Προς το περιεχόμενο

Με το Apple Vision Pro, η Apple θέλει να προσφέρει μια νέα computing εμπειρία μέσω mixed reality


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να πω ότι τρελένομαι με την ιδέα, όμως για άλλη μια φορά δείχνει τον δρόμο.. Δεν μιλάμε που δεν μιλάμε μες το σπίτι, να φοράμε και ο καθένας από ένα τι ωραία παρέα που θα είμαστε!! (όχι ότι περισσεύουν τα χιλιάρικα, έτσι για την κουβέντα) ! Φανταστικό gatzetaki, θα περιμένω να το πάρω μτχ απο εδώ!!!!!!!!!! :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2023 στις 8:56 ΜΜ, billdanos είπε

Δεν είδες τίποτα από την παρουσίαση και τα specs Ε;

 

Στις 5/6/2023 στις 8:51 ΜΜ, MetroStar είπε

 

Με συνάρπασε η immersion ροδέλα, να βλέπω Ted Lasso με φόντο λίμνες και λιβάδια. Μόνο για αυτό αξίζουν τα 4 χιλιάρικα. Δε ξαναχρησιμοποιώ οθόνη. Τέλος.

Δε ξαναχρησιμοποιω PhotoShop με το αρχαίο ποντίκι και το παλαιολιθικό πλητρολόγιο, θα σέρνω με τα δάχτυλα στον αέρα εικόνες και θα της βάζω στον καμβά μου.

Γιατί να κοιτάω κάθε λίγο την οθόνη για ενοχλητικά μηνύματα όταν μπορώ να τα απολαμβάνω παντού γύρω μου;

Γιατί να νοίκια να είναι τόσο φτηνά; Τα 20 τετραγωνικά μπορούν και πρέπει να πάνε στα 1000 ευρώ το μήνα, αφού θα μπορώ να έχω σαλόνι έπαυλης μέσα από τα γυαλιά και να κάνω μπαρμπεκιού στο Γκαν Κάνυον.

Θα αγοράσω δύο-τρία να τα φοράω όταν βαριέμαι να φοράω τα Google Glasses μου.

Στα σοβαρά τώρα. Άπατο θα (έπρεπε να) πάει (αλλά υπάρχουν πολλά πρόβατα). Δε προσφέρει τίποτα καινούργιο, κάτι πραγματικά νέο, αυτά που κάνεις τόσα χρόνια στους υπολογιστές, τα κάνεις άβολα στον αέρα. Σαν ηλίθιοι φαίνονται αυτοί που το φοράνε. Το μόνο που ανοίγει είναι νέους ορίζοντες σε νέες δυστοπίες.

Εν το μεταξύ είναι η πρώτη πραγματική υλοποίηση 4Κ σε κάθε μάτι . Και πραγματικά η τεχνολογία του η αμεσότητα το βάρος η επεξεργαστική ισχύς και φυσικά το ecosystem το κάνουν απλά ξεχωριστό . Τώρα αν είναι πρόσφατα οποίος το πάρει η όχι θα έλεγα οποίος έχει γεμάτες τσέπες απλά αγοράζει αυτό που θέλει οι υπόλοιποι μας περνάνε θα πρόβατα !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

 

Εν το μεταξύ είναι η πρώτη πραγματική υλοποίηση 4Κ σε κάθε μάτι . Και πραγματικά η τεχνολογία του η αμεσότητα το βάρος η επεξεργαστική ισχύς και φυσικά το ecosystem το κάνουν απλά ξεχωριστό . Τώρα αν είναι πρόσφατα οποίος το πάρει η όχι θα έλεγα οποίος έχει γεμάτες τσέπες απλά αγοράζει αυτό που θέλει οι υπόλοιποι μας περνάνε θα πρόβατα !! 

Η αλήθεια είναι ότι για mass product η ανάλυση είναι top,  όμως γενικότερα (για την ιστορία) υπάρχουν και υλοποιήσεις με περισσότερα ppd (pixels per degree)  που είναι και το ζουμί της υπόθεσης ( varjo,  πανάκριβο και όχι καταναλωτικό προϊόν όμως).  

Εικάζω ότι η ανάλυση του visionpro θα είναι 3840Χ3000 ή 4000Χ2880 pixel στο κάθε πάνελ το οποίο μας δίνει 23εκατομμυρια+ pixel και κάτι παραπάνω απο 4k σε κάθε μάτι (σύμφωνα με τα δεδομένα που έδωσαν). Δε γνωρίζουμε το fov αλλά θεωρώ ότι θα είναι γενναίο, με 110o οριζόντια μας δίνει 35ppd. Η εικόνα θα είναι κρύσταλλο αν συγκρίνω με τα 21ppd του hp g2 (100o hor fov) που στο μάτι μου φαίνονται ήδη πολύ καλά, monitor like.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό.. Άπειρες δυνατότητες. Εγώ που μ αρέσει και μόνος μου να καταναλώνω περιεχόμενο είναι απίστευτο. 
Θελω να δω πως θα εξελιχθεί και μέχρι την επίσημη διάθεση.

Οποιος έχει την δυνατότητα νομίζω πως δεν έχει αντίπαλο το συγκεκριμένο.

Παντα θα υπάρχει και η αντίθετη γνώμη φυσικά.

Προσωπικα νομίζω πως το συγκεκριμένο θα πάει το home «personal» theatre σε άλλο τρελό level με την ανάλυση και τον ήχο του.

Για μένα είναι win win το συγκεκριμένο και potential buy.

Η τιμή δε για τα specs του είναι κάπως δικαιολογημένη. 
Αν ήταν πιο κάτω θα μιλάγαμε για τρελή επανάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γουστάρω Apple για άλλους λόγους, αλλά αν τα κάνει έτσι όπως τα δείχνει απλά ότι πιο άρρωστο έχω δει. Θα το παιρνα μόνο και μόνο για να δω το επερχόμενο Oppenheimer σε 70mm IMAX με αυτό χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AtiX είπε

Και μόνο που είναι ένα αυτόνομο προϊόν και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο για να λειτουργήσει, καταρρίπτει όλο το επιχείρημα του μη επαναστατικού προϊόντος… 

πραγματικά, δεν βαρεθήκατε να λέτε όλο τα ίδια και τα ίδια και στη συνέχεια  να τα ξεχνάτε και το γυρνάτε στο “μα υπήρχαν και πριν, δεν έκανε και τίποτα το επαναστατικό”

Σε καταλαβαίνω ότι είσαι προκατειλειμμένος και προσπαθείς να αποδείξεις ότι το συγκεκριμένο είναι ένα προϊόν που η Xiaomi (τυχαία εταιρεία) θα παρουσιάσει με 200 γιεν, αλλά να χρησιμοποιείς τη μπαταρία ως απόδειξη ότι δεν είναι αυτόνομο ένα μηχάνημα που λειτουργεί με ηλεκτρισμό, δείχνει λίγο τραβηγμένο δεν νομίζεις; 

Η επανάσταση του προϊόντος έγκειται στο γεγονός ότι μιλάμε για όντως μία αυτόνομη υπολογιστική μονάδα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και στον χώρο εργασίας για επαγγελματική χρήση εφαρμογών, χωρίς την ανάγκη σύνδεσης με εξωτερική μονάδα επεξεργασίας. Αυτό από μόνο του είναι μοναδικό, και αναμένουμε όλοι μας τους υπόλοιπους τεχνολογικούς κολοσσούς να επενδύσουν πάνω σε αυτό ώστε τα επόμενα χρόνια να δούμε υλοποιήσεις που θα απευθύνονται στον μέσο χρήστη. Δεν ξέρω αν θα αντικαταστήσει τον υπολογιστή ή το smartphone ή οτιδήποτε άλλο, στο μέλλον, απλά αυτή τη στιγμή αυτό που ήθελε να δώσει η Apple είναι το τι μπορεί να γίνει συνδυάζοντας την υπάρχουσα τεχνολογία σε όλους τους τομείς. Ίσως το πλεονέκτημα που έχει σε σχέση με όλους τους άλλους είναι το continouity, κάτι που και η microsoft προσπάθησε να υλοποιήσει αλλά πυροβόλησε τα πόδια της. Ας φανταστούμε στο μέλλον να μπορεί κάποιος στο γραφείο να φορά ένα παρόμοιο σετ και επειδή η εργασία του, απαιτεί μεγάλη επεξεργαστική δύναμη, να 'δανείζεται΄ ισχύ από τις συσκευές του, όπως ο σταθερός υπολογιστής, το smartphone κλπ για να την κάνει πιο γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. 

Είμαι κατά της apple 101%, και επειδή παρακολουθώ την τεχνολογία ως λάτρης αυτής όταν ανακοινώθηκε, ενώ διάβασα τα διάφορα άρθρα εν συντομία εκεί που στάθηκα περισσότερο - και είναι και η καθαρή προκατάληψη που σε κάνει να σταθείς εκεί - αφού είναι γεγονός γνωστό παγκοσμίως ακόμη και από τους φαν της εταιρίας πως είναι δυσανάλογα ακριβά τα προϊόντα της, είναι η τιμή του headset. 

Εκρινα ακριβό αλλά εκεί που έψαχνα ονλαιν να δω όσο περισσότερες πληροφορίες γίνεται και ειδικά μετά την ανακοίνωση των 500 ευρώ quest 3, γιατί να είναι τόσο ακριβό αφού το μόνο παραπάνω που έχει είναι το eye tracking ... 

Και έρχομαι για πρώτη φορά εδώ και αρκετά χρόνια που ασχολούμαι με το αντικείμενο να πω καλά λόγια για τους "κλέφτες" της Apple... Όχι.  Δεν είναι κλέφτες στην συγκεκριμένη περίπτωση.  Εδώ το μηχάνημα κουβαλά τεχνολογία και ιδιαίτερη κατασκευή και από μόνη της η οθόνη OLED η εξωτερική που έχει για να σε βλέπουν οι απέξω που και τι κοιτάς καθώς και τα υλικά κατασκευής ίσως και λέω ίσως γιατί θα μπορούσε να είχε φθηνότερα αν υπήρχε ανταγωνισμός στον συγκεκριμένο σχεδιασμό, να δικαιολογεί την υψηλή τιμή του. 

Μην το τραβάω πολύ γιατί βαριέμαι να γράφω θα πω μόνο ότι αν μου περίσσευαν τα χρήματα για πρώτη φορά στα χρόνια θα τα έδινα τα 3500 για να το αποκτήσω.  Και θα ήταν και η μοναδική συσκευή της Apple που θα είχα.  

Μια χάρη από τους διαχειριστές.  Τόσο λογισμικό έχει βγει που στηρίζεται σε ΑΙ ρε παιδιά.  Δεν υπάρχει κανένα plugin/πρόσθετο να βάλετε να φιλτράρει τα σχόλια και να μην τα βλέπουμε εμείς που μας ενδιαφέρει το εκάστοτε αντικείμενο να μιλάμε μεταξύ μας μόνο εμείς? Γιατί τα σχόλια που εμφανίζονται είναι κάπως... 

 

12 λεπτά πριν, dimitridegrecia είπε

Δεν γουστάρω Apple για άλλους λόγους, αλλά αν τα κάνει έτσι όπως τα δείχνει απλά ότι πιο άρρωστο έχω δει. Θα το παιρνα μόνο και μόνο για να δω το επερχόμενο Oppenheimer σε 70mm IMAX με αυτό χαχα

Αν είναι μόνο για να παρακολουθείς ταινίες τότε το quest3 είναι υπέρ αρκετό και καλύτερο λόγο λογισμικού (skybox) και ευκολίας. Το vision pro έχει διαφορετική λογική χρήσης.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, hristozik είπε

Σε καταλαβαίνω ότι είσαι προκατειλειμμένος και προσπαθείς να αποδείξεις ότι το συγκεκριμένο είναι ένα προϊόν που η Xiaomi (τυχαία εταιρεία) θα παρουσιάσει με 200 γιεν, αλλά να χρησιμοποιείς τη μπαταρία ως απόδειξη ότι δεν είναι αυτόνομο ένα μηχάνημα που λειτουργεί με ηλεκτρισμό, δείχνει λίγο τραβηγμένο δεν νομίζεις; 

Η επανάσταση του προϊόντος έγκειται στο γεγονός ότι μιλάμε για όντως μία αυτόνομη υπολογιστική μονάδα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και στον χώρο εργασίας για επαγγελματική χρήση εφαρμογών, χωρίς την ανάγκη σύνδεσης με εξωτερική μονάδα επεξεργασίας. Αυτό από μόνο του είναι μοναδικό, και αναμένουμε όλοι μας τους υπόλοιπους τεχνολογικούς κολοσσούς να επενδύσουν πάνω σε αυτό ώστε τα επόμενα χρόνια να δούμε υλοποιήσεις που θα απευθύνονται στον μέσο χρήστη. Δεν ξέρω αν θα αντικαταστήσει τον υπολογιστή ή το smartphone ή οτιδήποτε άλλο, στο μέλλον, απλά αυτή τη στιγμή αυτό που ήθελε να δώσει η Apple είναι το τι μπορεί να γίνει συνδυάζοντας την υπάρχουσα τεχνολογία σε όλους τους τομείς. Ίσως το πλεονέκτημα που έχει σε σχέση με όλους τους άλλους είναι το continouity, κάτι που και η microsoft προσπάθησε να υλοποιήσει αλλά πυροβόλησε τα πόδια της. Ας φανταστούμε στο μέλλον να μπορεί κάποιος στο γραφείο να φορά ένα παρόμοιο σετ και επειδή η εργασία του, απαιτεί μεγάλη επεξεργαστική δύναμη, να 'δανείζεται΄ ισχύ από τις συσκευές του, όπως ο σταθερός υπολογιστής, το smartphone κλπ για να την κάνει πιο γρήγορα. 

Φίλε μου, μάλλον έχεις κάνει λάθος παράθεση.. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί κόστους της συσκευής, πριν από μερικές μέρες διέρρευσε λίστα με τα εξαρτήματα της και το συνολικό τους κόστος ήταν 1500 δολλαρια. Προφανως η apple θα βγάζει κέρδος από κάθε συσκευή που πουλάει σε αντίθεση με την meta που πουλούσε τα quest 2 με χασούρα μπαίνοντας μέσα καμία 10ρια δις.

Στην μέτα έκαναν το λάθος να νομίζουν ότι το κύριο πρόβλημα του VR είναι το κόστος των συσκευών. Πρώτα πρέπει να εξασφαλίζεις ότι κάτι λειτουργεί άριστα και μετά πως θα του ρίξεις την τιμή. Ο καταναλωτής δεν θέλει κάτι φθηνό που θα το αφήσει στην ντουλάπα, θέλει κάτι που θα του είναι χρήσιμο.

Αξιοπρεπης η προσπάθεια του quest 2 αλλά η apple φαίνεται ότι θα κερδίσει τις εντυπώσεις χωρίς να χάσει φράγκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Περί κόστους της συσκευής, πριν από μερικές μέρες διέρρευσε λίστα με τα εξαρτήματα της και το συνολικό τους κόστος ήταν 1500 δολλαρια. Προφανως η apple θα βγάζει κέρδος από κάθε συσκευή που πουλάει σε αντίθεση με την meta που πουλούσε τα quest 2 με χασούρα μπαίνοντας μέσα καμία 10ρια δις.

Στην μέτα έκαναν το λάθος να νομίζουν ότι το κύριο πρόβλημα του VR είναι το κόστος των συσκευών. Πρώτα πρέπει να εξασφαλίζεις ότι κάτι λειτουργεί άριστα και μετά πως θα του ρίξεις την τιμή. Ο καταναλωτής δεν θέλει κάτι φθηνό που θα το αφήσει στην ντουλάπα, θέλει κάτι που θα του είναι χρήσιμο.

Αξιοπρεπης η προσπάθεια του quest 2 αλλά η apple φαίνεται ότι θα κερδίσει τις εντυπώσεις χωρίς να χάσει φράγκο.

 

το Q2 έκανε το VR προσιτό για κάθε σπίτι. Αυτός ήταν ο σκοπός της Oculus (τότε) και το κατάφερε με πωλήσεις που έχουν ξεπεράσει τα 20 εκατομμύρια συσκευές, για ποιο λάθος μιλάς ακριβώς?? Αυτοί που το άφησαν ντουλάπα είναι όσοι δεν έχουν χρόνο η δε τους έκατσε γενικότερα.  Δουλεύει παρα πολύ καλά και αξιοπρεπέστατα. Δεν έχω καν Q2 για να το υποστηρίξω αλλά έχω πολλούς φίλους που το έχουν απο την 1η μέρα που κυκλοφόρησε και απολαμβάνουν VR δίχως καλώδια με καλή ανάλυση και ένα απίστευτο λογισμικό και υποστήριξη με εμπειρία ετών που η apple έχει δουλειά για να φτάσει. Φυσικά κι έχει flaws κι θέλει μοντιφιές προαιρετικές αλλα δεν ειναι αυτο θέμα.  Η έλλειψη gaming κοινότητας στο visionpro είναι κατι που ΟΛΟΙ παραβλέπετε ενώ είναι το μεγαλύτερο ΜΕΙΟΝ του καθότι εκεί το VR μεγαλουργεί . Είπαμε απο πλευράς hardware EINAI κορυφή, απο πλευράς λογισμικού ενώ είναι super polished έχει ελλείψεις και απλα περιμένουν σωτηρία απο developers, που δεν αμφισβητώ φυσικά ότι θα έρθει και γρήγορα μάλιστα!  

Δεν ανακάλυψε κανέναν τροχό η AAPL με το vision pro. Έκανε ότι κάνει πάντα, παίρνει σκόρπιες τεχνολογίες, τις βελτίωσε, απέρριψε ότι δεν ήθελε τα έβαλε ολα σε μια fancy (υπερ μελετημένη) συσκευασία και το πουλάει overpriced. Όλο αυτό έχει θετικά αλλά ΚΑΙ καποια αρνητικά. Τα θετικά φυσικά και τα θέλουμε, δε μπορούμε όμως να παραβλέψουμε και να επισημάνουμε αυτά που μας χαλάνε. ;)

Επεξ/σία από pentraks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που καποιος μπορει να βρει κοστολογια που καλυπτονται απο ρήτρες εχεμυθιας ειναι πολυ πιστευτο.Θα πιθανολογησω πως ειναι μαρκετινγκ για να δικαιολογησει την τιμη ή ειναι τιμες λιανικης σε καποιον τριτο και αρα δεν ειναι το πραγματικο κοστος.

 

Οπως και να εχει αυτο θεωρησε οτι πρεπει να ειναι το price tag και αυτο θα ειναι καποια ερευνα θα εχει κανει και κατεληξε εκει,θελω να πιστευω οτι θα ειναι η αρχη που οι εταιρειες δεν θα θελησουν να χασουν ενα κομματι της πιτας και θα πεσουν ολοι σε εναν αγωνα παραγωγης και λογικα θα δουμε και εντος 2-3ετιας τιμιες υλοποιησεις σε ποικιλες τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω υποστηρίξει αρκετές φορές και για τα υπόλοιπα VR headsets ότι προκειμένου να γίνει η τεχνολογία mainstream, επιβάλλεται να ισχύουν τρία κρίσιμα σημεία:

  1. Το μέγεθος και το βάρος του headset να μην ξεπερνάει το βάρος και το μέγεθος γυαλιών ηλίου.
  2. Να εξαφανιστούν τα καλώδια.
  3. Να σε ειδοποιεί όταν μπαίνει κάποιος τρίτος στο δωμάτιο (να μην σε αποκόβει από την αντικειμενική πραγματικότητα δηλαδή).

Η Apple με το Vision Pro κατάφερε το 2ο και το 3ο point, ενώ θεωρώ ότι θα βελτιωθεί και το 1ο point στην επόμενη έκδοση του headset. Πραγματικά, είναι αυτονόητο ότι κανένας δεν θέλει να φοράει περικεφαλαία στο κεφάλι του ή να περιορίζεται στις κινήσεις από καλώδια. Απορώ γιατί οι υπόλοιπες εταιρείες αρνούνταν να το δουν αυτό τόσο καιρό.

Από εκεί και πέρα, έβλεπα την παρουσίαση και σκεφτόμουν «εξαιρετικό, αλλά θα είναι πανάκριβο, θα το χρεώσουν κανά διχίλιαρο». Τελικά έπεσα αρκετά έξω. :P

Αν το δούμε ψυχρά και αντικειμενικά πάντως, είναι μεν πανάκριβο, αλλά όχι για αυτά που περιέχει. Ουσιαστικά είναι σαν να αγοράζεις ένα M2 Macbook με οθόνη 100". Οπότε αν το σκεφτούμε έτσι, είναι λογικά τα χρήματα που ζητάει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχω υποστηρίξει αρκετές φορές και για τα υπόλοιπα VR headsets ότι προκειμένου να γίνει η τεχνολογία mainstream, επιβάλλεται να ισχύουν τρία κρίσιμα σημεία:

  1. Το μέγεθος και το βάρος του headset να μην ξεπερνάει το βάρος και το μέγεθος γυαλιών ηλίου.
  2. Να εξαφανιστούν τα καλώδια.
  3. Να σε ειδοποιεί όταν μπαίνει κάποιος τρίτος στο δωμάτιο (να μην σε αποκόβει από την αντικειμενική πραγματικότητα δηλαδή).

Η Apple με το Vision Pro κατάφερε το 2ο και το 3ο point, ενώ θεωρώ ότι θα βελτιωθεί και το 1ο point στην επόμενη έκδοση του headset. Πραγματικά, είναι αυτονόητο ότι κανένας δεν θέλει να φοράει περικεφαλαία στο κεφάλι του ή να περιορίζεται στις κινήσεις από καλώδια. Απορώ γιατί οι υπόλοιπες εταιρείες αρνούνταν να το δουν αυτό τόσο καιρό.

Από εκεί και πέρα, έβλεπα την παρουσίαση και σκεφτόμουν «εξαιρετικό, αλλά θα είναι πανάκριβο, θα το χρεώσουν κανά διχίλιαρο». Τελικά έπεσα αρκετά έξω. :P

Αν το δούμε ψυχρά και αντικειμενικά πάντως, είναι μεν πανάκριβο, αλλά όχι για αυτά που περιέχει. Ουσιαστικά είναι σαν να αγοράζεις ένα M2 Macbook με οθόνη 100". Οπότε αν το σκεφτούμε έτσι, είναι λογικά τα χρήματα που ζητάει.

Δεν είναι πανάκριβο σαν κατασκευή και αυτό είναι που με κάνει να σέβομαι την Apple για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια.  Είναι πανάκριβο σε σχέση με αυτά που προσφέρει.  

Το quest pro και το quest 3 θα σου προσφέρουν τα ίδια (quest 3 δίχως eye tracking) και κοστίζουν 500 και 1000 (το pro έριξε πρόσφατα την τιμή του)... 

Το θέμα είναι ότι έχει κάποια παραπάνω πράγματα το vision pro όπως η εξωτερική οθόνη , το (φαντάζομαι και θέλω να πιστεύω γιατί δεν με έχει συνηθίσει η Apple να είναι τόσο τίμια όταν διαφιμηζει ένα προϊόν της) θέμα με τις lidar κάμερες που σκαναρουν το πρόσωπο και που από όσο ξέρω δεν έχει το quest τέτοιο λογισμικό καθώς και η ποιότητα κατασκευής του (και εκεί κρατάω μικρό καλάθι γιατί αν είναι από αλουμίνιο θα είναι βαρύ και δεν σώζει την κατάσταση ο σχεδιασμός) ... 

Στα 1500 άντε 2000 ευρώ λόγο apple και θα ήταν πραγματικά τίμιο σε σχέση με αυτά που προσφέρει.  Αν και η τελική χρήση όποιος το πάρει θα είναι παιχνίδι και διασκέδαση αν δεν είναι τελικά άνετο στο κεφάλι για πολύωρη εργασία, δεν θα υπάρχει λόγος ύπαρξης γιατί το quest 3 θα κοστίζει 500 ... 

Είναι μπερδεμένο ξέρω.  Ανάμικτα πολύ τα αισθήματα.  Μακάρι όταν κυκλοφορήσει να υπάρχει ως δείγμα σε κάποια μεγάλη αλυσίδα να το δούμε από κοντά πόσο και αν τελικά είναι καλό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...