Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με οθόνη 2Din


nikos_k1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα,

πριν από 2 χρόνια πήρα από το Aliexpress την οθόνη Yuehoo 7 Inch 2 Din για το αυτοκίνητο μου (Smart 451).

Την οθόνη την εγκατέστησα μόνος μου και λειτουργούσε κανονικά χωρίς κανένα απολύτως θέμα.

Πριν από κανένα μήνα ξεκίνησε να κάνει το εξής περίεργο: ενώ ακούω κανονικά μουσική (είτε ραδιόφωνο, είτε από USB Stick) ανεβάζει μόνη της ένταση.

Το πρόβλημα θεωρούσα ότι λύνεται με σβήσιμο και άναμμα εκ νέου του αυτοκινήτου, αλλά τελικά ακόμη κι έτσι το κάνει και πάλι.

Έχω βγάλει την οθόνη και έχω ελέγξει όλα τα καλώδια, έγινε Hard Reset, άλλαξα τις ασφάλειες που έχουν σχέση με την πηγή και τα ηχεία και έχω ελέγξει την μπαταρία ότι δεν έχει θέμα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν το κάνει πάντα, αλλά ορισμένες φορές.

Να σημειώσω επίσης ότι όταν συμβαίνει αυτό δεν έχει και καλή ανταπόκριση η αφή στην οθόνη.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα πάει με τη ζέστη; Για να λες ότι δεν έχει καλή ανταπόκριση και η αφή, υποψιάζομαι ότι κάνει clock-down λόγω θερμότητας. Τώρα, αν η θερμότητα είναι από τον ήλιο (δύσκολο ακόμα, δεν έχουμε πιάσει τέτοιες ζέστες) ή από κακή σχεδίαση στην ίδια τη μονάδα, δεν αλλάζει κάτι. Την ίδια συμπεριφορά θα έχει. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να ψύχεται ενεργά (με ανεμιστηράκι) και απλά να 'χει χαλάσει...

Ασφάλειες κ.λπ τσάμπα κάθεσαι κι αλλάζεις. Η δουλειά τους είναι απλά να λιώσουν αν περάσει πολύ ρεύμα. Τίποτε περισσότερο. Εφόσον η μονάδα ανάβει, η ασφάλεια (-ες) είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Haldol είπε

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το θέμα με την θερμότητα το είχα σκεφτεί κι εγώ να πω την αλήθεια, αλλά δυστυχώς το κάνει ακόμα και σε κρύα περίοδο.

Για παράδειγμα το έκανε και χθες το απόγευμα που στην Αθήνα η θερμοκρασία ήταν οκ και υπήρχε συννεφιά λόγω βροχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos_k1 είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το θέμα με την θερμότητα το είχα σκεφτεί κι εγώ να πω την αλήθεια, αλλά δυστυχώς το κάνει ακόμα και σε κρύα περίοδο.

Για παράδειγμα το έκανε και χθες το απόγευμα που στην Αθήνα η θερμοκρασία ήταν οκ και υπήρχε συννεφιά λόγω βροχής.

Ξαναδές τι έγραψα:

Αναφορά σε κείμενο

Τώρα, αν η θερμότητα είναι από τον ήλιο (δύσκολο ακόμα, δεν έχουμε πιάσει τέτοιες ζέστες) ή από κακή σχεδίαση στην ίδια τη μονάδα, δεν αλλάζει κάτι. Την ίδια συμπεριφορά θα έχει. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να ψύχεται ενεργά (με ανεμιστηράκι) και απλά να 'χει χαλάσει...

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάμε στο κομμάτι ότι είναι καθαρά σχεδιαστικό θέμα και δεν υπάρχει κάποια λύση.

Σαν τελευταία πιθανότητα μπορώ να την ανοίξω να δω αν λειτουργεί το ανεμιστηράκι και να προχωρήσω σε αγορά άλλης οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos_k1 είπε

Σαν τελευταία πιθανότητα μπορώ να την ανοίξω να δω αν λειτουργεί το ανεμιστηράκι και να προχωρήσω σε αγορά άλλης οθόνης.

Αν έχει ανεμιστηράκι, αυτό θα φαίνεται και απ' έξω, αφού θα πρέπει η μονάδα να διώχνει τον ζεστό αέρα από το εσωτερικό της. Θα'χει κάπου μία γρίλια ή σχάρα. Δε χρειάζεται δηλαδή να την ανοίξεις. Σ' αυτή την περίπτωση, φροντίζεις να «ζορίσεις» τη μονάδα, για να δεις εάν θα ενεργοποιηθεί το ανεμιστηράκι σε εύλογο διάστημα (συνήθως γίνεται σε δευτερόλεπτα, οι επεξεργαστές ανεβάζουν πολύ γρήγορα θερμοκρασία).

Αν πάλι δεν έχει ανεμιστηράκι, μάλλον είναι όντως θέμα κακής σχεδίασης. Πάρε πιο καλή μονάδα απλά. Αυτές απ'τα βάθη απ' την Κίνα δε φημίζονται και για την ποιότητά τους. 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

 

Πήγα μόλις και αφαίρεσα τη μονάδα από το αυτοκίνητο.

Στο πίσω μέρος έχει γρίλιες για τον αέρα, αλλά δυστυχώς δεν έχει ανεμιστήρα για την ψύξη.

Οπότε λογικά πάμε σε καινούρια πηγή καθώς η συγκεκριμένη τα έπαιξε.

Ικανοποιημένος είμαι βέβαια καθώς για 2 χρόνια που έπαιζε κανονικά τα 75€ της αγοράς τα έβγαλε και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikos_k1 είπε

Πήγα μόλις και αφαίρεσα τη μονάδα από το αυτοκίνητο.

Στο πίσω μέρος έχει γρίλιες για τον αέρα, αλλά δυστυχώς δεν έχει ανεμιστήρα για την ψύξη.

Οπότε λογικά πάμε σε καινούρια πηγή καθώς η συγκεκριμένη τα έπαιξε.

Ικανοποιημένος είμαι βέβαια καθώς για 2 χρόνια που έπαιζε κανονικά τα 75€ της αγοράς τα έβγαλε και με το παραπάνω.

Bάλε ανεμιστηράκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos_k1 είπε

Είναι εύκολο το άνοιγμα της συγκεκριμένης.

Άνοιξέ τη, και βγάλε την ψύκτρα, ή όσες έχει, αν έχει πολλές. Καθάρισέ τις με οινόπνευμα, αλλά και ότι τσιπ έχει από κάτω, και βάλε πάστα για επεξεργαστή υπολογιστών. Συνήθως δε προσέχουν αρκετά το συγκεκριμένο κομμάτι. Ίσως οι 5 βαθμοί που θα ρίξεις τη μονάδα να 'ναι αρκετοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Bάλε ανεμιστηράκι 

Καλησπέρα φίλε μου,

είναι πολύ περιορισμένος ο χώρος για να μπει ανεμιστηράκι στη συγκεκριμένη πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω εμπειρία από παρόμοια περίπτωση φίλου , κατά 99% έχει φύγει κάποια κόληση σε κάποιο από τα ολοκληρωμένα της πλακέτας.Συγκεκριμένα στου φίλου , στην αρχή δούλευε κανονικά και μετά από κάποια ώρα , προφανώς όταν ζεσταινόταν , κάποιο ποδαράκι του ολοκληρωμένου έχανε επαφή και είτε έσβηνε η οθόνη , είτε το μενού δεν ανταποκρινόταν.Το έστειλε σε έναν ηλεκτρονικό στην Αθήνα και του έλεγξε τις κολήσεις και όπου χρειάστηκε τις ξαναέκανε.Ακόμα του δουλεύει μετά από 2 χρόνια που παρουσίασε το πρόβλημα.Το ανεμιστηράκι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα απολύτως επειδή ο χώρος είναι κλειστός και δεν έχει από που να φύγει η θερμότητα.Βάλαμε ένα πρόχειρο να φυσάει πάνω στο κεντρικό τσιπ και με προγραμματάκι βλέπαμε τις θερμοκρασίες.Σχεδόν μηδενική διαφορά.Τζάπα το παίδεμα.Τώρα απότι βλέπω στο ali πουλάνε 2din μονάδες που έχουν στο πίσω μέρος αρκετά καλές ψύκτρες απαγωγής θερμότητας.Φαίνεται το πήραν χαμπάρι οι Κινέζοι οτι υπάρχει θέμα με τις θερμοκρασίες και τα βελτιώσανε.Τώρα όσον αφορά τις κολήσεις , δεν ξέρω εαν τις κάνουν καλύτερα μιας και όλες αυτές οι συσκευές είναι φασόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας,

μια ενημέρωση σχετικά με το ζήτημα που ανέφερα παραπάνω.

Ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου @Haldol αλλάζοντας την πάστα που είχε από το εργοστάσιο και μέχρι στιγμής (1 εβδομάδα μετά) δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα ξανά.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...