Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 11 θα προσθέσουν δυνατότητα δημιουργίας backup και restore μέσω cloud


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

τα Windows θα εφαρμόσουν αυτόματα το παλιό wallpaper και τις ρυθμίσεις ενώ θα ξεκινήσουν την προεγκατάσταση των εφαρμογών που είχατε εγκαταστήσει στον παλιό σας υπολογιστή

...θέλω να μου εγκαταστήσει τα σπασμένα photoshop, illustrator, sony vegas και όλο το office! Αν δεν το κάνει, από μένα είναι όχι!

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mfourikis είπε

Άμα το ονομασουν και icloud θα ειναι πολυ μπροστα..!!!

H Microsoft έχει ήδη το 2ο μεγαλύτερο cloud infrastructure στον πλανήτη.

2 ώρες πριν, aggelis6 είπε

Έτσι...έτσι...

Τα επόμενα Windowz θα είναι υπηρεσία στο cloud με μηνιαία συνδρομή...Ζήτω!!!

Υπάρχουν ήδη με συνδρομή για άλλο target group. Η microsoft όμως δεν βγάζει πια λεφτά από τα windows, αλλά από το οικοσύστημά της. Οπότε αυτό που λες μάλλον δεν πρόκειται να γίνει για τον mainstream user.

2 ώρες πριν, kormos είπε

Σαν ιδέα καλή είναι. Δυστυχώς όμως για τις δικές μας εποχές/περιοχές όσο δεν υπάρχει σωστή υποδομή για αξιόλογες ταχύτητες ίντερνετ, πιστεύω ότι δεν θα μπορούν να το χαρούν πολλοί...
 

Κάθε νέα λειτουργία δεκτή. Ας το δούμε και αυτό.

Για τις εποχές που έγραψες μάλλον είναι άκυρο γιατί είμαστε ήδη στην εποχή του ftth. Όσο για τις περιοχές, νομίζω πως πάλι είσαι υπερβολικός γιατί οι ταχύτητες στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού της Ελλάδας είναι αξιόλογες. Μιλάω για πληθυσμιακή κάλυψη και όχι γεωγραφική. Και όσο πάει αυτό θα βελτιώνεται.

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Δηλαδή, αφού μπαίνουν στον κόπο, πόσο δύσκολο τους είναι, αντί για τις εφαρμογές του Store μόνο, να ενσωματώσουν και συμβατότητα με το winget (έστω ένα front-end ρε αδερφέ) ώστε να έχει το backup πρόσβαση και σε εφαρμογές εκτός Store (και είναι πολλές αυτές που είναι στο winget repo αλλά όχι στο Store); Αμφιβάλλω ότι είναι νομικοί οι λόγοι, μιας και ούτως ή άλλως υπάρχουν proprietary πακέτα στο repo. Απλά θα τα κατεβάζεις αυτόματα. Ή έστω ένα toggle, αν θες να ενεργοποιήσεις proprietary software από το repo και να τις κατεβάσεις. Τα εργαλεία είναι εκεί. Γιατί δεν τα χρησιμοποιεί;

Μια ζωή μισές δουλειές αυτή η εταιρεία...

Άμα ήταν τόσο εύκολα όλα θα τα έκαναν χθες.

36 λεπτά πριν, than06 είπε

Είμαι σίγουρος ότι θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από ότι θα λύσει. Ειδικά όταν κάποιος πάει να χρησιμοποιήσει νέο (και διαφορετικό) υπολογιστή. Επίσης είναι μια ωραία ευκαιρία να γίνει inflation στα νούμερα κατεβάματος εφαρμογών του store.

Κάποιο πρόβλημα που πιστεύεις πώς θα δημιουργήσει; Inflation από τι θα γίνει; Αφού το backup θα σου κατεβάσει προγράμματα που ήδη είχες εγκαταστήσει.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε το λεγαν υποκλοπη χαχα , οκ με το onedrive , google drive τα αρχεια ηδη γινονταν, τωρα αν μου βαζεις μονο τις εφαρμογες απο το store αντε γεια , αυτο δεν ειναι backup , 3 γραμμες sctipt με το winget command ειναι.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Καλή αρχή αλλά λειψή (σχεδόν καμία εφαρμογή μου δεν είναι από το Microsoft Store..)

Μέχρι τα Windows 13 -  τα τυχερά :D - πιστεύω να τό χουν φτιάξει κι αυτό.. 

basketball wives taser GIF by VH1

Τι εφαρμογές έχεις που δεν υπάρχουν στο Store? 🫤

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

...θέλω να μου εγκαταστήσει τα σπασμένα photoshop, illustrator, sony vegas και όλο το office! Αν δεν το κάνει, από μένα είναι όχι!

Το πολύ πολύ να σου βάλει αυτό το vegas

 

1 λεπτό πριν, Volga είπε

Τι εφαρμογές έχεις που δεν υπάρχουν στο Store? 🫤

Πειρατικές μάλλον :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το πολύ πολύ να σου βάλει αυτό το vegas

Που την θυμήθηκε την Gaga-wannabe; Κάποτε έκαναν επιτυχίες και ακούγονταν πολύ, που χάθηκαν; Είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Άμα ήταν τόσο εύκολα όλα θα τα έκαναν χθες.

Κυριολεκτικά, αυτό έκανα μόλις, με τη βοήθεια του φίλου μας του Chatη. Powershell scriptάκι σε 5 λεπτά που κάνει ακριβώς αυτό. Ελέγχει να βρει τη λίστα με τα εγκατεστημένα προγράμματα, την αποθηκεύει και μετά ψάχνει με το winget να βρει ποια από αυτά μπορεί να εγκαταστήσει από το winget repo. Δεν ασχολούμαι περισσότερο να το κάνω refine, καθώς δε χρησιμοποιώ τόσο Windows, αλλά μια χαρά γίνεται. Πόσο μάλλον από τη μαμά MS.

Δεν είναι η πρώτη φορά που η MS αργεί να κάνει τα "απλά". Ξεχνάει κανείς τα tabs στο File Explorer, το Dark Mode κλπ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κυριολεκτικά, αυτό έκανα μόλις, με τη βοήθεια του φίλου μας του Chatη. Powershell scriptάκι σε 5 λεπτά που κάνει ακριβώς αυτό. Ελέγχει να βρει τη λίστα με τα εγκατεστημένα προγράμματα, την αποθηκεύει και μετά ψάχνει με το winget να βρει ποια από αυτά μπορεί να εγκαταστήσει από το winget repo. Δεν ασχολούμαι περισσότερο να το κάνω refine, καθώς δε χρησιμοποιώ τόσο Windows, αλλά μια χαρά γίνεται. Πόσο μάλλον από τη μαμά MS.

Δεν είναι η πρώτη φορά που η MS αργεί να κάνει τα "απλά". Ξεχνάει κανείς τα tabs στο File Explorer, το Dark Mode κλπ;

Αφού ξέρεις ότι δεν πάει έτσι. Εσύ κάνεις ένα scriptaki για το winget χωρίς να ξέρεις τι άλλο πρέπει να λάβεις υπόψιν. Πράγματα που αγνοείς. Σαν προγραμματιστής σου μιλάω, όλοι οι χρήστες τα βλέπουν απλά. Έλα μωρέ τι είναι αυτό, σιγά το πράγμα, ένα scriptaki, λένε...

 

17 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Που την θυμήθηκε την Gaga-wannabe; Κάποτε έκαναν επιτυχίες και ακούγονταν πολύ, που χάθηκαν; Είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν.

Και εγώ του είχα ξεχάσει. Μου τους θύμησες, "σατανά"..... :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αφού ξέρεις ότι δεν πάει έτσι. Εσύ κάνεις ένα scriptaki για το winget χωρίς να ξέρεις τι άλλο πρέπει να λάβεις υπόψιν. Πράγματα που αγνοείς. Σαν προγραμματιστής σου μιλάω, όλοι οι χρήστες τα βλέπουν απλά. Έλα μωρέ τι είναι αυτό, σιγά το πράγμα, ένα scriptaki, λένε...

Το είπα, αλλά μάλλον κάπου παράπεσε... Δεν είπα ότι είναι "τόσο απλό". Είπα ότι η εταιρεία μπορεί να το κάνει.

10 λεπτά πριν, MikeKata είπε

αλλά μια χαρά γίνεται. Πόσο μάλλον από τη μαμά MS.

Αρχικά, να πούμε ότι αυτό που είπα είναι κάτι που, όχι μόνο είναι απλό προγραμματιστικά, είναι μη επεμβατικό στο λειτουργικό. Δεν έχει κάποιο κίνδυνο να "σπάσει" κάτι. Δεν είναι π.χ "dark mode" που προανέφερα. Και ξαναλέω. Πόσο μάλλον η ιδιοκτήτρια του source code, μια χαρά μπορεί να κάνει κάτι τόσο απλό. Στην ανάγκη, φτιάξε ένα GUI και άσε τους χρήστες να το επιλέξουν χειροκίνητα, αν δε θες να το ενσωματώσεις.

Αν με ρωτάς "και γιατί δεν το έχει κάνει αφού είναι τόσο απλό", δεν είναι η θέση μου να σου απαντήσω. Πολλές περίεργες αποφάσεις λαμβάνουν οι εταιρείες κατά καιρούς και δεν έχουν να κάνουν πάντα με την απλότητα ή τους πόρους που θα ξοδέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hellghan είπε

Δεν μπορεί στο συγκεκριμένο. Επίσης, το αντίγραφο θα είναι μόνο μέσω store.

Σωστά … αλλά το look and learn still applies 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, aggelis6 είπε

Έτσι...έτσι...

Τα επόμενα Windowz θα είναι υπηρεσία στο cloud με μηνιαία συνδρομή...Ζήτω!!!

Ποια επόμενα windowz; Αυτό υπάρχει ήδη, Windows 365 λέγεται.

Windows 365 Υπολογιστής cloud | Microsoft

3 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Καλή αρχή αλλά λειψή (σχεδόν καμία εφαρμογή μου δεν είναι από το Microsoft Store..)

Και μένα δεν μου είναι η πρώτη επιλογή, αλλά... το χρησιμοποιώ σαν downloader msix πακέτων μέσω store.rg-adguard.

Το msix packaging εφαρμογών για μένα είναι ότι πιο χρήσιμο έχουν βγάλει ποτέ.

Δεν χρειάζεσαι κανένα store για να κάνεις εγκατάσταση msix πακέτων.

Λύνει το πρόβλημα του αχταρμά των παραδοσιακών setup exe φτιαγμένων κατά προτίμηση με το nsis γιατί έτσι έκανε και το winamp που σου αφήνουν ένα υπολογιστή αν απεγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα ένα χαμούλη με leftovers στο registry, αρχεία σε τόσους φακέλους πχ programdata, appdata, program files, common files και δεν συμμαζεύεται.

H απεγκατάσταση ενός msix πακέτου δεν αφήνει τίποτα πίσω, σαν να μη το έκανες ποτέ εγκατάσταση.

Προσωπικά σκοπεύω να κάνω όλα μου τα προγράμματα σε msix στο vmware και να εγκαταστήσω αυτά μετά από format. Ας εξακολουθούν να τα βγάζουν σε nullsoft nsis setups, είναι πολύ εύκολη η μετατροπή τους σε πακέτα από ότι έχω δει. "ΠαΡαΔοΣιΑκΟς" installer στο pc μου δεν ξαναμπαίνει εκτός από τις περιπτώσεις που δεν έχω επιλογή, πχ εγκατάσταση παιχνιδιού από το steam.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

H Microsoft έχει ήδη το 2ο μεγαλύτερο cloud infrastructure στον πλανήτη.

Υπάρχουν ήδη με συνδρομή για άλλο target group. Η microsoft όμως δεν βγάζει πια λεφτά από τα windows, αλλά από το οικοσύστημά της. Οπότε αυτό που λες μάλλον δεν πρόκειται να γίνει για τον mainstream user.

Για τις εποχές που έγραψες μάλλον είναι άκυρο γιατί είμαστε ήδη στην εποχή του ftth. Όσο για τις περιοχές, νομίζω πως πάλι είσαι υπερβολικός γιατί οι ταχύτητες στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού της Ελλάδας είναι αξιόλογες. Μιλάω για πληθυσμιακή κάλυψη και όχι γεωγραφική. Και όσο πάει αυτό θα βελτιώνεται.

Άμα ήταν τόσο εύκολα όλα θα τα έκαναν χθες.

Κάποιο πρόβλημα που πιστεύεις πώς θα δημιουργήσει; Inflation από τι θα γίνει; Αφού το backup θα σου κατεβάσει προγράμματα που ήδη είχες εγκαταστήσει.

Και όμως. Στην επαρχία που βρίσκομαι, η μέγιστη προβλεπόμενη γραμμή είναι έως 24 και η μέγιστη ταχύτητα συγχρονισμού είναι 4-6

Οπότε σωστά το αναφέρω και δεν βασίζομαι σε Αττική και Θεσσαλονίκη μόνο...

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφήνεις ανοιχτό τον υπολογιστή και αν ό δίσκος σου έχει πολλά GB, θα στέλνει... στέλνει... και θα στέλνει. Ένα image το δίσκο σε ένα στικάκι (2-3 για backup διαφορετικών ημερών κυκλικά) είναι πιο γρήγορο, ασφαλές και χωρίς να ρουφάει κανείς τα περιεχόμενα του υπολογιστή σου (ειδικά με όσα έχουν συμβει κατά καιρούς). Φυσικά άποψή μου, αλλά επιβεβαιώνομαι συχνά σε αυτό το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...