Προς το περιεχόμενο

Grana padano vs Παρμεζάνα


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ! (δεν ξερω αν ειναι το σωστό section βεβαια)

τον τελευταίο χρόνο έχω φάει κόλλημα με τα 2 τυριά του τίτλου (ακριβό σπορ για να ειμαι ειλικρινής, αλλα σε μικρή ποσότητα 60-80γρ. το απολαμβανω σχεδον καθημερινα)

πιο απο τα 2 πιστεύεται οτι ειναι πιο νόστιμο; ενω μου αρέσουν παρα πολύ και τα 2, για καποιο λόγο θεωρώ το grana padano λίγο πιο ευγευστο, πιο ''πλουσια'' γευση, πιο γεμάτη..η παρμεζάνα μου καθετε λιγο πιο ελαφριά, ίσως είναι το γούστο μου δε ξερω.. ολοι λενε πως λογο της ορίμανσης η παρμεζανα (parmigiano reggiano) είναι καλύτερη απο το grana padano και επειδή έχω λίγα ατομα στον κύκλο μου που να εχουν δώσει την ίδια έμφαση με εμένα, είπα να ρωτήσω εδω να κανουμε κουβεντούλα

 

*τι θα προτείνατε για συνοδευτικό; έχω δοκιμάσει σοκολάτα με κακαο 85% (τελειο),εχω δοκιμάσει ανθόμελο (απο παραγωγό, όχι απο ΣΜ) εξισου πολυ νοστιμα,εχω δοκιμασει σταφιδες και ξηρούς καρπούς (φυστικια,κασιους,αμυγδαλα,καρύδια και για οσους γνωριζουν τα λατρεμενα μου ανθυγιεινά ζολίτας)

 

** παντα αναφερομαι σε καταναλωση ''κομμάτι'' και όχι ''τριμα'' . δε νιωθω ''σωστα'' τη γευση τους οταν είναι τριμέρα, δεν τα εχω βάλει ποτε σε μακαρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, maparios είπε

δεν τα εχω βάλει ποτε σε μακαρόνια..

χάνεις.

Για τα υπόλοιπα......... γούστα είναι αυτά (είπε ο πίθηκος και έφαγε το σαπούνι)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά για μένα είναι παρμεζάνα μακράς ωριμανσης > grana > παρμεζάνα κλασική 12-18 μηνών. 

Αν βρεις πάρε παρμεζάνα 30 μηνών και θα καταλάβεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Η σειρά για μένα είναι παρμεζάνα μακράς ωριμανσης > grana > παρμεζάνα κλασική 12-18 μηνών. 

Αν βρεις πάρε παρμεζάνα 30 μηνών και θα καταλάβεις. 

 

στα κλασικα ΣΜ μασουτη σκλαβενιτη ΑΒ δεν βρηκα κατι..που μπορω να ψαξω; ειμαι επαρχια την τρελα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, maparios είπε

στα κλασικα ΣΜ μασουτη σκλαβενιτη ΑΒ δεν βρηκα κατι..που μπορω να ψαξω; ειμαι επαρχια την τρελα μου..

Αν έχετε μεγάλο ΑΒ ή Σκλαβενίτη θα έχει σίγουρα παρμεζάνα 30 μηνών ωρίμανσης. Έχω βρει και εγώ σε ΣΜ επαρχίας.

Αλλά θα συμφωνήσω, ειδικά στα μακαρόνια είναι game changer. Εγώ για μακαρόνια γενικά προτιμώ με αυτή τη σειρά:

Παρμεζάνα μακράς ωρίμανσης > Παρμεζάνα απλή > Πεκορίνο > Grana Padano

Για κομμάτι δεν έχω άποψη...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, maparios είπε

στα κλασικα ΣΜ μασουτη σκλαβενιτη ΑΒ δεν βρηκα κατι..που μπορω να ψαξω; ειμαι επαρχια την τρελα μου..

https://www.tsakanika.gr/tyria/334-parmezana-reggiano-palaiomeni-30-minon-250gr.html

https://www.provence.gr/el/parmigiano-reggiano-18913.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

parmigiano reggiano θεωρείται "ανώτερη" σε πολλά εισαγωγικά, γιατί σίγουρα δεν είναι σωστή η λέξη, και για αυτό και η διαφορά στην τιμή! Προσωπικά, τις αγαπώ και τις 2, χωρίς να ξεχωρίζω κάποια ιδιαίτερα! Το ότι προτιμάς την grana padano είναι καθαρά υποκειμενικό και αφού αυτό σου αρέσει, φυσικά πας σε αυτό!

Βάλε τη σε κάθε μακαρονάδα! Δεν υπάρχει! Μετά, μπορείς να τη συνδυάσεις με σταφύλια, σκέτη με κρασί, με απλά κρακεράκια, με προσούτο ή κάποιο άλλο αλλαντικό της αρεσκείας σου, με αποξηραμένα φρούτα. Μπορείς να βάλεις flakes παρμεζάνας σε σαλάτα μαρουλιού. Μπορείς να βάλεις από πάνω σε μανιτάρια αλα κρεμ, κοτόπουλο αλα κρεμ, μπιφτέκια αλα κρεμ, οτιδήποτε αλα κρεμ. 

Εγώ, επίσης, πεθαίνω και την κρέμα παρμεζάνας με κρακεράκια. Δες συνημμένο. Από Σκλαβενίτη την παίρνω, λογικά υπάρχει και σε άλλα σούπερ.

Υγ. Στη Βενετία, τον Οκτώβριο, οι τιμές ήταν πιο ακριβές από ότι Ελλάδα!!

crema.jpg

Επεξ/σία από lyda94
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, maparios είπε

δεν τα εχω βάλει ποτε σε μακαρόνια..

Και τι κανεις στον πλανητη τοτε;

5 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Παρμεζάνα μακράς ωρίμανσης > Παρμεζάνα απλή > Πεκορίνο > Grana Padano

 

Τοσο κατω το Padano?
Εισαι πολυ σκληρος,ή ειχες δυσκολη μερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Και τι κανεις στον πλανητη τοτε;

Τοσο κατω το Padano?
Εισαι πολυ σκληρος,ή ειχες δυσκολη μερα;

Έχω μια προτίμηση στη κανονική παρμεζάνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Ειμαι φαν και εγω της παρμεζανας, αλλα....

ΟΛΥΜΠΟΣ ΣΚΛΗΡΟ ΤΥΡΙ εχει δοκιμασει κανεις σε μακαρονια ? Δοκιμάστε!

Kεφαλοτύρι; Αν ναι, είναι πολύ καλό όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...