Προς το περιεχόμενο

Νεο ξεκινημα στα 35


m1d4k0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατόπιν σκέψης και βλέπωντας τα σχόλια σας θα ξεκινήσω με c# και έπεται να ασχοληθώ κ με τις άλλες 2 που προανεφερα εντάξει ίσως να μη με παίρνει και τόσο ηλικιακά αλλα κάλλιο αργα παρά ποτέ. Έχω διαβάσει για άτομα που αλλάξανε τη καριέρα τους στα 30s τους οπότε είναι κάτι που μπορεί να γίνει.

Τώρα όσον αφορά το ΑΙ φαντάζομαι δεν είναι κάτι που θα αντικαταστήσει τους προγραμματιστές(τουλάχιστον στο άμεσο ελληνικό μέλλον) και αν το κάνει πιστεύω πάντα θα πρέπει να υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει απο coding για να μπορέσει να δέσει τον κώδικα που παράγει το ΑΙ και να αντιμετωπίζει με ένα πιο ποιο "ποιοτικό" τρόπο τα προβλήματα στον προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 7:00 ΠΜ, m1d4k0s είπε

Κατόπιν σκέψης και βλέπωντας τα σχόλια σας θα ξεκινήσω με c# και έπεται να ασχοληθώ κ με τις άλλες 2 που προανεφερα εντάξει ίσως να μη με παίρνει και τόσο ηλικιακά αλλα κάλλιο αργα παρά ποτέ. Έχω διαβάσει για άτομα που αλλάξανε τη καριέρα τους στα 30s τους οπότε είναι κάτι που μπορεί να γίνει.

Τώρα όσον αφορά το ΑΙ φαντάζομαι δεν είναι κάτι που θα αντικαταστήσει τους προγραμματιστές(τουλάχιστον στο άμεσο ελληνικό μέλλον) και αν το κάνει πιστεύω πάντα θα πρέπει να υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει απο coding για να μπορέσει να δέσει τον κώδικα που παράγει το ΑΙ και να αντιμετωπίζει με ένα πιο ποιο "ποιοτικό" τρόπο τα προβλήματα στον προγραμματισμό.

Με ποιο κριτήριο διαλεξες c#; 

Πάντως δεν ειναι μονο η γλώσσα αλλά και πολλα αλλα πχ.

https://roadmap.sh/backend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Με ποιο κριτήριο διαλεξες c#; 

Πάντως δεν ειναι μονο η γλώσσα αλλά και πολλα αλλα πχ.

https://roadmap.sh/backend

Ενδιαφέρον το roadmap που έστειλες. Το κριτήριο μου (μιας και δεν εχω πολυ εμπειρια σε αυτα οποτε μπορει και να κανω λαθος) ειναι το οτι βλέπω να παιζει πολυ .NEΤ στην ελληνικη αγορα. Εκανα μια γρηγορη αναζητηση σε πλατφορμες ευρεσης εργασιας και μου φανηκε οτι η αγορα "διψαει" για .ΝΕΤ και web developers.

Οποτε σκεφτομαι να ξεκινησω απο c# να δω 5-10 βασικα πραγματακια και υπολογιζω να μου παρει περιπου 6 - 12 μηνες για να μπορω να μπω στην παραγωγη σαν junior dev.

Δεν ξερω εσεις που εχετε εμπειρια πιστευετε το βλεπω σωστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/06/2023 at 07:04, m1d4k0s said:

Το θέμα μου είναι δεν μπορώ να αποφασίσω τη γλώσσα προγραμματισμού.

Αποφάσισα εγώ για σένα να ξεκινήσεις με Java και να μην κοιτάξεις πουθενά αλλού.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spooker είπε

Αποφάσισα εγώ για σένα να ξεκινήσεις με Java και να μην κοιτάξεις πουθενά αλλού.

Java??? Πως και? Ξερω σχεδόν ολα τα devices του κοσμου τρεχουν αλλα πως και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλά θα κάνεις να ασχοληθείς με προγραμματισμό!
Σα γλώσσες/τεχνολογίες προτείνω python, javascript/node.js.
C# επίσης όχι κακή επιλογή.
Επίσης, κοίτα linkedin σε τι υπάρχει η μεγαλύτερη ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο λάθος η σκέψη ότι μπορείς εύκολα να πας σε άλλο κλάδο χωρίς σπουδές και συγκεκριμένα πληροφορική και εξηγούμαι. Οι περισσότεροι που εργάζονται κάποια στιγμή ως προγραμματιστές δεν τελειώνουν την καριέρα τους ως προγραμματιστές. Συνήθως έχουν ευρύτερες γνώσεις θετικών επιστημών και πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ που τους επιτρέχουν να είναι πιο ευέλικτοι και να ασχολούνται με άλλα πράγματα πέρα από κώδικα στην πιο hot γλώσσα και framework που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Ούτως ή άλλως η βάση όλων αυτών που χρησιμοποιούνται στην βιομηχανία είναι κοινή. Μην ακούτε αυτά που λένε ψάχνουν και δεν βρίσκουν, οι μισθοί είναι πολύ χαμηλοί στην Ελλάδα σε σχέση με άλλες χώρες και το επάγγελμα προσφέρεται για remote working. Ο προγραμματισμός είναι ένα ωραίο συν για κάποιες ειδικότητες (π.χ. Βιολόγος), αλλά η επένδυση χρόνου σε κάτι εντελώς συγκεκριμένο που αύριο μπορεί να μην υπάρχει, και που δεν είναι δυνατόν συνεχώς να μαθαίνεις νέους τρόπους να κάνεις τα ίδια πράγματα όσο περνάει η ηλικία και θα πρέπει να ανταγωνίζεσαι στα 50 τον 20χρονο κινέζο που έχει μεγαλύτερη όρεξη και λιγότερες υποχρεώσεις, δεν είναι τόσο ιδανικό όσο φαντάζει στην αρχή μιας τέτοιας πορείας.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2023 στις 10:39 ΠΜ, M A T R I X είπε

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά γράφεις και ξαναγράφεις για τα layoffs. Έχεις ασχοληθεί να ψάξεις να δεις για ποιο λόγο γίνονται κυρίως και θα συνεχίσουν να γίνονται από μικρές και μεγάλες εταιρίες;

Γιατί ο κλάδος μας είναι bloated από άτομα που απλά δεν κάνουνε τίποτα και ένα trivial task που όλοι [στο upper management] νομίζαν ότι θέλει 5 άτομα και κανα 2 βδομάδες meetings, καταλάβανε ότι γίνεται σε 1 ώρα από έναν που θα κάνει focus στο να το φτιάξει και όχι να λέει μόνο θεωρίες. Επίσης το πάρτι με τα ατελειώτα λεφτά που βάζαν οι επενδυτές σε ότι μπούρδα έφτιαχνε η κάθε startup συρικνώθηκε (αν και βρήκαν το ΑΙ τώρα), οπότε όλες αυτές οι προσλήψεις που γινόντουσαν μόνο και μόνο για να φαίνεται ένα εικονικό growth της εταιρείας (ώστε να έχει μεγαλύτερη αξία η εταιρεία όταν και αν γίνει IPO ή πολύ απλά για να ζητήσουν περισσότερα λεφτά από επενδυτές) φρεναρίστηκαν.

Σχετικά με τα layoffs και νούμερα: https://layoffs.fyi/

@m1d4k0s, https://survey.stackoverflow.co/2023/#technology-most-popular-technologies και https://survey.stackoverflow.co/2023/#technology-top-paying-technologies . Προσωπικά με την PHP δεν θα ασχολιόμουν. Υπάρχει πάρα πολύ legacy code εκεί έξω σε PHP αλλά τα νέα projects (χρόνια τώρα) είναι σε άλλες τεχνολογίες πλέον.  Επίσης θα μπορούσες να το πας και αλλιώς. Να βρεις εταιρείες, είτε ελληνικές είτε ξένες, που σε ενδιαφέρουν, να δεις τι τεχνολογίες χρησιμοποιούν, να μάθεις για αυτές τις τεχνολογίες και να στείλεις κάποιο βιογραφικό για Junior σε 9-12 μήνες από τώρα και μετά από αρκετές ώρες προσωπικής εργασίας.

Επεξ/σία από Maniakos
m1d4k0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έχω ξεκινήσει να διαβάζω και εγώ Python σαν μία προσπάθεια να κάνω μια μεγάλη αλλαγή στην καριέρα μου. Προέρχομαι από έναν τελείως άσχετο κλάδων που στα 33 μου αρχίζω να πιστεύω ότι δεν θέλω να τον ακολουθήσω άλλο. Αλλά τα σχόλια που έχω διαβάσει είναι πολύ αποτρεπτικά. Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιόν τρόπο είναι πιο εφικτό να φτάσω σε ένα επίπεδο entry απλά για να μπορέσω να βρω μια δουλειά στην Θεσσαλονίκη του 2023 ώστε να μπορέσω να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τον κλάδο και για το αν τελικά ο προγραμματισμός είναι κάτι που μου ταιριάζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 7:00 ΠΜ, m1d4k0s είπε

Κατόπιν σκέψης και βλέπωντας τα σχόλια σας θα ξεκινήσω με c# και έπεται να ασχοληθώ κ με τις άλλες 2 που προανεφερα εντάξει ίσως να μη με παίρνει και τόσο ηλικιακά αλλα κάλλιο αργα παρά ποτέ. Έχω διαβάσει για άτομα που αλλάξανε τη καριέρα τους στα 30s τους οπότε είναι κάτι που μπορεί να γίνει.

Τώρα όσον αφορά το ΑΙ φαντάζομαι δεν είναι κάτι που θα αντικαταστήσει τους προγραμματιστές(τουλάχιστον στο άμεσο ελληνικό μέλλον) και αν το κάνει πιστεύω πάντα θα πρέπει να υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει απο coding για να μπορέσει να δέσει τον κώδικα που παράγει το ΑΙ και να αντιμετωπίζει με ένα πιο ποιο "ποιοτικό" τρόπο τα προβλήματα στον προγραμματισμό.

Αν το αγαπάς και το γουστάρεις, τότε μην το φοβηθείς. Το μόνο που θα πρέπει να σκεφτείς είναι ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις κάνοντας μία προσωρινή θυσία στο οικονομικό κομμάτι, καθότι η ηλικία δε θα επηρεάσει το μισθό. Μία εταιρία θα σε προσλάβει ως junior developer, οπότε και ως junior θα σε πληρώνει. Αν όμως το αγαπάς και δουλέψεις πολύ με προσωπικό σου χρόνο επάνω στον προγραμματισμό, τότε μπορείς να κάνεις catch up σχετικά γρήγορα και ενδεχομένως σε λίγα χρόνια να παίρνεις τα ίδια χρήματα με αυτά που θα έπαιρνες αν είχες ξεκινήσει πιο μικρός, στο χέρι σου είναι. Είναι ένα επάγγελμα που το skill πληρώνεται.

Τώρα, σχετικά με την επιλογή περιβάλλοντος, επειδή είπες ότι προτιμάς το backend, τότε θα πρότεινα με κλειστά μάτια C# και να ακονίσεις και τις γνώσεις σου σε SQL (οποιαδήποτε από τις μεγάλες είναι μια χαρά, για ευκολία θα σου πρότεινα να παίξεις με SQL Express που είναι εύκολη να σετάρεις και είναι free), καθότι backend χωρίς ένα RBDMS δεν νοείται στο 99% των υλοποιήσεων.

Τη C# στην προτείνω για πολλούς λόγους, εκ των οποίων μερικοί είναι:

  • πληθώρα δωρεάν εκπαιδευτικού υλικού
  • μεγάλη ζήτηση στην αγορά
  • σχετικά πιο εύκολη για αρχάριους σε σχέση με άλλα περιβάλλοντα
  • τεράστιος αριθμός βιβλιοθηκών
  • σχεδόν σε κάθε πρόβλημα που θα πέσεις, θα υπάρχει κάποιος που το έχει ήδη αντιμετωπίσει κι επιλύσει

Παράλληλα με τη C# ωστόσο, όπως σωστά ειπώθηκε και από κάποιον παραπάνω, πρέπει να εστιάσεις και στις αρχές του προγραμματισμού. Ο προγραμματισμός είναι ένας διαρκής κύκλος μεταξύ θεωρίας και πράξης. Μόνο με πράξη δε θα έχεις βέλτιστο αποτέλεσμα, μόνο με θεωρία δε θα μάθεις ποτέ. Ίσως ακούγεται λίγο ανάποδο, αλλά νομίζω πως με την πράξη μαθαίνεις και με τη θεωρία βελτιστοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οργανωθείς και έχεις τις αντοχές, μια χαρά γίνεται η αλλαγή. Προσωπικά μπήκα στα πολύ χλιαρά με Python όταν σπούδαζα (στα 20 μου) αλλά δε το πήγα παραπέρα. Μετά το ξαναέπιανα από δω και από κει, το άφηνα, ξανά και πάλι...Κουτσά στραβά έμαθα διάφορα αλλά τίποτα που να με χώσει σε δουλειά. Τώρα τους τελευταίους μήνες το έχω πάρει λίγο πιο σοβαρά, παίζω javascript, C# και Python (κάνω rotate κάθε 3ήμερο) και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το μόνο που χρειάζεται είναι πειθαρχία και αρκετή εξάσκηση.

Αυτά που με ζόριζαν για πολύ καιρό και δημιουργούσαν πρόβλημα είναι η ορολογία του προγραμματισμού (που σαν απόφοιτος θετικών επιστημών με εκνεύριζε αφάνταστα) αλλά αφιέρωσε λίγο χρόνο στο να ξεκαθαρίζεις στο μυαλό σου όποια έννοια σου φαίνεται περίεργη και εν τέλει θα κάνει κλικ και θα κυλάνε όλα ευκολότερα.

Τώρα, στη πράξη, τι συστήνω εγώ:

Για ασκήσεις και προβλήματα λογικής: Leetcode. Κάνε λογαριασμό (free) και λύνε. Ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα σχετικά site.

Αν σκαλώνεις κάπου ρωτάς σε: Stackoverflow, ChatGPT, reddit.com/r/learnprogramming , κάποιο σχετικό discord server ή πιθανόν και εδώ αν υπάρχει χώρος. Σημείωση πως το ChatGPT ενδέχεται να κάνει αρκετά λάθη οπότε πάντα διπλο και τριπλοτσεκάρουμε.

Περαιτέρω εξάσκηση: Κάνε διάφορα projects είτε δικά σου είτε βρες στο internet είτε μπες σε discord server με άλλους αρχάριους που αναλαμβάνουν ανάπτυξη μικρών εφαρμογών για εξάσκηση.

Φτιάξε δικό σου χαρτοφύλακα (portfolio): Κάνε ένα account στο Github για να σώζεις τα όποια projects και να υπάρχουν εύκαιρα για όποιον θέλει να δει τη δουλειά σου. Σαν λογισμικό και χρήση το Github μοιάζει λίγο εξωγήινο σε πρώτη φάση αλλά μόλις το μάθεις, είσαι gucci και πλέον έχεις μια αντίληψη της λειτουργίας του λεγόμενου version control.

Trap Section: Το μεγαλύτερο αγγούρι που προσωπικά αντιμετωπίζω όταν προσπαθώ να φτιάξω μια εφαρμογή είναι η οργάνωση. Μπορεί να ξέρω αρκετά καλά τη γλώσσα, αλλά όταν απαιτούνται πολλά μέρη και μεταξύ τους διασυνδέσεις, τα πράγματα σκουραίνουν. Οπότε μη ξεκινάς από το 0 με πολύ σύνθετα πράγματα και όταν φτάσεις εκεί με το καλό, δοκίμαζε και να σχεδιάζεις ένα flowchart είτε σε χαρτί ή στο paint ή κάπου αλλού (π.χ. Figma για web design, draw.io για software) πρωτού αρχίζεις να γράφεις κώδικα.

 

Εγώ θα πρότεινα Javascript για αρχή, είναι πιο βατή από C# και η PHP είναι λίγο δεινόσαυρος. Μάθε την Javascript και ύστερα θα μπορείς άνετα να πιάσεις C#, PHP και να τις μάθεις στο άψε σβήσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...