Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad / Intel vs AMD


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά στην παρέα!

Εδώ και δεκαετίες είμαι λάτρης των ThinkPad και έχω/είχα αρκετά τόσο προσωπικά όσο και εταιρικά.

Πάντα όλα ήταν με Intel επεξεργαστές.

Τελευταία βλέπω ότι έχει αρχίσει η Lenovo και βγάζει ThinkPad στις σειρές L, T, X (αυτές είχα και έχω), και με επεξεργαστές AMD, εκτός από Intel.

Αναζητώ εμπειρίες από άλλους χρήστες, αν έχουν πέσει στα χέρια τους ThinkPad αυτών των 3 σειρών με AMD.
Κυρίως θα ήθελα να ακούσω συγκρίσεις σε θέματα κατανάλωσης ισχύος (διάρκεια μπαταρίας), θερμότητας, ύπαρξης bugs.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι και εγώ λάτρης των ThinkPad εδώ και 20 χρόνια. Δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω σχόλια για τους AMD σε ThinkPad γιατί δεν είχα ποτέ (εκτός από ένα IdeaPad με AMD που είχα αγοράσει για άλλο άτομο, και στο οποίο δεν είδα κάτι αρνητικό σε απόδοση/σταθερότητα), αλλά είμαι πάρα πολύ απογοητευμένος με το τελευταίο ThinkPad που έχω εδώ και περίπου 9 μήνες.

Είναι ένα ThinkPad X1 Carbon Gen 10 με i7-1270P, το οποίο αν και αγορασμένο στο εξωτερικό (γιατί ηταν custom order απευθείας από τη Lenovo) κόστιζε €3,000+.

Ο υπολογιστής σέρνεται ακόμα και στα βασικά, ειδικά όταν είναι με την μπαταρία. Σκέψου να θες 1 λεπτό για να κάνεις login αφού το έχεις βάλει σε sleep από τη στιγμή που θα ανοίξεις το καπάκι.

Πιστεύω ότι γίνεται ένα throttling για λόγους αυτονομίας  ή/και θερμοκρασίας, αλλά σε κάθε περίπτωση γίνεται πιο αργός και από ένα X1 Gen 8 που είχα παλιότερα.

Η αυτονομία με μπαταρία ζήτημα να κρατάει 2 ώρες, ενώ το παλιό που έχει μπαταρία 3+ χρονών κρατάει 3+ ώρες. Η αλήθεια είναι ότι το είχα κάνει max out σε specs (δηλ. ανάλυση οθόνης/panel, επεξεργαστής, RAM κλπ.), οπότε θα καταλάβαινα τη χαμηλή αυτονομία αλλά όχι το να σέρνεται παράλληλα.

Φυσικά αναφέρομαι σε μηχάνημα γραφείου που είναι πολύ light από άποψη εφαρμογών που τρέχουν στο background. Σκέψου έχει ουσιαστικά τα Windows και το MS Office εγκατεστημένα.

Στα λέω αυτά διότι θα πρέπει να προσέξεις εκτός από το Brand/Speed του επεξεργαστή και το TDP. Τουλάχιστον στη περίπτωση που πάρεις κάποιο λεπτό ThinkPad όπως το X1 που δεν έχει πολλά περιθώρια ψύξης.

Επεξ/σία από cb_papi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή τη στιγμή σου γράφω από Thinkpad E15 Gen 2 , και εταιρικό Thinkpad L15 G2 AMD. 

Το AMD είναι πολύ καλύτερο , από το E15 παρότι στο AMD δεν έχω "φωτιζόμενο" πληκτρολόγιο ,αλλά για το κομμάτι το εταιρικό να σου γράψω ότι και τα 2 λάπτοπ μου βγάζουν με τα βίας 2,5 ώρες δουλειά. Σέρνονται σε απλά tasks , είτε με W10 clean install ή W11 ,τα ίδια . (Το εταιρικό δε, είχε έρθει με 11άρια ,και ζήτησα να γίνει re-image σε 10άρι γιατί βαρούσε το ένα bsod πίσω από το άλλο).

Καλά χρυσά ,αλλά συνάδελφος έχει P1 , και έχει περάσει και P15v Gen 3 από τα χέρια μου και μιλάμε για χαοτική διαφορά ,σαν να έχω desktop στα χέρια μου. 

Τα άλλα , δυο.... γιόκ γιόκ.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

2-2,5 ώρες αυτονομίας για ThinkPad, είναι εκπληκτικά χαμηλά για παλιότερα συνήθη standards της σειράς.

και σκέψου ακόμα και σε startup ,δεν τρέχει τίποτα ... μόνο το windows defender... να πω ότι ξοδεύει πόρους και τρέχει 500 πράγματα... αλλά γιόκ το καρπούζι και στα 2.

Ακόμα και το batterymon log που είχα , έγραφε 6 ώρες..αλλά , αν δείς το γράφημα πέφτει κάθετα μόλις το βγάλεις από πρίζα , είτε το ένα είτε το άλλο (τονίζω καινούργια και τα 2 )...

Τι να κάνουμε, πάλι thinkpad θα πάρω 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billyg599 είπε

πως να μην πάει πλέον ο κοσμος σε mac?

και να βγεί μια ζημιά στο mac και να κλαίω όλη μέρα με το repairability ... no thanks pass :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/06/2023 at 09:43, P0wn3d said:

και να βγεί μια ζημιά στο mac και να κλαίω όλη μέρα με το repairability ... no thanks pass :P 

Άστα να πάνε, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως βγω λιγο off topic αλλα επειδη ειμαστε σε διαδικασια παραγγελιας εταιρικων Τ14 gen 3, αρχισα να αγχωνομαι λιγο με αυτα που διαβαζω εδω για τις επιδοσεις τους.
Η χρηση θα ειναι για απλα πραγματα office, teams, rdp, sap gui, putty κλπ

Τα specs ειναι i7-1260P, 16gb, 512 ssd, 400 nits οθονη ή i7-1255U 16gb, 512 ssd, 300 nits οθονη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2023 στις 4:43 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Γειά χαρά στην παρέα!

Εδώ και δεκαετίες είμαι λάτρης των ThinkPad και έχω/είχα αρκετά τόσο προσωπικά όσο και εταιρικά.

Πάντα όλα ήταν με Intel επεξεργαστές.

Τελευταία βλέπω ότι έχει αρχίσει η Lenovo και βγάζει ThinkPad στις σειρές L, T, X (αυτές είχα και έχω), και με επεξεργαστές AMD, εκτός από Intel.

Αναζητώ εμπειρίες από άλλους χρήστες, αν έχουν πέσει στα χέρια τους ThinkPad αυτών των 3 σειρών με AMD.
Κυρίως θα ήθελα να ακούσω συγκρίσεις σε θέματα κατανάλωσης ισχύος (διάρκεια μπαταρίας), θερμότητας, ύπαρξης bugs.

Ευχαριστώ!

Δες εδώ εάν θες μερικά review για Gen 3 & 4 με AMD & Intel.

Για τα Gen 3 με AMD για να πάρεις μια ιδέα:

  • Lenovo ThinkPad T14 Gγια τα Gen 3 3 review: Business laptop is better with AMD Ryzen Pro (εδώ - www.notebookcheck.net) 
  • Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 review (εδώ - aptopmedia.com) 

Για Gen 3 με Intel εδώ.

  • Για  i7-1260P περίπου παρόμοιο μοντέλο (εδώ). Θα δεις ότι ένα αρνητικό είναι η μπαταρία (Average battery life), οπότε θέλει ψάξιμο.
  • Lenovo ThinkPad T14 G3 review - Business laptop is worse with Intel and Nvidia (εδώ - www.notebookcheck.net)

Ενημερωτικά για Gen 4:

  • Lenovo ThinkPad T14 G4 AMD Laptop Review: Ryzen power in the compact ThinkPad (εδώ - www.notebookcheck.net) 

  • Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 review – another quiet and powerful business notebook (εδώ - aptopmedia.com)  

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένο Thinkpad T14s gen1 με μπαταρία με πάνω από 400 κύκλους και κρατάει τουλάχιστον 4 ώρες κανονικής εντατικής εργασίας σε μπαταρία (i7U 10ης γενιάς)

Είσοδος σε περιβάλλον windows απο cold boot σε 10 sec, οπότε ή κάτι πάει πολύ λάθος με τον 1260P ή κάτι τρέχει στο background και καθυστερεί το μηχάνημα.

Σε άλλο laptop με I7-12700Η και 2k screen, πράγματι η μπαταρία ακόμα και για απλά πράγματα δεν κρατά πάνω απο 3 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...