Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση windows 10 σε νέο m2 δίσκο από το recovery του παλιού hdd


George!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα σταθερό υπολογιστή Hp pavilion ο οποίος έρχεται με προεγκατεστημένα Windows 10 σε hdd ο οποίος έχει και ένα partition με ονομασία recovery. Πρόσθεσα έναν ssd m2 για να κάνω εγκατάσταση εκεί τα windows από το recovery και να έχω σαν δεύτερο δίσκο τον hdd. Το θέμα είναι ότι από τις επιλογές που βγάζει δεν έχει κάπου να επιλέξω δίσκο και μου κάνει εγκατάσταση των windows πάλι στον hdd. Τι πρέπει να κάνω για να εγκαταστήσω στον m2 τα γνήσια windows(δεν είναι με αυτοκόλλητο που γράφει serial number) που συνοδεύουν τον υπολογιστή;

20230611_201252_(1).jpg

20230611_201158_(1).jpg

20230611_201153_(1)_(1).jpg

20230611_201325_(1)_(1).jpg

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να μεταφέρεις και να κάνεις boot το σύστημα σου απο το παλαιό σκληρο hdd στον m2 η να βγάλεις τον hdd και να κάνεις εγκατάσταση λειτουργικού με stick στον m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε τα Windows 10 ή 11 αν είναι συμβατό το λάπτοπ και πέρασε τα σε usb ή με το εργαλείο της ms ή με το Rufus ή το ventoy. 

Μετά βγάλε τον hdd και άσε μόνο τον m2.

Μπούταρε από το usb, όταν σου ζητήσει κλειδί πάτα ότι δεν έχεις και στήσε τα win κανονικά. Η ενεργοποίηση θα γίνει αυτόματα όταν συνδεθείς στο ίντερνετ. 

Έτσι θα ξεφορτωθείς και όλο το bloatware που βάζουν οι κατασκευαστές των λάπτοπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω την απευθείας εγκατάσταση με στικάκι όπως μου είπατε και ελπίζω να ενεργοποιηθούν αυτόματα τα windows. Επίσης θα αφήσω και τον μηχανικό δίσκο επάνω μιας και το μηχάνημα είναι desktop, οπότε υπάρχει χώρος. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ενεργοποιηθούν κανονικά, με φοβάσαι.

Όσο για τον δίσκο, αποσύνδεσε τον όταν κάνεις την εγκατάσταση και θα τον ξανασυνδέσεις πάλι όταν τελειώσεις. Αν τον αφήσεις πάνω, η εγκατάσταση θα "δει" το 2ο λειτουργικό και θα σου βάλει το boot record στον μηχανικό με dual boot (θα βγάζει δύο λειτουργικά να επιλέξεις στο boot) και αν θελήσεις αργότερα να τον αλλάξεις δεν θα μπουτάρει το σύστημα και θα ψάχνεσαι για επιδιορθώσεις.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...