Προς το περιεχόμενο

ram slots and max capacity


rwtas antreas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από blitzNikos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ομαδα εχω την μητρικη msi 880gma-e45 και εχω ανα διστημα θεμα με τις ραμ καποτε ειχα και τισ 4 θυρες γεματες μετα δεν ανοιγε αλλα με 3 ραμ ανοιγε οτι και να εβαζα δεν εκανε τπτ εαν αλλαζα θεσεις μια ανοιγε μια οχι και γενικα εκανε τρελααα!

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ! μπορω να βαλω δυο ραμ 8+8 και  να το παω στο μαξ που ειναι τα 16 η πρεπει να εχει 4χ4=16?  

οταν ειχα 2χ4 και 2χ2 =12γβ επαιζα το rust 50-65 fps τωρα εχω 2χ4=8 και παιζω 35-40 και επειδη το παιχινιδι ζηταει minimum 10 λεω τα 16 θα με κλειδωσοθν 60. αλλα δεν ξερω εαν παρω αλλεσ 2 4αρες μηπως και δεν ανοιγει το πσ παλι λογο των σλοτ.

οποτε... θα δουλεψε με 2χ8=16 ενω εχει 4 θυρες και μαχ 16 η μητρικη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν νομίζω πως γίνεται αυτό που θέλεις (να λειτουργήσει με μνήμες 2x8GB).

Οι μνήμες σου είναι όλες εντάξει (τις έλεγξες για σφάλματα με κάποιο πρόγραμμα);  Έχεις εξαντλήσει κάθε πιθανή δοκιμή με τις μνήμες στις διάφορες θέσεις;*

Το μόνο που βγαίνει από το manual είναι πως πρέπει το πρώτο slot (το μαυρο πιο κοντινό στον επεξεργαστή) να έχει πάνω του μνήμη. Και για το dual channel θέλει δύο μνήμες στα μαύρα slot και μετά (τέσσερις μνήμες) στα μπλε.


 

Αναφορά σε κείμενο

 

* (Δοκιμή = δοκιμή με πρόγραμμα για σφάλματα μνήμης)

α) Δοκιμή μια-μια μνήμη στο πρώτο slot.

β) Δοκιμή ένα-ένα ζευγάρι στα μαύρα slot.

γ) Δοκιμή με ένα ζευγάρι στα μαύρα slot + μια στο αριστερό μπλε.

δ) Δοκιμή με ένα ζευγάρι στα μαύρα slot + μια στο δεξί μπλε.

ε) Δοκιμή με όλες τις μνήμες σε όλες τις θέσεις (τοποθετημένες ανα ζευγάρια).

Σε περίπτωση αποτυχημένης δοκιμής που περιλαμβάνει ζευγάρι, δοκιμή και μετά από ανταλλαγή θέσεων του ζευγαριού.

 

Αν έχεις υπομονή για τόσες δοκιμές θα ανακαλύψεις τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Πρέπει να ελέγξεις δυο διαφορετικά πράγματα:

1) αν οι μνήμες σου (ram sticks) είναι ΟΚ και

2) αν οι θέσεις μνήμης (ram slots)/ελεγκτής μνήμης(memory controller) λειτουργούν σωστά.

Πρώτα θα ελέγξεις τις μνήμες σου και, αφού σιγουρευτείς ότι δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα (errors), θα τις χρησιμοποιήσεις για να κάνεις τις εναλλακτικές δοκιμές στις θέσεις της μητρικής.

Επειδή δεν είσαι σίγουρος τι ακριβώς συμβαίνει θα ήταν προτιμότερο να τσεκάρεις τις μνήμες με ένα ή περισσότερα προγράμματα σε έναν άλλον υπολογιστή, που λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Πρόγραμμα ελέγχου έχουν και τα widows. Από τα free προγράμματα το γνωστότερο είναι το memtest86.

How to Test Your Computer’s RAM for Problems

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική δεχεται 4*4gb συνολο 16gb οπως λεει και στο site της.Πρωτα θα πρεπει να ελεγξεις μια μια τις μνημες σε ενα σλοτ παντα με το memtest86.Φτιαξε ενα boot usb και τρεξε το. Αφου εισαι σιγουρος οτι δεν εχουν προβλημα οι μνημες αρχισε να προσθετεις μια μια τις μνημες να δεις ποια κλωτσαει. Επισhς πολλές φορες με αναβαθμιση bios μεγαλώνει η συμβατοτητα με νεότερες μνήμες.H τελευταία έκδοση είναι η 17.A. Τελος πολλές φορες τις 4 μνημες δυσκολευεται λιγο ο controller να τις διαχειριστεί οπότε μπορεί να θελει λίγο ρευμα παραπάνω χειροκίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σασ ευχαριστω ολους καληξαμε οτι εχοθν καει μερικες ραμ μερθκες φορεσ αμα επιανεσ το κουτι σε χτυπαγε ρευμα αρα το τροπφοδοτικο τις καιει λογικα. ακομα  και εαν 80+ 3 χρονων αγορασμενο κουτα.καταφερα και εχω 4-4-2=10γβ ραμ οποτε παμε για τροφοδοτικο και ραμ

ολα τα σλοτ δουλευουν παλι καλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...