Προς το περιεχόμενο

Αποθηκευση φωτογραφιων-βιντεο και αλλων αρχειων


corsakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/6/2023 στις 10:58 ΜΜ, TROIDX είπε

Χρησιμοποιω ΧΡΟΝΙΑ RaidSonic.... trusted

https://www.skroutz.gr/c/2027/docking-station-hdd.html?keyphrase=icy+box

Δεν αμφιβάλλω αλλά προσωπικά έχω κακή εμπειρια από 2 δίπλα docking station->

8 ώρες πριν, Cacciatore είπε

Να είστε λίγο προσεκτικοί με τα docking stations και τα multi bay της raidsonic συγκεκριμένα. 
 

Με μια αναζήτηση θα βρείτε παρά πολλές αναφορές όπου εξαιτίας κακού firmware, χαλάει τους δίσκους και τους φέρνει σε κατάσταση raw, με αποτέλεσμα να χάνονται δεδομένα, μιας και για επαναφορά χρειάζεται να ξανά-φορμαριστεί ο δίσκος. 

Στα μιας εισόδου, είναι πιο μεμονωμένο το θέμα αλλά κι εκεί υφίστανται 

Έχει συμβεί και εδώ στην χώρα μας, τόσο σε εταιρικό περιβάλλον όσο και σε οικιακούς χρήστες. Φυσικά μπορεί να μην τύχει, αλλά όπου υπάρχει καπνός… 

 

Αυτό ακριβώς μου έτυχε και τα επέστρεψα.Επιπλεον είχα συχνές αποσυνδέσεις.

Και παλιότερα που είχα άλλης μάρκας πάλι αποσυνδέσεις.

Γενικά δεν προτείνω την παραπάνω λύση σε κανέναν που απλά διαχειρίζεται 2 δίσκους.Αυτα είναι για να έχεις εύκολη-γρηγορη πρόσβαση σε πολλαπλούς δίσκους χωρίς βίδες και κουτιά.

Τώρα για τον ts->

Οι απαιτήσεις σου είναι πολύ μικρες σε μέγεθος.

Εγώ θα πρότεινα α)Να αλλάξεις/αναβαθμίσεις τον δίσκο σου στο laptop(πες μας ποιο μοντέλο είναι), αυτό θα έχει πολλαπλά οφέλη γενικώς και θα είναι το πρώτο back up σου.

β) Να πάρεις μια εξωτερική θήκη, είτε για 2,5 sata είτε για nvme σε USB και τον αντίστοιχο δίσκο.Εφοσων μιλάμε για μικρές χωρητικότητες είναι καλύτερα γιατί δεν κινδυνεύουν από πτώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο μερικα χρονια κουραστικης και αβολης χρησης ενσυρματης συνδεσης των smartphones για μεταφορα αρχειων, τωρα μεταφερω ασυρματα (wifi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...