Προς το περιεχόμενο

Το νέο MacBook Air 15 ιντσών «τα έχει όλα»


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, StavrosD said:

@NickTG

Ανάφερα μερικά παραδείγματα. Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιους εκτός  από μαθητές και δασκάλους (άντε και κάποιους φοιτητές) που θα είναι ικανοποιημένοι με 256gb για χρήση πέρα από ψυχαγωγία.

Μαθητής/δάσκαλος είναι παρανοϊκό να σκάσει μίνιμουμ 100 για λαπτοπ και γι' αυτό και δεν σκάνε εννοείται, με 400-500 μια χαρά κάνει τη βασική δουλειά με Windows laptop όπως και φοιτητές στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 ώρες πριν, dbrillis είπε

Δεν ισχυει αυτο. Δεν ξερω να σου εξηγησω τις λεπτομερειες. Ξερω οτι το βλεπω καθημερινα. 
Με το base MBA M2, με Chrome, Vivaldi, Viber, 1password, WhatsApp δεν ξεπερναω τα 6,5GB ram κατα τη χρηση. 

Γιατί σε windows πόσο πιάννουν? 

Tο δοκίμασα, vivaldi + opera (12 tabs) + Spotify (το application) + whatsapp, 5.6gb ram γράφει :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alexpap είπε

Το νέο MacBook Air 15 ιντσών «τα έχει όλα»

Και Φυσικά Πολύ κοπανιστό αέρα.

Σημείωση:

Α και Type-C που να μην δουλεύει.

Ασύρματη φόρτιση έχει. Γρήγορη ασύρματη φόρτιση δεν έχει με 15w που να πας αλλά λόγω μικρής κατανάλωσης σκίζει.

Ευτυχώς που δεν θα το πάρω γιατί θα οπισθοδρομούσα ΤεχνολογικόΟικονομικά.

 πάρε και εσύ ενα windows 10/11 να βρείς την υγειά σου. Να κρασάρει το Teams να κάνεις restart και να περιμένεις να περιμένεις, να περιμένεις  για να κάνει install updates και να έχεις performance issues στο vstudio - Βρείτε δουλειές που έχουν windows σαν main OS. θα σας πληρωνουν για να "περιμένετε" . Τέλος το offtopic

Στα του Μακ,  οι 15 ιντσες είνα ένα θέμα portability  προσωπικά. Κατα τα άλλα αν το έχεις σαν development workstation τα 8gb είναι λίγα αλλά οι αλλες επιλογές είναι ακριβότερες. Το αντίστοιχο "windows" workstation με 2πλάσια τιμή και καλύτερα specs στα χαρτιά έχει χειρότερες επιδόσεις

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mpregos είπε

 Να κρασάρει το Teams να κάνεις restart και να περιμένεις να περιμένεις

PEBKAC. Δουλεύω teamσ σε 4 PC, τα 2 laptop, και σε 1 chromebook της πλάκας, δεν κρασάρι πουθένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό, αλλά δεν κάνει για βαριά τασκς όπως software devopment, γιατί μετά από μερικά build έχω μάθει πετάει φωτιές.

Θα πρέπει να πας σε pro που έχει ανεμιστήρες, Η επόμενη ερώτηση είναι γιατί να δώσεις κοντά στα 2000 (γιατί τόσο θα έχει Ελλάδα) για browsing κ ελαφριά τασκς

που μπορείς να τα κάνεις κ με λαπτοπ των 400 ευρω;

Επεξ/σία από Dhmosios_Ypalilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, Dhmosios_Ypalilos είπε

Καλό, αλλά δεν κάνει για βαριά τασκς όπως software devopment, γιατί μετά από μερικά build έχω μάθει πετάει φωτιές.

Θα πρέπει να πας σε pro που έχει ανεμιστήρες, Η επόμενη ερώτηση είναι γιατί να δώσεις κοντά στα 2000 (γιατί τόσο θα έχει Ελλάδα) για browsing κ ελαφριά τασκς

που μπορείς να τα κάνεις κ με λαπτοπ των 400 ευρω;

Δεν κάνεις μόνο browsing με τον Μ2 (ακόμη και χωρίς ανεμιστήρες). Με ένα laptop των 400 ευρώ θες κάνα μισάωρο για να σου κάνει export ένα video για χρήση στα social media κλπ, ενώ με τον Μ2 το έχεις μέσα σε 3-4 λεπτάκια. :) Επίσης σε χρήση photoshop στο "ταπεινό" μου Μ1 macbook pro, δεν λειτουργεί σχεδόν ποτέ ο ανεμιστήρας του! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν κάνεις μόνο browsing με τον Μ2 (ακόμη και χωρίς ανεμιστήρες). Με ένα laptop των 400 ευρώ θες κάνα μισάωρο για να σου κάνει export ένα video για χρήση στα social media κλπ, ενώ με τον Μ2 το έχεις μέσα σε 3-4 λεπτάκια. :) Επίσης σε χρήση photoshop στο "ταπεινό" μου Μ1 macbook pro, δεν λειτουργεί σχεδόν ποτέ ο ανεμιστήρας του! 

Σε τι χρήση δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας του? Εννοείς σε ελαφριά tasks φαντάζομαι, γιατί εγώ που το δοκίμασα πήγε για απογείωση σε ένα cinebench :P 

YΓ1. Και με τρομακτικά χαμηλό score, δεν ξέρω που οφείλεται

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν κάνεις μόνο browsing με τον Μ2 (ακόμη και χωρίς ανεμιστήρες). Με ένα laptop των 400 ευρώ θες κάνα μισάωρο για να σου κάνει export ένα video για χρήση στα social media κλπ, ενώ με τον Μ2 το έχεις μέσα σε 3-4 λεπτάκια. :) Επίσης σε χρήση photoshop στο "ταπεινό" μου Μ1 macbook pro, δεν πήρε λειτουργεί σχεδόν ποτέ ο ανεμιστήρας του! 

Όπως κ να έχει, όταν το base model δεν έχει ανεμιστήρες κ ξεκινάει με 8 GB RAM, 256 GB σκληρο --> Αν τα αυξήσεις πας σε τιμές ίσως κ πιο ακριβές από το pro, οπότε γιατί να μην πάρεις το pro ίσως προηγούμενης γενιάς στα ίδια λεφτά;

Αν το θέλεις για πιο ελαφριά τασκς υπάρχουν λύσεις όπως Dell 15,6 στα 700 ευρώ.

Άρα ποια κατηγορία user πιάνει; Ποιος απλός user θα δώσει τόσα λεφτά;

Εγώ πχ έχω το macbook pro M1 14' 32 GB, 1 T, κ το χρησιμοποιώ κ για ιντερνετ browsing κλπ, δεν είναι καν τόσο βαρύ, Τιμή του αρχικού μοντέλου είναι 1790 ευρώ από Γερμανία; Πες μου ένα καλό λόγο να πάω σε AIR με τιμή 2000 κ αυτά τα specs.

Επεξ/σία από Dhmosios_Ypalilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, Dhmosios_Ypalilos είπε

Όπως κ να έχει, όταν το base model δεν έχει ανεμιστήρες κ ξεκινάει με 8 GB RAM, 256 GB σκληρο --> Αν τα αυξήσεις πας σε τιμές ίσως κ πιο ακριβές από το pro, οπότε γιατί να μην πάρεις το pro ίσως προηγούμενης γενιάς στα ίδια λεφτά;

Αν το θέλεις για πιο ελαφριά τασκς υπάρχουν λύσεις όπως Dell 15,6 στα 700 ευρώ.

Άρα πια κατηγορία user πιάνει; Ποιος απλός user θα δώσει τόσα λεφτά;

Θα πιάσει τους χρήστες που δεν θέλουν να δώσουν επιπλέον 500 ευρώ και πάνω για να πάνε σε macbook pro και θέλουν κάτι πιο λεπτό και ελαφρύ αλλά ταυτόχρονα δυνατό και με τρελή αυτονομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δουλευω επαγγελματικα (video editing/ colour) με το απλο base model 13" macbook air M2.

Δεν εχω κανενα θεμα, κανει οτι χρειαζομαι ανετα, κραταει μπαταρια ολη μερα (βασικο για μενα γιατι το παιρνω εκτος σπιτιου), ειναι εντελως αθορυβο κι εχει την ιδια αποδοση κι εκτος ρευματος.

Ειναι παναλαφρο και θα παω στο 15αρι τωρα , παλι base model μεσω ανταλλαγης,

 

Δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω , εκτος λιγων εξαιρεσεων.

αυτα που κανω , δεν μπορω να τα κανω με κανενα win laptop (εχω δοκιμασει πολλα) και να ειναι τοσο ελαφρυ, δυνατο, εντελως αθορυβο  και με μεγαλη αυτονομια.

γι αυτο το παιρνει καποιος...

 

Επεξ/σία από toxotis70
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

PEBKAC. Δουλεύω teamσ σε 4 PC, τα 2 laptop, και σε 1 chromebook της πλάκας, δεν κρασάρι πουθένα. 

ναι, για αυτό το άλλαξε απο το μηδέν εδώ. Τι να πώ ρε συ Herald. Εγώ δεν το πιστεύω προσωπικά αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

δουλευω επαγγελματικα (video editing/ colour) με το απλο base model 13" macbook air M2.

Δεν εχω κανενα θεμα, κανει οτι χρειαζομαι ανετα, κραταει μπαταρια ολη μερα (βασικο για μενα γιατι το παιρνω εκτος σπιτιου), ειναι εντελως αθορυβο κι εχει την ιδια αποδοση κι εκτος ρευματος.

Ειναι παναλαφρο και θα παω στο 15αρι τωρα , παλι base model μεσω ανταλλαγης,

 

Δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω , εκτος λιγων εξαιρεσεων.

αυτα που κανω , δεν μπορω να τα κανω με κανενα win laptop (εχω δοκιμασει πολλα) και να ειναι τοσο ελαφρυ, δυνατο, εντελως αθορυβο  και με μεγαλη αυτονομια.

γι αυτο το παιρνει καποιος...

 

όταν το Intellij πιάνει από μόνο του 3 GB RAM, μαζί με λειτουργικό κ browser είσαι στα 8 για πλάκα, αν ανοίξεις κ κανά ζοομ, άλλα προγραμματα κ τρέχεις κ Docker container καληνύχτα.

Όταν επίσης δίνεις 2000 για λαπτοπ θα κοιτάξεις κ τα επόμενα χρόνια, δεν το παίρνεις μόνο για φέτος, μίνιμουμ 4-5 χρόνια. Δεν αντέχει στο χρόνο με τόσο χαμηλά specs, πας σε pro κ ησυχάζεις.

Αν έβγαινε Base model με 16 GB 512 GB στα 2000, θα το έπαιρνα κ εγω για μεγαλύτερη ευχρηστία σε μετακινήσεις κλπ.

Αλλά με αυτές τις τιμές πας σε τιμή πιο πάνω κ από το pro, αυτό είναι τρελό. Eνδεκτικά το pro 14' M1, το βρίσκεις από γερμανικό πολύ γνωστό κατάστημα στα 1750 ευρώ. Το M2 Pro το βρίσκεις από 2300, αν φορτώσεις το AIR 15' με μνήμη κ σκληρό πας στα 2,700 ίσως κ 2900

 

Επεξ/σία από Dhmosios_Ypalilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...