Προς το περιεχόμενο

Περί μπαγκαζιέρας


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν είχαμε θέμα ας ανοίξω ένα τσάμπα είναι :D

Ti μπαγκαζιέρα  λέτε οροφής ή κοτσαδόρου ?

Αν δεν έχει ράγες το αμάξι σημαίνει ότι πρέπει να βάλεις , εγώ που έχω και ηλιοροφή απλά την αχρηστεύει . Επίσης είναι ψηλότερα θέλεις σκαλίτσα να την γεμίσεις , πιάνει περισσότερο χώρο και για αποθήκευση στο σπίτι όταν δεν την χρησιμοποιείς .

Κοτσαδώρου , θέλει προφανώς εγκατάσταση κοτσαδόρου και μάλλον βάση κοτσαδόρου ποδηλάτων για να κάτσει επάνω ? Εύκολη πρόσβαση , σου μένει και η βάση ποδηλάτων για μεταφορά γιατί επάνω σε ράγες άντε να σηκώσεις τα ποδήλατα να τα βάλεις. Δεν χωράει μακριά αντικείμενα αλλά δεν με πειράζει , είναι μόνο για το ταξίδι φαντάζομαι γιατί έχεις κάτι πρόσθετο πίσω που θα σε δυσκολεύει στο parking

Τέλος απο υπερφόρτωση της προηγούμενης μπαγκαζιέρας που είχε κάνει λακούβες εκεί που έπιαναν τα μπράτσα και για αυτό την έχω πάρει λίγο απο φόβο με τις μπάρες

Εμπειρίες ?

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρα σε όλους!Tsofras Καλησπερα και συγχαρητήρια για το topic.

Λοιπόν θα πω εγώ την μέχρι τώρα έμπειρα μου,παλικάρι στην δουλειά πούλησε ένα αρχαίο Clio που ήταν το καθημερινό του μπρίκι….(παιδιά,δουλειά,υποχρεώσεις,παίζει να είχε είχε άμμο από το 2000’ μέσα)τεσπα μου πουλάει εμένα την hermes οροφής που είχε και το μόνο που εκανα ήταν να παω να παρω τις κατάλληλες βάσεις για το Citroen μου.

Όταν λοιπόν μπήκα στην διαδικασία να ασχοληθώ και ασχολήθηκα απλά πληρωσα για τις βάσεις.

το άσχημο θέμα είναι ότι έχω διαπιστώσει με προβληματισμό ότι όταν βρεχει μπάζει λίγα νερά στην πίσω θέση του οδηγού…κάτι που με χαλαει ιδιαίτερα καθώς ΔΕΝ θέλω να διαλύσω το αυτοκίνητο,μου ειπαν πως ΔΕΝ διορθώνεται αλλά το ψαχνω…κατα τα αλλά αν κάποιους αντέχει στην φασαρία,καθώς η οροφής έχει θόρυβο την προτείνω ανεπιφύλακτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VarDerSar86 είπε

Γεια και χαρα σε όλους!Tsofras Καλησπερα και συγχαρητήρια για το topic.

Λοιπόν θα πω εγώ την μέχρι τώρα έμπειρα μου,παλικάρι στην δουλειά πούλησε ένα αρχαίο Clio που ήταν το καθημερινό του μπρίκι….(παιδιά,δουλειά,υποχρεώσεις,παίζει να είχε είχε άμμο από το 2000’ μέσα)τεσπα μου πουλάει εμένα την hermes οροφής που είχε και το μόνο που εκανα ήταν να παω να παρω τις κατάλληλες βάσεις για το Citroen μου.

Όταν λοιπόν μπήκα στην διαδικασία να ασχοληθώ και ασχολήθηκα απλά πληρωσα για τις βάσεις.

το άσχημο θέμα είναι ότι έχω διαπιστώσει με προβληματισμό ότι όταν βρεχει μπάζει λίγα νερά στην πίσω θέση του οδηγού…κάτι που με χαλαει ιδιαίτερα καθώς ΔΕΝ θέλω να διαλύσω το αυτοκίνητο,μου ειπαν πως ΔΕΝ διορθώνεται αλλά το ψαχνω…κατα τα αλλά αν κάποιους αντέχει στην φασαρία,καθώς η οροφής έχει θόρυβο την προτείνω ανεπιφύλακτα!

Εννοείς ότι έχουν χαλαρώσει τα λάστιχα λόγω των μπράτσων και σου βάζει νερά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαγκαζιερα κοτσαδορου από εμένα.

Εντωμεταξυ θα βελτιώσει και την αεροδυναμική στο hatchback. Ουσιαστικά στο κάνει sedan. Ενώ η οροφής την χαλάει...

 

Κι εγω ήθελα να πάρω αλλά στο καινούριο δεν μπαίνει κοτσαδορου... (Δηλαδή μπαίνει αλλά στοιχίζει πολλά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, filarhos είπε

Μπαγκαζιερα κοτσαδορου από εμένα.

Εντωμεταξυ θα βελτιώσει και την αεροδυναμική στο hatchback. Ουσιαστικά στο κάνει sedan. Ενώ η οροφής την χαλάει...

 

Κι εγω ήθελα να πάρω αλλά στο καινούριο δεν μπαίνει κοτσαδορου... (Δηλαδή μπαίνει αλλά στοιχίζει πολλά)

Εγώ που είδα για το δικό μου με 500 βάζεις aftermarket κοτσαδόρο και με άλλα 600 βάση και μπαγκαζιέρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο punto ήμουν έτοιμος να πάω να τα πάρω όλα αυτά. Είχα βρει και έναν που τις έφτιαχνε κατά παραγγελία και μάλιστα έλεγε ότι μπορείς να βάλεις και λίγο παραπάνω βάρος από 75κιλα (αν θυμηθώ ποιος ήταν σου το στέλνω). Αλλά τώρα στο id δεν έχει...

Οπότε πλέον σκέφτομαι τις φουσκωτές, που μπορείς να τις έχεις μόνιμα μαζί σου. Αλλά η αεροδυναμική πάει περίπατο... Και δεν θα κάνει πάνω από 300χλμ ταξίδι... Αλλά τι να κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filarhos είπε

Στο punto ήμουν έτοιμος να πάω να τα πάρω όλα αυτά. Είχα βρει και έναν που τις έφτιαχνε κατά παραγγελία και μάλιστα έλεγε ότι μπορείς να βάλεις και λίγο παραπάνω βάρος από 75κιλα (αν θυμηθώ ποιος ήταν σου το στέλνω). Αλλά τώρα στο id δεν έχει...

Οπότε πλέον σκέφτομαι τις φουσκωτές, που μπορείς να τις έχεις μόνιμα μαζί σου. Αλλά η αεροδυναμική πάει περίπατο... Και δεν θα κάνει πάνω από 300χλμ ταξίδι... Αλλά τι να κάνεις; 

Τα 75 κιλά για τον ουρανό είναι οι αντοχές του κατασκευαστή όχι της μπαγκαζιέρας , οπότε ουσιαστικά αν βγάλεις κανα 20κιλο μπαγκαζιέρα 5 κιλά τις ράγες , 50 κιλά μένουν για να φορτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tsofras said:

Τα 75 κιλά για τον ουρανό είναι οι αντοχές του κατασκευαστή όχι της μπαγκαζιέρας , οπότε ουσιαστικά αν βγάλεις κανα 20κιλο μπαγκαζιέρα 5 κιλά τις ράγες , 50 κιλά μένουν για να φορτώσεις

Δεν το έγραψα καλά αν και συμπίπτει.

Για τον κοτσαδορο έχει όριο 75 κιλά... (Στο id3 έχει ακόμα λιγότερο νομίζω 45)...

Βέβαια στην οροφή ειναι πολύ δύσκολο να ανεβάσεις τόσο μεγάλο βάρος.

Οπότε το σκέφτομαι τα φουσκωτά, 4-5 κιλά το πολύ και άλλα 30-40 σε ρούχα όπου θα είναι σε μικρότερες συσκευασίες για να είναι εύκολο να το φορτώσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...