Προς το περιεχόμενο

Μηδενικό σήμα κινητού


PappaJim23
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Vista32,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.
Στο χώρο εργασίας μου έχουμε σοβαρό πρόβλημα με το σήμα του κινητού.
Ο χώρος είναι ημιυπόγειος και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να υπάρχει μηδενικό σήμα για το κινητό εντός του χώρου, οπότε να μην υπάρχει επικοινωνία με τον "έξω κόσμο", παρά μόνο μέσω εφαρμογών, που χρησιμοποιούν το WiFi.
Μιλήσαμε με τους παρόχους κινητής και κανείς δεν έδωσε κάποια λύση, έστω και δοκιμαστική, μήπως και δουλέψει.
Οπότε έρχομαι σε εσάς και ερωτώ, υπάρχει κάποια λύση, δοκιμασμένη, για αυτό το πρόβλημα?
Ισως κάποιου είδους κεραία(?!) που να δίνει σήμα μέσα στο ημιυπόγειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Εφόσον υπάρχει WiFi στο χώρο, θα χρησιμοποιήσετε το VoWiFi. Τα περισσότερα καινούργια smartphones υποστηρίζουν τη συγκεκριμένη λειτουργία και θα την βρείτε και θα την ενεργοποιήσετε στο μενού με τις ρυθμίσεις για το δίκτυο. Επίσης, χρειάζεται και η αποστολή ενός σχετικού μηνύματος για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας από τον πάροχο.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn/diktio-kalipsi/poies-oi-proipotheseis-energopoihshs-tou-wifi-calling-kai-poia-i-chreosi

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/faqs/rythmiseis-kinitis-syskevis/pos-mporo-na-energopoiiso-apenergopoiiso-to-wifi-calling

Αν έρθει σε κάποιον απάντηση ότι η συσκευή του δεν είναι συμβατή, παρόλο που εκείνη έχει τη συγκεκριμένη δυνατότητα στις ρυθμίσεις της, θα βάλει τη sim του σε κάποια άλλη συμβατή και θα στείλει από εκεί το μήνυμα της ενεργοποίησης. Μετά θα παίξει κανονικά και στη δική του..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PappaJim23 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ.
Στο χώρο εργασίας μου έχουμε σοβαρό πρόβλημα με το σήμα του κινητού.
Ο χώρος είναι ημιυπόγειος και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να υπάρχει μηδενικό σήμα για το κινητό εντός του χώρου, οπότε να μην υπάρχει επικοινωνία με τον "έξω κόσμο", παρά μόνο μέσω εφαρμογών, που χρησιμοποιούν το WiFi.
Μιλήσαμε με τους παρόχους κινητής και κανείς δεν έδωσε κάποια λύση, έστω και δοκιμαστική, μήπως και δουλέψει.
Οπότε έρχομαι σε εσάς και ερωτώ, υπάρχει κάποια λύση, δοκιμασμένη, για αυτό το πρόβλημα?
Ισως κάποιου είδους κεραία(?!) που να δίνει σήμα μέσα στο ημιυπόγειο?

Ενεργοποίηστε το WiFi calling.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντήσεις σας @koutsis @Vista32 @Fotia....
Εκανα για αρχή τη ρύθμιση στο κινητό μου, βάση των οδηγιών της Cosmote, σε Samsung Galaxy S22 plus...
Αυτό που θέλω να διευκρινήσω, είναι ότι στην ουσία όταν δεν θα έχει σήμα, λόγω κεραίας, θα παίρνει δεδομένα μέσω WiFi και στην ουσία θα έχω κεραία?
Καλά κατάλαβα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PappaJim23 είπε

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντήσεις σας @koutsis @Vista32 @Fotia....
Εκανα για αρχή τη ρύθμιση στο κινητό μου, βάση των οδηγιών της Cosmote, σε Samsung Galaxy S22 plus...
Αυτό που θέλω να διευκρινήσω, είναι ότι στην ουσία όταν δεν θα έχει σήμα, λόγω κεραίας, θα παίρνει δεδομένα μέσω WiFi και στην ουσία θα έχω κεραία?
Καλά κατάλαβα?

 

Κάπως έτσι. Συνεργάζεται το κινητό με την εταιρία που σου δίνει το WiFi για να κάνεις και να λαμβάνεις κλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, koutsis είπε

Κάπως έτσι. Συνεργάζεται το κινητό με την εταιρία που σου δίνει το WiFi για να κάνεις και να λαμβάνεις κλήσεις.

Να φανταστώ δεν έχει σημασία αν πχ έχεις Cosmote στο κινητό και Vodafone στο internet....
Είναι θέμα καθαρά δικτύου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PappaJim23 είπε

Αυτό που θέλω να διευκρινήσω, είναι ότι στην ουσία όταν δεν θα έχει σήμα, λόγω κεραίας, θα παίρνει δεδομένα μέσω WiFi και στην ουσία θα έχω κεραία?
Καλά κατάλαβα?

 

Θα χρησιμοποιείται το WiFi στη θέση της κεραίας. Σκέψου πως μπαίνεις σε ένα κτίριο και θέλεις να πας σε ένα συγκεκριμένο γραφείο. Μπορείς να φτάσεις εκεί από το διάδρομο στα αριστερά σου και από το διάδρομο στα δεξιά σου, ανάλογα με το ποιος σε βολεύει εκείνη τη στιγμή. Ο τελικός προορισμός δεν θα αλλάξει, παρά μόνο ένα μέρος της διαδρομής. Αυτό συμβαίνει κι εδώ, αν παρατηρήσεις την έντονη μαύρη γραμμή στην παρακάτω φωτογραφία. Πηγή: https://www.researchgate.net/figure/Current-VoLTE-and-VoWiFi-architecture_fig2_303848670

Το από ποιον πάροχο θα δίνεται το WiFi δεν σε ενδιαφέρει καθόλου, αρκεί να έχει μια απλά αξιοπρεπή ταχύτητα και σταθερότητα.

 


Current-VoLTE-and-VoWiFi-architecture.gi


Επίσης, αν προσέξεις πάνω στην οθόνη, εκεί που υπάρχει το εικονίδιο με τις γραμμές του σήματος, θα αναγράφεται με μικρά γράμματα ποια τεχνολογία χρησιμοποιείται τη συγκεκριμένη στιγμή.

Επεξ/σία από Vista32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη μέρα στη δουλειά και επιτέλους μπορούσαμε ΟΛΟΙ να μιλήσουμε στο τηλέφωνο, χωρίς να μας ψάχνουν, χωρίς να χάνουμε το σήμα.... 
ΣΑΣ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ @Vista32 @koutsis @Fotia , να στε πάντα καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...