Προς το περιεχόμενο

Η NVIDIA θα λανσάρει την GeForce RTX 4060 στις 29 Ιουνίου


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η NVIDIA αποκάλυψε επίσημα την ημερομηνία κυκλοφορίας της νέας κάρτας γραφικών GeForce RTX 4060: 29 Ιουνίου.

Η GeForce RTX 4060 αποτελεί το νέο μέλος στην οικογένεια GeForce RTC 40-Series στην mid-range κατηγορία και αναμένεται να διαθέτει προτεινόμενη τιμή λιανικής $299 στις ΗΠΑ. Με τη συγκεκριμένη υλοποίηση, η οποία αντικαθιστά την GeForce RTX 3060, η οικογένεια GeForce RTX 40-series έχει ένα ακόμη ανταγωνιστικό από άποψη τιμής προϊόν στην αγορά, το οποίο πρόκειται να σταθεί με αξιώσεις απέναντι στην επίσης νέα Radeon RX 7600 της AMD.

Η νέα GPU της NVIDIA διαθέτει 24 μονάδες SM, 3.072 πυρήνες CUDA, 24 MB L2 Cache, 115 W TGP (Total Graphics Power) και 8 GB μνήμης GDDR6 με τον δίαυλο μνήμης να έχει εύρος 128 bit. 

nvidia-geforce-rtx-4060-specifications-comparison.png

Η νέα GeForce RTX 4060 αποτελεί σύμφωνα με την NVIDIA μία εξαιρετική επιλογή αναβάθμισης για τους κατόχους GeForce RTX 2060 καθώς θα προσφέρει απόδοση που θα ξεπερνά την GeForce RTX 3060 Ti.

Μάλιστα, ορισμένα γραφήματα που έδωσε η NVIDIA στη δημοσιότητα δείχνουν την GeForce RTX 4060 θα είναι 1,15 φορές ταχύτερη από την GeForce RTX 3060 Ti και 1,6 φορές ταχύτερη από την GeForce RTX 2060 Super. Με ενεργοποιημένη τη τεχνολογία DLSS 3 μάλιστα, η απόδοση αυξάνεται δραματικά με την απόδοση να είναι έως και 2,6 φορές μεγαλύτερη από εκείνη της GeForce RTX 2060 Super.

nvidia-geforce-rtx-4060-generational-performance-improvements.png

Στην ιστοσελίδα Tom’s Hardware υποψιάζονται ότι οι αριθμοί που δείχνει η NVIDIA αντιπροσωπεύουν τη μέγιστη απόδοση που μπορεί να προσφέρει η GeForce RTX 4060 σε σύγκριση με τις κάρτες γραφικών προηγούμενης γενιάς. Στο σχετικό review της ιστοσελίδας για την GeForce RTX 4060 Ti διαπιστώθηκε ότι προσφέρει αρκετά διαφορετικά αποτελέσματα σε αρκετά παιχνίδια με την απόδοση της σε ορισμένα παιχνίδια να είναι ουσιαστικά εφάμιλλη της παλαιότερης RTX 3060 Ti.

nvidia-geforce-rtx-4060-performance.png

Λογικά, υποστηρίζουν στο Tom’s Hardware, τα πράγματα δεν θα είναι και πολύ διαφορετικά με την GeForce RTX 4060 με την απόδοση της να ποικίλλει δραστικά ανά τίτλο. Η GeForce RTX 4060 αναμένεται πάντως να έχει αρκετά χαμηλότερη απόδοση από την RTX 4060 Ti καθώς μπορεί το «υποσύστημα μνήμης» να είναι το ίδιο ωστόσο στην περίπτωση της RTX 4060 ο αριθμός των πυρήνων CUDA παρουσιάζεται μειωμένος κατά 41%. Σε κάθε περίπτωση, για την απόδοση της GeForce RTX 4060 θα μάθουμε περισσότερα στις 29 Ιουνίου όταν και θα δημοσιευτούν τα πρώτα reviews για την κάρτα γραφικών.  


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρή κάρτα γραφικών για πάρα πολλά λευτά. Ειδικά το θέμα με τα 8gb ram είναι τραγικό. Αμα έβγαινε με 12gb ram τουλαχιστον τότε θα μπορούσε να κρατήσει για μερικά χρόννια. Απαράδεκτη κάρτα για το 2023.

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ανταγωνιστής της R 7600 , οπότε έχουμε 2η σύγχρονη επιλογή στο "300αρι"

Δυστυχώς AMD & NVIDIA απογοήτευσαν με αυτή την γενιά καρτών RTX4XXX , R7XXX προσφέροντας μικρή αύξηση επιδόσεων , περιορισμένη μνήμη και κόψιμο pci lanes που τις "αχρηστεύουν" σε παλιότερες μητρικές με PCIc3.0. Μεγάλη προσοχή όσοι έχετε PCIe3.0 , τις επιδόσεις που διαφημίζουν θα τις βλέπετε με το τηλεσκόπιο.

βάζω εδώ αλλά και στην AMD το πρόβλημα είναι ίδιο και χειρότερο

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

... και κόψιμο pci lanes που τις "αχρηστεύουν" σε παλιότερες μητρικές με PCIc3.0. Μεγάλη προσοχή όσοι έχετε PCIe3.0 , τις επιδόσεις που διαφημίζουν θα τις βλέπετε με το τηλεσκόπιο.

Δηλαδή εγώ που έχω PCIe2.0x16 στη μητρική, καλύτερα να πάρω την αντίστοιχη 3060 με 12gb;

Δυσκολεύομαι λίγο (ψυχολογικά) να πάρω και χάλια και παλιά κάρτα, τη στιγμή που πάω να αντικαταστήσω την 2η καλύτερη της εποχής της, που τότε (προ 11 ετών) ήταν σχεδόν η κορυφαία. Νοιώθω πως ό,τι θα κερδίσω από άποψη νέων τεχνολογιών, θα χάσω λόγω αλλαγής κλάσης (ήταν μια high end και τώρα φαίνεται πως πάω για low/mid end). Εννοείται πως δεν στοχεύω 4k αλλά ούτε 1440, είμαι στα 1080 αλλά κυρίως την θέλω για γρηγορότερο render στο blender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, VanJ είπε

Δηλαδή εγώ που έχω PCIe2.0x16 στη μητρική, καλύτερα να πάρω την αντίστοιχη 3060 με 12gb;

Δυσκολεύομαι λίγο (ψυχολογικά) να πάρω και χάλια και παλιά κάρτα, τη στιγμή που πάω να αντικαταστήσω την 2η καλύτερη της εποχής της, που τότε (προ 11 ετών) ήταν σχεδόν η κορυφαία. Νοιώθω πως ό,τι θα κερδίσω από άποψη νέων τεχνολογιών, θα χάσω λόγω αλλαγής κλάσης (ήταν μια high end και τώρα φαίνεται πως πάω για low/mid end). Εννοείται πως δεν στοχεύω 4k αλλά ούτε 1440, είμαι στα 1080 αλλά κυρίως την θέλω για γρηγορότερο render στο blender.

Ναι ή θα πας σε 3060 με pci lanes x16 ή 4070 από την τρέχουσα γενιά

αλλιώς αλλάζεις πλατφορμα και βάζεις σύγχρονο pcie x5 που είναι 4 φορές γρηγορότερο από pci x3 και δεν περιορίζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 4070 έχει 700 ευρώ! Μάλλον θα μείνω και για 12ο χρόνο με την HD7950. Το ιδανικό θα ήταν να αλλάξω τα πάντα, αλλά μέσα σε 11 χρόνια οι τιμές τετραπλασιάστηκαν και ο μισθός έπεσε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω απ'αυτήν αυτήν την γενιά είναι ότι η Nvidia κυκλοφόρησε αυτό που θα μας πουλήσει σε μερικά χρόνια ως RTX 5xxx series απλά χωρίς τους κόφτες και τους περιορισμούς που έχει βάλει στις τωρινές εκδόσεις. Τα δίνει όλα με το σταγονόμετρο και με κουτσές VRam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VanJ είπε

Η 4070 έχει 700 ευρώ! Μάλλον θα μείνω και για 12ο χρόνο με την HD7950. Το ιδανικό θα ήταν να αλλάξω τα πάντα, αλλά μέσα σε 11 χρόνια οι τιμές τετραπλασιάστηκαν και ο μισθός έπεσε...

Θα πρεπει να αλλαξεις τα παντα, αλλιως περιμενε αλλα 11 χρονια με τις τιμες να πανε X8 και τον μισθο ακομα πιο κατω. Η λυσει ειναι να παιζεις old games η σταματας το gaming η πας σε κονσολες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, VanJ said:

Δηλαδή εγώ που έχω PCIe2.0x16 στη μητρική, καλύτερα να πάρω την αντίστοιχη 3060 με 12gb;

Δυσκολεύομαι λίγο (ψυχολογικά) να πάρω και χάλια και παλιά κάρτα, τη στιγμή που πάω να αντικαταστήσω την 2η καλύτερη της εποχής της, που τότε (προ 11 ετών) ήταν σχεδόν η κορυφαία. Νοιώθω πως ό,τι θα κερδίσω από άποψη νέων τεχνολογιών, θα χάσω λόγω αλλαγής κλάσης (ήταν μια high end και τώρα φαίνεται πως πάω για low/mid end). Εννοείται πως δεν στοχεύω 4k αλλά ούτε 1440, είμαι στα 1080 αλλά κυρίως την θέλω για γρηγορότερο render στο blender.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω πιστεύω το μπουκάλι από τον cpu σου θα είναι -τουλαχιστων- εφάμιλλο με το μπουκάλι από το pci-e 2.0, είτε x8 είτε x16 lanes.

Οπότε ακριβά/φτηνά μεγάλος/μικρός μισθός θα πρέπει να αλλάξεις ολόκληρο το σύστημα εάν θέλεις να παίζεις 3Α games η να πας σε κονσόλα με λιγότερα χρήματα.

Όσο για την 4060, πως είναι δυνατών να είναι 15% πιο γρήγορη από την 3060 ti όταν η 4060 ti χαροπαλευει για να βγει 5-10% παραπάνω?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...