Προς το περιεχόμενο

Στις 11 Ιουλίου η παρουσίαση του Nothing Phone 2


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε mid-range, ούτε κακό SoC είναι. Για την ακρίβεια είναι πολύ καλύτερο απο όλες τις περσινές ναυαρχίδες με 8 Gen 1 (χωρίς plus) και η καλύτερη φετινή επιλογή στα flagship killers. Τα 8 Plus Gen 1 είναι φτιαγμενα απο την TSMC, ενώ όλα τα προηγούμενα μέχρι και τον 888 ήταν απο fab της Samsung. Όλα τα Snapdragon SoC της σειράς 8 που φτιάχτηκαν απο Samsung είχαν τα πρόβλημα υπερθέρμανσης και throttle, για να είστε εδώ λογικά έχετε δει και τους reviewers που τα κράζαν τόσα χρόνια. To 8 plus Gen 1 δεν έχει αυτό το θέμα, είναι πολύ καλύτερος του απλού 8 Gen 1. Σε σχέση με τον Gen 2 τώρα, σε CPU είναι αμελητέες οι διαφορές αλλά υστερεί σε GPU, έβαλαν αρκετά καλύτερη φέτος.

Προσωπικά λοιπόν η επιλογή SoC δεν με χαλάει, ίσα ίσα την προτιμώ. Υποτίθεται και ελπίζαμε πως η Nothing ξεκίνησε με σκοπό να γεμίσει το κενό που άφησε η Oneplus, όταν αυτή αποφάσισε να μετακομίσει στην premium/flagship κατηγορία. Πάνε σε flagship killer μονοπάτια φέτος, κάτι που δεν κάνανε πέρυσι με σειρά 7. Οπότε πολύ καλά τα νέα έως τώρα, μένει να δούμε τα υπόλοιπα χαρακτηριστικα, καθώς και την τιμή που θα επιλέξει... Σίγουρα θα είναι πιο ακριβό απο αντίστοιχα Poco π.χ., λόγω έλλειψης bloat, κι ελπίζουμε να είναι να οικονομικότερο ή πιο VFM του αντίστοιχου Oneplus.

Έχει αρκετό potential η εταιρία, αξίζει να παρακολουθούμε τα βήματα της

Επεξ/σία από Tortugas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γλυκοκοίταζα καιρό το 1 αλλά κατέληξα στο Honor 70.Για να δούμε το 2,ίσως να με κάνει να τη δοκιμάσω την εταιρία τελικά.Γενικά δείχνει τίμια πρόταση στη mid range κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, eduardo είπε

Έχω την εντύπωση ότι το βλέπεις μόνο όταν σε καλούν. Δεν το βλέπεις διαρκώς για να ξέρεις ότι έχεις αναπάντητη ή sms. Δεν είναι notification alert. Το είχα κι εγώ για κάποιους μήνες και πράγματι είναι εξαιρετική συσκευή.

Ναι όντως έτσι είναι, θα μπορούσε να παραμένει κάποιο μεμονωμένο led και να αναβοσβήνει περιοδικά, ως notification alert, ίσως μπει αργότερα. 

Πιο χρήσιμο είναι όταν θέλεις να μιλήσεις με κάποιον και κάνεις flip to mute, εδώ βλέπεις αν έχεις κάποιο μήνυμα/κλήση και επιλεκτικά απαντάς.

Χρήσιμο επίσης είναι όταν γυρνάς στο αθόρυβο γιατί είσαι σε PC/TV κτλ. αν ''χτυπήσει'' θα το δεις πιο εύκολα από το να ανάψει η οθόνη, ιδίως αν δεν το έχεις άμεσα μπροστά σου, αλλά ναι αν σου διαφύγει υπάρχει κενό που θα μπορούσαν να διορθώσουν εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που τους έδινα φουλ στο πρώτο τους τηλέφωνο ήταν ο σχεδιασμός που ήταν πρακτικά ίδιος με των τελευταίων iPhone (παχύ πλαίσιο αλουμινίου) το οποίο θεωρώ το καλύτερο εργονομικά και δυστυχώς δεν το έχουμε δει να το υλοποιεί κάποια εταιρία Android.

υ.γ Πάντα γέλαγα που μερικοί απλά μπαίνουν ένα FB, ένα youtube άντε και κανα tik tok στο τσακίρ κέφι αλλά δεν συμβιβάζονται και με κάτι λιγότερο από τον τελευταίο - κορυφαίο επεξεργαστη 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται καλύτερη επιλογή από το one plus nord 2t, που θεωρώ από τα καλύτερα midrange. Αν η τιμή του δε φύγει πάνω από 400, θα είναι μια εξαιρετική επιλογή, καθώς τα μικρά pixel λόγω έλλειψης 5 δε μας καλύπτουν. 

Όσοι έχετε το 1ο, από κάμερα τα πήγε καλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι νεοσύστατη εταιρεία. Μου αρέσει ο τρόπος που "χτίζεται", αλλά δεν την έχω ακόμα εμπιστοσύνη, ώστε να της δώσω χρήματα. Στα χρήματα που πουλούσε το Nothing Phone 1 υπήρχαν και καλύτερες επιλογές. Ακόμα και σήμερα βρίσκεις, στο skroutz, το oneplus 10T στα 540€ (ετοιμοπαράδοτο).

Τα φωτάκια δε με εντυπωσιάζουν. Σχεδιαστικά είναι όντως πρωτότυπο, αλλά πρακτικά δε μου αρέσει να ακουμπάω το κινητό με την οθόνη στο τραπέζι. Το βρίσκω αφύσικο. Όλη η σχεδίαση των μεγάλων λειτουργικών για κινητά έχει στηριχθεί στο να πληροφορείται ο χρήστης με το κινητό να ακουμπάει πλάτη στο τραπέζι.

Το ότι έχει λειτουργικό απαλλαγμένο από σαβούρα είναι όντως ένα σοβαρό selling point, αλλά είναι και θέμα γούστου.

Η επιλογή του Snapdragon 8 Plus Gen 1 καλή, αλλά θα ανεβάσει την τιμή. Τους λείπεται τεχνογνωσία και εμπειρία για να φτιάξουν μία πάρα πολύ καλή κάμερα (ως προς το software), οπότε δεν περιμένω θαύματα.

Μετά είναι και το θέμα του service. Σκέψου να πάθει κάτι και να θέλεις service... Τρέχα γύρευε...

Σε κάθε περίπτωση θα το έπαιρνα σε τιμή που δε θα ήθελαν να μου το πουλήσουν... Εκτός και αν ήθελαν να μειώσουν λίγο τα κέρδη τους.... Πράγμα λογικό για μια νεοσύστατη εταιρεία. Ένας βασικός λόγος είναι ότι δε γνωρίζουμε αν αυτή η εταιρεία επιβιώσει και το κατά πόσο θα μπορέσει να δώσει σωστές ενημερώσεις στην ώρα τους.

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Φαίνεται καλύτερη επιλογή από το one plus nord 2t, που θεωρώ από τα καλύτερα midrange. Αν η τιμή του δε φύγει πάνω από 400, θα είναι μια εξαιρετική επιλογή, καθώς τα μικρά pixel λόγω έλλειψης 5 δε μας καλύπτουν. 

Όσοι έχετε το 1ο, από κάμερα τα πήγε καλά; 

Στα 400€, με Snapdragon 8 Plus Gen 1 και φωτάκια στην πλάτη μην το περιμένεις...

Too good to be true... Όλα τα sites προβλέπουν αύξηση τιμής. Προσωπικά το βλέπω γύρω στα 500€ στη βασική του έκδοση. Άνετα αγόραζα το Oneplus 10T σε αυτά τα χρήματα. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα service αγορά μέσω amazon και τάισμα στο μποζο αν παρουσιάσει το παραμικρό, να μην αναφέρω καν το returning policy 30 ημερών αν για κάποιο λόγο δεν σας αρέσει κάτι, π.χ. αν τελικά σας βγει αργό λόγο του 778g+, ένα θέμα που και εγώ σκεφτόμουν, αλλά ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Για το θέμα service αγορά μέσω amazon και τάισμα στο μποζο αν παρουσιάσει το παραμικρό, να μην αναφέρω καν το returning policy 30 ημερών αν για κάποιο λόγο δεν σας αρέσει κάτι, π.χ. αν τελικά σας βγει αργό λόγο του 778g+, ένα θέμα που και εγώ σκεφτόμουν, αλλά ούτε καν.

Πως μπορώ στην Ελλάδα να ψωνίσω απ' το amazon με τα προνόμια που αναφέρεις;; Σε ποιανής χώρας το amazon πρέπει να μπω;

Επεξ/σία από chrsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Πως μπορώ στην Ελλάδα να ψωνίσω απ' το amazon με τα προνόμια που αναφέρεις;; Σε ποιανής χώρας το amazon πρέπει να μπω;

Amazon.de/es/fr κτλ. εγώ το πήρα από το es, στο 400αρι βγαίνει το μαύρο 8/256.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

έχω το 12άρι (το πήρα μεταχειρισμένο) για χρήση ομιλία, ιντερνετ. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μου καλύπτει τις ανάγκες. Ίσως θα ήθελα μεγαλύτερη μπαταρία καθότι wifi, data, bluetooth είναι μονίμως ανοικτά, αλλά οκ έχω βρει τις άκρες μου.

θα το κρατήσω όσο πάει καθότι δεν βλέπω στο μέλλον κάποια αλλαγή στην τεχνολογία που να μου είναι απαραίτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2023 στις 7:24 ΜΜ, filip123go είπε

Το έχει κανένας το 1ο, να μας πει εντυπώσεις; 

 

Ναι και δεν αξίζει σε αυτά τα χρήματα... Ενα κλασικό midrange κινητό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...