Προς το περιεχόμενο

Synology DiskStation DS223 Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 hours ago, comfuzio said:

Έχω και γω το 220+, καλό είναι για χαμηλή κατανάλωση κτλ αλλά πραγματικά θα προτιμούσα ένα pc με unraid τώρα που το έχω 6 μήνες, πολύ ανώτερο(το unraid) παρά το 60άρι της τιμής (για 6 δίσκους, για παραπάνω πάει ως 120€?).
Πιο πολλές επιλογές για raid types, caches, φανταστικό "store" με ότι app/docker image θες ενώ αν θες και κάνα vm είναι σε άλλο επίπεδο το unraid!
Για όσους έχουμε Synology, καλό είναι να έχουμε και το site του Marius https://mariushosting.com/ που έχει κάνει φανταστική δουλειά.
Το discord τους είναι για τα μπάζα όμως

Ξέρεις περίπου τι ρεύμα καεί σε 4 μήνες το έχεις υπολογιση; Για το ds220 +

Τα θετικά του synology έχει φοβερές εφαρμογές για back up με λίγα βήματα και γενικά ένα οικοσύστημα που συνεχώς βελτιώνεται η καλύτερη αγορά που έκανα είναι ένα nas κατεβάζεις ότι θες ακόμα και από κινητό τα στέλνεις εκεί και όταν πας σπίτι είναι έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, RaNd είπε

Το DDSM τρέχει ΚΑΙ σαν VM για όποιον θέλει να κάνει "πειράματα".
Το άλλο πολύ καλό που έχει, είναι το backup, για O365, g-Suite, Hyper-V, Vmware και PC, με agent και bare-metal recovery, σαν το Veeam  κλπ,

ολα αυτά χωρίς extra license ...

Πολυ καλο και απιστευτα γρηγορο το Nakivo Backup για Synology NAS, με 300€ (3 ετη, 5 VMs\ESXI). με εσωσε απο πολυ δυσκολη κατασταση, μετατροπη HyperV σε ESXI χωρις προβλημα (αλλες λυσεις ολοκληρωναν αλλα ο sql server ειχε θεμα)

Επεξ/σία από Fotis_Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Ξέρεις περίπου τι ρεύμα καεί σε 4 μήνες το έχεις υπολογιση; Για το ds220 +

Τα θετικά του synology έχει φοβερές εφαρμογές για back up με λίγα βήματα και γενικά ένα οικοσύστημα που συνεχώς βελτιώνεται η καλύτερη αγορά που έκανα είναι ένα nas κατεβάζεις ότι θες ακόμα και από κινητό τα στέλνεις εκεί και όταν πας σπίτι είναι έτοιμα.

όχι δεν το έχω ψάξει πόσο καίει σε βάθος χρόνου και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό και να είναι ακριβής πχ σου δίνει min και max αλλά πόσο περνάει σαν idle για τα min και πόσο περνάει σαν χρόνο στα max; Μετά του έχω έναν 18ΤΒ δίσκο και έναν μικρό ssd που πήγα να τον κάνω για vm(πολύ κακή εμπειρία). Του έχω βάλει και άλλα 8GB ram αλλά όχι τα επίσημα. Να λέμε τα καλά αλλά να λέμε και τα άσχημα. Η επίσημη RAM 8GB κάνει 100€....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δυνατότητες ως αντικλεπτικά μέτρα προστασίας υπάρχουν για NAS και κατά πόσο είναι ασφαλή; Για παράδειγμα, κάποια λειτουργία κρυπτογράφησης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, gousias είπε

Τι δυνατότητες ως αντικλεπτικά μέτρα προστασίας υπάρχουν για NAS και κατά πόσο είναι ασφαλή; Για παράδειγμα, κάποια λειτουργία κρυπτογράφησης; 

Σε synology οι δίσκοι είναι by default aes-encrypted, όπως φαντάζομαι σε όλα τα σύγχρονα nas

Μπορεί να κρυπτογραφηθεί μέρος των δεδομένων. Δεν υποστηρίζεται full disk encryption.

Επεξ/σία από caasi70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, comfuzio είπε

όχι δεν το έχω ψάξει πόσο καίει σε βάθος χρόνου και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό και να είναι ακριβής πχ σου δίνει min και max αλλά πόσο περνάει σαν idle για τα min και πόσο περνάει σαν χρόνο στα max; Μετά του έχω έναν 18ΤΒ δίσκο και έναν μικρό ssd που πήγα να τον κάνω για vm(πολύ κακή εμπειρία). Του έχω βάλει και άλλα 8GB ram αλλά όχι τα επίσημα. Να λέμε τα καλά αλλά να λέμε και τα άσχημα. Η επίσημη RAM 8GB κάνει 100€....

Γεια σου @comfuzio. Σχετικά με τη μέτρηση κατανάλωσης σε βάθος χρόνου μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια συσκευή σαν κι αυτή https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/tapo-p110/ Στο ακόλυθο βίντεο φαίνεται πως περίπου δείχνει την κατανάλωση: https://yewtu.be/watch?v=syzD4bprC24&t=1560 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Tony_Ts είπε

Γεια σου @comfuzio. Σχετικά με τη μέτρηση κατανάλωσης σε βάθος χρόνου μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια συσκευή σαν κι αυτή https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/tapo-p110/ Στο ακόλυθο βίντεο φαίνεται πως περίπου δείχνει την κατανάλωση: https://yewtu.be/watch?v=syzD4bprC24&t=1560 

Καλησπέρα, έχω συσκευές μέτρησης για το ρεύμα αλλά δεν με εξυπηρετεί σε κάτι. Μου αρκεί ότι καίει λιγότερο από ένα pc. Και το είχα γράψει και στην αρχή, αν δεν ήταν θέμα κατανάλωσης ρεύματος, θα προτιμούσα pc με unraid. Τώρα τι καίει 5€/χρόνο, τι καίει 10€, τι καίει 15€ μικρή διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2023 στις 1:09 ΜΜ, gousias είπε

Τι δυνατότητες ως αντικλεπτικά μέτρα προστασίας υπάρχουν για NAS και κατά πόσο είναι ασφαλή; Για παράδειγμα, κάποια λειτουργία κρυπτογράφησης; 

 

Στις 28/5/2023 στις 2:48 ΜΜ, caasi70 είπε

Σε synology οι δίσκοι είναι by default aes-encrypted, όπως φαντάζομαι σε όλα τα σύγχρονα nas

Μπορεί να κρυπτογραφηθεί μέρος των δεδομένων. Δεν υποστηρίζεται full disk encryption.

Υποστηρίζουν με το DSM 7.2, στα μοντέλα +

Το DS223 του review ειναι "απλό". Γενικά, αν αντέχετε να πάρετε + πάρτε το +, είναι καλύτερο σε όλα.

Στις 27/5/2023 στις 9:02 ΜΜ, comfuzio είπε

Του έχω βάλει και άλλα 8GB ram αλλά όχι τα επίσημα. Να λέμε τα καλά αλλά να λέμε και τα άσχημα. Η επίσημη RAM 8GB κάνει 100€....

Kάποιες 3rd party μνημες παίζουν καλύτερα από άλλες. Έγω έχω βάλει Crucial 4GB DDR4 RAM 2666 στο ένα 220+, τη βλέπει σαν official. Στο άλλο έβαλα Kingston, βγάζει μήνυμα για 3rd party memory module, αλλά και πάλι δουλεύει μια χαρά και τη χρησιμοποιεί κανονικά. Απλά βγάζει notice στο boot.

image.png.285106bbdd6fa676e70476ca32c5695c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και τίμιο μοντέλο.

Έχω το DS216+ αγορασμένο προ 6 ετών, από τις πιο χρήσιμες αγορές που έχω κάνει.

Πρόσφατα σκεφτόμουν μια αναβάθμιση. Βλέπω ότι το DS223 έχει CPU με 4-cores και διπλάσια μνήμη, αυτές είναι οι ουσιαστικές διαφορές. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο.

Τιμές έχει το skroutz, διαθέσιμο ξεκινά από 300€ και ανεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2023 στις 9:28 ΜΜ, maarinos είπε

σε αυτα τα λεφτά αν δεν θες να μπλεξεις με unraid ( που ειναι super) φτιάχνεις ενα ι3 8100 με 8 gb και του βάζεις xpenology , αν σου αρέσει το λειτουργικό του synology

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tasanton είπε

Καλό και τίμιο μοντέλο.

Έχω το DS216+ αγορασμένο προ 6 ετών, από τις πιο χρήσιμες αγορές που έχω κάνει.

Πρόσφατα σκεφτόμουν μια αναβάθμιση. Βλέπω ότι το DS223 έχει CPU με 4-cores και διπλάσια μνήμη, αυτές είναι οι ουσιαστικές διαφορές. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο.

Τιμές έχει το skroutz, διαθέσιμο ξεκινά από 300€ και ανεβαίνει.

Υποδεέστερο του ds220+, το οποίο ακόμα δεν έχει αντικαταστάτη στο φετινό lineup. Ανάλογα τι θες πάντα, αν θες μόνο drive/photos/notes μια χαρά είναι, αν θες docker, VMs και έξτρα ραμ τοτε δεν κάνει

6 ώρες πριν, P_M είπε

σε αυτα τα λεφτά αν δεν θες να μπλεξεις με unraid ( που ειναι super) φτιάχνεις ενα ι3 8100 με 8 gb και του βάζεις xpenology , αν σου αρέσει το λειτουργικό του synology

Ωραίο δείχνει το unRAID! Δεν ξέρω αν θα βρω χρόνο να το δοκιμάσω ποτέ αλλά έχει ένα ενδιαφέρον.

 

Το Synology έχει αρκετές ευκολίες και 4ετη εγγύηση (+30€) που είναι πολύ δελεαστικά αν δε θες να μπλέξεις. Αν θες να το βάλεις σε ένα γραφείο και σε 30 λεπτά να δουλεύει είναι πραγματικά πολύ καλό.

Το xpenology είχε μια εποχή που δεν ήταν σαφές αν το συντηρούν ή όχι, τελευταία δείχνει πιο ζωντανό. Θέλω κάποια στιγμη να το σεταρω από περιέργεια και για να δω συμβατοτητες. Ειλικρινά όμως δεν έχω μετανιώσει τα 300 (εταιρική χρήση). Αν θες πολλούς δίσκους τότε είναι που πάει πολύ ακριβά το synology.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mandos είπε

Υποστηρίζουν με το DSM 7.2, στα μοντέλα +

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση κάνω τώρα upgrade το 220+ μου. 

Το έχεις ενεργοποιήσει σε αυτό το μοντέλο; Υπάρχει αισθητή πτώση απόδοσης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, caasi70 είπε

Ευχαριστώ για την ενημέρωση κάνω τώρα upgrade το 220+ μου. 

Το έχεις ενεργοποιήσει σε αυτό το μοντέλο; Υπάρχει αισθητή πτώση απόδοσης;

Παρακαλω! Δε το έχω ενεργοποιήσει, βγήκε πριν 5 μέρες και ήταν το πρώτο που πέρασα με το χέρι και δεν περίμενα να εμφανιστεί για auto update. Δεν ξέρω αν μπορώ να το εφαρμόσω με δεδομενα μέσα, δε το έψαξα. Υποψιάζομαι ότι θα πρέπει να γίνουν όλα από την αρχή και δεν έχω την άνεση να κάνω κάτι τέτοιο τώρα.

Με ενδιαφέρει μεν, περισσότερο όμως με ενδιαφέρει να βρω τρόπο για bare metal backup όλου του NAS κάπου/κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2023 στις 2:48 ΜΜ, caasi70 είπε

Σε synology οι δίσκοι είναι by default aes-encrypted, όπως φαντάζομαι σε όλα τα σύγχρονα nas

Μπορεί να κρυπτογραφηθεί μέρος των δεδομένων. Δεν υποστηρίζεται full disk encryption.

Άρα θα πρέπει να επιλεχθεί κάποιος φάκελος με περιορισμένη χωρητικότητα και εντός αυτού ό,τι περιεχόμενο υφίσταται, θα έχει κρυπτογράφηση και μόνο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2023 στις 10:34 ΜΜ, comfuzio είπε

Έχω και γω το 220+, καλό είναι για χαμηλή κατανάλωση κτλ αλλά πραγματικά θα προτιμούσα ένα pc με unraid τώρα που το έχω 6 μήνες, πολύ ανώτερο(το unraid) παρά το 60άρι της τιμής (για 6 δίσκους, για παραπάνω πάει ως 120€?).
Πιο πολλές επιλογές για raid types, caches, φανταστικό "store" με ότι app/docker image θες ενώ αν θες και κάνα vm είναι σε άλλο επίπεδο το unraid!
Για όσους έχουμε Synology, καλό είναι να έχουμε και το site του Marius https://mariushosting.com/ που έχει κάνει φανταστική δουλειά.
Το discord τους είναι για τα μπάζα όμως

Άμα τον unraid δεν κάτσει να ασχοληθεί με το silent corruption χειρότερη επιλογή θα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...