Προς το περιεχόμενο

Με το Apple Vision Pro, η Apple θέλει να προσφέρει μια νέα computing εμπειρία μέσω mixed reality


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 hours ago, georgiosmag said:

Δεν είναι πανάκριβο σαν κατασκευή και αυτό είναι που με κάνει να σέβομαι την Apple για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια.  Είναι πανάκριβο σε σχέση με αυτά που προσφέρει.  

Το quest pro και το quest 3 θα σου προσφέρουν τα ίδια (quest 3 δίχως eye tracking) και κοστίζουν 500 και 1000 (το pro έριξε πρόσφατα την τιμή του)... 

Το θέμα είναι ότι έχει κάποια παραπάνω πράγματα το vision pro όπως η εξωτερική οθόνη , το (φαντάζομαι και θέλω να πιστεύω γιατί δεν με έχει συνηθίσει η Apple να είναι τόσο τίμια όταν διαφιμηζει ένα προϊόν της) θέμα με τις lidar κάμερες που σκαναρουν το πρόσωπο και που από όσο ξέρω δεν έχει το quest τέτοιο λογισμικό καθώς και η ποιότητα κατασκευής του (και εκεί κρατάω μικρό καλάθι γιατί αν είναι από αλουμίνιο θα είναι βαρύ και δεν σώζει την κατάσταση ο σχεδιασμός) ... 

Στα 1500 άντε 2000 ευρώ λόγο apple και θα ήταν πραγματικά τίμιο σε σχέση με αυτά που προσφέρει.  Αν και η τελική χρήση όποιος το πάρει θα είναι παιχνίδι και διασκέδαση αν δεν είναι τελικά άνετο στο κεφάλι για πολύωρη εργασία, δεν θα υπάρχει λόγος ύπαρξης γιατί το quest 3 θα κοστίζει 500 ... 

Είναι μπερδεμένο ξέρω.  Ανάμικτα πολύ τα αισθήματα.  Μακάρι όταν κυκλοφορήσει να υπάρχει ως δείγμα σε κάποια μεγάλη αλυσίδα να το δούμε από κοντά πόσο και αν τελικά είναι καλό.  

Για να είναι πανάκριβο ένα πράγμα σε σχέση με αυτά που προσφέρει, τότε πρέπει για αρχή να υπάρχει ένα άλλο πράγμα που προσφέρει ακριβώς τα ίδια πράγματα σε χαμηλότερη τιμή. Ας συγκρίνουμε το Vision Pro με το Quest Pro (ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω δει από κοντά καμία από τις δύο συσκευές, οπότε όλα τα παρακάτω θα είναι αμπελοφιλοσοφίες κατά βάση):

  1. Σε θέμα άνεσης, ποιότητας κατασκευής και μεγέθους, η πρόταση της Apple κερδίζει κατά κράτος. Στο κομμάτι του βάρους, θεωρώ δεδομένο ότι θα χρειάζεται βελτίωση, λόγω του αλουμινίου. 
  2. Σε θέμα performance θεωρώ δεδομένο ότι κρδίζει ο Μ2.
  3. Σε θέμα οθόνης επίσης κερδίζει το Vision Pro.
  4. Και πάμε στον ελέφαντα στο δωμάτιο: το Vision Pro δεν χρειάζεται έξτρα controllers για να δουλέψει. Δεν ξέρω την ηλικία σου για να γνωρίζω αν το θυμάσαι, αλλά πριν την έλευση του iphone, προϋπήρχαν smartphones με Windows mobile OS και χειρισμό με γραφίδα. Αν είχες δοκιμάσει ένα τέτοιο, τότε μπορείς να καταλάβεις πόσο groundbreaking ήταν το να χειρίζεσαι μια συσκευή χωρίς έξτρα μαραφέτια.

Ειδικά, αυτό το τελευταίο δεν μπορεί να κοστολογηθεί. Αυτό είναι το κυριότερο πράγμα που σου πουλάει αυτή τη στιγμή η Apple με το Vision Pro, την εμπειρία χρήσης, όλα τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Όταν θα υπάρξει κι άλλο headset με ανάλογη τεχνολογία, τότε θα μπορούμε να συγκρίνουμε το πόσο ακριβό ή φθηνό θα είναι. Μέχρι τότε όμως, θα έχει βγει δεύτερο ή και τρίτο iteration του VR της Apple και θα έχει πέσει και η τιμή του αντίστοιχα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/6/2023 στις 6:27 ΜΜ, Malthador είπε

Για να είναι πανάκριβο ένα πράγμα σε σχέση με αυτά που προσφέρει, τότε πρέπει για αρχή να υπάρχει ένα άλλο πράγμα που προσφέρει ακριβώς τα ίδια πράγματα σε χαμηλότερη τιμή. Ας συγκρίνουμε το Vision Pro με το Quest Pro (ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω δει από κοντά καμία από τις δύο συσκευές, οπότε όλα τα παρακάτω θα είναι αμπελοφιλοσοφίες κατά βάση):

  1. Σε θέμα άνεσης, ποιότητας κατασκευής και μεγέθους, η πρόταση της Apple κερδίζει κατά κράτος. Στο κομμάτι του βάρους, θεωρώ δεδομένο ότι θα χρειάζεται βελτίωση, λόγω του αλουμινίου. 
  2. Σε θέμα performance θεωρώ δεδομένο ότι κρδίζει ο Μ2.
  3. Σε θέμα οθόνης επίσης κερδίζει το Vision Pro.
  4. Και πάμε στον ελέφαντα στο δωμάτιο: το Vision Pro δεν χρειάζεται έξτρα controllers για να δουλέψει. Δεν ξέρω την ηλικία σου για να γνωρίζω αν το θυμάσαι, αλλά πριν την έλευση του iphone, προϋπήρχαν smartphones με Windows mobile OS και χειρισμό με γραφίδα. Αν είχες δοκιμάσει ένα τέτοιο, τότε μπορείς να καταλάβεις πόσο groundbreaking ήταν το να χειρίζεσαι μια συσκευή χωρίς έξτρα μαραφέτια.

Ειδικά, αυτό το τελευταίο δεν μπορεί να κοστολογηθεί. Αυτό είναι το κυριότερο πράγμα που σου πουλάει αυτή τη στιγμή η Apple με το Vision Pro, την εμπειρία χρήσης, όλα τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Όταν θα υπάρξει κι άλλο headset με ανάλογη τεχνολογία, τότε θα μπορούμε να συγκρίνουμε το πόσο ακριβό ή φθηνό θα είναι. Μέχρι τότε όμως, θα έχει βγει δεύτερο ή και τρίτο iteration του VR της Apple και θα έχει πέσει και η τιμή του αντίστοιχα.

Δεν έχεις δει καμία από τις 2 συσκευές οπότε ....

Εγώ έχω δουλέψει και quest pro και quest 2.  Σε ενημερώνω λοιπόν ότι και το quest 2 και το pro έχουν εξαιρετικό hand tracking εδώ και 2 χρόνια περίπου.  Βελτιωμένο σε πολύ μεγάλο βαθμό τον τελευταίο αφού στις αρχές ήταν πειραματικό και παρόλα αυτά λειτουργούσε εξαιρετικά.  

Το 2 δεν έχει eye tracking ούτε color passthrough... Έχει όμως το pro.  Δηλαδή με λίγα λόγια στην θεωρία έχουμε και λέμε.  

Το pro που είναι ο άμεσος ανταγωνιστής με το vision pro και πλέον έχει περίπου 1000 ευρώ έχει ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και δυνατότητες με το vision pro εκτός τοης εξωτερικής οθόνης OLED που κάνει προσωμειωση το πρόσωπο και είναι το δυνατό χαρακτηριστικό που το κάνει τόσο ελκυστικό καθώς και οι εσωτερική lidar camera όπως φαίνεται που δημιουργεί τρισδιάστατα μοντέλα τα πρόσωπα των χρηστών.  

Για επεξεργαστή δεν θα επεκταθω αφού στα χαρτιά είναι γρηγορότερος ο μ2 καθώς και η ανάλυση των οθονών που όμως αν δεν το δω πρώτα live χρήση κρατάω μικρό καλάθι γιατί δεν είναι μόνο η ανάλυση για την εμπειρία χρήσης αλλά και πάρα πολλοί άλλοι παράγοντες.  Λογισμικό για εξομάλυνση γραφικών refresh rate καθυστέρηση motion sickness και και και.  Σε αυτά η meta είναι πολύ μπροστά αφού έχει τρελή τεχνογνωσία.  

Χάνει το έδαφος σε μεγάλο βαθμό στο θέμα λογισμικού και βιβλιοθήκης, στο θέμα της κλειστής πλατφόρμας (εμείς με skybox είτε τοπικό δίκτυο είτε σε στικάκι είτε αντιγραφή οπουδήποτε μέσα στο headset βλέπουμε 60fps Dolby vision avatar 3d και σου κρεμάει το σαγόνι και δακρύζεις από την χαρά.  

Πάμε τώρα στο θέμα άνεσης αυτονομίας κλπ.  2 ώρες λέει η Apple... Χμμμμ... Η πραγματική αυτονομία με ενα τρισδιάστατο περιβάλλον και μια καλή 3d ταινία βάζω στοίχημα ότι δε.βγαζει 90 λεπτά.  Οπότε? Πάμε σε έξτρα μπαταρίες (πολλά λεφτά αν με πιάνεις το εννοώ) διακοπή για διαλλειμα της ταινίας κλπ.  Δύσχρηστο έως άχρηστο λοιπόν για ταινίες που είναι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό χρήσης για ένα τέτοιο γκατζετ. 

Πάμε στο θέμα άνεσης.  Ακόμη και το quest 2 με το official headstrap with battery των 130 ευρώ βγάζει 5+ ώρες αυτονομία ότι μα ότι και να κάνεις.  Και η άνεση σε τρελά υψηλά επίπεδα.  Το vision pro όπως όλοι λένε είναι βαρύ.   Βάζω στοίχημα ΚΑΙ εδώ λοιπόν ότι προτού σε αφήσει η μπαταρία θα σε αφήσει η υπομονή σου και ο ιδρώτας (αν βρεις φυσικά λογισμικό να σε κρατήσει τόση ώρα)....

Οπότε οι αμπελοσοφιες δεν ισχύουν.  Ισχύει η πραγματικότητα... Είναι ένα τρομερό γκατζετ που ακόμη και εγώ που είμαι κατά της πολιτικής της apple θα το αγόραζα αν είχε 500 άντε 1000 ευρώ ποιο ακριβά από το quest pro γιατί οκ μια είναι η ζωή και όταν είσαι γκατζετακιας ένα τέτοιο καινούριο εργαλείο πρέπει να το δοκιμάσεις.  Αλλά στα 3500 ακόμη και αν ήταν πραγματικά καλύτερο από το quest pro όχι.  Και όταν λέω όχι..ΟΧΙ δαγκωτο... Ακόμη και αν τα είχα περίσσια.  Όχι έτσι όπως είμαι τώρα και η οικονομία σε αυτή την κατάσταση.  

 

Συνεχίζω να πιστεύω ότι θα το αγοράσουν οι καμενοι λάτρεις της εταιρίας καθώς και οι άσχετοι ευκολόπιστοι που ζουν για το πρεστίζ και από την διαφιμηση που τους πασάρει ο κάθε απατεώνας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Δεν έχεις δει καμία από τις 2 συσκευές οπότε ....

Εγώ έχω δουλέψει και quest pro και quest 2.  Σε ενημερώνω λοιπόν ότι και το quest 2 και το pro έχουν εξαιρετικό hand tracking εδώ και 2 χρόνια περίπου.  Βελτιωμένο σε πολύ μεγάλο βαθμό τον τελευταίο αφού στις αρχές ήταν πειραματικό και παρόλα αυτά λειτουργούσε εξαιρετικά.  

Το 2 δεν έχει eye tracking ούτε color passthrough... Έχει όμως το pro.  Δηλαδή με λίγα λόγια στην θεωρία έχουμε και λέμε.  

Το pro που είναι ο άμεσος ανταγωνιστής με το vision pro και πλέον έχει περίπου 1000 ευρώ έχει ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και δυνατότητες με το vision pro εκτός τοης εξωτερικής οθόνης OLED που κάνει προσωμειωση το πρόσωπο και είναι το δυνατό χαρακτηριστικό που το κάνει τόσο ελκυστικό καθώς και οι εσωτερική lidar camera όπως φαίνεται που δημιουργεί τρισδιάστατα μοντέλα τα πρόσωπα των χρηστών.  

Για επεξεργαστή δεν θα επεκταθω αφού στα χαρτιά είναι γρηγορότερος ο μ2 καθώς και η ανάλυση των οθονών που όμως αν δεν το δω πρώτα live χρήση κρατάω μικρό καλάθι γιατί δεν είναι μόνο η ανάλυση για την εμπειρία χρήσης αλλά και πάρα πολλοί άλλοι παράγοντες.  Λογισμικό για εξομάλυνση γραφικών refresh rate καθυστέρηση motion sickness και και και.  Σε αυτά η meta είναι πολύ μπροστά αφού έχει τρελή τεχνογνωσία.  

Χάνει το έδαφος σε μεγάλο βαθμό στο θέμα λογισμικού και βιβλιοθήκης, στο θέμα της κλειστής πλατφόρμας (εμείς με skybox είτε τοπικό δίκτυο είτε σε στικάκι είτε αντιγραφή οπουδήποτε μέσα στο headset βλέπουμε 60fps Dolby vision avatar 3d και σου κρεμάει το σαγόνι και δακρύζεις από την χαρά.  

Πάμε τώρα στο θέμα άνεσης αυτονομίας κλπ.  2 ώρες λέει η Apple... Χμμμμ... Η πραγματική αυτονομία με ενα τρισδιάστατο περιβάλλον και μια καλή 3d ταινία βάζω στοίχημα ότι δε.βγαζει 90 λεπτά.  Οπότε? Πάμε σε έξτρα μπαταρίες (πολλά λεφτά αν με πιάνεις το εννοώ) διακοπή για διαλλειμα της ταινίας κλπ.  Δύσχρηστο έως άχρηστο λοιπόν για ταινίες που είναι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό χρήσης για ένα τέτοιο γκατζετ. 

Πάμε στο θέμα άνεσης.  Ακόμη και το quest 2 με το official headstrap with battery των 130 ευρώ βγάζει 5+ ώρες αυτονομία ότι μα ότι και να κάνεις.  Και η άνεση σε τρελά υψηλά επίπεδα.  Το vision pro όπως όλοι λένε είναι βαρύ.   Βάζω στοίχημα ΚΑΙ εδώ λοιπόν ότι προτού σε αφήσει η μπαταρία θα σε αφήσει η υπομονή σου και ο ιδρώτας (αν βρεις φυσικά λογισμικό να σε κρατήσει τόση ώρα)....

Οπότε οι αμπελοσοφιες δεν ισχύουν.  Ισχύει η πραγματικότητα... Είναι ένα τρομερό γκατζετ που ακόμη και εγώ που είμαι κατά της πολιτικής της apple θα το αγόραζα αν είχε 500 άντε 1000 ευρώ ποιο ακριβά από το quest pro γιατί οκ μια είναι η ζωή και όταν είσαι γκατζετακιας ένα τέτοιο καινούριο εργαλείο πρέπει να το δοκιμάσεις.  Αλλά στα 3500 ακόμη και αν ήταν πραγματικά καλύτερο από το quest pro όχι.  Και όταν λέω όχι..ΟΧΙ δαγκωτο... Ακόμη και αν τα είχα περίσσια.  Όχι έτσι όπως είμαι τώρα και η οικονομία σε αυτή την κατάσταση.  

 

Συνεχίζω να πιστεύω ότι θα το αγοράσουν οι καμενοι λάτρεις της εταιρίας καθώς και οι άσχετοι ευκολόπιστοι που ζουν για το πρεστίζ και από την διαφιμηση που τους πασάρει ο κάθε απατεώνας.  

Με την τελευταία σου παράγραφο ακύρωσες όλα όσα έγραφες τόση ώρα. :)
 

Επίσης στο θέμα ανάλυσης εικόνας μην ξανοίγεσαι και πολύ γιατί όταν θα βγουν τα πραγματικά reviews, όλα τα αλλα θα μοιάζουν παιχνιδάκια 10ετιας (γέροντας Μπιλίσιους σπίκινγκ)!  Το vision έχει κόστος κατασκευής 3 φορές + το κόστος του pro, οπότε δεν μπορείς να τα συγκρίνεις άμεσα. 
 

Ο επόμενος παρακαλώ… 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2023 στις 10:12 ΜΜ, MrRush είπε

Oculus, HTC, Valve ακόμα και Microsoft ήταν πρώτες. Η Apple τελευταία και με αστεία πρόταση σε σχέση με το τι κοστίζει. Το VR δεν έκανε μπαμ ακόμα και όταν κυκλοφόρησε το Quest 2 που είχε τιμή χώμα, θα κάνει με 3.5k first gen προϊόν από την Apple; lol

Tι σχέση έχουν αυτά που αναφέρεις με της δυνατότητες αυτού που παρουσίασε η apple;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 8:40 ΠΜ, billdanos είπε

Με την τελευταία σου παράγραφο ακύρωσες όλα όσα έγραφες τόση ώρα. :)
 

Επίσης στο θέμα ανάλυσης εικόνας μην ξανοίγεσαι και πολύ γιατί όταν θα βγουν τα πραγματικά reviews, όλα τα αλλα θα μοιάζουν παιχνιδάκια 10ετιας (γέροντας Μπιλίσιους σπίκινγκ)!  Το vision έχει κόστος κατασκευής 3 φορές + το κόστος του pro, οπότε δεν μπορείς να τα συγκρίνεις άμεσα. 
 

Ο επόμενος παρακαλώ… 😛 

Δεν κατάλαβα τίποτε από αυτά που έγραψες.  

Τι χρέη εκτελείς εντωμεταξυ και λες επόμενος παρακαλώ?

Η τελευταία σου παράγραφο προδίδει ότι είσαι προκατειλημμένος.  Μόνο αυτό κατάλαβα.  

Εάν έχεις δοκιμάσει quest 2 και quest pro με τις τελευταίες ενημερώσεις, άσχετα με την πραγματική ανάλυση για το κάθε μάτι , γιατί όπως είπα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο μόνο αυτή για την τελική εμπειρία, πιστεύω θα είχες διαφορετική άποψη.  

Εντωμεταξυ ξανοιγομαι όπως λες γιατί σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε ως σήμερα η apple σε κανένα της προϊόν δεν εκπλήσσει.  Μόνον στις αρχές και ΜΟΝΟΝ λόγο πανέξυπνου κλειστού ομαλοτατου γραφικού περιβάλλοντος λογισμικού που στηρίζεται πάντα.  

Εδώ όπως είπα και αυτό δεν αλλάζει ότι και να πει ο οποιοσδήποτε, ο μόνος λόγος που εκπλήσσει είναι ο σχεδιασμός με την εξωτερική οθόνη και τις εσωτερικές κάμερες που δημιουργούν το άβαταρ για όμορφη εικόνα στο εξωτερικό περιβάλλον.  Χρήσιμο και άχρηστο μαζί για τους φανατικούς τεχνολογίας τι πρώτο και για τους αδιάφορους το δεύτερο.  

Και επειδή ως λάτρης της συγκεκριμένης τεχνολογίας είχα την τύχη κάποια στιγμή και φόρεσα αυτό εδώ προς ενημέρωση σου δεν εντυπωσιάστηκα με την ανάλυση γιατί αυτό που μένει είναι η εμπειρία χρήσης και τίποτε άλλο.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Δεν κατάλαβα τίποτε από αυτά που έγραψες.  

Τι χρέη εκτελείς εντωμεταξυ και λες επόμενος παρακαλώ?

Η τελευταία σου παράγραφο προδίδει ότι είσαι προκατειλημμένος.  Μόνο αυτό κατάλαβα.  

Εάν έχεις δοκιμάσει quest 2 και quest pro με τις τελευταίες ενημερώσεις, άσχετα με την πραγματική ανάλυση για το κάθε μάτι , γιατί όπως είπα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο μόνο αυτή για την τελική εμπειρία, πιστεύω θα είχες διαφορετική άποψη.  

Εντωμεταξυ ξανοιγομαι όπως λες γιατί σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε ως σήμερα η apple σε κανένα της προϊόν δεν εκπλήσσει.  Μόνον στις αρχές και ΜΟΝΟΝ λόγο πανέξυπνου κλειστού ομαλοτατου γραφικού περιβάλλοντος λογισμικού που στηρίζεται πάντα.  

Εδώ όπως είπα και αυτό δεν αλλάζει ότι και να πει ο οποιοσδήποτε, ο μόνος λόγος που εκπλήσσει είναι ο σχεδιασμός με την εξωτερική οθόνη και τις εσωτερικές κάμερες που δημιουργούν το άβαταρ για όμορφη εικόνα στο εξωτερικό περιβάλλον.  Χρήσιμο και άχρηστο μαζί για τους φανατικούς τεχνολογίας τι πρώτο και για τους αδιάφορους το δεύτερο.  

Και επειδή ως λάτρης της συγκεκριμένης τεχνολογίας είχα την τύχη κάποια στιγμή και φόρεσα αυτό εδώ προς ενημέρωση σου δεν εντυπωσιάστηκα με την ανάλυση γιατί αυτό που μένει είναι η εμπειρία χρήσης και τίποτε άλλο.   

 

Χμ βασικά με λες προκατειλημμένο ενώ την ίδια στιγμή έγραψες "Συνεχίζω να πιστεύω ότι θα το αγοράσουν οι καμενοι λάτρεις της εταιρίας καθώς και οι άσχετοι ευκολόπιστοι που ζουν για το πρεστίζ και από την διαφιμηση που τους πασάρει ο κάθε απατεώνας. " και είσαι και σίγουρος για το τι έχω δοκιμάσει και τι όχι...

Γι'αυτό λοιπόν και το "επόμενος παρακαλώ" που προφανώς ήταν φουλ ειρωνικό! :)

Θα μπορούσα να κάτσω και να αναλύσουμε σε τεχνικό επίπεδο τα περισσότερα vr που κυκλοφορούν ώστε να καταλλήξουμε στο γιατί δεν μπορούν να είναι άμεσα συγκρίσημα με το Vision, αλλά το παρόν τόπικ έχει εκτροχιαστεί από την αρχή του.

Οπότε, όλα καλά! 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, billdanos είπε

Χμ βασικά με λες προκατειλημμένο ενώ την ίδια στιγμή έγραψες "Συνεχίζω να πιστεύω ότι θα το αγοράσουν οι καμενοι λάτρεις της εταιρίας καθώς και οι άσχετοι ευκολόπιστοι που ζουν για το πρεστίζ και από την διαφιμηση που τους πασάρει ο κάθε απατεώνας. " και είσαι και σίγουρος για το τι έχω δοκιμάσει και τι όχι...

Γι'αυτό λοιπόν και το "επόμενος παρακαλώ" που προφανώς ήταν φουλ ειρωνικό! :)

Θα μπορούσα να κάτσω και να αναλύσουμε σε τεχνικό επίπεδο τα περισσότερα vr που κυκλοφορούν ώστε να καταλλήξουμε στο γιατί δεν μπορούν να είναι άμεσα συγκρίσημα με το Vision, αλλά το παρόν τόπικ έχει εκτροχιαστεί από την αρχή του.

Οπότε, όλα καλά! 

:)

Καλά εννοείται όλα καλά.  Σιγά μη χαλάσουμε τις καρδιές μας για σαχλαμάρες.  

Δεν είμαι προκατηλλημενος πάντως να ξέρεις.  Είμαι πραγματιστής. Από την πρώτη στιγμή που το παρουσίασε το εκθιαζω και λέω τι ειναι αυτό που με ελκύει.  Το γεγονός που γράφω ποιοι το αγοράζουν καθώς και η πολιτική της apple δεν είναι μόνο δικά μου λόγια  σκέψεις η κριτική.  Είναι γεγονός και πραγματικότητα. 

Και είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις φορέσει ποτέ quest pro η δεν έχεις γενικά αρκετές ώρες χρήσης με σοβαρά VR headset για να έχεις άποψη.  

Απλά η προκατάληψη μέσα στο μυαλό σου λέει ότι λέει όλων των φαν της εταιρίας.  "Apple είναι οπότε είναι καλό".

Ίσχυε κάποτε φίλε μου δε λέω όχι.  Μετά την κατηφόρα δεν ίσχυσε δεν ισχύει και χλωμό το βλέπω να ισχύσει κάποτε.  Οπότε μην κάνεις όνειρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Καλά εννοείται όλα καλά.  Σιγά μη χαλάσουμε τις καρδιές μας για σαχλαμάρες.  

Δεν είμαι προκατηλλημενος πάντως να ξέρεις.  Είμαι πραγματιστής. Από την πρώτη στιγμή που το παρουσίασε το εκθιαζω και λέω τι ειναι αυτό που με ελκύει.  Το γεγονός που γράφω ποιοι το αγοράζουν καθώς και η πολιτική της apple δεν είναι μόνο δικά μου λόγια  σκέψεις η κριτική.  Είναι γεγονός και πραγματικότητα. 

Και είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις φορέσει ποτέ quest pro η δεν έχεις γενικά αρκετές ώρες χρήσης με σοβαρά VR headset για να έχεις άποψη.  

Απλά η προκατάληψη μέσα στο μυαλό σου λέει ότι λέει όλων των φαν της εταιρίας.  "Apple είναι οπότε είναι καλό".

Ίσχυε κάποτε φίλε μου δε λέω όχι.  Μετά την κατηφόρα δεν ίσχυσε δεν ισχύει και χλωμό το βλέπω να ισχύσει κάποτε.  Οπότε μην κάνεις όνειρα.  

Αν εσένα το quest pro σε κάλυψε στο θέμα ποιότητας του HD video στο μάτι σου, τότε πάω πάσο! Η πρόταση της Apple δεν αφορά μονο vr games με ανάλυση οθόνης προηγουμενης δεκαετίας αλλά κάτι που μπορεί να παίξει και ρολο Home cinema ώστε να βλέπεις 4Κ κινηματογραφικό περιεχόμενο. Το Quest pro κουβαλάει στην πλατη του πολλά χρόνια έρευνας και ανάπτυξης αλλά ΔΕΝ είναι συγκρίσημο με το Vision καθώς έχει άλλο target group και άλλη φιλοσοφία.

Το μόνο κοινό τους στοιχείο είναι πως έχεις μια κάσκα που φοράς στο κεφάλι... 😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Καλά εννοείται όλα καλά.  Σιγά μη χαλάσουμε τις καρδιές μας για σαχλαμάρες.  

Δεν είμαι προκατηλλημενος πάντως να ξέρεις.  Είμαι πραγματιστής. Από την πρώτη στιγμή που το παρουσίασε το εκθιαζω και λέω τι ειναι αυτό που με ελκύει.  Το γεγονός που γράφω ποιοι το αγοράζουν καθώς και η πολιτική της apple δεν είναι μόνο δικά μου λόγια  σκέψεις η κριτική.  Είναι γεγονός και πραγματικότητα. 

Και είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις φορέσει ποτέ quest pro η δεν έχεις γενικά αρκετές ώρες χρήσης με σοβαρά VR headset για να έχεις άποψη.  

Απλά η προκατάληψη μέσα στο μυαλό σου λέει ότι λέει όλων των φαν της εταιρίας.  "Apple είναι οπότε είναι καλό".

Ίσχυε κάποτε φίλε μου δε λέω όχι.  Μετά την κατηφόρα δεν ίσχυσε δεν ισχύει και χλωμό το βλέπω να ισχύσει κάποτε.  Οπότε μην κάνεις όνειρα.  

Σε διαβάζω και σε ξαναδιαβάζω και πραγματικά προσπαθώ να βρω ένα προϊόν της Apple που να μην κάνει σωστά και άρα καλύτερα από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό…

κατηγορείς τον άλλον ότι δεν έχει δοκιμάσει τα Quest όταν ακόμα και τώρα δεν έχεις συνειδητοποιήσει τι ακριβώς παρουσίασε και τι είναι το Vision pro…

Το Vision δεν έχει ανταγωνιστή το Quest όπως και ότι VR έχει κυκλοφορίσει μέχρι σήμερα, έχει ανταγωνιστή τον εαυτό του και ίσως το Hololens της MS…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα απο specs, διάρκεια μπαταρίας κτλ η Apple έφερε haptic & spacial interfaces με dedicated SDK & appstore για άλλη μια φορά, όπως έκανε με iphone & ipad.

Πάρα πολύ καλή δουλειά, φυσικά και θα το στηρίξει με apps, έχεις τις πλάτες και το ιστορικό, άρα σίγουρο.

Πρακτικά είναι κανονικό pc με νέα interfaces και πολύ περισσότερα καλούδια απο τον ανταγωνισμό.

Αυτή είναι η apple που θέλουμε, εάν δεν κάνει αναπηρίες όπως στο παρελθόν με αστοχίες υλικού και περιορισμό στα φορμάτ, αξίζει, κατ'εμέ, τα λεφτά του.

Δεν είμαι φαν μπόϋ και συνήθως κράζω τα πορωμένα φαν μπόϋς.

Επεξ/σία από Lomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον άρθρο που με βρίσκει 100% σύμφωνο.

 

Apple’s Vision Pro Is a $3,500 Ticket to Nowhere


A decade after Facebook bought Oculus, VR still has no appeal except as an expensive novelty toy.

As a rule of thumb, the tech from dystopian cyberpunk novels in the 80s and 90s manifests in our reality in one of two ways: either as horrifying weapons of police state oppression, or expensive novelty bullshit for rich people.

After more than a decade, it seems clear that virtual reality is one of the latter cases. What began with Facebook’s $2 billion purchase of headset startup Oculus in 2014—and its subsequently ill-advised VR pivot and rebranding as Meta—has led us to Apple’s announcement of its new Vision Pro, an augmented reality headset which is set to retail at a typically-Apple starting price of $3,500. 

Revealed at the very end of the company’s recent press conference, the VR/AR “spatial computing” device is less notable for its features and more for its shocking inability—or perhaps refusal—to read the room. Large companies like Meta have repeatedly failed to make a compelling use case for VR over the past decade, despite massive hardware budgets and hype campaigns singularly obsessed with the idea of building an online Metaverse that no one wants to live in. 

It should have been a sobering moment for the tech industry: no matter how much they boost it, no normal human being wants to wear goofy-ass goggles so they can attend work meetings in Minecraft. And yet here we are, with another expensive device searching for a market that doesn’t exist, and maybe never will. 

Vision Pro is technically impressive, as new Apple gadgets often tend to be. It uses iris-scanning for biometric authentication (which, like FaceID, thankfully stays encrypted on the device), eye-tracking tech that lets you interact with digital elements by looking at them, and a dial for seamlessly shifting between the physical and digital worlds—like a dimmer switch for reality. In terms of raw computing power and design it seems poised to easily blow competing headsets from Oculus and HTC out of the water. But to what end is the question that continues to elude everyone—perhaps even Apple. 

The people I know who are excited about Vision Pro tend to be either consumer tech nerds, game developers, or creative hacker types eternally vibing at the Intersection of Art and Technology. Some of them are the same folks who got excited in 2012 during the launch of Google Glass, the search giant’s early and deeply embarrassing attempt at wearable augmented reality. Mercifully, Vision Pro’s paltry 2-hour battery life suggests there at least won’t be annoying tech bros walking around with dorky surveillance devices strapped to their heads.

So if not for awkwardly embodying legless avatars, what—and who—is Vision Pro for?

One of the only semi-compelling use cases is that the goggles could effectively eliminate the need for a large TV and surround sound system. Just strap the 4K micro-OLED of your Vision Pro to your face and you essentially have a larger-than-life virtual display embedded into your physical environment. But at a time when gigantic 4K TVs regularly dip into the sub-$400 price range, even this seems to put a $3,500 device firmly in the realm of novelty. Even then, it’s not clear that Apple has addressed one of the long-standing problems with headsets: that they cause motion sickness and disorientation for a huge number of people.

The earliest depictions of VR and AR devices in science fiction were exciting because they came at a time when the internet was untamed, and the line between the digital and physical worlds seemed to blur for the first time. In our current reality, that distinction has long since ceased to exist, and the internet is largely controlled by the whims of giant tech companies and their captive platforms. Apple’s new device might briefly revive interest in the idea, but after a decade of stagnation, it’s going to be hard-pressed to get anyone to strap in besides the profoundly wealthy and bored.

Πηγή:

https://www.vice.com/en/article/m7bbga/apples-vision-pro-augmented-virtual-reality-h?utm_source=viceuk_facebook&utm_medium=social&fbclid=IwAR03oz0fS86tDuUfZu3mJi72agVaPbZWc-4TD7wctKF55gOYNFj9ib1rSg8

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...