Προς το περιεχόμενο

tape recorder


panatha1369

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσα είσαι διατεθειμένος να δωσεις;

Ενδεικτικά από το scroutz ένα standalone  lto7 που είναι διό γενιές πίσω κανει 5.000 ευρω και μία ταινία lto7 που χωράει  6 TB έχει 50 ευρω

Προφανώς μπορούν να βρεθούν καλύτερες τιμές αλλά......

Άσε που πρέπει να βρεις πρόγραμμα που να το δουλεύει.

Για το αν είναι ο πιο ασφαλής τρόπος, υπό προϋποθέσεις, για μενα ναι είναι. Υπάρχουν και άλλοι φυσικά. 

 

Επεξ/σία από smpt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, smpt είπε

Πόσα είσαι διατεθειμένος να δωσεις;

Ενδεικτικά από το scroutz ένα standalone  lto7 που είναι διό γενιές πίσω κανει 5.000 ευρω και μία ταινία lto7 που χωράει  6 TB έχει 50 ευρω

Προφανώς μπορούν να βρεθούν καλύτερες τιμές αλλά......

Άσε που πρέπει να βρεις πρόγραμμα που να το δουλεύει.

Για το αν είναι ο πιο ασφαλής τρόπος, υπό προϋποθέσεις, για μενα ναι είναι. Υπάρχουν και άλλοι φυσικά. 

 

Ειναι για προσωπική χρηση οποτε ειναι ακριβο..οταν λες υπαρχουν και αλλοι??Προς το παρων τη βγαζω με εξωτερικους και dvd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά υπάρχουν δυο τρόποι. Δίσκοι και cloud.

Αν προκειτε για σημαντικά αρχεία πάντα σε 2 ή τρεις κόπιες σε διαφορετικά μέσα.
εγώ έχω δίσκους και ο ένας είναι πάντα εκτός σπιτιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, panatha1369 said:

ξερει κανεις που μπορω να βρω tape recorder ελλαδα??Εχω ακουσει οτι ειναι ο ποιο ασφαλης τροπος backup..

δεν υπαρχει ασφαλης τροπος backup. υπαρχουν πολλαπλα αντιγραφα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

δεν υπαρχει ασφαλης τροπος backup. υπαρχουν πολλαπλα αντιγραφα.

Αυτο το ξερω..απλα εχω ακουσει οτι το tape δεν χαλαει τοσο ευκολα οσο ενας hdd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, panatha1369 said:

Αυτο το ξερω..απλα εχω ακουσει οτι το tape δεν χαλαει τοσο ευκολα οσο ενας hdd..

ειναι λαθος να πηγαινεις με την λογικη αν κατι χαλαει ευκολα ή οχι.πρεπει να εχεις την λογικη οτι αυριο μπορει να μου χαλασει ο ολοκαινουριος δισκος ή το ολοκαινουριο tape drive ή δεν ξερω τι αλλο. για ενα διαστημα επαιρνα backup και σε usb sticks και ολα μια χαρα.δεν εχασα κατι.μεχρι και τωρα  το ενα backup μου ειναι σε micro sd 512 gb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το tape αν δεν έχει πρόβλημα απο το εργοστάσιο, που θα φανεί μετά από μερικές χρήσεις, δεν πέσει κάτω ή δεν αποθηκευτεί δίπλα σε μαγνήτες εγγυάται τα data για 30 χρόνια. Το πρόβλημα μετά από τόσο καιρό, είναι να βρεις drive να το διαβάσει.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με σωστά αποθηκευμένα tapes. 

Άσχετα από αυτό, τα πολλαπλά copies είναι must. Είτε για επιχείριση είτε για το σπίτι.
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Προς το παρων δεν μου εχει χαλασει ποτε ουτε δισκος ουτε usb απο το 2002 που ασχολουμαι με pc..

Εχεις σταθει τυχερος. Μη βασιζεσαι ομως σε αυτο. 

Περισσοτεροι δισκοι ή usb με αντιγραφα των αρχειων σου, και σε διαφορετικους χωρους, μονο καλο κανουν στην ασφαλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2023 στις 11:39 ΜΜ, panatha1369 είπε

ξερει κανεις που μπορω να βρω tape recorder ελλαδα??Εχω ακουσει οτι ειναι ο ποιο ασφαλης τροπος backup..

13 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Κοιταω για bluray recorder αλλα παραμενουν ακριβα..

αγορασε ενα usb3 HDD και κανε περιστασιακα τοποθετηση του δισκου και συγχρονισμο των αρχειων με τον Η/Υ. Μια φορα τον χρονο κανε format στον δισκο και ολα τα ξαναγραφεις απο την αρχη. Στα 5 χρονια αλλαζε δισκο. Ειναι σημερα η πιο λογικη λυση για οικιακη χρηση.

αν θελεις να φτασεις σε λυσεις που διαβασες ... εχω ενα δισκο σε αλλο σπιτι, μπορω να σε βοηθησω. Κανε backup και θα σου "φυλαω" εγω τον δισκο στο σπιτι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/06/2023 at 20:54, panatha1369 said:

Προς το παρων δεν μου εχει χαλασει ποτε ουτε δισκος ουτε usb απο το 2002 που ασχολουμαι με pc..

δεν ειναι οτι θα χαλασουν ευκολα. απλα το βασικο ειναι να εχεις 2 φορες τα αρχεια και να μην ειναι ποτε μαζι.φιλος ειχε τα αρχεια σε laptop και σε δισκο και του τα εκλεψαν παρεα.

On 16/06/2023 at 21:13, smpt said:

Άσχετα από αυτό, τα πολλαπλά copies είναι must. Είτε για επιχείριση είτε για το σπίτι.
 

 

+1

On 16/06/2023 at 23:47, lector said:

Εχεις σταθει τυχερος. Μη βασιζεσαι ομως σε αυτο. 

Περισσοτεροι δισκοι ή usb με αντιγραφα των αρχειων σου, και σε διαφορετικους χωρους, μονο καλο κανουν στην ασφαλεια.

το βασικο ειναι αυτο να ειναι σε διαφορετικο χωρο

On 17/06/2023 at 00:59, panatha1369 said:

Κοιταω για bluray recorder αλλα παραμενουν ακριβα..

εξαρτατε ποσα giga backup εχεις.εγω που εχω λιγα τα εχω 2 φορες.μια σε εξωτερικο δισκο και μια σε micro sd.

13 hours ago, lneam said:

αγορασε ενα usb3 HDD και κανε περιστασιακα τοποθετηση του δισκου και συγχρονισμο των αρχειων με τον Η/Υ. Μια φορα τον χρονο κανε format στον δισκο και ολα τα ξαναγραφεις απο την αρχη. Στα 5 χρονια αλλαζε δισκο. Ειναι σημερα η πιο λογικη λυση για οικιακη χρηση.

αν θελεις να φτασεις σε λυσεις που διαβασες ... εχω ενα δισκο σε αλλο σπιτι, μπορω να σε βοηθησω. Κανε backup και θα σου "φυλαω" εγω τον δισκο στο σπιτι μου

και το να αλλαζεις δισκο στα 5 χρονια ειναι σχετικο αναλογως με την χρηση.πχ εγω τον εχω καμποσα χρονια αλλα ο δισκος θα κουμπωσει μια φορα το μηνα πανω για λιγα λεπτα για να κανω backup :P και τερμα.δεν τον αφηνω πανω συνδεδεμενο συνεχεια δηλαδη. αν τον ειχα βεβαια συνδεδεμενο συνεχεια τοτε θα ειχε γραψει πολλες ωρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

και το να αλλαζεις δισκο στα 5 χρονια ειναι σχετικο αναλογως με την χρηση.πχ εγω τον εχω καμποσα χρονια αλλα ο δισκος θα κουμπωσει μια φορα το μηνα πανω για λιγα λεπτα για να κανω backup :P και τερμα.δεν τον αφηνω πανω συνδεδεμενο συνεχεια δηλαδη. αν τον ειχα βεβαια συνδεδεμενο συνεχεια τοτε θα ειχε γραψει πολλες ωρες.

και εγω αυτο κανω ανα εβδομαδα για λιγα λεπτα. Ομως θεωριτικα πρεπει να αναφερω τα 5χρονια ως δικλειδα ασφαλειας. Μετα αυτος ο δισκος μπαινει στο pc για καθημερινη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε τα ματια σου στους καδους απποριματων διπλα και εξω απο μεγαλα κτιρια σε περιοχες που τα κτιρια ειναι γραφεια. ΔΕΝ μπορεις να φανταστεις τι tape drives, printers, servers και οτι αλλο φανταστεις απο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ HARDWARE ΠETANE....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...