Προς το περιεχόμενο

Nova Προβλημα με κωδικό PPPoE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, infin1tyGR said:

Ποια email; Αυτά που έχουν καταργηθεί εδώ και χρόνια;

Αυτο που χρησιμοποιω μεχρι και σημερα. Το αρθρο που λινκαρες ειναι το 21 και εχουμε 23. Και στο τελος γραφει.

"Η λήξη της διάθεσης των παραπάνω υπηρεσιών δεν θα επηρεάσει τους υφιστάμενους συνδρομητές στις εν λόγω υπηρεσίες."

Αρα αυτο ισχυει για τους νεους συνδρομητες απο την ημερομηνια της ανακοινωσης και δωθε.
 

2 hours ago, geoavlonitis said:

Εχεις μεινει πισω μπήχτη. 

Ναι , σορρυ που δεν φτιαχνω νεα συνδεση σταθερης καθε χρονο για να με πιανουν οι νεες ανακοινωσεις... εγω οπως εγραψα χρησιμοποιω το εμαιλ της nova/forthnet μεχρι και σημερα. Αρα με αυτο το δεδομενο , για μενα και για οσους ειναι στην ιδια κατασταση με εμενα , εχει νοημα η υπαρξη των PPPoE credentials. 

YΓ : Αμα κανει κανα περιεργο και μου κοψει το εμαιλ , εχουν να κλαψουν μανουλες. Το χρησιμοποιω για καποιες υπηρεσιες/τραπεζες/οργανισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mphxths said:

YΓ : Αμα κανει κανα περιεργο και μου κοψει το εμαιλ , εχουν να κλαψουν μανουλες. Το χρησιμοποιω για καποιες υπηρεσιες/τραπεζες/οργανισμους.

Να το αλλάξεις άμεσα. Δεν είναι λογική να έχεις του παρόχου σου γιατί α) είσαι δέσμιος να μην αλλάξεις πάροχο και το χάσεις και β) μπορεί όποια στιγμή θέλει να το κόψει τελείως, ακόμα και για υφιστάμενους (όπως η Vodafone έκλεισε όλα τα @hol.gr). Δεν έχει καμία λογική να χρησιμοποιείς εν έτει 2023 το mail ενός παρόχου όταν υπάρχουν πολύ καλύτερες αντίστοιχες υπηρεσίες εκεί έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

α) είσαι δέσμιος να μην αλλάξεις πάροχο και το χάσεις

Πάντως εντελώς εγκυκλοπαιδικά εγώ να αναφέρω ότι είχα email στον ΟΤΕ (@otenet.gr). Μιλάμε για πολύ παλιά... Και κάποια στιγμή έκανα αλλαγή παρόχου. Αν και ενοχλητικό, έφτιαξα άλλο email για να είμαι εξασφαλισμένος γιατί και εγώ έλεγα ότι θα το έκοβαν.

Και μετά από 5 χρόνια (δεν κάνω πλάκα είχαν περάσει τουλάχιστον 5 χρόνια, ίσως και παραπάνω) πάω στο webmail (της cosmote πλέον) και βάζω τα credentials μου για πλάκα. Το email δούλευε τότε και δουλεύει ακόμα και σήμερα.

Για τους άλλους παρόχους δεν ξέρω αλλά η cosmote τα έχει κρατήσει τα παλιά mail και ας μην είσαι πλέον συνδρομητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, infin1tyGR said:

α) είσαι δέσμιος να μην αλλάξεις πάροχο

Αυτο το σεναριο το εχω σκεφτει και εγω. Βεβαια ειμαι στην Forthnet/Nova πανω απο 10-15ετια και δεν εχω βρει ιδιαιτερο λογο να φυγω , κατι βεβαια που δεν σημαινει οτι θα ισχυει για παντα... Απο την αλλη τα αλλα εμαιλς που εχω σε hotmail/gmail , εχουν βλακωδη usernames γιατι δεν ειχαν φτιαχτει με την προοπτικη να χρησιμοποιηθουν σε σοβαρες περιπτωσεις , οποτε απεφυγα να τα χρησιμοποιησω σε τετοια σεναρια. Σκεψου να στελνεις εμαιλ σε τραπεζα και να βλεπουν mphxths@ :) 
 

31 minutes ago, infin1tyGR said:

Δεν έχει καμία λογική να χρησιμοποιείς εν έτει 2023 το mail ενός παρόχου όταν υπάρχουν πολύ καλύτερες αντίστοιχες υπηρεσίες εκεί έξω.

Aν εννοεις τα γνωστα hotmail/gmails/κλπ , προσωπικα πιο "ασφαλης" νοιωθω με τον παροχο παρα με ενα τετοιο email. Πριν καιρο κατι ειχε γινει με το hotmail email μου και το ειχαν κλειδωσει για 30 μερες. Για 30 μερες δεν μπορουσα να κανω ανακτηση και προφανως ο,τι εμαιλ εσκαγε εκει δεν μπορουσα να το δω. Το τι βρισιδια εριξα σε τσατς με εκπροσωπους της microsoft ... Nα τους στελνω απο αλλο εμαιλ αποδεικτικα ταυτοπροσωπιας και αυτοι εκει ... "μετα απο 30 μερες κυριε..".

Τεσπα , σκεφτομαι να φτιαξω ενα νεο email και να μεταφερω σιγα σιγα καποια απο τα εμαιλς που σκανε στο forthnet σε αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...