Προς το περιεχόμενο

Το macOS 14 Sonoma φέρνει τα widgets στην επιφάνεια εργασίας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Elobym22 είπε

Εγώ είμαι ακόμη στο 10.13.6. Έχω imac mid 2011 , του έχω βάλει ssd και 32 GB ram αλλά δεν αναβαθμίζεται λόγω κακού GPU. Πλέον χρησιμοποιώ μόνο windows 10 στο boot camp.

Από 2012 πάντως και μετά γενικά όλα αναβαθμίζονται.Το mac mini μου φυσάει. 😁

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ευτυχώς που έχουμε τους innovators του insomnia να κράζουν την Apple. Που το μεγαλύτερο innovation της ζωής τους είναι να συνδέουν κάνα chromecast σε καμία παλιά τηλεόραση! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι πια αυτό το πράγμα με τα widgets; Ειλικρινά, ποιος τα χρησιμοποιεί σοβαρά; Μία τα Windows 11, μία το MacOS. Μπορεί να είμαι εγώ ο στραβός, αλλά 2 βασικούς τύπους επιφανείας εργασίας έχω δει να χρησιμοποιεί ο κόσμος. Είτε ως φάκελο (τέρμα crowded και όλα τα αρχεία εκεί μέσα), είτε εντελώς άδεια, όταν το PC είναι σε idle να έχεις κάτι όμορφο να κοιτάς. Όταν κάποιος δουλεύει (power users ως επί το πλείστον) δε θα ελαχιστοποιήσει τα πάντα να δει το widget από πίσω. Είτε θα είναι σε focused παράθυρο, είτε σε fullscreen, είτε σε tiling κλπ. Τα widgets έχουν λογική να είναι στην top bar για να μπορείς πολύ γρήγορα να δεις π.χ resource usage ή κανένα καιρό κλπ. Τι νόημα έχει το τετραγωνάκι στην επιφάνεια εργασίας; Επαναλαμβάνω, για όποιον χρησιμοποιεί το PC του, όχι για όποιον το "χρησιμοποιεί".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσοι δεν έχουν το budget να το αγοράσουν θα περιοριστούν στο αγαπημένο τους χόμπι, να σχολιάζουν κάτι που δεν χρησιμοποίησαν και μάλλον δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουν και ποτέ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Μα δεν είχαν φέρει ήδη τα widgets στην επιφάνεια εργασίας; Ήταν μόνο για τις ταμπλέτες; Νόμιζα ότι αυτή η τελευταία έκδοση του MacOS τα έκανε διαδραστικά. Προφανώς προτιμώ αυτή την υλοποίηση από των Windows 11 που τα widgets είναι χωριστό πάνελ, για μένα τα widgets είναι information at a glance, αντί να πρέπει να πατάς κλικ κάθε φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DIMITR250500001 είπε

on topic: σαν αναβαθμιση είναι σημαντικη και σιγουρα αυτα τα widgets πιστευω θα βολεψουν.

off topic: Οι μισοί προ 5ετιας που είχαν windows και κάθε εβδομάδα bsod / format ήδη έχουν πάρει mac. Οι άλλοι μισοί κάθονται και κοροιδευουν εδω μεσα σε ενα περιβαλον παρακμης, οι οποίοι και αυτοι συντομα θα παρουν mac.

Ποιοι μισοί ;   9 στους 10 έχουν πάρει Mac .Υσηχασαν αφού δεν τρέχει τίποτα από τα προγράμματα που τρέχαμε στα windows. Κόψε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DIMITR250500001 είπε

on topic: σαν αναβαθμιση είναι σημαντικη και σιγουρα αυτα τα widgets πιστευω θα βολεψουν.

off topic: Οι μισοί προ 5ετιας που είχαν windows και κάθε εβδομάδα bsod / format ήδη έχουν πάρει mac. Οι άλλοι μισοί κάθονται και κοροιδευουν εδω μεσα σε ενα περιβαλον παρακμης, οι οποίοι και αυτοι συντομα θα παρουν mac.

Εγώ σχεδόν 10 χρόνια με Win10 (και προσφάτως Win11) για να δω BSOD έπρεπε να κατουρήσω πάνω στον πύργο ή στο laptop.

Πόσο kinky αγόρι/κορίτσι/ουδέτερο/πανσεξουάλα πρέπει να είσαι αν βλέπεις BSOD και πας για format κάθε εβδομάδα. Απορώ τι έκανες με το PC σου! Δώσε link από κάμερα για live stream ή έστω τηλεφώνα!!!!!! 

Επεξ/σία από sv398
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DIMITR250500001 είπε

on topic: σαν αναβαθμιση είναι σημαντικη και σιγουρα αυτα τα widgets πιστευω θα βολεψουν.

off topic: Οι μισοί προ 5ετιας που είχαν windows και κάθε εβδομάδα bsod / format ήδη έχουν πάρει mac. Οι άλλοι μισοί κάθονται και κοροιδευουν εδω μεσα σε ενα περιβαλον παρακμης, οι οποίοι και αυτοι συντομα θα παρουν mac.

Κι οι άλλοι μισοί φανατικά άρρωστοι δεν εξηγείται αλλιώς τα παίρνουν απο τα mac....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aeljim είπε

Και όσοι δεν έχουν το budget να το αγοράσουν θα περιοριστούν στο αγαπημένο τους χόμπι, να σχολιάζουν κάτι που δεν χρησιμοποίησαν και μάλλον δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουν και ποτέ. 

Έχουμε ξαναχρησιμοποίησει widgets και ευχαριστούμε αλλά δεν θέλουμε άλλο (είτε τζάμπα είτε επί πληρωμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, freegr είπε

Μάλλον άργησαν πολύ να τα ενσωματώσουν και δεν ξέρω αν τους στέρεψαν οι ιδέες ακόμα 

Πιστεύω ότι είναι πιο πολύ για να έχουν την αίσθηση οι κάτοχοι των iPads ότι δεν αλλάζουν περιβάλλον πάρα κάτι ουσιαστικό για το macOS…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2023 στις 2:17 ΜΜ, DIMITR250500001 είπε

on topic: σαν αναβαθμιση είναι σημαντικη και σιγουρα αυτα τα widgets πιστευω θα βολεψουν.

off topic: Οι μισοί προ 5ετιας που είχαν windows και κάθε εβδομάδα bsod / format ήδη έχουν πάρει mac. Οι άλλοι μισοί κάθονται και κοροιδευουν εδω μεσα σε ενα περιβαλον παρακμης, οι οποίοι και αυτοι συντομα θα παρουν mac.

Αν κάθε βδομάδα έχει κάποιος bsod καλά κάνει και φεύγει από τα windows. Δεν το χει.

22 ώρες πριν, MikeKata είπε

Τι είναι πια αυτό το πράγμα με τα widgets; Ειλικρινά, ποιος τα χρησιμοποιεί σοβαρά; Μία τα Windows 11, μία το MacOS. Μπορεί να είμαι εγώ ο στραβός, αλλά 2 βασικούς τύπους επιφανείας εργασίας έχω δει να χρησιμοποιεί ο κόσμος. Είτε ως φάκελο (τέρμα crowded και όλα τα αρχεία εκεί μέσα), είτε εντελώς άδεια, όταν το PC είναι σε idle να έχεις κάτι όμορφο να κοιτάς. Όταν κάποιος δουλεύει (power users ως επί το πλείστον) δε θα ελαχιστοποιήσει τα πάντα να δει το widget από πίσω. Είτε θα είναι σε focused παράθυρο, είτε σε fullscreen, είτε σε tiling κλπ. Τα widgets έχουν λογική να είναι στην top bar για να μπορείς πολύ γρήγορα να δεις π.χ resource usage ή κανένα καιρό κλπ. Τι νόημα έχει το τετραγωνάκι στην επιφάνεια εργασίας; Επαναλαμβάνω, για όποιον χρησιμοποιεί το PC του, όχι για όποιον το "χρησιμοποιεί".

Για desktop φάση ειναι άκυρα. Γι αυτό και η MS τα σούταρε. Τώρα όμως... για ένα multienvironment σύστημα πχ tablet είναι λειτουργικά αρκετά. Ίσως ΙΣΩΣ λέω, να σκέφτεται σιγά σιγά κάποια ενοποίηση μιας και έρχεται και το VR σιγά σιγά.

19 ώρες πριν, sv398 είπε

Εγώ σχεδόν 10 χρόνια με Win10 (και προσφάτως Win11) για να δω BSOD έπρεπε να κατουρήσω πάνω στον πύργο ή στο laptop.

Πόσο kinky αγόρι/κορίτσι/ουδέτερο/πανσεξουάλα πρέπει να είσαι αν βλέπεις BSOD και πας για format κάθε εβδομάδα. Απορώ τι έκανες με το PC σου! Δώσε link από κάμερα για live stream ή έστω τηλεφώνα!!!!!! 

Αν κάθεται και πειράζει τη registry για να βάλει το Χ κρακαρισμένο software όπου μετά θα αναρωτιέται οταν το επαγκαταστήσει γιατί δεν σκέφτηκε η εταιρεία να του απεγκαταστήσει και τη χακιά; θα δει BSOD.. φταίει η Microsoft 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...