση του γρίφου, καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά να είστε καλά . Τι να πω δεν ξέρω έγινε έλεγχος από το συνεργείο δεν βρίσκει κάτι σπασμένο ραγισμένο κτλπ , του λέω έλα να τα αλλάξουμε αν είναι σιγά σιγά μηπως το βρούμε και μου απάντησε άστο να χειροτερεύσει μήπως μας δώσει παραπάνω πληροφορίες . Μου εξήγησε πως δεν είναι κάτι επικίνδυνο τουλάχιστον . Τι να πω .

12 ώρες πριν, greekfragma είπε

πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο;

στα πόσα χιλιόμετρα αλλάχτηκαν αναρτήσεις τελευταία φορά;

Έχει γύρω στα 200.000 , δεν έχω αλλάξει αναρτήσεις ποτέ . 

6 ώρες πριν, greekfragma είπε

α καλά...κλασσικός πυροτέχνημα(Σ)

κάνει εγγραφή ανοίγει θέμα και βγαίνει στα καπάκια οφλαην.

Seth Meyers Omg GIF by Bombay Softwares

Σορρι ρε φίλε που είχα 24ωρη εφημερία και βγήκα οφλινε.

8 ώρες πριν, logical insane είπε

Μήπως σέρνεται τίποτα από κάτω καμμια εξάτμιση?Αν δεν είναι ρουλεμάν, τότε κοίτα και τα φρένα σου μήπως μαγκωνουν τα ταμπούρα ή έχουν τπτ τα δισκόφρενα, τέλος δες και τον θόλο του τροχού μήπως κάνα πλαστικό κουνιέται και βρίσκει όποτε κουνιέται.Σε αναμονή για την επίλυση του γρίφου, καλή δύναμη!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου έγινε σχετικός έλεγχος χωρίς αποτέλεσμα δυστυχώς . 

8 ώρες πριν, Black Demis είπε

πηγες για ελεγχο ρουλεμαν τροχου αναρτησεις? τι ειπε ο μαστορας?

Καλημέρα , ευχαριστώ για την απάντηση σου , έγινε έλεγχος για ρουλεμάν τροχού δεν είναι αυτό που είπε τι συνεργείο . 

Επεξ/σία από christos2476
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

200.000 και δεν έχεις αλλάξει ποτέ;

Οκ.  

Σορυ για τις.....εφημερίες. 

Η αντιμετώπιση μου ήταν σε διάθεση απεργίας 

 

Δε μου λες ρε παλικάρι

ΚΤΕΟ πότε πέρασες τελευταία φορά;

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

200.000 και δεν έχεις αλλάξει ποτέ;

Οκ.  

Σορυ για τις.....εφημερίες. 

Η αντιμετώπιση μου ήταν σε διάθεση απεργίας 

 

Δε μου λες ρε παλικάρι

ΚΤΕΟ πότε πέρασες τελευταία φορά;

Γιατί γίνεται ουσιαστικός έλεγχος στα ΚΤΕΟ και στα αμορτισέρ μέτρα ; Εδώ έχει τύχει σε γνωστό καινουργια 4 αδα αμορτισέρ  και του το έβγαλαν με θέμα στις μετρήσεις . Σε ένα συνεργείο ή σε σωστό μηχανικό με ζυγοστάθμιση - ευθυγράμμιση θα βγάλει άκρη για το σύστημα διεύθυνσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω μια χαζομάρα βέβαια αλλά επειδή έχει ξανασυμβεί (και όχι τίποτα άλλο, πάλι στην συγκεκριμένη περίπτωση ο......"επαγγελματίας" συνεργειατζης πάλι δεν έβρισκε τίποτα!) και με βάση τα χιλιόμετρα που αναφέρεις είναι αρκετά πιθανό. Δεν κάνεις ένα καλό έλεγχο στα ελατήρια της ανάρτησης;; Αν την έχει ακούσει το ελατήριο, ο κραδασμός που θα φέρνει μέσα στην καμπίνα θα είναι έντονος, και αν δεν ελεγχθεί σχολαστικά (με μια περαστική ματιά πολλά μπορούν να ξεφύγουν) μην αποκλείεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα παίδες να μη το κάνουμε και νια νια.

με 200.000 χλμ χωρίς να έχει αλλάξει αμορτισέρ, έχει φτάσει να έχουν σκάσει και να έχουν φτύσει ότι λάδι είχαν. χωρίς αναρτήσεις κοπανάει το αμάξι τέρμα στη πάνω βάση αμορτισέρ και έχει πετσοκόψει top strut mount

 

 

 

Screenshot 2023-05-27 221345.jpg

Screenshot 2023-05-27 221651.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΤΕΟ έχω περάσει πριν 1 χρόνο . Επίσης εγώ το πρότεινα στο συνεργείο λέω άλλαξε τα όλα ρε φίλε να σταματήσει αυτός ο θόρυβος . Υποτίθεται ότι τα είδε όλα αμορτισέρ ελατήρια βάσεις βίδες και μου εξηγεί ότι αν αρχίσουμε να αλλάζουμε πράγματα θα φεύγουν 100αρικα και δεν είναι σίγουρο ότι θα το βρούμε . Επίσης κάποιος που γράφει για το λάδι στο αμορτισέρ προφανώς δεν έχει χάσει το λάδι γιατί τότε θα ήταν απλό . Επίσης όπως μου εξήγησε ο άνθρωπος το αμορτισέρ δεν είναι κακό καθώς το αυτοκίνητο δεν έχει αστάθεια στον δρόμο όπως λάθος νομίζει ο κόσμος ότι ο κραδασμός προέρχεται από το αμορτισέρ δεν ισχύει και ότι το αμορτισέρ είναι για να κρατάει το αυτοκίνητο στον δρόμο . Τώρα τι να πω δεν ξέρω δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη . Δουλεύω και συνέχεια δεν το ξανά άφησα στο συνεργείο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαζεις αμορτισερ και τοπ μουντ γιατι θα εχουν γινει φυτιλια...επισης έλεγχο σε σινεμποκ,  μπαλάκια ψαλιδιων ,μπαρακια ζαμφορ καθως και ακρομπαρα ημιμπαρα για τυχον τζογους...τελος μια ευθυγράμμιση και εισαι κομπλε...

Ειναι θεμα ασφαλειας προτιστως για σενα αλλα και τους αλλους γυρω σου...

Τελος βρες ενα σοβαρο συνεργειο....

Επεξ/σία από stefan123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και το σκέφτομαι . Το πήγα για σέρβις και αμέσως μετά ξεκίνησε να κάνει τον ήχο . Αυτός έσφιξε το χειρόφρενο . Πήγε το μυαλό μου και του είπα να το χαλαρώσει , ο ήχος αραίωσε να το πω έτσι όμως δεν εξαφανίστηκε . Επίσης μου έβγαζε ένα σφάλμα στα ABS το οποίο το σύνδεσε με αλλαγή μπαταρίας και λάθος ειδοποίηση , το σβήσαμε όμως κάποιες στιγμές πετάγεται . Παίζει να υπάρχει πρόβλημα με τα φρένα ; Παρατήρησα ότι ο ήχος εκλύεται καμία φορά (όχι όλες και αυτό είναι το θέμα ) στο φρενάρισμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...