Προς το περιεχόμενο

tape recorder


panatha1369

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 01/07/2023 at 23:25, TROIDX said:

PLEXTOR LITEON...Καρυφαια και ΑΝ θυμαμαι καλα με nero τα πρωτα με buffer inderrun protection. Οταν αρχισαμε να γραφουμε κανονικα τα cd και να μην τα πεταμε μισοκαμμενα

Ηταν καλο Protection για να μην καις τα cd/dvd ειδικα οταν αυξηθηκαν οι ταχυτητες εγγραφης.για αυτο στην αρχη το ειχα παρει scsi για να τα παει καλυτερα απο οτι ενα Ide.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, poulinos said:

Ηταν καλο Protection για να μην καις τα cd/dvd ειδικα οταν αυξηθηκαν οι ταχυτητες εγγραφης.για αυτο στην αρχη το ειχα παρει scsi για να τα παει καλυτερα απο οτι ενα Ide.

nai sxsiOkarta kai 2 yamaha 1read 1write, terminated σωστα, jumperakia κλπκλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, TROIDX said:

αυτο ΔΕ το θυμομουν

ναι εδινες ενα id πχ 3 ωστε να ξερει ο controller ποια συσκευη ειναι ποια. το scanner που ηταν scsi επισης ειχε αλλο id πχ 5.κατι σαν αντιστοιχο του Master slave αλλα με id λογω οτι το scsi μπορουσε να δεχτει πολλες συσκευες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, poulinos said:

ναι εδινες ενα id πχ 3 ωστε να ξερει ο controller ποια συσκευη ειναι ποια. το scanner που ηταν scsi επισης ειχε αλλο id πχ 5.κατι σαν αντιστοιχο του Master slave αλλα με id λογω οτι το scsi μπορουσε να δεχτει πολλες συσκευες.

τωρα μου θυμησες ιοτι ειχαμε και scanner 😅

και τον twain driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, TROIDX said:

τωρα μου θυμησες ιοτι ειχαμε και scanner 😅

και τον twain driver

ναι ειχα ενα της agfa που επαιζε και scsi και parallel.και λογω οτι ειχα controller το ειχα βαλει scsi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, poulinos said:

ναι ειχα ενα της agfa που επαιζε και scsi και parallel.και λογω οτι ειχα controller το ειχα βαλει scsi.

Ξέρω, δεν θα το πιστέψετε, όμως όχι μόνο υπάρχει ακόμα, αλλά λειτουργεί και άψογα.
IBM e-server, διπλό XEON, SCSI U320, RAID, με scsi DATάκι. Με PLEXTOR CDRW X4, και SCSI scanner HP. Βάρος 32 κιλά!

Η φουφού κάνει πάνω από 5 λεπτά να φουντώσει, μετά όμως πάει με χίλια!

 

ibmscsi2.png.dc1a56e29d00aa448a209b289d29fbc0.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, snbblp said:

Ξέρω, δεν θα το πιστέψετε, όμως όχι μόνο υπάρχει ακόμα, αλλά λειτουργεί και άψογα.
IBM e-server, διπλό XEON, SCSI U320, RAID, με scsi DATάκι. Με PLEXTOR CDRW X4, και SCSI scanner HP. Βάρος 32 κιλά!

Η φουφού κάνει πάνω από 5 λεπτά να φουντώσει, μετά όμως πάει με χίλια!

 

δυστυχως που θα το πω αλλα υπαρχουν πολλα μηχανηματα με scsi που παιζουν ακομα.να βλεπεις μηχανηματα με Ultra scsi σε datacenters/collocation center. κοινως οτι παιζει δεν το πειραζουν. hp generation 5 και μικροτερα ακομα για παραδειγμα.

On 03/07/2023 at 16:49, tarantules said:

Ο πρώτος μου εξωτερικός σκληρός δίσκος (χωρίς πλάκα) :

  Hide contents

 

μαλλον ειχες και το αντιστοιχο Pc .schneider euro xt ¨η το euro at?? το ειχα παρει καποτε.8088 ή 8086 στα 9,54 Mhz. Μνημη 640Kb+128. floppy single density. και μου ειχαν πει οτι με  χ λεφτα μπορουσα να παρω και δισκο 20 ή 40 mbyte.νομιζα οτι θα ηταν εσωτερικος αλλα μαλλον ηταν αυτο που δειχνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, poulinos said:

μαλλον ειχες και το αντιστοιχο Pc .schneider euro xt ¨η το euro at?? το ειχα παρει καποτε.8088 ή 8086 στα 9,54 Mhz. Μνημη 640Kb+128. floppy single density. και μου ειχαν πει οτι με  χ λεφτα μπορουσα να παρω και δισκο 20 ή 40 mbyte.νομιζα οτι θα ηταν εσωτερικος αλλα μαλλον ηταν αυτο που δειχνεις

Ναι ήταν το Euro PC II.O εξωτερικός ήταν 20ΜΒ και αν θυμάμαι είχα δώσει 100.000 δραχμές τότε.Ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής και το παρήγορο είναι οτι βρήκα ένα παλικάρι σε forum με retro υπολογιστές και του το έδωσα οπότε τώρα θα βρίσκεται κάπου εκεί έξω ίσως και σε κάποια βιτρίνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tarantules said:

Ναι ήταν το Euro PC II.O εξωτερικός ήταν 20ΜΒ και αν θυμάμαι είχα δώσει 100.000 δραχμές τότε.Ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής και το παρήγορο είναι οτι βρήκα ένα παλικάρι σε forum με retro υπολογιστές και του το έδωσα οπότε τώρα θα βρίσκεται κάπου εκεί έξω ίσως και σε κάποια βιτρίνα.

δεν θυμαμαι καν τι το ειχα κανει. και μενα το πρωτο Pc ηταν. hercules οθονη πορτοκαλι μαυρο κτλ. και ειχα δει και την παλια εκδοση που ολο το Pc ηταν μεσα στο Keyboard. δηλαδη και το Floppy ηταν στο keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, poulinos said:

δεν θυμαμαι καν τι το ειχα κανει. και μενα το πρωτο Pc ηταν. hercules οθονη πορτοκαλι μαυρο κτλ. και ειχα δει και την παλια εκδοση που ολο το Pc ηταν μεσα στο Keyboard. δηλαδη και το Floppy ηταν στο keyboard.

Αυτό είχα με το floppy ενσωματωμένο στο πληκτρολόγιο.Και οθόνη είχα αρχικά την μονόχρωμη πορτοκαλί , την κράτησα κανα μήνα και την έδωσα και πήρα την έγχρωμη (νομίζω 4 χρωμάτων ήταν ή κάτι τέτοιο).

Spoiler

dsc_0141.jpeg.ac5ec7da293b3be4016dc402d25bf33b.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα  Synology NAS όπως τα παρακάτω για Backups αλλά και πολλές άλλες λειτουργίες. ( streaming, surveillance IP camera, Multimedia server για απομακρυσμένη πρόσβαση)

Το ιδανικό για home user 2bay όπως τα παρακάτω και βάζετε μέσα 2 Seagate ironwolfs των 6 TB.

Κάθε ένας είναι πιστό αντίγραφο του άλλου, οπότε αν χαλάσει ο ένας διατηρείς τα δεδομένα σου και  αντικαθιστάς τον ελαττωματικό.

Ανάλογα με τις ανάγκες σας σε χωρητικότητα ή επιπλέον λειτουργίες, επιλέγει κανείς περισσότερα ΤΒ ή Bays.

https://www.amazon.com/Synology-DiskStation-DS220j-Diskless-2-bay/dp/B0855LMP81

https://www.amazon.com/Synology-Bay-DiskStation-DS220-Diskless/dp/B087ZCBWFH

https://www.amazon.com/Seagate-IronWolf-Internal-Hard-Drive/dp/B085Z4P89R

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tarantules said:

Αυτό είχα με το floppy ενσωματωμένο στο πληκτρολόγιο.Και οθόνη είχα αρχικά την μονόχρωμη πορτοκαλί , την κράτησα κανα μήνα και την έδωσα και πήρα την έγχρωμη (νομίζω 4 χρωμάτων ήταν ή κάτι τέτοιο).

  Hide contents

 

πηρες cga μετα που ηταν με 4 χρωματα. υπηρχε και ενας εξοιμοιωτης για να παιζεις παιχνιδια που ηθελαν cga σε Hercules οθονη/καρτα. λεγοταν simcga. δουλευε αρκετα καλα σε πολλα παιχνιδια.

εγω ειχα το μοντελο μετα απο αυτο που ηταν desktop euro at

 

euro_at_005.jpg

2 hours ago, Damianus said:

Ένα  Synology NAS όπως τα παρακάτω για Backups αλλά και πολλές άλλες λειτουργίες. ( streaming, surveillance IP camera, Multimedia server για απομακρυσμένη πρόσβαση)

Το ιδανικό για home user 2bay όπως τα παρακάτω και βάζετε μέσα 2 Seagate ironwolfs των 6 TB.

Κάθε ένας είναι πιστό αντίγραφο του άλλου, οπότε αν χαλάσει ο ένας διατηρείς τα δεδομένα σου και  αντικαθιστάς τον ελαττωματικό.

Ανάλογα με τις ανάγκες σας σε χωρητικότητα ή επιπλέον λειτουργίες, επιλέγει κανείς περισσότερα ΤΒ ή Bays.

https://www.amazon.com/Synology-DiskStation-DS220j-Diskless-2-bay/dp/B0855LMP81

https://www.amazon.com/Synology-Bay-DiskStation-DS220-Diskless/dp/B087ZCBWFH

https://www.amazon.com/Seagate-IronWolf-Internal-Hard-Drive/dp/B085Z4P89R

Τα synology καλη φαση απλα λιγο ακριβη τιμη.οχι οτι δεν αξιζει απλα ποναει λιγο η τιμη. δεν ξερω τι κανεις αν και μου ειχαν πει οτι υπαρχει λυση αν σου χαλασει το Nas και μετα θες να παρεις τα δεδομενα  απο μεσα.μου ειχαν πει οτι κατι δινει ενα προγραμμα αν θυμαμαι καλα για να κουμπωσει μετα ο δισκος σε καποιο Pc και να αναγνωριστει.

δεν ξερω αν αληθευει ή αν θυμαμαι λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...