Προς το περιεχόμενο

Citroen C1 η Hyundai Getz


jojoiop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum. 

Εύχομαι να είστε όλοι καλά. 

Είμαι σε φάση αγοράς μικρού αυτοκινήτου πόλης μέχρι 3.000€

Φεύγω από ένα Honda Civic που έχω (πολύ μακρύ και θορυβώδες αμάξωμα)

Μέχρι 1.300cc για τα τέλη κυκλοφορίας 

Έχω καταλήξει στο Citroen C2 και το Hyundai Getz 

 

Γενικά σαν οδηγός δεν το πατάω πολύ. Επίσης έχει ξεφύγει η κατάσταση με τους διανομείς που περνάνε κόκκινα και με τους νταλικεριδες που νομίζουν ότι είναι σε κούρσα, προσπαθώ να προσέχω και να μην τρέχω. 

Το C2 βγαίνει σε 1.100 κυβικά με τον κινητήρα που είχε και το Saxo (σκυλί το είχε η μαμά μου και δεν είχε αλλάξει λάδια 5 χρόνια 😶) που λένε πάρα πολύ καλά πράγματα.  Συν ότι γενικά έχει μπόλικα ανταλλακτικά μιας και πολλά μέρη του είναι ίδιο με το C3(εμπορική επιτυχία)

Μετά στο getz έχω και την επιλογή των 1300cc αλλά και το 1.100 είναι αρκετά σπιρτόζικο και ότι πρέπει για την πόλη και εννοείται το βλέπεις παντού. Πολλά ανταλλακτικά και καλές τιμές. 

Ιδανικά κοιτάω και με υγραέριο μιας και πολλά μοντέλα σε αυτά τα χρήματα έχουν. 

Οποιαδήποτε γνώμη έχετε για τα μοντέλα, θα την εκτιμήσω. Και γενικότερες εμπειρίες με το αμάξωμα και με το πόσο θόρυβο κάνουν μέσα στην καμπίνα, οδηγική συμπεριφορά κτλ. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμασία δεν έχει το μοντέλο.
Η κατάσταση που θα το βρείς έχει.
Εδω καινούρια αυτοκίνητα και βγαίνουν "λαχεια".
Ότι και να πάρεις ένα καλό τσεκ σε καλό μάστορα πριν τα αγοράσεις, τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Nikos3254 είπε

Σήμασία δεν έχει το μοντέλο.
Η κατάσταση που θα το βρείς έχει.
Εδω καινούρια αυτοκίνητα και βγαίνουν "λαχεια".
Ότι και να πάρεις ένα καλό τσεκ σε καλό μάστορα πριν τα αγοράσεις, τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Νίκο. Γενικά όμως σίγουρα δεν έχουν και όλα τα αμάξια τις ίδιες τιμές σέρβις/ανταλλακτικων πχ. Και είναι από τους λόγους (μεταξύ άλλων) που δεν πάω πχ σε smart 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hyundai gets και ξέρω ψωμί δεν σπάει δεν χαλάει. Το εχω αρκετα χρόνια ειμαι πολύ ικανοιποιημενος πραγματικα….. προσοχή σε μεταχειρησμενα θέλουν αρκετό ψάξιμο…

Μόλις τώρα, Mr_Laptop είπε

Hyundai gets και ξέρω ψωμί δεν σπάει δεν χαλάει. Το εχω αρκετα χρόνια ειμαι πολύ ικανοιποιημενος πραγματικα….. προσοχή σε μεταχειρησμενα θέλουν αρκετό ψάξιμο…

Και μακριά από σμαρτ γτ τα κλέβουν παντού…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mr_Laptop είπε

Hyundai gets και ξέρω ψωμί δεν σπάει δεν χαλάει. Το εχω αρκετα χρόνια ειμαι πολύ ικανοιποιημενος πραγματικα….. προσοχή σε μεταχειρησμενα θέλουν αρκετό ψάξιμο…

Και μακριά από σμαρτ γτ τα κλέβουν παντού…..

Αυτός είναι ένας από τους μεταξύ πολλούς λόγους. 

 

Και εγώ αυτο ακούω για τα getz ότι είναι σκυλιά. Αλλά μου αρέσει και το C2 σαν αμάξωμα γι'αυτό και το ανέφερα στην σύγκριση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jojoiop είπε

Αυτός είναι ένας από τους μεταξύ πολλούς λόγους. 

 

Και εγώ αυτο ακούω για τα getz ότι είναι σκυλιά. Αλλά μου αρέσει και το C2 σαν αμάξωμα γι'αυτό και το ανέφερα στην σύγκριση. 

Ειναι θέμα γούστου φιλε μ καθαρά εγω σου είπα για αξιοποστεια για το Gets. Στο προτείνω γτ το οδηγάω καθημερινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τοσο αρχαια αμαξια - αντικες πλεον το παν ειναι η κατασταση τους και οχι η μαρκα για αυτο πρωτα μαστορας να δει τι θελει κλπ και μετα οτιδιποτε αλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

σε τοσο αρχαια αμαξια - αντικες πλεον το παν ειναι η κατασταση τους και οχι η μαρκα για αυτο πρωτα μαστορας να δει τι θελει κλπ και μετα οτιδιποτε αλο

Δυστυχώς και εγώ θα ήθελα να αγοράσω κάτι πιο καινούργιο αλλά δεν βρίσκεις. Και πόσο μάλλον στα 3.000 αλλά και 4.000 να πας δεν βρίσκεις αμάξι του 2009 και έπειτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jojoiop είπε

Δυστυχώς και εγώ θα ήθελα να αγοράσω κάτι πιο καινούργιο αλλά δεν βρίσκεις. Και πόσο μάλλον στα 3.000 αλλά και 4.000 να πας δεν βρίσκεις αμάξι του 2009 και έπειτα. 

opel corsa d? του 2008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, jojoiop said:

Δυστυχώς και εγώ θα ήθελα να αγοράσω κάτι πιο καινούργιο αλλά δεν βρίσκεις. Και πόσο μάλλον στα 3.000 αλλά και 4.000 να πας δεν βρίσκεις αμάξι του 2009 και έπειτα. 

Για αυτό και τόνισα δεν έχει σημασία ούτε μάρκα ούτε τπτ αλλά μόνο σε τι κατάσταση είναι και πόσα λεφτά χρειάζεται να το φέρεις σε μια κατάσταση λειτουργική και ασφαλή. Σε κάτι τόσο αρχαίο δεν κοιτάμε μάρκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, jojoiop είπε

Καλησπέρα στο forum. 

Εύχομαι να είστε όλοι καλά. 

Είμαι σε φάση αγοράς μικρού αυτοκινήτου πόλης μέχρι 3.000€

Φεύγω από ένα Honda Civic που έχω (πολύ μακρύ και θορυβώδες αμάξωμα)

Μέχρι 1.300cc για τα τέλη κυκλοφορίας 

Έχω καταλήξει στο Citroen C2 και το Hyundai Getz 

 

Γενικά σαν οδηγός δεν το πατάω πολύ. Επίσης έχει ξεφύγει η κατάσταση με τους διανομείς που περνάνε κόκκινα και με τους νταλικεριδες που νομίζουν ότι είναι σε κούρσα, προσπαθώ να προσέχω και να μην τρέχω. 

Το C2 βγαίνει σε 1.100 κυβικά με τον κινητήρα που είχε και το Saxo (σκυλί το είχε η μαμά μου και δεν είχε αλλάξει λάδια 5 χρόνια 😶) που λένε πάρα πολύ καλά πράγματα.  Συν ότι γενικά έχει μπόλικα ανταλλακτικά μιας και πολλά μέρη του είναι ίδιο με το C3(εμπορική επιτυχία)

Μετά στο getz έχω και την επιλογή των 1300cc αλλά και το 1.100 είναι αρκετά σπιρτόζικο και ότι πρέπει για την πόλη και εννοείται το βλέπεις παντού. Πολλά ανταλλακτικά και καλές τιμές. 

Ιδανικά κοιτάω και με υγραέριο μιας και πολλά μοντέλα σε αυτά τα χρήματα έχουν. 

Οποιαδήποτε γνώμη έχετε για τα μοντέλα, θα την εκτιμήσω. Και γενικότερες εμπειρίες με το αμάξωμα και με το πόσο θόρυβο κάνουν μέσα στην καμπίνα, οδηγική συμπεριφορά κτλ. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Για το getz 1.3 τσιμπανε βενζινη ενω για το 1.1 μονο το f/l γιατι εφτιαξαν τις σχεσεις και τραβαει καλυτερα. Αυτα εχω ακουσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε αυτα τα λεφτά εγω θα εψαχνα κ για το fiat punto βενζινη 1200 8βάλβιδο mod 2004 η εκει γυρω ,το εχει παρει καινούργιο φίλος μου κ εχει κανει γυρω στα 200.000χλμ .δεν ειναι απο τους τυπους που το προσέχει ιδιαίτερα στα service κλπ , του εχει βγαλει μονο 2 η 3 προβληματάκια ,το γνωστο με το ηλεκτρικο τιμόνι ,το εφτιαξε με 150 η 200 ευρω μου ειχε πει ,ηλεκτρικο θεμα ΔΕΝ ειχε κανένα ,ουτε με θερμοκρασια η αλλαγη φλάντζας στο μοτέρ ,ουτε εκαιγε η καιει λάδια 10w40 απο το lidl βαζει κ τα αλλάζει 6-7.000 χλμ η καθε 1 χρονο  ,πρόσφατα του τρύπησε το 1 κολλάρο του ψυγείου κ εβγαζε καπνούς στο μηχανοστάσιο κ το αλλαξε παλι με το γνήσιο ,απρόσμενα ασπαστο γενικά που ουτε ο διος δεν το περίμενε ,ενταξει τα αναλώσιμα set συμπλέκτη εχει αλλαξει 2 φορές ,το οδηγεί κυριως η γυναικα του που εχει μόνιμα το ποδι της κολλημένο πανω στο συμπλέκτη ,δισκοπλακες κ φρενα 2 φορες ,αυτος εχει τρελα με μοτο εχει bmw gs1200 που οσα ευρω εχει γλυτώσει απο το punto τα δινει στην bmw που βαράει αλύπητα σε καθε service...

Επεξ/σία από nikolaos888
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ξερω εναν που πουλαει getz σε κατασταση αν σε ενδιαφερει.

Ειναι απο εποχης ολυμπιακων αγωνων περιπου,σκυλι το ατιμο.Ολη αυτη η σειρα ηταν καλη.

Εγω βεβαια το μονο που θα κανω ειναι να σου δωσω ενα τηλεφωνο,εσυ θα κοιταξεις τα περαιτερω αν σε καλυπτει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τίτλο γράφεις για C1 και GETZ.

Αν όντως είσαι ανάμεσα σε C1 και GETZ, φαντάζομαι εννοείς παρόμοιας ηλικίας αυτοκίνητα και επειδή τα έχω και τα 2 (Aygo & Getz για την ακρίβεια) …. Να πάρεις το Getz χωρίς πολλές κουβέντες. Ανάμεσα στα 2 το Getz είναι Αυτοκίνητο, το άλλο είναι κάτι λιγότερο σε όλα. Από χώρους, ηχομόνωση, συμπεριφορά στο δρόμο, φρένα, aircondition κτλ. Στο μοναδικό που κερδίζει το C1 είναι η λίγο μικρότερη κατανάλωση και το 1 click πιο μικρό καθαρά και μόνο στο παρκάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jojoiop είπε

Καλησπέρα στο forum. 

Εύχομαι να είστε όλοι καλά. 

Είμαι σε φάση αγοράς μικρού αυτοκινήτου πόλης μέχρι 3.000€

Φεύγω από ένα Honda Civic που έχω (πολύ μακρύ και θορυβώδες αμάξωμα)

Μέχρι 1.300cc για τα τέλη κυκλοφορίας 

Έχω καταλήξει στο Citroen C2 και το Hyundai Getz 

 

Γενικά σαν οδηγός δεν το πατάω πολύ. Επίσης έχει ξεφύγει η κατάσταση με τους διανομείς που περνάνε κόκκινα και με τους νταλικεριδες που νομίζουν ότι είναι σε κούρσα, προσπαθώ να προσέχω και να μην τρέχω. 

Το C2 βγαίνει σε 1.100 κυβικά με τον κινητήρα που είχε και το Saxo (σκυλί το είχε η μαμά μου και δεν είχε αλλάξει λάδια 5 χρόνια 😶) που λένε πάρα πολύ καλά πράγματα.  Συν ότι γενικά έχει μπόλικα ανταλλακτικά μιας και πολλά μέρη του είναι ίδιο με το C3(εμπορική επιτυχία)

Μετά στο getz έχω και την επιλογή των 1300cc αλλά και το 1.100 είναι αρκετά σπιρτόζικο και ότι πρέπει για την πόλη και εννοείται το βλέπεις παντού. Πολλά ανταλλακτικά και καλές τιμές. 

Ιδανικά κοιτάω και με υγραέριο μιας και πολλά μοντέλα σε αυτά τα χρήματα έχουν. 

Οποιαδήποτε γνώμη έχετε για τα μοντέλα, θα την εκτιμήσω. Και γενικότερες εμπειρίες με το αμάξωμα και με το πόσο θόρυβο κάνουν μέσα στην καμπίνα, οδηγική συμπεριφορά κτλ. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Πριν 2 χρόνια κοίταζα σε αυτά τα χρήματα . Και ήταν υποψήφια Getz , C3, C2 Corsa C/D με τη προοπτική να μπει και υγραέριο γιατί κάνω χιλιόμετρα.

Μου πήρε 3 μήνες να βρω όσο το δυνατόν καλό συντηρημένο και προπάντων ατρακαριστο.

Βρήκα ένα Corsa C 1,2 του 2004 , και πριν 800 χιλιόμετρα έβαλα υγραέριο. Αλλά μέσα στις 45000 που έχω κάνει αλλαχτην αναλώσιμα όπως του συστήματος ψύξης , διεύθυνσης , και ηλεκτρολογικά μίζα /δυναμό . .

Οπότε είναι σε πόσο καλή κατάσταση θα το βρεις . Εγώ το βρήκα με 170,000 ελεγμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...