Προς το περιεχόμενο

Nova Προβλημα με κωδικό PPPoE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα εδώ και μερικές ημέρες προσπαθώ να βάλω το ρούτερ του παρόχου ένα zyxel vmg8623-t50b σε bridge mode αλλά χρειάζομαι το username και password απο την PPPoE.Απο το interface του router μπορώ να δω το username αλλά όχι το password βλέπω μόνο ότι έχει 8 χαρακτήρες.Εχω πάρει 10 τηλέφωνα την τεχνική υποστηριξη και όλοι μου λένε ότι το password είναι ο αριθμός τηλεφώνου.Οταν τους λέω ελέγξτε την γραμμή τώρα που βάζω τον αριθμό για password μου λένε δεν το έχουν ξαναδεί αυτό καθώς βγάζει wrong password όπως φαίνεται και από τα logs του ρούτερ.Μου λένε θα το κοιτάξουν και αν βρουν κάτι θα με πάρουν τηλέφωνο.Οπως καταλαβαίνετε με γράφουν κανονικα.Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?Δεν είναι δυνατόν να παίζω μόνο εγώ με διαφορετικούς κωδικούς.Η γραμμή είναι μια vdsl 50αρα.

Επεξ/σία από poker60
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πρόσφατα,πριν από 2 εβδομάδες είχα την ίδια δυσάρεστη εμπειρία με το τεχνικό τμήμα της Nova...

Παιδευομουν επί 2 μέρες,με δεν ξέρω πόσα τηλέφωνα,απειλές,βρισιδια,κτλ,μέχρι να πέσω τελικά σε μια κοπέλα που κατάλαβε το θέμα και το έλυσε. 

Εσύ θα ζητάς να κάνουν reset το υπαρχων password στο modem του παρόχου και σαν νέο pass, να βάλουν τον τηλεφωνικό σου αριθμό.

Θέλει υπομονή και επιμονή,αλλά στο τέλος θα τα καταφέρεις!

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους το έχω πει φίλε μου και μου λένε δεν γίνεται.Εχω προσπαθήσει να κάνω extract τα credentials με ένα project από το github που είναι για μερικα Zyxel router αλλα δεν λειτουργει στο συγκεκριμένο.Θα συνεχίσω να τους παίρνω τηλέφωνο ελπίζοντας να πετύχω κάποιον συνεργάσιμο υπάλληλο.Τουλαχιστον δεν είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα.Ευχαριστω για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενημέρωσε αν καταφέρεις τίποτα, γιατί κι εγώ όταν τους ζήτησα τους κωδικούς μου είπαν για αριθμό τηλεφώνου αλλά στις δοκιμές που έκανα δεν γινόταν αποδεκτό κι επειδή δεν φημιζομαι για την υπομονή και επιμονή μου το παράτησα 

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαστε να επικοινωνήστε από την φόρμα της ιστοσελίδας τους. Εκεί μπορεί να πετύχετε κάποιον πιό υπεύθυνο, μιας και πρόκειται για γραπτή απάντηση. Απλά ίσως χρειαστεί λίγο υπομονή 2-3 μέρες μέχρι να απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο vmg8623-t50b γραφει και username και password απο πισω για να μπεις στο interface..Κατι γραφεις λαθος η δεν βλεπεις σωστα.Δοκιμασε reset και γραψτα σωστα..username ειναι σιγουρα admin και password βλεπεις πισω απο router

Επεξ/σία από lp_fan_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, lp_fan_1 said:

στο vmg8623-t50b γραφει και username και password απο πισω για να μπεις στο interface..Κατι γραφεις λαθος η δεν βλεπεις σωστα.Δοκιμασε reset και γραψτα σωστα..username ειναι σιγουρα admin και password βλεπεις πισω απο router

Δεν ζητάει τους κωδικούς για να μπει στο interface. Ζητάει τους κωδικούς PPP της σύνδεσής του για να συνδεθεί το δικό του router (πίσω από το bridged Zyxel) στο Internet.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακομα συζηταμε για το πως θα βρουμε το PPPoE user/pass , κατι το οποιο υποτιθεται οτι ειναι αυτονοητο οτι το ξερουμε και δεν περιμενουμε κανενα tool να μας το βρει απο το μενου του μοντεμ , τοτε κατι κανουμε λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geoavlonitis said:

Πώς ακριβώς είναι αυτονόητο;

Δεν ξερω ποια εποχη πρωτοπληρωσες/πρωτοειχες συνδεση ιντερνετ , αλλα οταν πρωτοπηγα στην forthnet (νυν nova) , σου δινανε οπως και ολοι οι παροχοι username/pass για να βαλεις στο μοντεμ σου. Επισης σου διδανε email στον παροχο που ηταν το username σου ακολουθουμενο απο κατι αλλα π.χ. στην forthnet συνδεση Αθηνας ειναι κατι του στυλ [email protected] και ειχες ως password ... το password της συνδεσης !! Το οποιο το ρυθμιζες στον email client της καρδιας σου ή το χρησιμοποιουσες για να συνδεθεις στο webmail του παροχου αν ηθελες. Παρομοια πραγματα εγιναν , οταν εβαλε ιντερνετ η μανα μου στον ΟΤΕ και θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχα γραψει το user/pass που της δωσανε σε κατι φυλλαδια που ειχε μεσα το κουτι του μοντεμ ωστε να το ξερουμε αν τυχον συμβει κατι.

Ετσι λοιπον ειναι αυτονοητο οτι ο χρηστης γνωριζει το PPPoE user/pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Δεν ξερω ποια εποχη πρωτοπληρωσες/πρωτοειχες συνδεση ιντερνετ , αλλα οταν πρωτοπηγα στην forthnet (νυν nova) , σου δινανε οπως και ολοι οι παροχοι username/pass για να βαλεις στο μοντεμ σου. Επισης σου διδανε email στον παροχο που ηταν το username σου ακολουθουμενο απο κατι αλλα π.χ. στην forthnet συνδεση Αθηνας ειναι κατι του στυλ [email protected] και ειχες ως password ... το password της συνδεσης !! Το οποιο το ρυθμιζες στον email client της καρδιας σου ή το χρησιμοποιουσες για να συνδεθεις στο webmail του παροχου αν ηθελες. Παρομοια πραγματα εγιναν , οταν εβαλε ιντερνετ η μανα μου στον ΟΤΕ και θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχα γραψει το user/pass που της δωσανε σε κατι φυλλαδια που ειχε μεσα το κουτι του μοντεμ ωστε να το ξερουμε αν τυχον συμβει κατι.

Ετσι λοιπον ειναι αυτονοητο οτι ο χρηστης γνωριζει το PPPoE user/pass.

Ειμαι νεος οντως, αλλα αρκετα μεγαλος για να θυμαμαι οτι οντως ολοι δινανε τα στοιχεια username/pass. Τωρα με το zero touch provisioning (aka TR069) απλα δεν υπαρχει λογος να δινονται και πρεπει ο καθενας να επικοινωνει με την εξυπηρετηση για να τους παρει. Η Wind/Nova απο το 2020 που εκανα δικια μου συνδεση δεν μου εχει δωσει ουτε εναν κωδικο (και μαλιστα στις ADSL δεν χρειαζεται καν, αρκει να μην ειναι κενα τα πεδια). Τωρα, αν τον βρηκα απο μονος μου αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, infin1tyGR said:

Φαντάσου να αλλάζουν τα πράγματα και να μην ισχύει πάντα ό,τι ίσχυε παλιότερα.

Φαντασου να θες να χρησιμοποιησεις το email που δικαιουσαι απο τον παροχο και να μην εχεις τα στοιχεια που δεν (?) σου εδωσε ο παροχος επειδη φανταστηκε και αυτος οπως και συ οτι τα πραγματα ... αλλαζουν ? Εκτος και αν σου λενε στο τηλεφωνο , "φτιαξε email στο hotmail/gmail" γιατι τα πραγματα αλλαξαν και δεν ειναι οπως τα φανταστηκες...
Σκεψου να εχει ο αλλος adsl ακομα (ναι γινεται και αυτο) ή και vdsl χωρις voip (ναι γινεται και αυτο) και να θελει να βαλει αλλο modem.. για φαντασου να αλλαζουν τα πραγματα (modems) και να μην ισχυει παντα ο,τι ισχυε παλιοτερα...
 

10 minutes ago, geoavlonitis said:

Ειμαι νεος οντως, αλλα αρκετα μεγαλος για να θυμαμαι οτι οντως ολοι δινανε τα στοιχεια username/pass. Τωρα με το zero touch provisioning (aka TR069) απλα δεν υπαρχει λογος να δινονται και πρεπει ο καθενας να επικοινωνει με την εξυπηρετηση για να τους παρει. Η Wind/Nova απο το 2020 που εκανα δικια μου συνδεση δεν μου εχει δωσει ουτε εναν κωδικο (και μαλιστα στις ADSL δεν χρειαζεται καν, αρκει να μην ειναι κενα τα πεδια). Τωρα, αν τον βρηκα απο μονος μου αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. 

Δες τι εγραψα απο πανω. Δηλαδη δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το email που παιρνεις απο τον παροχο/συνδεση σου ? Αυτο μου λες ? Γιατι απλα πλεον δεν δινουν τα στοιχεια ? Εκτος και αν γερασα τοσο πολυ , το θεωρω περα απο αδιανοητο και βλακωδες (απο μεριας τους εννοω).

ΥΓ : Οταν αλλαξα απο adsl σε vdsl , το νεο modem τα ειχε ολα προρυθμισμενα. Προφανως δεν μου εδωσαν κατι εκ νεου , αλλα ειχα/ηξερα ηδη τα στοιχεια απο πριν. 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια email; Αυτά που έχουν καταργηθεί εδώ και χρόνια;

Quote

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω της πεπερασμένης τεχνολογίας των παραπάνω υπηρεσιών, ο λογαριασμός ηλεκτρονικής αλληλογραφίας της μορφής «[email protected]» θα καταργηθεί οριστικά χωρίς να μπορεί να υποστηριχτεί δυνατότητα προώθησης. 

https://nova.gr/anakoinoseis/genikes-anakoinwseis/katarghsh-nova-yphresiwn

 

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...