Προς το περιεχόμενο

Grana padano vs Παρμεζάνα


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Parmiggiano Reggiano Vacche Rosse https://www.consorziovaccherosse.it

Ιταλικό τυροκομείο, που χρησιμοποιεί μία μόνο ράτσα αγελάδων (κόκκινη Reggiana), παρμεζάνα με ωρίμανση ως και 6 χρόνια.

Από τις ελάχιστες καλές παρμεζάνες που βρίσκεις και στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα τη διαφορά τους. Εχω πάρει και τις 2 και μαζί.

Πάντα ζητάω να την τρίψουν σκόνη για μακαρόνια. Ετσι αναδύεται η γεύση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, maparios είπε

Καλημέρα στο φόρουμ! (δεν ξερω αν ειναι το σωστό section βεβαια)

τον τελευταίο χρόνο έχω φάει κόλλημα με τα 2 τυριά του τίτλου (ακριβό σπορ για να ειμαι ειλικρινής, αλλα σε μικρή ποσότητα 60-80γρ. το απολαμβανω σχεδον καθημερινα)

 

Κάποτε... τώρα έχει φτάσει  η grana padano  να είναι φθηνότερη από πολλές  γραβιέρες  που τείνουν να φθάσουν την τιμή της απλής παρμεζάνας και κάποιες να την ξεπερνάνε.

 

6 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Kεφαλοτύρι; Αν ναι, είναι πολύ καλό όντως.

Το σκληρό τυρί δεν είναι κεφαλοτύρι... παράγεται από αγελαδινό γάλα  ενώ το κεφαλοτύρι από αιγοπρόβειο

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θα έλεγα, τα περισσότερα τυριά από όσα έχω βάλει στα μακαρόνια δεν είναι άσχημα, αλλα είναι καλύτερα και άλλα λιγότερο ωραία. Σήμερα δοκίμασα κεφαλοτυρι. Το επόμενο θα είναι μια παρμεζάνα που βρήκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Grana padano θα βάλεις σε μια original carbonara γιατί χρειάζεσαι μια πιο "ευγενική" οξύτητα στο τυρί ώστε να μην καλύψει τα πάντα. Γενικότερα επειδή είναι πιο "βουτυράτη" ενσωματώνεται καλύτερα μέσα σε φαγητά και σάλτσες. :) 

Την πιο ώριμη παρμεζάνα (ειδικά οι πιο παλαιωμένες που κάνουν και κριτσι κριτσι στα δόντια σου) θα τη βάλεις σε ένα πλατό τυριών και αλλαντικών ή θα την τρίψεις πάνω πάνω σε ένα πιάτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρμεζάνα μόνο σε "λευκές" μακαρονάδες (καρμπονάρες και γενικά σε ότι παίζει κρέμα γάλακτος, κτλ).

Σε κόκκινες, και γενικά πιο παραδοσιακές/μαμαδίστικες (πχ μακαρόνια με κιμά) μόνο κεφαλοτύρι, το όλυμπος τριμμένο που αναφέρθηκε είναι πολύ δυνατό.

Στα του θέματος, την γκράνα τη θεωρούσα πάντοτε υποδεέστερη της παρμεζάνα, ουσιαστικά μια φθηνότερη εναλλακτική. Τώρα βέβαια που όλα έχουν πάει στα ύψη, ακόμα και η γκράνα έχει τιμή "πολυτελείας".

Επεξ/σία από kostool13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, maparios είπε

*τι θα προτείνατε για συνοδευτικό; έχω δοκιμάσει σοκολάτα με κακαο 85% (τελειο),εχω δοκιμάσει ανθόμελο (απο παραγωγό, όχι απο ΣΜ) εξισου πολυ νοστιμα,εχω δοκιμασει σταφιδες και ξηρούς καρπούς (φυστικια,κασιους,αμυγδαλα,καρύδια και για οσους γνωριζουν τα λατρεμενα μου ανθυγιεινά ζολίτας)..

Μουσακά.

Επεξ/σία από this.is.elia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...