Προς το περιεχόμενο

Πειρατική τηλεόραση: Στο στόχαστρο πλέον και οι χρήστες


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν επειδή διαβάζω από βαρεμάρα το θέμα να θίξουμε λίγο και τις τιμές που έχουμε σαν χώρα ανάλογα με την υπόλοιπη Ευρώπη. Θεωρούσα πάντα καλή σαν ιδέα ότι για να καταπολεμηθεί η πειρατεία δε πας και κλείνεις το domain η ποιανεις τον κλέφτη που πουλάει συνδρομές αφού μιλάμε για εκατομμύρια που πουλάνε συνδρομες και για να μη παρεξηγηθουμε εννοείται είμαι κατά της πειρατείας αλλά χαμηλώνεις τις τιμές σου και έτσι κερδίζεις περισσότερους συνδρομητές. Γιατί δε το έκαναν δοκιμαστικά έστω αυτό στη χώρα μας; Όπως είπα είμαι κατά της πειρατείας αλλά από την άλλη σαν χώρα είμαστε σε όλα η ακριβότερη της Ευρώπης οπότε αυτά τα φαινόμενα θα υπάρχουν για πολλά χρόνια ακόμα αν δεν αλλάξουν τακτικές οι εταιρίες και οι τακτικές για να πατήσεις το φαινόμενο είναι απλές. Πιστεύω ότι η πλειοψηφία που βλέπει πειρατικά είναι αυτή που δεν το αντέχει οικονομικά η τσέπη τους αλλιώς δεν έχει νόημα να βλέπει κάποιος πειρατικά που μπορεί να πληρώσει τη συνδρομή το θεωρώ χαζό κιόλας να θέλει να μπλεξει ενώ μπορεί να πληρώσει και να έχει το κεφάλι ήσυχο. Εγώ βλέπω μια αλυσιδωτή αντίδραση και όπως είπα ο μόνος τρόπος και αποτελεσματικός είναι να ρίξουν τις τιμές. Άλλωστε και οι streaming πλατφόρμες πάνω σε αυτό το μοντέλο έπαιξαν μπάλα και τα πάνε μια χαρά.

 

Σορι για το σεντόνι παιδιά 🙃

Επεξ/σία από spirosR7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mimis13 είπε

Φίλε σε νιώθω. Παθών με nova. Δεν είχαμε σήμα μετά από καταιγίδα, αλλά τα ευρώ έτρεχαν. Δεν τους ένοιαζε. Και τους είπα κατ αναλογία να μην πληρώσω 14 μέρες που δεν είχα σήμα και μου είπαν ότι δε φταίνε αυτοί που μένω σε χωριό και δεν υπήρχε διαθέσιμος τεχνικός να έρθει. Και τους είπα "ναι, αυτό αφορά ότι δε φταίτε που χάνω τα προγράμματά μου, αλλά που πληρώνω;" καμία απάντηση. και αναγκαστικά τα έκοψα όλα.

μετά έβαλα netflix και άρχισαν να βγάζουν σειρές και ταινίες επειδή άνοιγαν πλατφόρμες που είχαν δικαιώματα εκείνες για τα προγράμματά τους. και ξαφνικά ήθελα για να παρακολουθήσω και εκείνα +30 ευρώ το μήνα. και δεν έχω και σούπερ ταχύτητα και έτρωγα και οικονομικά ζόρια και τα παράτησα τελείως.

 

Εγώ σου είπα βγάλε κοστολόγιο, εσύ λες ότι είπα ότι είναι ανάγκη να τα βλέπω δωρεάν. το να υπαινίσσεσαι τι μπορεί να είπα κάθεται καλά για να πεις την ηθικολογία σου.

Αν διάβαζες τι γράφω θα έβλεπες το κοστολόγιο… δυο σταθερές υπηρεσίες για τα αθλητικά και εναλλάξ τα υπόλοιπα, max 50€…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, AtiX said:

Αν διάβαζες τι γράφω θα έβλεπες το κοστολόγιο… δυο σταθερές υπηρεσίες για τα αθλητικά και εναλλάξ τα υπόλοιπα, max 50€…

 

Εγώ έχω vodafone στο χωριό.

+28€ για cosmote το μήνα

+25€ για nova το μήνα.

+56€ για περίπου 4 μήνες netflix

+28€ για περίπου 4 μήνες apple

+44€ για περίπου 4 μήνες disney+

+24€ για περίπου 4 μήνες amazon prime

άρα θέλω 800€ το χρόνο για να βλέπω κάποια από τα αθλητικά μου, μόνο συγκεκριμένες σειρές ανά περιόδους κυκλοφορίας, περιορισμένο υλικό λόγω περιορισμένης χρήσης και αφού βγαίνει ένα κοστολόγιο κοντά 70€ το μήνα, δε μένω και ικανοποιημένος. σωστός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σου λέω τι πληρώνω κάθε μήνα… πιστεύεις ότι έχω κάτι παραπάνω από εσένα για να σου κοστίζουν πιο ακριβά? 

σίγουρα 700 ευρώ το χρόνο να σου περισσεύουν και πολύ καλύτερη ταχύτητα ίντερνετ. θα μου πεις για να είσαι μέσα όλη μέρα και να σχολιάζεις, κάτι σου περισσεύει κι εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mimis13 είπε

Μην ζητάς πολλά. Τον κάλεσε η ηθική αρχή του ίντερνετ να ισορροπήσει την αδικία.

  

Αρχικά ηρέμησε λίγο με τον τόνο. Η συνδρομή δεν έχεις ιδέα ποια είναι. Αν διάβαζες την ανάλυση που κάνω για amazon prime, apple tv, disney+ και τι κάνει το netflix γιατί ξεπηδάνε κι άλλες πλατφόρμες, θα ήξερες πως για να δεις καλό υλικό και όχι να τα καταβροχθίσεις όλα μανιωδώς, πρέπει σε ετήσιο επίπεδο να δαπανήσεις 1200€ το ελάχιστο. Αλλά ελάχιστο. Ειδικά αν είσαι τύπος που παρακολουθεί αθλητικά γενικότερα, θες το χρόνο αυτά τα 700€ στις δύο μεγάλες ελληνικές εταιρείες και από εκεί χτίζεται το μπάτζετ που έχεις να ξοδέψεις για να δεις. Βέβαια εσένα δε σου αρέσει αυτό, με ξεμπρόστιασες και όχι λίγες φορές.

Πάντως κανένας δεν σε υποχρεώνει να τα δεις, ούτε είναι είδος πρώτης ανάγκης να πεις πχ σε αφήνουν χωρίς νερό όποτε θα κλέψεις για να ζήσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mimis13 είπε

σίγουρα 700 ευρώ το χρόνο να σου περισσεύουν και πολύ καλύτερη ταχύτητα ίντερνετ. θα μου πεις για να είσαι μέσα όλη μέρα και να σχολιάζεις, κάτι σου περισσεύει κι εσένα.

Είδα τώρα την τροποποίηση που έκανες… αλήθεια πόσο τηλεοπτικό περιεχόμενο καταναλώνεις την ημέρα?

Εγώ με το ζόρι 2-3 ώρες αντέχω, μόνο τις εποχές της καραντίνας διπλασιάστηκαν που και πάλι δεν μου “λειψέ” τίποτα……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sdikr είπε

Πάντως κανένας δεν σε υποχρεώνει να τα δεις, ούτε είναι είδος πρώτης ανάγκης να πεις πχ σε αφήνουν χωρίς νερό όποτε θα κλέψεις για να ζήσεις.

Μα δεν κλέβω κανέναν αδερφέ. Η διασκέδαση είναι είδος πρώτης ανάγκης, σου αρέσει ή όχι. Η κατάθλιψη και η μιζέρια είναι αρρώστιες. Να ξέρουμε τι λέμε. Αλλά σου λέω, εμένα οι ανάγκες διασκέδασής μου είναι αυτές. Κανένας δε θέλει να μου τις καλύψει με ένα αξιοσέβαστο ποσό. Σε μια χώρα 10 εκ. έχουμε δύο συνδρομητικές τηλεοράσεις να έχει ο ένας το μπάσκετ και ο άλλος το ποδόσφαιρο και ο ένας το κύπελλο και ο άλλος το πρωτάθλημα.

  

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Είδα τώρα την τροποποίηση που έκανες… αλήθεια πόσο τηλεοπτικό περιεχόμενο καταναλώνεις την ημέρα?

Εγώ με το ζόρι 2-3 ώρες αντέχω, μόνο τις εποχές της καραντίνας διπλασιάστηκαν που και πάλι δεν μου “λειψέ” τίποτα……

στο είπα και πριν. 2 ώρες τη μέρα έχω χρόνο γι αυτά.

Επεξ/σία από mimis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mimis13 είπε

Μα δεν κλέβω κανέναν αδερφέ. Η διασκέδαση είναι είδος πρώτης ανάγκης, σου αρέσει ή όχι. Η κατάθλιψη και η μιζέρια είναι αρρώστιες. Να ξέρουμε τι λέμε. Αλλά σου λέω, εμένα οι ανάγκες διασκέδασής μου είναι αυτές. Κανένας δε θέλει να μου τις καλύψει με ένα αξιοσέβαστο ποσό. Σε μια χώρα 10 εκ. έχουμε δύο συνδρομητικές τηλεοράσεις να έχει ο ένας το μπάσκετ και ο άλλος το ποδόσφαιρο και ο ένας το κύπελλο και ο άλλος το πρωτάθλημα.

Είδος πρώτης ανάγκης δεν είναι

Γιατί να σου τις καλύψει κάποιος;   ξαναλέω, δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, δεν είναι πχ ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Είδος πρώτης ανάγκης δεν είναι

Γιατί να σου τις καλύψει κάποιος;   ξαναλέω, δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, δεν είναι πχ ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Αν δεν το καταλαβαίνεις ότι η διασκέδαση είναι είδος πρώτης ανάγκης, ποιο το θέμα να αναπτύξουμε τη συζήτηση; Άσ'το εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mimis13 είπε

Αν δεν το καταλαβαίνεις ότι η διασκέδαση είναι είδος πρώτης ανάγκης, ποιο το θέμα να αναπτύξουμε τη συζήτηση; Άσ'το εδώ.

Ένα δίκαιο το έχεις, υπάρχει το νερό βρύσης που είναι είδος πρώτης ανάγκης υπάρχει και το evian που δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sdikr είπε

Ένα δίκαιο το έχεις, υπάρχει το νερό βρύσης που είναι είδος πρώτης ανάγκης υπάρχει και το evian που δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης.

 

 

προφανώς έχουμε άλλη άποψη για το τι είναι πρώτη ανάγκη. πρώτη ανάγκη είναι κάθε αγαθό που σε στηρίζει από το να μην αρρωστήσεις και πεθάνεις. σωστά; πες μου για τη διασκέδαση. πολυτέλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mimis13 είπε

στο είπα και πριν. 2 ώρες τη μέρα έχω χρόνο γι αυτά.

Προσωπική άποψη, και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι, για δυο ώρες την ημέρα “αγοράζεις” πολύ υλικό, για αυτό ανεβαίνεις πολύ στην τιμή… 

είναι σαν να προπληρώνεις το φαγητό σε τέσσερα εστιατόρια και να καταφέρνεις να τρως στα δυο…

4 λεπτά πριν, mimis13 είπε

προφανώς έχουμε άλλη άποψη για το τι είναι πρώτη ανάγκη. πρώτη ανάγκη είναι κάθε αγαθό που σε στηρίζει από το να μην αρρωστήσεις και πεθάνεις. σωστά; πες μου για τη διασκέδαση. πολυτέλεια;

Κανείς δεν πέθανε επειδή δεν είδε τηλεόραση, αν ήταν έτσι θα είχε εξαφανιστεί το ανθρώπινο είδος πριν καν την ανακάλυψη της…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Προσωπική άποψη, και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι, για δυο ώρες την ημέρα “αγοράζεις” πολύ υλικό, για αυτό ανεβαίνεις πολύ στην τιμή… 

είναι σαν να προκαταβάλλεις σε τέσσερα εστιατόρια και να καταφέρνεις να τρως στα δυο…

Κανείς δεν πέθανε επειδή δεν είδε τηλεόραση, αν ήταν έτσι θα είχε εξαφανιστεί το ανθρώπινο είδος πριν καν την ανακάλυψη της…

Δε σε αφορά ρε φίλε τι θεωρώ διασκέδαση, σου λέω ότι έχοντας αυτές τις ανάγκες για διασκέδαση, πρέπει να τα σκάω και δεν είμαι ο μόνος σε όλη τη χώρα. χιλιάδες υπότιτλοι πέφτουν τη μέρα στις σελίδες λόγω ομοίων αναγκών και δεκάδες τα stream platforms για αθλητικά. υπήρξε ανάγκη και φτιάχτηκαν.

όσον αφορά την τηλεόραση, ναι. η διασκέδαση από πάντα ήταν ζωτικής σημασίας στον άνθρωπο φίλε. ακόμα υπάρχουν τα θέατρα. δηλαδή κάπου όπα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...