Προς το περιεχόμενο

Router οπτικής ίνας και τηλέφωνο dublex


Giannis Vs
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Giannis Vs,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα τις γνώσεις σας πάνω στο εξής θέμα. Κατοικώ σε μια μεζονέτα όπου στον πρώτο όροφο έχει εγκατασταθεί από την Cosmote το κουτί της οπτικής ίνας και αναμένω μέσα στις επόμενες ημέρες να την φέρουν μέσα στο σπίτι. Απ' ότι μου είπαν το τηλέφωνο θα συνδεθεί στο νέο ρούτερ. Εγώ όμως θέλω να έχω τηλέφωνο και στον δεύτερο όροφο. Μπορώ να το λύσω με μια συσκευή τέτοιου τύπου; Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/3380144/Panasonic-KX-TG6812-Duo-Ασύρματο-Τηλέφωνο-Duo-με-Aνοιχτή-Aκρόαση-Μαύρο.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και με το σετ που δείχνεις, αλλά και όπως είσαι τώρα χωρίς αυτό.

Θα συνδέσεις μία έξοδο PHONE του Router με την κοντινή υπάρχουσα τηλεφωνική πρίζα κι έτσι η τηλεφωνία θα δουλεύει σε όλες τια άλλες πρίζες όπως σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
11 ώρες πριν, jkoukos είπε

Μπορείς και με το σετ που δείχνεις, αλλά και όπως είσαι τώρα χωρίς αυτό.

Θα συνδέσεις μία έξοδο PHONE του Router με την κοντινή υπάρχουσα τηλεφωνική πρίζα κι έτσι η τηλεφωνία θα δουλεύει σε όλες τια άλλες πρίζες όπως σήμερα.

H υπάρχουσα πρίζα είναι μακριά από εκεί που θα μπει το νέο ρουτερ και θα είναι άσχημο να φέρω καλώδιο από εκεί. Οπότε θα παω στην ασύρματη λύση 2 τηλεφώνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/05/2023 at 21:47, jkoukos said:

Μπορείς και με το σετ που δείχνεις, αλλά και όπως είσαι τώρα χωρίς αυτό.

Θα συνδέσεις μία έξοδο PHONE του Router με την κοντινή υπάρχουσα τηλεφωνική πρίζα κι έτσι η τηλεφωνία θα δουλεύει σε όλες τια άλλες πρίζες όπως σήμερα.

απλα να προσθεσω οτι καλο θα ηταν απο την κεντρικη πριζα να κοψει την καθετη καλωδιωση μεχρι εξω την χωνευτη/κατανεμητη ωστε να μην φευγει η τηλεφωνια εκτος σπιτιου

On 29/05/2023 at 19:38, Giannis Vs said:

Καλησπέρα. Θα ήθελα τις γνώσεις σας πάνω στο εξής θέμα. Κατοικώ σε μια μεζονέτα όπου στον πρώτο όροφο έχει εγκατασταθεί από την Cosmote το κουτί της οπτικής ίνας και αναμένω μέσα στις επόμενες ημέρες να την φέρουν μέσα στο σπίτι. Απ' ότι μου είπαν το τηλέφωνο θα συνδεθεί στο νέο ρούτερ. Εγώ όμως θέλω να έχω τηλέφωνο και στον δεύτερο όροφο. Μπορώ να το λύσω με μια συσκευή τέτοιου τύπου; Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/3380144/Panasonic-KX-TG6812-Duo-Ασύρματο-Τηλέφωνο-Duo-με-Aνοιχτή-Aκρόαση-Μαύρο.html#specs

αν σου δωσαν fritz μπορεις να παιξεις και με fritz!fon και να παιξει και σαν τηλεφωνικο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις τηλέφωνα dect. 

Όπως είπε και ο πάνω το fritzbox τα κάνει όλα αυτά μόνο του. 

Βέβαια άλλο το κόστος του fritzfon κι άλλο του. Panasonic. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2023 στις 2:15 ΜΜ, poulinos είπε

απλα να προσθεσω οτι καλο θα ηταν απο την κεντρικη πριζα να κοψει την καθετη καλωδιωση μεχρι εξω την χωνευτη/κατανεμητη ωστε να μην φευγει η τηλεφωνια εκτος σπιτιου

αν σου δωσαν fritz μπορεις να παιξεις και με fritz!fon και να παιξει και σαν τηλεφωνικο κεντρο.

Επειδή έφυγα για τη δουλειά και έμεινε ο πατέρας μου στο σπίτι δεν ξέρω αν έγινε αυτό που μου γράφεις. Πάντως το θέμα λύθηκε προς το παρόν με ασύρματο doublex. 

Άλλο είναι το πρόβλημα τώρα. Ο συναγερμός που είχαμε δεν δίνει σήμα στα κεντρικά της εταιρείας καθώς λειτουργούσε μέσω της παλιάς τηλεφωνικής γραμμής. Το σύστημα συναγερμού βρίσκεται 2 ορόφους μακριά από το ρούτερ (στο υπόγειο).

Οι 2 λύσεις που μου έδωσε ο τεχνικός είναι (απ' ότι κατάλαβα) συσκευή και μια με κάρτα sim με συνδρομή για να στέλνει σήμα στα κεντρικά και η άλλη με λειτουργία μέσω ρεύματος ("πρίζες", συσκευή). Και οι δυο λύσεις μου είπε ότι κοστίζουν κανένα 150αρι.
Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα προτείνατε πιο οικονομική; 

Επεξ/σία από Giannis Vs
Για να είναι πιο κατανοητό το πρόβλημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/06/2023 at 12:00, Giannis Vs said:

Επειδή έφυγα για τη δουλειά και έμεινε ο πατέρας μου στο σπίτι δεν ξέρω αν έγινε αυτό που μου γράφεις. Πάντως το θέμα λύθηκε προς το παρόν με ασύρματο doublex. 

Άλλο είναι το πρόβλημα τώρα. Ο συναγερμός που είχαμε δεν δίνει σήμα στα κεντρικά της εταιρείας καθώς λειτουργούσε μέσω της παλιάς τηλεφωνικής γραμμής. Το σύστημα συναγερμού βρίσκεται 2 ορόφους μακριά από το ρούτερ (στο υπόγειο).

Οι 2 λύσεις που μου έδωσε ο τεχνικός είναι (απ' ότι κατάλαβα) συσκευή και μια με κάρτα sim με συνδρομή για να στέλνει σήμα στα κεντρικά και η άλλη με λειτουργία μέσω ρεύματος ("πρίζες", συσκευή). Και οι δυο λύσεις μου είπε ότι κοστίζουν κανένα 150αρι.
Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα προτείνατε πιο οικονομική; 

α.λογικα δεν εγινε καθολου επιστροφη της τηλεφωνιας στα υπολοιπα πριζακια.απλα μπηκε το τηλεφωνο.

για να παιξει ο συναγερμος εχεις τα παρακατω.

α.αντι να παιζει με κανονικη τηλεφωνια βαζεις το συναγερμο να παιξει με 4g. καλη φαση απλα πληρωνεις για την sim.

β.αυτο που ανεφερε ο jkoukos.θα πρεπει να κανεις επιστροφη την τηλεφωνια απο το router σε μια πριζα τηλεφωνου.και εγω απλα προσθεσα οτι θα πρεπει απο την κεντρικη πριζα να αποσυνδεσεις το καλωδιο που φευγει εξω απο το σπιτι ωστε να μην βγαινει η τηλεφωνια σου εξω απο το σπιτι για διαφορους λογους. μεσω ρευματος δεν μπορειςνα περασεις την τηλεφωνια εκτος αν ο συναγερμος μπορει να παιξει με ethernet και για αυτο σου προτεινε Powerlines. η πιο οικονομικη καναλακι για να μην φαινεται το καλωδιο και γυρνας την τηλεφωνια στις πριζες.θα χρειαστεις και εναν adapter απο ενα σε δυο για να μπει πανω στο modem router ωστε την μια Fxs να την splitareis σε δυο.στην μια θα παει το ασυρματο τηλεφωνο και στην αλλη η επιστροφη του συναγερμου. εκτος αν για καποιο λογο σου παιζει ή μπορεις να ανοιξεις και την δευτερη fxs οποτε δεν θες το adapter. (Ουτε ενα ευρω δεν κανει)

https://www.computerserv.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2766&virtuemart_category_id=66&ref=bestprice.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/06/2023 at 18:18, osalonikios1977 said:

Μπορείς να βάλεις τηλέφωνα dect. 

Όπως είπε και ο πάνω το fritzbox τα κάνει όλα αυτά μόνο του. 

Βέβαια άλλο το κόστος του fritzfon κι άλλο του. Panasonic. 

 

επισης μπορει καποιος να κανει Pair ενα Third party dect με το fritz για να εκμεταλευτει καποια πραγματα.την βαση την κραταει μονο για βαση φορτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...