Προς το περιεχόμενο

Synology DiskStation DS223 Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Άμα τον unraid δεν κάτσει να ασχοληθεί με το silent corruption χειρότερη επιλογή θα παραμένει.

Silent Corruption? Σε τι; Το έχω ένα χρόνο τώρα και δεν έχω χάσει data σε κάτι ακόμα. Τι παίζει με silent corruption και unraid;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Silent Corruption? Σε τι; Το έχω ένα χρόνο τώρα και δεν έχω χάσει data σε κάτι ακόμα. Τι παίζει με silent corruption και unraid;

Στα αρχεία σου. Silent corruption = Bit rot. Δεν υπάρχει προστασία στο unraid σε αντίθεση με το Synology πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Στα αρχεία σου. Silent corruption = Bit rot. Δεν υπάρχει προστασία στο unraid σε αντίθεση με το Synology πχ

Αυτό δεν έχει να κάνει με το FS;
Αν παίζεις btrfs ή xfs ή zfs, αυτά είναι υπεύθυνα για το bit rot και όχι το λειτουργικό από πάνω.
Πρόσφατα με το νεότερο RC το γύρισα σε zfs αλλά το είχα τόσο καιρό ως btrfs και δεν έχω δει κάτι τέτοιο πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/06/2023 at 16:42, comfuzio said:

Αυτό δεν έχει να κάνει με το FS;
Αν παίζεις btrfs ή xfs ή zfs, αυτά είναι υπεύθυνα για το bit rot και όχι το λειτουργικό από πάνω.
Πρόσφατα με το νεότερο RC το γύρισα σε zfs αλλά το είχα τόσο καιρό ως btrfs και δεν έχω δει κάτι τέτοιο πάντως

Αυτό το έχω διαβάσει για όλα τα παρόμοια συστήματα και πάντα προτείνουν ECC RAM για αυτό το λόγο. 

Το unRaid έχει αναβαθμιστεί πάρα πολυ τελευταία. Εγώ έκανα μετάβαση απο το OMV σε TrueNAS (Core - FreeBSD) και εδώ και παραπάνω απο 6 μήνες σε Unraid. Εχω βρει την χαρά μου με την παραμετροποίηση και τις αλλαγές και δυνατότητες. Πρόσφατα άλλαξα το παλιό μου i3 2130 με ένα i5 6ης γενιάς και 16 GB RAM Και έχω φορτώσει τα πάντα. 

 

Να σημειώσω εδώ πως ενώ άλλαξα όλο το σύστημα πλην τον αποθηκευτικών μέσων το unraid "σηκώθηκε" χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα πχ format, install απο την αρχή ή κάποια αλλαγή σε config.

Επεξ/σία από kabamaru80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον έχω χρησιμοποιήσει και επαγγελματικά για πελάτες και είναι πολύ καλά.

Επίσης το έχω δοκιμάσει και σαν VPN server και παίζει πολύ καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 27/5/2023 στις 9:02 ΜΜ, comfuzio είπε

όχι δεν το έχω ψάξει πόσο καίει σε βάθος χρόνου και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό και να είναι ακριβής πχ σου δίνει min και max αλλά πόσο περνάει σαν idle για τα min και πόσο περνάει σαν χρόνο στα max; Μετά του έχω έναν 18ΤΒ δίσκο και έναν μικρό ssd που πήγα να τον κάνω για vm(πολύ κακή εμπειρία). Του έχω βάλει και άλλα 8GB ram αλλά όχι τα επίσημα. Να λέμε τα καλά αλλά να λέμε και τα άσχημα. Η επίσημη RAM 8GB κάνει 100€....

Με ενδιαφερει ο Synology DiskStation DS223 NAS Tower . Αλλα να μπορω να βαλω και καμια μνημη παραπανω αλλα οχι της Synology. Τον βρηκα σε καλη τιμη και γιαυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, vakouk said:

Με ενδιαφερει ο Synology DiskStation DS223 NAS Tower . Αλλα να μπορω να βαλω και καμια μνημη παραπανω αλλα οχι της Synology. Τον βρηκα σε καλη τιμη και γιαυτο.

 

Κοίτα και εγώ έβαλα μια 8άρα ddr4 που είχα από το nuc μου, παίζει μια χαρά, απλά σε κάθε start/reboot βγάζει ένα alert ότι δεν είναι η γνήσια.
Αλλά 100€ τώρα για την επίσημη; με 100€ αγοράζω 64gb dual channel kit στα 3200 και όχι 2666 8άρα που θέλει το synology

On 31/08/2023 at 20:30, vakouk said:

Ερώτηση.

Ολη η σειρα 2.. που εχει 2gb ram παιρνει module για αναβαθμηση μνημης?

Ο 220+, 223, 224+, 

ευχαριστώ 

έχω το 220+ και ναι παίρνει 1 module sodimm ddr4 2666 για τα άλλα δεν ξέρω, λογικά ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει. Κλασικό φαινόμενο των εταιρειών. Πουλανε κατι και μετα σου βγαζουν το λάδι στα υπολοιπα. Δεν ξέρω αν αξιζει απο τον 220 να παω στον 220+ με 100 ευρώ διάφορα στην τιμη αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...