Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση απλού εξωτερικού δίσκου με usb στο nvidia shield pro να λειτουργεί ως δικτυακός: εφικτό;


draculias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μας.

Έχω (είχα το σωστότερο) έναν δικτυακό σκληρό (Seagate Central 2TB) όπου αποθήκευα ταινίες και σειρές και έκανα stream στην τηλεόρασή μου απροβλημάτιστα. Δεν είχα σε τρομερή εκτίμηση τους seagate (τώρα πια καμία εκτίμηση από πλευράς αντοχής σε καμία μάρκα, off topic τέλος),

Απεβίωσε τώρα (RIP) αλλά το συγκεκριμένο θεωρώ έβγαλε τα λεφτά του μετά από 7+ χρόνια λειτουργίας και πολλές ξαφνικές διακοπές ρεύματος (ευχαριστούμε ΔΕΗ).

Πριν καταλήξω σε αγορά νέου δικτυακού, για να μην ανοιχτώ οικονομικά, είχα την εξής ιδέα: επειδή στην εξίσωση έχει προστεθεί εδώ και ένα χρόνο και το nvidia shield pro (προέκυψε όταν ξεκίνησαν και οι ανάγκες για 4K stream, άλλο θέμα αυτό - λόγω κακής επιλογής τηλεόρασης, off topic και εδώ) αναρωτιέμαι και ερωτώ αν είναι εφικτό να κουμπώσω ένα απλό (όχι nas) εξωτερικό δίσκο 3-4ΤΒ μέσω usb (με εξωτερική τροφοδοσία προφανώς) πάνω στο nvidia shield pro και να λειτουργήσει όπως ένας δικτυακός σκληρός?

Ότι θα βλέπει τα υπάρχοντα αρχεία και θα τα αναπαράγει χωρίς πρόβλημα το γνωρίζω, αλλά θα μπορώ να κατεβάζω αρχεία ταινίες από το pc και να τα κοπιάρω στον σκληρό αυτό? όπως ακριβώς έκανα στο παρελθόν και με τον δικτυακό seagate central? Αν ναι, θα "υπολείπεται" σε κάτι εν συγκρίσει με έναν κανονικό nas?

Μπορεί να είναι απλό το θέμα μου, μπορεί και όχι, σκόρπιες οι γνώσεις μου, διαφορετικά θα πρέπει να τα ακουμπήσω σε νέο δικτυακό σκληρό.

κάποιος τα φώτα του?

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το προιον Seagate Central 2TB εχει χαλασει μονο ο δισκος, υπαρχει η επιλογη να το ανοιξεις και να βαλεις καινουργιο δισκο στη θεση του. Ετσι παραμενεις στην ιδια κατασταση λειτουργιας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, draculias είπε

είναι εφικτό να κουμπώσω ένα απλό (όχι nas) εξωτερικό δίσκο 3-4ΤΒ μέσω usb (με εξωτερική τροφοδοσία προφανώς) πάνω στο nvidia shield pro και να λειτουργήσει όπως ένας δικτυακός σκληρός?

 

λογικά θα πρέπει να ειναι οκ καθ όσον το  nvidia shield pro κ έχει usb θύρες Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αν έχεις κάποιον μικρο στην άκρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lneam said:

αν το προιον Seagate Central 2TB εχει χαλασει μονο ο δισκος, υπαρχει η επιλογη να το ανοιξεις και να βαλεις καινουργιο δισκο στη θεση του. Ετσι παραμενεις στην ιδια κατασταση λειτουργιας

σωστή σκέψη, δυστυχώς μετά από παίδεμα 40 λεπτών το κουτί κανιβαλίστηκε (το είχα δει και εγώ το βίντεο για οδηγίες, στο σχετικό βίντεο  ο τύπος πρέπει να  το έχει ανοίξει ουκ ολίγες φορές, φαίνεται πολύ smooth διαδικασία εκεί, εγώ ήταν σαν να πάλευα να σπάσω κόκαλα...).

και λέω δυστυχώς διότι μάλλον σε κάποιο σημείο "χτυπάει" ο σκληρός. παρόλα αυτά δείχνει να ανταποκρίνεται στο recovery στο οποίο  "τρέχει "τώρα σε usb βάση για sata/ide με το pc. Με τα data λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, θα ανακτηθεί τουλάχιστον το 90% (ταινίες και σειρές, κάποιες δυσεύρετες αλλά όχι τραγικό να τις ξανακατεβάσω).

1 hour ago, hp8 said:

λογικά θα πρέπει να ειναι οκ καθ όσον το  nvidia shield pro κ έχει usb θύρες Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αν έχεις κάποιον μικρο στην άκρη

θα πάρω ένα δανεικό από φίλο αύριο (έχω εγώ έναν αλλά χωρίς ανεξάρτητη τροφοδοσία) να δοκιμαστεί ακριβώς στις συνθήκες που θέλω να είναι.

διευκρινίζω σε περίπτωση που δεν ήμουν κατανοητός εγώ, εννοώ πως θέλω να μπορώ να του κάνω read and write κανονικά από το pc, σωστά? όπως ένας κανονικός δικτυακός.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, draculias είπε

σωστή σκέψη, δυστυχώς μετά από παίδεμα 40 λεπτών το κουτί κανιβαλίστηκε (το είχα δει και εγώ το βίντεο για οδηγίες, στο σχετικό βίντεο  ο τύπος πρέπει να  το έχει ανοίξει ουκ ολίγες φορές, φαίνεται πολύ smooth διαδικασία εκεί, εγώ ήταν σαν να πάλευα να σπάσω κόκαλα...).

σε ποια περιοχη μενεις ?

απαντησε εδω ή σε PM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο καθυστερημένες απαντήσεις λόγω έλλειψης χρόνου...ένα μικρό update: την ιδέα να χρησιμοποιήσω το nvidia shield απευθείας με usb τον εξωτερικό sata την εγκατέλειψα διότι από ότι καταλαβαίνω, παρότι πιθανώς εφικτή λύση σε αυτό που ρώτησα, συνειδητοποίησα πως με αυτή την συνδεσμολογία ΔΕΝ θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα media files από άλλη τηλεόραση που έχω στο δίκτυο... (αυτονόητο φαντάζομαι σε αρκετούς από εσάς, δεν το σκέφτηκα, οπότε εγκαταλείπεται το σενάριο αυτό)

μία άλλη λύση που ξεκίνησε ήδη να υλοποιείται (και ευχαριστώ @lneam για την ιδέα) στη συνέχεια είναι να κουμπώσω το sata σκληρό απευθείας στο usb του router (cosmote πάροχος, FTTH 300, ehternet 5e και 6). Ήδη εγκαταστάθηκε, φαίνεται στο δίκτυο και δοκίμασα αναπαραγωγή ακόμα και 4K περιεχόμενο και δείχνει να παίζει μια χαρά.

Η σωστή λύση προφανώς θα ήταν ένας νέος nas να μην "κουράζει" το router, προς το παρόν θα κάνω δοκιμές και με άλλους χρήστες ταυτόχρονα (max 3, παραπάνω δεν θα είναι) να δω αν έχουμε τίποτε bottleneck φαινόμενα. Αν δεν ζορίζεται με τέτοιες συνθήκες, πάμε καλά.

Αν μου διαφεύγει κάτι ή υπάρχει κάτι πιο optimal ως λύση, παρακαλώ διαφωτίστε με.

(σε άλλα νέα, το data recovery φαίνεται να πηγαίνει καλά, δυστυχώς όμως μάλλον θα βρω αρχεία χύμα raw με άσχετες ονομασίες -ήλπιζα να μου βγάλει κάποιο folder tree με απείραχτα αρχεία- έχουμε θέμα εδώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, draculias είπε

(σε άλλα νέα, το data recovery φαίνεται να πηγαίνει καλά, δυστυχώς όμως μάλλον θα βρω αρχεία χύμα raw με άσχετες ονομασίες -ήλπιζα να μου βγάλει κάποιο folder tree με απείραχτα αρχεία- έχουμε θέμα εδώ)

ποια εφαρμογη χρησιμοποιησες. Με αυτες που εχω δοκιμασει, ολα ηρθαν ΟΚ.

μια ακομα πληροφορια. Στο θεμα του NAS μεσα απο το router πχ η ASUS που εχει λυσεις για gamers εχει μοντελα με lan ports 2.5Gbits

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, lneam said:

ποια εφαρμογη χρησιμοποιησες. Με αυτες που εχω δοκιμασει, ολα ηρθαν ΟΚ.

μια ακομα πληροφορια. Στο θεμα του NAS μεσα απο το router πχ η ASUS που εχει λυσεις για gamers εχει μοντελα με lan ports 2.5Gbits

Έχω χρησιμοποιήσει reclai Me pro, τώρα ολοκληρώνω με το reclai Me file recovery (στο evaluation version μετά το αρχικό -γρήγορο- scan μου εμφάνισε folder tree, οπότε κατέβασα το ultimate edition να δούμε. Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει το File Scavenger, τα έβρισκε μεν όλα στην ανάκτηση πάντα, αλλά κι αυτό χωρίς folder structure και intact files.

Για το bold παραπάνω μία υποσημείωση: έχω κουμπώσει απλό sata εξωτερικό με usb 3 σύνδεση στο usb του router, όχι nas μέσα από το router όπως αναφέρεις (άσχετα εάν στήθηκε για να παιζει το "nas" ρόλο ως λειτουργία.

reclaiMe.jpg.6793fbc46483ecdd8353d7613ad59d85.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα του file recovery εχω το δωρεαν recuva που εχει επιλογη για ιδια δομη αρχειων / φακελων οπως του χαλασμενου δισκου. Πρεπει να το ξερεις να το πατησεις, οχι στο quick scan στο deep scan του file recovey. Υπαρχει και το "εργαλειο δουλειας"  https://www.hirensbootcd.org/download/

στο θεμα του NAS μεσα απο modem / router ακομα και τα φθηνα μοντελα του εικοσαρικου οπως τα zte εχουν δυνατοτητα για δημιουργια χρηστων με δικαιωματα προσβασης σε φακελους που τους οριζει ο χρηστης admin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, lneam said:

στο θεμα του file recovery εχω το δωρεαν recuva που εχει επιλογη για ιδια δομη αρχειων / φακελων οπως του χαλασμενου δισκου. Πρεπει να το ξερεις να το πατησεις, οχι στο quick scan στο deep scan του file recovey. Υπαρχει και το "εργαλειο δουλειας"  https://www.hirensbootcd.org/download/

στο θεμα του NAS μεσα απο modem / router ακομα και τα φθηνα μοντελα του εικοσαρικου οπως τα zte εχουν δυνατοτητα για δημιουργια χρηστων με δικαιωματα προσβασης σε φακελους που τους οριζει ο χρηστης admin

1. να το κοιτάξω το recuva, ευχαριστώ. Το hirensbootcd το κατεβάζω έτσι απλά από το link που παρέθεσες; ή το "κατεβάζω";;

2. αυτό έκανα, δημιούργησα χρήστη στον sata (θεωρώ ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα 🙂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. σε πρωτη φαση κατεβαζεις τα αρχεια σου με αυτο που εχεις. Ειναι ρισκο ... το μετα. Αφου ολοκληρωσεις την χυμα επαναφορα, τρεξε το recuva και δες το αποτελεσμα.

2. Δεν ειναι υποχρεωτικο ολα τα NAS να θελουν χρηστες. Σε 3 προσωπικες δοκιμες με διαφορετικες συσκευες που εχω δεν εχω βαλει χρηστες. Εγω ανταλλασω αρχεια με εφαρμογες ftp αναμεσα στο pc + 2 smartphones με ενδιαμεσο το usb stick στο router

το λινκ το γνωριζω και το εχω ως δωρεαν. Δεν εχω γνωση για το αντιθετο. Μην ξεχνας πως ειναι live cd

2. να ξαναπω κατι ακομα. Εγω δεν δημιουργησα νεο χρηστη. Ολοι βλεπουν τον default χρηστη admin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να σηκώσεις ενα Plex server στο shield και με τον usb δίσκο που θα έχεις πάνω να κάνεις stream τα media στο δίκτυό σου. Πολλές TV έχουν plex player και μπορείς να τα βλέπεις κ remote σε κινητά/ tablet κλπ. 

Η καλύτερη λύση είναι το NAS αλλά έχει κάποιο κόστος τόσο αγοράς όσο και λειτουργίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μας, λοιπόν ο δίσκος μέσω router usb δεν με ικανοποίησε, στρέφομαι προς την λύση δικτυακού δίσκου, συνεχίζω σε νέο topic γιατί ήδη έχω "ξεφύγει" από τον αρχικό μου τίτλο αρκετά 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...