Προς το περιεχόμενο

Απορία για φακούς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω για πρώτη φορά μια οικονομική dslr μηχανη και μάλλον την canon 2000d. Δεν έχω εμπειρία οπότε θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει ποια είναι η διαφορα στους φακούς στα παρακάτω κιτ

 

https://www.skroutz.gr/s/28533353/Canon-DSLR-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-2000D-Crop-Frame-Kit-EF-S-18-55mm-F3-5-5-6-SEE-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/14151564/Canon-DSLR-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-2000D-Crop-Frame-Kit-EF-S-18-55mm-F3-5-5-6-IS-ΙΙ-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω για πρώτη φορά μια οικονομική dslr μηχανη και μάλλον την canon 2000d. Δεν έχω εμπειρία οπότε θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει ποια είναι η διαφορα στους φακούς στα παρακάτω κιτ

 

https://www.skroutz.gr/s/28533353/Canon-DSLR-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-2000D-Crop-Frame-Kit-EF-S-18-55mm-F3-5-5-6-SEE-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/14151564/Canon-DSLR-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-2000D-Crop-Frame-Kit-EF-S-18-55mm-F3-5-5-6-IS-ΙΙ-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

    Ο δεύτερος έχει ενσωματωμένο image stabilizer ενώ ο πρώτος όχι . Αν η διαφορά τιμής είναι μικρή ο δεύτερος είναι προτιμότερος , αν και το εστιακό εύρος δεν έχει τέτοια ανάγκη για stabilization .

   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ο δεύτερος έχει ενσωματωμένο image stabilizer ενώ ο πρώτος όχι . Αν η διαφορά τιμής είναι μικρή ο δεύτερος είναι προτιμότερος , αν και το εστιακό εύρος δεν έχει τέτοια ανάγκη για stabilization .

   

Δηλαδή ο δεύτερος βγάζει λιγότερο κουνημενες  φωτογραφίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω για πρώτη φορά μια οικονομική dslr μηχανη και μάλλον την canon 2000d. Δεν έχω εμπειρία οπότε θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει ποια είναι η διαφορα στους φακούς στα παρακάτω κιτ

 

https://www.skroutz.gr/s/28533353/Canon-DSLR-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-2000D-Crop-Frame-Kit-EF-S-18-55mm-F3-5-5-6-SEE-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/14151564/Canon-DSLR-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-2000D-Crop-Frame-Kit-EF-S-18-55mm-F3-5-5-6-IS-ΙΙ-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

    Απ' ότι είδα , οι τιμές για τα παραπάνω σετ είναι αρκετά υψηλές γι' αυτό που είναι . Εν πάση περιπτώσει , σχετικά κοντά αν και λίγο ακριβότερα , βρίσκονται πιο εξελιγμένες λύσεις , οι οποίες έχουν μπροστά τους μεγαλύτερο χρονικό ορίζοντα ζωής . 

  Θα πρότεινα να επανεξετάσετε το ζήτημα , ακόμη κι' είναι θέμα μπάτζετ .

2 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Δηλαδή ο δεύτερος βγάζει λιγότερο κουνημενες  φωτογραφίες;

    Άς πούμε ναι ....... όμως έχω δώσει ήδη άλλη απάντηση συνολικά για το ζήτημα .

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Απ' ότι είδα , οι τιμές για τα παραπάνω σετ είναι αρκετά υψηλές γι' αυτό που είναι . Εν πάση περιπτώσει , σχετικά κοντά αν και λίγο ακριβότερα , βρίσκονται πιο εξελιγμένες λύσεις , οι οποίες έχουν μπροστά τους μεγαλύτερο χρονικό ορίζοντα ζωής . 

  Θα πρότεινα να επανεξετάσετε το ζήτημα , ακόμη κι' είναι θέμα μπάτζετ .

    Άς πούμε ναι ....... όμως έχω δώσει ήδη άλλη απάντηση συνολικά για το ζήτημα .

    Τα συγκεκριμένα σύνολα είναι παρωχημένα πλέον , εκτός και ήταν σε μισή τιμή απ' αυτή που προσφέρονται κι' αν ........ 

   Προσοχή , είναι απόλυτα ικανά για να βγάζουν φωτογραφίες , ο συσχετισμός όμως της τιμής μ' αυτό που είναι δεν μπορεί να προσελκύσει πλέον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

Απ' ότι είδα , οι τιμές για τα παραπάνω σετ είναι αρκετά υψηλές γι' αυτό που είναι . Εν πάση περιπτώσει , σχετικά κοντά αν και λίγο ακριβότερα , βρίσκονται πιο εξελιγμένες λύσεις , οι οποίες έχουν μπροστά τους μεγαλύτερο χρονικό ορίζοντα ζωής . 

  Θα πρότεινα να επανεξετάσετε το ζήτημα , ακόμη κι' είναι θέμα μπάτζετ .

Επειδή όπως είπα είμαι αρχάριος στο θέμα θα μπορούσες να προτείνεις κάποια άλλη μηχανή; Όχι σε πάρα πολύ υψηλότερο μπατζετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Επειδή όπως είπα είμαι αρχάριος στο θέμα θα μπορούσες να προτείνεις κάποια άλλη μηχανή; Όχι σε πάρα πολύ υψηλότερο μπατζετ

    Θα αποφύγω τις προτάσεις σε μάρκες και μοντέλα , σίγουρα όμως οι επιλογές που έκανες αρχικά δεν έχουν πλέον κανένα ενδιαφέρον . 

   Οπωσδήποτε πάς πλέον για mirrorlles κατηγορία , θα ανέβεις λίγο παραπάνω αναγκαστικά , αλλά είναι μονόδρομος .

   Τις δύο επιλογές που έκανες πιο πάνω καλό είναι να τις εγκαταλείψεις τελειωτικά σαν ιδέα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δική μου πρόταση σε τέτοιου είδους περιπτώσεις είναι κάτι μεταχειρισμένο. Και στην προκειμένη ειδικά περίπτωση με λιγότερα χρήματα σε μεταχειρισμένο μπορείς να πάρεις κάτι ανώτερο από αυτό που κοιτάς.

Δε ξέρω βέβαια αν υπάρχει θέμα με τα μεταχειρισμένα και δε θέλεις οπότε δεν κοιτάς αυτή την εναλλακτική ή υπάρχει θέμα οικονομικό και πχ θέλεις να βάλεις δοσεις κλπ οπότε πάλι κοιτάς σε καινούριο και όχι μεταχειρισμένο.

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα για μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις πολλές καλές μηχανές και φακούς όπως είπα με λιγότερα χρήματα και αν τελικά (κάτι πολύ σύνηθες) δε κολλήσεις με τη φωτογραφία και θέλεις να τα δώσεις με μικρή χασουρα τα βάζεις αγγελία φεύγουν και όλα οκκ.

Αν θελήσεις να δώσεις το παραπάνω καινούριο Κιτ της 2000d αν δε σου αρέσει τελικά η φωτογραφία και δεν ασχοληθεις θα χάσεις πολλά πάραπανω χρήματα από το να την έπαιρνες πχ μεταχειρισμένη την ίδια στα 280 πχ με φακό και να την πουλαγες μετά 230 πχ.

Σε καινούρια mirrorless που λέει ο Μπάμπης θα ανέβεις τουλάχιστον 200 ευρώ για να πεις ότι πήρες κάτι ανώτερο αλλά είναι προτιμότερο και εγώ νομίζω να πας σε mirrorless.

ΥΓ: πλέον έχουν ξεφύγει δυστυχώς οι τιμες στα καινούρια. Μηχανές που τις έπαιρνες Κιτ 400 ευρώ για παράδειγμα πλέον ξεκινάνε στα 700-800... Και οι καινούριες αντίστοιχες mirrorless το ίδιο.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα για μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις πολλές καλές μηχανές και φακούς όπως είπα με λιγότερα χρήματα και αν τελικά (κάτι πολύ σύνηθες) δε κολλήσεις με τη φωτογραφία και θέλεις να τα δώσεις με μικρή χασουρα τα βάζεις αγγελία φεύγουν και όλα οκκ

Δεν έχω θέμα με τις μεταχειρισμένες απλώς επειδή μπορώ να την πάρω με τιμολόγιο και να γλυτώσω τον ΦΠΑ σκέφτομαι ότι μάλλον αξίζει καινούρια.

Αυτό με τις τιμές το παρατήρησα κι εγώ στο ιστορικό τιμων τώρα που ψάχνω. Παλιοτερα τα ίδια μοντέλα τα συριακές αρκετά φθηνότερα.

τεσπά με πείσατε να αποκλείσω την 2000d. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω λίγο το μπάτζετ για μια mirrorless.

Μια τελευταία ερώτηση. Η τεχνολογία στις μηχανές προχωράει πολύ γρήγορα; Δηλαδή μια σημερινή μηχανή θα θεωρείται ξεπερασμένη σε μια δεκαετία;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Δεν έχω θέμα με τις μεταχειρισμένες απλώς επειδή μπορώ να την πάρω με τιμολόγιο και να γλυτώσω τον ΦΠΑ σκέφτομαι ότι μάλλον αξίζει καινούρια.

Αυτό με τις τιμές το παρατήρησα κι εγώ στο ιστορικό τιμων τώρα που ψάχνω. Παλιοτερα τα ίδια μοντέλα τα συριακές αρκετά φθηνότερα.

τεσπά με πείσατε να αποκλείσω την 2000d. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω λίγο το μπάτζετ για μια mirrorless.

Μια τελευταία ερώτηση. Η τεχνολογία στις μηχανές προχωράει πολύ γρήγορα; Δηλαδή μια σημερινή μηχανή θα θεωρείται ξεπερασμένη σε μια δεκαετία;

     Δεν έχει να κάνει με το ξεπερασμένο της υπόθεσης . Κάποιος που έχει ασχοληθεί αρκετά με την φωτογραφία , γνωρίζει πλέον τι ζητάει σε επίπεδο εξοπλισμού και είναι πολύ πιθανόν να διατηρεί μεταξύ άλλων και DSLR σώματα για κάποιους ειδικούς λόγους η και επιθυμίες . Αυτό όμως δεν αφορά έναν νεοεισερχόμενο , ο οποίος στα πρώτα του βήματα δεν χρειάζεται να μπει σε τέτοια μονοπάτια και αναζητήσεις .

  Σαφέστατα μία φωτογραφία μπορεί να τραβηχτεί με πολλούς τρόπους και με χρήση πολύ ετερόκλητου εξοπλισμού , όμως για κάποιον στα πρώτα του βήματα είναι προτιμότερο να κρατήσει στα χέρια του συσκευή της εποχής , ακόμη και για λόγους μεταπωλητικής χασούρας , για λόγους πρόσβασης στην πληροφορία η οποία θα είναι πολύ περισσότερη λόγω επικαιρότητας , ακόμη και για να αποφύγει τυχόν κακεντρεχή σχόλια τα οποία δεν θα είναι σε θέση να αντιπαρέλθει . 

   Όλη η ενημέρωση σήμερα περιστρέφεται γύρω από τις mirrorlles μηχανές , με τις οποίες μπορεί κάποιος να εμβαθύνει το ίδιο όπως και με οποιοδήποτε άλλο σύνολο . Ο βαθμός της ενασχόλησης είναι που θα κάνει την διαφορά .

  Η τεχνολογία προχωράει όντως πολύ γρήγορα . 

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, surveyor81 είπε

Δεν έχω θέμα με τις μεταχειρισμένες απλώς επειδή μπορώ να την πάρω με τιμολόγιο και να γλυτώσω τον ΦΠΑ σκέφτομαι ότι μάλλον αξίζει καινούρια.

Αυτό με τις τιμές το παρατήρησα κι εγώ στο ιστορικό τιμων τώρα που ψάχνω. Παλιοτερα τα ίδια μοντέλα τα συριακές αρκετά φθηνότερα.

τεσπά με πείσατε να αποκλείσω την 2000d. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω λίγο το μπάτζετ για μια mirrorless.

Μια τελευταία ερώτηση. Η τεχνολογία στις μηχανές προχωράει πολύ γρήγορα; Δηλαδή μια σημερινή μηχανή θα θεωρείται ξεπερασμένη σε μια δεκαετία;

Μην σε προβληματίζει αυτό. Σε ότι αφορά τις φωτογραφικές πρέπει να σκέφτεσαι ανάποδα.

Το σύστημα των φακών που έχει. Πχ η 2000D είναι DSLR crop. Δεν βγαίνουν πλέον νέοι φακοί σε αυτά τα συστήματα. Ασε που η Canon τα παλιότερα crop της τα έχει ψιλοχεσμένα. Τώρα με το RF το διορθώνει αυτό.
Αυτό είναι κάτι που μειώνει το προσδόκιμο, όχι ζωής, αλλά καλής μεταπώλησης. Αν πάρεις δηλαδή entry level DSLR σήμερα, σε 3 χρόνια θα προσπαθείς να την δώσεις μισοτιμής και δεν θα ενδιαφέρεται κανείς. 
Αυτό έχει σημασία αν σκέφτεσαι την αγορά και σαν επένδυση και πόσο αξία θα κρατήσει σε 5-10 χρόνια. Επειδή μόνο σε αυτό θα έχει επίπτωση. Σαν φωτογραφική θα συνεχίσει να βγάζει για όσες δεκαετίες την προσέχεις.

Οπότε ξεκίνα να βλέπεις ποιο lineup φακών και ποιας εταιρίας προτιμάς.  Άλλες έχουν 40 φακούς στο lineup και άλλες 140 στο σύστημα που θα επιλέξεις.
Εκεί είναι η επένδυση όχι στα σώματα. Τους φακούς τους κρατάς μια ζωή, τα σώματα των μηχανών μέχρι να τα βαρεθείς. Αλλά για να πουλήσεις το σώμα αργότερα, θα πρέπει να είναι σε ένα σύστημα σύγχρονο. Ώστε κάποιος να θελήσει να το πάρει μεταχειρισμένο.
Δεν λέω πως οι DSLR δεν έχουν το κοινό τους. Αλλά όσο πάει και μειώνεται πάρα πολύ, ενώ και όσοι λίγοι ψάχνουν DSLR κοιτάνε πια στο ρετιρε, σε μηχανές που ήταν αρχικά ακριβές και όχι entry level σαν την 2000D.

Αυτή την στιγμή σε crop mirrorless έχουν πολύ καλές επιλογές οι Sony, Canon και Nikon (τρέχουν και κάποιες προσφορές),
επίσης υπάρχει και το σύστημα Μ4/3 που είναι σταθερή αξία στους ερασιτέχνες φωτογράφους, μιας και αποδίδει πάνω απο την χρηματική του αξία, ενώ με λίγα λεφτά κάνεις καλή συλλογή φακών για όλες τις χρήσεις.

Τέλος για το αν θεωρείται μια μηχανή ξεπερασμένη σε μια δεκαετία, θα πω όχι. Χρησιμοποιώ καθημερινά μια κομπακτ του 2008, όταν βγαίνω έξω για την βόλτα μου. Παίρνω μια χαρά φώτο με αυτή. Μηχανή που σήμερα την βρίσκεις 25-35 ευρώ. Όταν αρχίζει η εξειδίκευση είναι που θα χρειαστείς όλο και καλύτερο εξοπλισμό. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλο λογο το ξεκίνησα το θέμα κι αλλού κατέληξα. Ευχαριστώ για τις υποδείξεις σας. Τελικά μετά από λίγο ψάξιμο και κριτικες σκέφτομαι να ανεβάσω το μπάτζετ που υπολόγιζα και να πάρω την nikon z50. Ελπίζω να είναι καλή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Για άλλο λογο το ξεκίνησα το θέμα κι αλλού κατέληξα. Ευχαριστώ για τις υποδείξεις σας. Τελικά μετά από λίγο ψάξιμο και κριτικες σκέφτομαι να ανεβάσω το μπάτζετ που υπολόγιζα και να πάρω την nikon z50. Ελπίζω να είναι καλή επιλογή.

     Αν δεν μετανιώσεις χάριν κριτικών και reviews στο δίκτυο , είναι πολύ καλή επιλογή , ενώ η μεταπωλητική της αξία θα υπάρχει σίγουρα . Αφού έφτασες ως εδώ , σκέψου το κιτ πακέτο με τους 2 φακούς δλδ πόσο μεγάλη είναι η διαφορά τιμής μεταξύ του απλού κιτ πακέτου και αυτού με τους 2 φακούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Αφού έφτασες ως εδώ , σκέψου το κιτ πακέτο με τους 2 φακούς δλδ πόσο μεγάλη είναι η διαφορά τιμής μεταξύ του απλού κιτ πακέτου και αυτού με τους 2 φακούς .

Το σκέφτομαι και αυτό. Είναι βέβαια 150€ πιο ακριβό αλλά υπάρχουν καταστήματα που το πουλάνε σε αρκετές άτοκες δόσεις. Μόνος του ο μεγαλύτερος φακός είδα ότι στο Σκρουτζ πουλιέται πάνω από 400€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, surveyor81 είπε

Το σκέφτομαι και αυτό. Είναι βέβαια 150€ πιο ακριβό αλλά υπάρχουν καταστήματα που το πουλάνε σε αρκετές άτοκες δόσεις. Μόνος του ο μεγαλύτερος φακός είδα ότι στο Σκρουτζ πουλιέται πάνω από 400€

Αξίζει γενικά ο τηλεφακός γιατί ξεκλειδώνει διάφορες λήψεις που μπορεί τώρα να μη φαίνονται. Θα τολμήσω να πω πως είναι και πιο χρήσιμος από τον κλασικό 18-55 (πάντα με το τι θέλει να κάνει ο καθένας). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pifilos είπε

Αξίζει γενικά ο τηλεφακός γιατί ξεκλειδώνει διάφορες λήψεις που μπορεί τώρα να μη φαίνονται. Θα τολμήσω να πω πως είναι και πιο χρήσιμος από τον κλασικό 18-55 (πάντα με το τι θέλει να κάνει ο καθένας). 

Οι τηλεφακοί σε crop κάμερες είναι must

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...