Προς το περιεχόμενο

Υψηλές θερμοκρασίες σε i7 13700K


panos217

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην όμορφη παρέα! Ενας φίλος έστησε πρόσφατα pc με τον i7 13700k, μητρική μια Gigabyte z790 Gaming X AX και για  ψήκτρα έβαλε την Be Quiet Dark Rock Pro 4. Όλα αυτά σε ένα case Corsair 4000D (air flow edition). Έτρεξα το cinebench 23 και ο επεξεργαστής φτάνει 95 βαθμούς, με θερμοκρασία δωματίου 22 βαθμούς και με τους ανεμιστήρες να δουλεύουν στο μαξ. Σε Idle είμαστε χαμηλά  στους 28-30 βαθμούς, μόλις όμως ζοριστεί λίγο μπορεί να φτιάσει και τους 70 εύκολα. Αν έβαζα κάποιο power limit στον επεξεργαστή απο το bios θα βοηθούσε την κατάσταση; Η να αλλάξω την υπάρχουσα ψήκτρα με μια υδρόψυξη; Έχετε να μου προτείνεται κάποια που να χωράει στο Corsair 4000D; Μπροστά παίρνει μέχρι 360mm aio. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει undervolt και να περιορίσεις to power limit .  Η dark rock pro 4 έχει TDP 250W ενω ο i7 13700k στο turbo τραβάει 253w . Στο bios κάτω δεξιά τι score "biscuits" σου βγάζει ; Θεωρητικά η dark rock pro 4 είναι μέχρι 13600k αλλά αν έχεις καλό score μπορείς να δοκιμάσεις undervolt ..εμένα ο 13600k ( ιδια μητρική και ψύκτρα) μέχρι 76-77c βαράει se cinebench r23.

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω να περιορίσω το power limit σε πρώτη φάση. Undervolt δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κάνω! Αυτό με το score που μου λες δυστυχώς δεν μπορώ να το τσεκάρω αυτή την στιγμή δεν έχω μπροστά μου τον υπολογιστή. Σε περίπτωση που αποφασίσουμε να αλλάξουμε την υπάρχουσα ψήκτρα με μια υδρόψυξη ποια θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ίδιο επεξεργαστή και μητρική. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το undervoltage protection από το bios και το enhanced multicore performance. Ύστερα από το Intel xtu δοκίμασε να κατεβάσεις την τάση μέσω negative vcore offset. Εμένα στα -0,125 που τον τρέχω τώρα τραβάει ~204w στο cinebench.

undervolt.jpg

Επεξ/σία από sjtak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sjtak είπε

Έχω ίδιο επεξεργαστή και μητρική. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το undervoltage protection από το bios και το enhanced multicore performance. Ύστερα από το Intel xtu δοκίμασε να κατεβάσεις την τάση μέσω negative vcore offset. Εμένα στα -0,125 που τον τρέχω τώρα τραβάει ~204w στο cinebench.

undervolt.jpg

Θα το δοκιμάσω αυτό με την πρώτη ευκαιρία και θα επανέλθω! Επίσης σίγουρα θα ορίσω power limits... να δούμε πως θα πάει! Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο και με τα power limits με καποιο screenshot;

Επεξ/σία από panos217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απο τον φίλο να με πάρει τηλ για να το δούμε! Πιστεύω θα βγάλουμε μια άκρη μετά απο αυτά που μου είπατε να δοκιμάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
29 λεπτά πριν, giannisskrp είπε

Εδω μέσα ότι το πήραν δεν είδαν διάφορα, ποίο πολύ φταίει το mounting kit lga 1700 σε κάποια Cooler που δεν κάνουν σωστή επαφή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 επιλογές υπάρχουν (η μάλλον 3).

1: 3πλη υδρόψυξη

2: Κατέβασε τον χρονισμό στους πυρήνες. Δεν θα καταλάβεις διαφορά σε επιδόσεις αφού ο cpu είναι τέρας, θα μειωθούν όμως οι Θερμοκρασίες. Με undervolt δεν θα δεις διαφορές σοβαρές και δεν θα είναι stable πάντα.  

3: Αλλάζεις cpu με όχι Κ. Θα τον έχεις <<μαμά>> στα 65Watt για απλή χρήση (θα δουλέυει κρύος) και όταν θέλεις κάτι απαιτητικό με απλή κίνηση (από το πρόγραμμα της μητρικής στα win) θα πηγαίνει στο τέρμα. Πάλι όμως θα έχει χαμηλότερες από τον Κ χωρίς να έχει ουσιαστικές διαφορές σε επιδόσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ πήρα της Thermal Grizzly και είδα 15 C διαφορά στον 12700κ με aio Galahad 360. Τώρα είμαι με custom και δεν μετανιώνω τα 80 € που είχα δώσει. Το φτηνό τότε δεν υπήρχε αλλά για 10- 15 € βάλτο και ας μην δεις διαφορά μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...